Τακτικές μαζώξεις Ρεμπέτικου Φόρουμ 2010

Με προβλημάτισαν τα γραφόμενά σου φίλε μου. Δεν είχα ούτε έχω σκοπό να σε προσβάλω ή ή ή…
Ίσως να μην ήμουν απόλυτα σαφής αλλά αναφερόμουν σε ένα και μόνο τραγούδι το οποίο νομίζω ότι συνειδητά ερμηνεύτικε έτσι κι όχι λόγω κούρασης ή αϋπνίας. Ελπίζω κι άλλοι παρόντες να αντιλήφτηκαν το ίδιο. Αν κάνω λάθος χίλια συγνώμη.

χαλαράάά, αφού έτσι ήταν τα πράγματα, τί να παρεξηγηθώ;!
ποιο λές; αναφέρεσαι στο κομμάτι που τραγουδούσαν όλοι πρώτες-δεύτερες και δεν είχε μείνει να πώ παρά η πολύ μπάσα φωνή σαν ισοκράτημα; ή στα κοκοράκια στις ψηλές λόγω λαιμού; σε δουλειά δε θα τα ρίσκαρα, αλλά έτσι μεταξύ μας δεν με πειράζει να μην βγεί και κάτι! έλα όμως που οι ψηφιακοί ρουφιάνοι καραδοκούν… χα χα χα
χαλαρά και πάλι!
νίκος

Νίκο.Ασχετο με το θέμα Είχες έρθει στη Σπάρτη τον Ιουνη με το Σταύρο ή κάνω λάθος; (Τα Βίντεο αποφεύγω να τα βλέπω γιατί ζηλέυω.)

Είπα κι εγώ??? Όλα ο.κ.
Αναφέρομαι στα κοκοράκια που για μένα ήταν πολύ καλό αλλά σαν ψηφιορουφιάνος συνελήφθην ανέτοιμος. Την επόμενη να με προιδεάσεις.:089:

ναι, είχα συνοδεύσει το σταθόπουλο που έχω στο άλμπουμ μου. τα συγχαρητήρια μου για την έρευνα!

Λοιπόν πολύ ωραία όλα αυτά! Τι λέτε όμως, πότε με το καλό για την επόμενη μάζωξη και πού;
Μιας και ο τίτλος του τόπικ είναι “τακτικές” μαζώξεις :slight_smile:

Άντε ρε παιδιά, καμμιά πρόταση κανείς, για τη μηνιαία συνάντηση που τη καθυστερήσαμε. Δικαιολογημένα βέβαια αφού είχε κλείσει το φόρουμ για τις αναβαθμίσεις.

Εγώ βέβαια δεν θα έρθω λόγω στρατού, αλλά μια καλή λύση είναι το κουτούκι “Καλαμπαλίκι” στα Πατήσια. Η διεύθυνση είναι Πάτμου 80 - 82.
Εκεί μπορούμε να παίξετε ελευθερα. Τρίτες και Τετάρτες βέβαια υπάρχει ήδη εκεί μια κιθάρα και ένα μπουζούκι, αλλά έχει τύχει και έχουμε κουβαλήσει και εμείς όργανα.
Τις άλλες μέρες, δεν το συζητώ. Μπορείτε άνετα να βγάλετε όργανα να τραγουδήσετε.

Πρόκειται για ένα μικρό και ζεστό μέρος. Βέβαια καλά όλα αυτά. Μακάρι να ήμουν έξω και να μπορούσα να το οργανώσω εγώ.

Γειά και χαρά σε όλους!
Με γεια το νέο λουκ του φόρουμ!

Μία άλλη πρόταση είναι το μεζεδοπωλείο “Xρησμός” στην Άνω Γλυφάδα.
Εκεί θα μπορούσαμε να πάμε Τετάρτη ή Πέμτη ή Κυριακή, βραδάκι πάντα.
Δευτέρα, Τρίτη είναι συνήθως κλειστά και Παρασκευή, Σάββατο και Κυριακή μεσημέρι έχει Μουσική.
Οπότε τις προτεινόμενες ημέρες θα έχουμε την άνεσή μας!

Να προτείνω κι εγώ το μαγαζάκι του κουμπάρου μου, που παίζω για ένα κομμάτι ψωμί - άντε και για λίγο κοντοσούβλι - για να βοηθήσω τη κατάσταση, μιας και είναι καινούργιο το μαγαζί. Καθημερινές είναι ανοιχτό από 17:00 - 01:00 (αλλά μπορούμε να το τραβήξουμε) και Κυριακές από 12:00 το μεσημέρι. Δεν υπάρχει πρόβλημα ακόμα και αν αποφασιστεί η συνάντηση, για μέρα και ώρες που παίζουμε. Θα γίνουμε μια παρέα και θα παίξουμε τα δικά μας.
Το μαγαζί είναι στη Καλλιθέα, Μεγαλουπόλεως 1 & Σαπφούς, στην Αγία Ελεούσα.
Και ένα από τα ρεμπέτικα που λέμε με το Νικόλα.

Μπράβο ρε παιδιά και σκέτοι!!! Θα χαρώ να τα ξαναπούμε από κοντά!

Υποθέτω απο λα έτσι Πετράν;

Από λα είναι το έπιασες. Αλλά κάνω 2η φωνή. Για πρώτη το λέω από σι. Το λέμε στον ίδιο τόνο με τη πρώτη εκτέλεση με Ευγενικό & Καλφοπούλου. Μόνο που η Καλφοπούλου τα λέει στο ρεφραίν μόνο, 1 οκτάβα ψηλότερα από τον Ευγενικό. Εμείς το λέμε όλο σε 1η & 2η φωνή.
Και για να κλείσω μερικά στόματα που λένε ότι τα λέω όλα σε λα, δείτε ένα και σε φα#

Η δικη μου ενσταση ειναι στο ρεφρεν , ασχετα με το “μπασο” της φωνης , πρεπει να παει λιγο ψηλοτερα … κανετε μια αλλαγη , μια κι εχετε την δυνατοτητα , δεν ειναι κακο … :089:

Eγώ πάντως είμαι μέσα για όπου αποφασιστεί!

Στην πρώτη εκτέλεση του 1951 τραγουδάει μαζί με Ευγενικό και Καλφοπούλου και ο ο Γιάννης Σταμούλης ( Μπιρ-Αλλάχ ) που παίζει και την υποδειγματική κιθάρα στο τραγούδι, (το οποίο πράγματι είναι σε λα ) οπότε έχουμε φωνητικά για τρίο το οποίο τους βγαίνει εξαιρετικά. Τέλος πάντων αγαπητέ PeVen θα ήταν ακόμα πιο όμορφη η εκδοχή σας αν ανεβάζατε λίγο τη ρυθμική αγωγή σας και στολίζατε με κάποιες περαστικές συγχορδίες στην κιθάρα.

Θα ληφθεί σοβαρά υπόψην και θα το προσπαθήσουμε. Εγώ ανεβαίνω οριακά μέχρι μι.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 22:18 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 22:17 —

Είναι στα υπόψιν αυτό και η προσπάθεια είναι συνεχής για βελτίωση. Ευχαριστώ για την άψογη κριτική

Παιδιά, να ξέρετε ότι ο Χρησμός, εκτός από φοβερά παϊδάκια, έχει και ένα μικρό πάλκο το οποίο έιναι ιδανικό για την περίπτωσή μας μιας και κυρίως για να παίξουμε πάμε. Βέβαια, πρέπει να έχουμε ενημερώσει εκ των προτέρων επειδή εννίοτε έχει ζωντανό πρόγραμμα. Όπως και 'νάχει, όπου και να πάμε εγώ είμαι μέσα.

Να προτείνουμε ημερομηνία και ώρα πρώτα για να δούμε ποιοι και πότε μπορούν να παρευρεθούν?
Και ξεκινάω προτείνοντας Κυριακή 21 Φεβρουαρίου 2010 και ώρα συγκέντρωσης 16:00.

Πως αφαιρούνται οι εικόνες?

καλώς τον ιάσονα! καιρό είχαμε να τα πούμε. φοβάμαι πως η άνω γλυφάδα πέφτει λίγο μακριά για αρκετούς, σκεφτείτε και τον γυρισμό, ε; αλλά και στο κοτοπουλάδικο που λέει ο πέτρος, άμα έχει ζωντανή μουσική πώς θα παίξουμε; το λέει και το φόρουμ στα “στέκια να παίξουμε”: <<α) Ο ταβερνιάρης πρέπει να γουστάρει πολύ. β) Να φτάνουμε παίζοντας μέχρι τις 3.00 το πρωί χωρίς να ενοχλούμε. γ) Να έχει καλό κρασί. δ) Να μην παίζουν άλλοι με μεροκάματο.>>
θα μου πείτε, τί γκρινιάζω; έτσι κι αλλιώς στις 21-2 δεν μπορώ να έρθω, ούτε καν μετά τη δουλειά όπως συνήθως…