Ταβέρνες (2004 - 2005)

Λάθος στο προηγούμενο ,κάθε Παρασκευή - Σάββατο νομίζω είναι. Όσο για Αθήνα είμαι μεγαλος φαν της ‘ΚΟΤΑΡΟΥ’ στο Σταθμό Λαρίσης.Το μαγαζί αν περνάς απέξω δεν γράφει τίποτα,όταν πρωτοπήγα πέρασα δυο τρεις φόρές ψάχνοντας το.
Αυτά

Γεια σου Καπλανη, κατι εχω ακουσει για το “Πελαγος” αλλα
δεν τοχα διασταυρωσει ουτε εχω παει ακομα …
Στο Κουμ Καπι καμμια φορα μαζευομαστε στον
“Ασωτο” στο παταρι και τα τζαγκρουναμε λιγακι …

το κακο με τα στεκια στα Χανια ειναι οτι εχουν γινει ολα της αρπαχτης,
ολοι οι μαγαζατορες εχουν βαλει σκοπο να φτιαξουν διωροφη βιλλα με πισινα …

καποιοι αλλοι ειμαστε στην τσιλια …

File Giwrgo etsi opws ta les einai genikotera h nootropia dystyxws sta xania, exei ginei genikotera ‘steki’ touristiko kai ta myala exeoun parei aera.

Telos pantwn aksizei na pas na akouseis ta paidia ,exw akousei kai gw arketous kai paizoun pragmatika para poly wraia

<font color=“119911”><font size="-2">Από Admin: Αγαπητέ Καπλάνη, σε παρακαλώ να μη γράφεις σε greeklish διότι τα μηνύματα δεν διαβάζονται</font></font>

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΣΥΧΝΑ ΤΟ FORUM ΑΛΛΑ ΣΠΑΝΙΑ ΓΡΑΦΩ & ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΣΕ ΕΝΑΝ ΜΑΛΛΟΝ ΑΔΙΚΗΜΕΝΟ “ΠΑΠΠΟΥ” ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΙΝΟΥ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟΥ.ΤΟ ΜΑΝΩΛΗ ΤΟ ΔΗΜΗΤΡΙΑΝΑΚΗ.ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΣΧΕΔΟΝ ΠΟΥΘΕΝΑ.ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ, Ο ΤΥΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΜΕ “ΒΓΑΛΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΛΙΑ”.Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΠΟΥ ΠΑΙΖΕΙ- ΕΙΔΙΚΑ ΦΕΤΟΣ -ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ & ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ (ΤΟ ΤΑΞΙΜΙ - Χ.ΤΡΙΚΟΥΠΗ & ΙΣΑΥΡΩΝ νομίζω) ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΤΗ ΣΚΗΝΗ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 03&30 ΜΕΤΑ ΤΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ, ΜΑΓΚΕΣ ΜΟΥ ΤΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ…ΘΑ ΣΑΣ ΦΥΓΕΙ Η ΨΥΧΗ. ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΕΙ ΕΝΑΝ ΚΑΤΑΠΛΗΤΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗ ΓΙΑ ΡΕΜΠΕΤΙΚΑ. ΑΛΚΗΣ ΜΑΥΡΟΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΛΕΓΕΤΑΙ & ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ.ΕΓΩ & ΤΙΣ 2 ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΦΕΤΟΣ ΕΙΔΑ ΓΕΡΟΝΤΟΜΑΓΚΕΣ, ΚΑΤΙ ΤΥΠΟΥΣ ΜΕΡΑΚΛΗΔΕΣ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΣΗΚΩΘΟΥΝ ΓΙΑ ΧΟΡΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΟΤΙ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΗ ΕΠΟΧΗ.ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΩ ΟΤΙ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ “ΚΑΘΑΡΟ” ΡΕΜΠΕΤΑΔΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ “ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ” ΠΟΥ ΠΑΙΖΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΑΛΛΑ ΛΑΙΚΟ.

“ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ “ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ” ΠΟΥ ΠΑΙΖΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΑΛΛΑ ΛΑΙΚΟ”

Θεωρώ, πως δεν εννοείς τον Κώστα Παπαδόπουλο…
(αν ναι, ας μη μιλήσουμε για τα υπόλοιπα)

ΔΕΝ ΤΟΝ ΥΠΟΤΙΜΩ, ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ. ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΟ “ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ” ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ, ΑΛΛΑ ΕΠΙΜΕΝΩ ΣΤΟ ΛΑΙΚΟ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ, ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΠΟΥ “ΠΕΙΡΑΧΤΗΚΕΣ” ΑΦΟΥ Ο ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΣ ΣΟΥ ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΖΑΜΠΕΤΑΣ.

Μπαααα, όχι μόνο… Με “τρελλαίνει” ο Παπαϊωάννου, με “ησυχάζει” ο Τσιτσάνης, με “γκαζώνουν” ο Μάρκος, ο Χατζηχρήστος, ο Μητσάκης και όλοι τους. Μην σου πω και για τον Ξαρχάκο…
Ξέρεις, γνωρίζω κι άλλα, εκτός του Ζαμπέτα.

ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ.ΩΣ ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΙΣΑΙ “ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ” ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ. ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΘΑ ΄ΤΑΝ ΜΑΛΛΟΝ ΠΕΡΙΕΡΓΟ…

<font color=“119911”><font size="-2">Από moderator: Καταρχήν μην βάζεις μονο κεφαλαία ειναι κουραστικό, σε δεύτερο λόγο μην αντιμετωπίζεις τον χώρο σαν chat room και προσπάθησε να είσαι ευγενέστερος και πιο προσεκτικός έναντι των συνομιλητών σου.</font></font>

Μμμμ… Τι βλέπω; Αρχίσαμε καμακώματα;

Θα μπορούσε να αρχίσει ωραία συζήτηση για τους καλούς μπουζουξήδες αλλά βλέπω με την αγένεια του ~κυρίου~ σταμάτησε.

ΑΣ ΑΠΟΛΟΓΗΘΩ ΛΟΙΠΟΝ. ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΟ FORUM ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ. ΕΓΡΑΨΑ ΜΟΝΟ 1 ΦΟΡΑ & ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΔΗΜΗΤΡΙΑΝΑΚΗ & ΤΕΛΙΚΑ ΒΡΕΘΗΚΑ ΝΑ “ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΤΟ ΧΩΡΟ ΣΑΝ CHAT ROOM” & NA EIMAI AΓΕΝΗΣ & ΜΗ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΣ. ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΤΑ ΔΟΚΙΜΑ ΜΕΛΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟΣΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΟΣΟ ΤΑ ΔΙΑΚΕΚΡΙΜΕΝΑ & ΕΠΕΙΔΗ ΩΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΟΠΩΣ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΣΕΒΟΜΑΙ ΕΓΩ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ…ΧΑΙΡΕΤΕ.

Αν το ύφος και το περιεχόμενο των μηνυμάτων σου σε ικανοποιούν…

ΑΝΤΙΧΑΙΡΕΤΕ!

Εντάξει ρε παιδιά, μη τον φάμε κιόλας τον άνθρωπο!

ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ.ΩΣ ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΙΣΑΙ “ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ” ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ. ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΘΑ ΄ΤΑΝ ΜΑΛΛΟΝ ΠΕΡΙΕΡΓΟ…

Θα μπορούσε να είναι και με χιούμορ ειπωμένο ή με διάθεση κοντρίτσας, συνηθισμένης ανάμεσα στα δύο φύλα!
Ρεμπέτικο Φόρουμ ή αρχοντορεμπέτικο είμαστε;

…αλλά και συ αγαπητέ Αντώνη, με τη πρώτη… ΧΑΙΡΕΤΕ;

to γράψω or not to γράψω; Άσε… να μη γράψω, έχω φαϊ και στο τσουκάλι… Γράφω και ένα σιντί Παπαγκίκα… Δεν προφταίνω!
Πάντοτε χαίρετε!

Κακώς αποχωρεί ο φίλος υπο το βάρος μιας υπόδειξης που του έκανα , την θέση μας σε κάποιο χώρο την στηρίζουμε με την συμπεριφορά μας και αν αυτή χρειάζεται σουλούπωμα την σουλουπώνουμε.
Τα δικαιώματα όλων είναι ίδια εδω μέσα και όλοι κρινόμαστε απο τα γραφόμενα μας.
Ο κριτής δεν είναι ο εκάστοτε διαχειριστής αλλά ολόκληρη αυτή η ομάδα που σιγά σιγά χτίζουμε.

Τα παραπάνω κείμενα πρέπει να συμπεριληφθούν στα λεξικά, στην έκφραση “παρεξήγηση εκ του μηδενός”. Αν είναι δυναμών! (που λέει κι Τζιμάκος)
Θεωρώ πάντως ότι η παρέμβαση του moderator ήταν “υπέρ του δέοντος” αυστηρή, η δε τοποθέτηση του Abramo απολύτως περιττή.

Εγώ λοιπόν θα τα αγνοήσω τα παραπάνω και θα συνεχίσω την κουβέντα που πήγε ν’ αρχίσει.
Ο Μανώλης Δημητριανάκης δε χρειάζεται συστάσεις. Είναι απ’ την ομάδα της δεκαετίας του ‘60 που είχε την τύχει να συνδεθεί προσωπικά με τους παλιούς ρεμπέτες (Μάρκο κ.ά.).
Η πορεία του μετά τη “Ρεμπέτικη Κομπανία” είναι επίσης γνωστή. Πάνω στο πάλκο είναι πράγματι απ’ τους πιο γνήσιους και συναγωνίζεται τον Ξηντάρη στην καλύτερη επιλογή ρεμπέτικων που θα παίξει κάθε βράδυ.
Το γιατί δεν αναφέρεται συχνά στο Forum σαν πρόταση για διασκέδαση; Μα γιατί δεν έχουμε κάνει κάποιον κατάλογο με προτάσεις. Κάποια παρόμοια θέματα που έχουν μπει κατά καιρούς (π.χ. “ποια ταβέρνα προτιμάτε;”) εναπόκεινται στο κέφι της στιγμής του καθενός και όχι σε κάποια συστηματική καταγραφή. Η δε αραιή επίσκεψη (όσο αφορά εμένα) στο μαγαζί που παίζει ο Δημητριανάκης έχει να κάνει με την άρνησή μου να συμμετέχω (να τ’ ακουμπάω) σε “δήθεν” μαγαζιά. Ποτέ δε χώνεψα τα “ρεμπετάδικα”. Οι ελάχιστες εξαιρέσεις επιβεβαιώνουν τον κανόνα (όπως λέμε για υπεκφυγή).
Πάμε και στον …μπουζούκαρο. Γιατί τέτοιος είναι ο Κώστας Παπαδόπουλος.
Ο τύπος αυτός έχει παίξει, ίσως, πάνω απ’ τη μισή ελληνική δισκογραφία! Καλεσμένος σε ραδιοφωνική εκπομπή, όταν ρωτήθηκε “Πόσα τραγούδια έχει παίξει σε δίσκο;”, απάντησε “καμιά 50ριά χιλιάδες”!!! Βέβαια ο συγκεκριμένος αριθμός είναι πρακτικά άφταστος, αλλά και το 1/5 να έχει παίξει πρέπει να βρίσκεται στην κορυφή του αντίστοιχου ρεκόρ του βιβλίου Γκίνες…
Η “συμπεριφορά” του πάνω στο πάλκο δεν είναι ανάλογη της αξίας του. Συνήθως απλά “δικαιολογεί” το μεροκάματό του. Εχει όμως τύχει (το ‘χω ξαναναφέρει) να ακούσω από αυτόν, στις 5 τα ξημερώματα, ένα “εξωφρενικό” ταξίμι διάρκειας μισής ώρας, που έκλεισε με καθαρόαιμη τζαζ διασκευή του “Απομεσήμερου”.
Επίσης διαθέτω μια ανέκδοτη ζωνανή ηχογράφηση από το “House of art”, όπου συμμετέχοντας στο “Τρίχορδο” κάνει ένα ταξίμι που ακούς πεντέξη μπουζούκια να βγαίνουν από …ένα (1) όργανο…
Παρόλ’ αυτά, όπως είπα και πριν, δεν αξίζει τον κόπο να πας για να ακούσεις αποκλειστικά αυτόν. Είναι σχεδόν απίθανο να βγει απ’ τη λογική του μεροκάμματου και να παίξει κάτι “διαφορετικό”.
Στο χώρο των λαϊκών μουσικών είναι γνωστός για τον ιδιότροπο χαρακτήρα του που συνήθως μεταφράζεται σε γκρίνιες και μικροεγωισμούς. Υπάρχουν όμως πράγματα που ίσως τον δικαιολογούν. Εχει κρατήσει από χρόνια μια στάση που ελάχιστοι μπουζουξήδες κράτησαν. Για παράδειγμα, δεν “ξεφτιλίστηκε” ποτέ όσον αφορά τον ήχο και τον τρόπο παιξίματός του. Στάθηκε συχνά αρνητικός απέναντι στα “καλέσματα” των μεγάλων νυχτερινών κέντρων και στη λογική του σκυλάδικου, με αποτέλεσμα να μείνει πολλές φορές άνεργος.
Εν κατακλείδι είναι κατά τη γνώμη μου ο κορυφαίος μπουζουξής μετά τη γενιά των δεξιοτεχνών (Χιώτης, Μπέμπης, Τατασόπουλος, Σταματίου, Τσιμπίδης κλπ.). Ισως μάλιστα να ξεπερνάει και κάποιους από αυτούς, αυτό όμως μπορούν να το κρίνουν μόνο ο Μάρκος, ο Παπαϊωάννου, ο Χιώτης και οι άλλοι “από ψηλά”.

H παρατήρηση του Σώτου ήταν υπερβολικά ήπια.
Με πρόλαβε γιατί του είχα ετοιμάσει κάτι πολύ ηχηρότερο. Εξυπνάδες βασισμένες στο “είσαι γυναίκα και θα στην πώ διότι αν ήσουν άντρας μπορεί και να ψάξεις να βρεις και να φάω φάπα” δεν περνάνε εδώ.

Τώρα, από κει και πέρα, αν δεν τον ικανοποιεί η συζήτηση όπως εξελίσσεται, δηλ. αυτός να γράφει δυσνόητο κείμενο 30 λέξεων στα ΚΕΦΑΛΑΙΑ και παίρνει ευκολοδιάβαστο κείμενο 300 λέξεων απ’ τον Αρη), φαίνεται πως ο φίλος ΑΓΓ/ΛΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ μόνον την κόντρα επιζητούσε.
Ασε που το …ΧΑΙΡΕΤΕ δεν σημαίνει πως αποχώρησε κιόλας. Ετσι δεν είναι; Αυτά και τέρμα.


Οι “αποχωρήσεις” από ιδεατό χώρο συζητήσεων όπως ένα forum είναι για γέλια. Δεν με νοιάζει τι λέει το netiquete (http://www.inet.bg/faq/netiquete.html). Εδώ είμαστε χρόνια μπροστά. Η δημοκρατία που επικρατεί εδώ, ούτε που την έχουν φανταστεί άλλα forum. Ασε που έχει παρεξηγηθεί και την έχουν εκμεταλλευτεί πολλοί πολλές φορές. Εδώ βλέπετε πως αντί να ΚΟΒΟΝΤΑΙ τα posting που προσβάλουν, καθόμαστε και κάνουμε συζήτηση της τάξης των 5ΜΒ. Αυτό που προβλέπεται στο netiquete;

Γειά σου ρε ΚουΚου! Προστάτη (νεοελληνιστί:νταβατζή) των κατατρεγμένων, των ταπεινών και καταφρονεμένων !!!

ΕΚΛΕΙΣΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ -από μένα.

[b]<font color=“119911”><font size="-1">ΚΚ: Ιωάννα, το θέμα για σένα μπορεί να έχει κλείσει αλλά οι προσωπικές επιθέσεις και αναφορές <u>εκτός του θέματος της συζήτησης</u> είναι και θα παραμείνουν ανοιχτή υπόθεση. Εχουν ξαναγίνει τέτοια και πονηρέψαμε πλέον. Αν δεν κοπούν έντονα από την αρχή, μετά θα γίνουμε μπάχαλο όλοι.

Το είπαμε ξανά, κανείς δεν χρειάζεται να αποχωρήσει - μπορεί απλά να χρησιμοποιεί το forum όπως είναι και όχι όπως θα το ήθελε να είναι.</font></font>[/b]

Τον Δημητριανάκη θα τον δώ αύριο, και θα μάθω ποιός από τους δύο Παπαδόπουλους (πατήρ ή υιός) παίζει μαζί του, κι ύστερα θα πάρω θέση. Πάντως εδώ και λίγες μέρες, με τον Μανώλη, τραγουδάει και η “δική μου” Χρυσούλα Χριστοπούλου.

Όσο γιά το επειδοδιάκι, εντάξει βρε παιδιά, κατά καιρούς μας ξεφεύγει ένθεν και ένθεν μιά ψιλοαγριάδα, δεν έγινε τίποτα. Και το ξαναλέω, εν γνώσει των συνεπειών του νόμου:

ΤΟ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΕΙΝΑΙ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΤΕΡΗ, ΩΡΑΙΟΤΕΡΗ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΕΤΥΧΗΜΕΝΗ (ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ)ΑΓΟΡΑ ΣΥΖΗΤΗΣΕΩΝ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ! ΛΟΓΩ ΤΙΜΗς ΣΑΣ ΛΕΩ!

Καλώς τον Φέρρη! Και, ω! τι σύμπτωση, τι ρίμα! Ταυτόχρονα παρακολουθώ… Καρατζαφέρη!
(Πανικός! Παπαδαριά και τηλεφωνικό σεξ! Μητροπολίτες με ελληνικά στρατά!)