Ταμπλατουρες , παρτιτουρες η απλα νοτες για ρεμπετικα και μη τραγουδια για μαντολινο

παιδες αν γινεται και μπορει κανενας να προσφερει το κατα δυναμη να κανουμε και κανα βημα παρα περα εμεις οι πρωταρηδες θα ειμαι ευγνωμων! ευχαριστω προκαταβοληκα…

Παρτιτούρες και ταμπλατούρες είναι υλικό που διέπεται από τους νόμους για πνευματική ιδιοκτησία. Η διακίνησή του μέσω του φόρουμ μας δεν επιτρέπεται, είτε τυπωμένο είναι είτε γραμμένο στο χέρι. Θα πρέπει να βοηθηθείς ψάχνοντας αλλού.

Αν διαβάζεις παρτιτούρα, τι την θες την ταμπλατούρα; (που λέει κι ο ποιητής)

Η παρτιτούρα είναι και ακριβέστερη, δίνει και τις αξίες (χρόνους), και είναι μία ανεξαρτήτως οργάνου.

Υ.Γ. Είναι έτσι όπως τα λέει ο Νίκος. Μπορεί να φαίνεται παράξενο ή δυσάρεστο, αλλά ισχύει. Αν και νομίζω ότι εξαιρούνται τα τραγούδια που είναι τα ίδια ελεύθερα πν. δικαιωμάτων (πολύ παλιά, και όσα είναι καταχωρημένα ως δημοτικά / ανώνυμα / αγνώστου).

Συμφωνώ με pepe. Η ταπεινή μου γνώμη:
Η ταμπλατούρα μας δίνει τις θέσεις έτοιμες. Αυτό είναι φαινομενικά καλό, μιας και υποτίθεται κερδίζουμε χρόνο.
Όμως, η παρτιτούρα σου παραθέτει την πληροφορία “μουσική φράση” κι όχι “επόμενο πάτημα”, δηλαδή σε συνδέει με μια διαδικασία ψαξίματος καλύτερης θέσης για μια μουσική φράση και τελικά σε οδηγεί μακροπρόθεσμα να έχεις πλήρη αντίληψη για τις κλίμακες και τις θέσεις τους στο όργανο, διαδικασία που δυστυχώς μέσω ταμπλατούρας παρακάμπτεται…