Τέταρτο δάκτυλο

Σαφώς!! Αλλού θα’πρεπε να είναι το θέμα μας λοιπόν και όχι στο μικρό δακτυλάκι…

Ότι και να γράψω είναι λίγο!
Άργησα λίγο να καταλάβω…
Απίστευτο παίξιμο, ηχόχρωμα, ύφος…
Και κυρίως ψυχή, όσο και αν αυτό ακούγεται τετριμένο.

εφόσον το θέμα μας έγινε…ψυχή, εδώένα βιντεάκι ανθρώπου με τεράστια καρδιά για τη μουσική

Ας ξεφύγω κι εγώ μια φορά (λέμε τώρα!!)

Χρησιμοποιεί και το 4ο δάχτυλο!!! ΕΔΩ

Εγώ πάντως έκλαψα, γι αυτή την δύναμη ψυχής και την τεράστια προσπάθεια …

Αυτοί οι άνθρωποι, είναι " δακτυλοδεικτούμενοι" και δείξτε τους μ`όποιο δάχτυλο γουστάρετε !

Ειναι απιστευτο!!!Μαθημα ζωης,ψυχης και ανθρωπιας!!!Δεν υπαρχουνε λογια…:109:

Σόρρυ, με πρόλαβε άλλος, παρακαλώ να σβηστεί το μήνυμα.

Γεια σας παιδια, διαβασα ολη την συζητηση , αλλα θελω καποιος να μου λυσει μια απορια…εγω που ειμαι αρχαριος , να μαθω να χρησημοποιω και τα 4 δακτυλα απο την αρχη, ποιο ειναι το σωστο? ανεξαρτητα αν δεν με βολευει το 4 δακτυλο?

Εννοείται ότι αυτό θα κάνεις! Επειδή ακριβώς δε σε βολεύει, γι’ αυτό θα το μάθεις. Το πρώτο που πάει μόνο του δε χρειάζεται να το μάθεις, ξέρει ήδη!

Να πας σε εναν δασκαλο να σε βαλει σε σειρα,μην βασανιζεσαι αδικα με αυτο το θεμα φιλε μου,νομιζω ( δεν ξερω βεβαια ) αλλα πιστευω πως θα σε βοηθησει γιατι αυτο το ζητημα ειναι ολιγον πολυπλοκο…

Σιγουρα το να το εκπαιδευσεις το τεταρτο δακτυλο ειναι κερδος.Οταν ξεκινησα φοιτητης να παιζω εκανα παρεα με τετραχορδους και το εμαθα,τωρα ολη τη δουλεια την κανω με τα 3 δακτυλα το 4ο υπαρχει στο πισω μερος του μυαλου μου μονο.Παλι τονιζω ειναι κερδος χωρις να ειναι απαραιτητο,αλλοστε το αποδεικνυει και ο μεγας σολιστας Django Reinhardt και χωρις δακτυλα να ηταν παλι τα ιδια πραγματα θα θαυμαζαμε.Καλη συνεχεια.

Παιδια σας ευχαριστω για τισ απαντησεις, αν ειχα χρονο θα πηγαινα σε δασκαλο,αλλα δεν προλαβαινω και προσπαθω μονος μου τα αργα το βραδυ συνηθως οταν προλαβαινω

Μια ερώτηση μεταξύ σοβαρού και αστείου…

Τελικά το 4ο δάχτυλο έρχεται η στιγμή που δεν το νοιώθεις πια ‘‘κουλό’’ ?

Παίζω 1,5 χρόνο και με έχει ταλαιπωρήσει αφάνταστα…και το εξασκώ αρκετά με ασκήσεις.
Με το ρυθμό αυτό θέλω 4-5 χρόνια για να μπορώ να λέω ότι έχω φτάσει σε καλό επίπεδο.

Αν υπολογίσεις σε όλη σου τη ζωή πόση εξάσκηση έχουν κάνει όλα τα υπόλοιπα δάχτυλα που το τέταρτο την έχανε, δε μου φαίνεται υπερβολικό. Μιλάμε για το τελευταίο δάχτυλο του κακού μας χεριού, έτσι; Ένα δάχτυλο που δε γράφει, δεν κρατάει το φλιτζάνι, δε στρίβει τσιγάρα, μόνο ένα αφτί ήξερε να ξύνει.

Φίλε pepe σωστά τα λες αλλά κι από την άλλη σε ‘‘πονάει’’ όταν έχει περάσει τόσος καιρός
και αντικρύζεις το επίπεδο που θες να φτάσεις με κυάλια…
Με έπιασε το παράπονο βραδιάτικα…

Μαγκες αυτο που εχω παρατηρησει εγω μετα απο χρονια παιξηματος
μπουζουκιου, ειναι οτι το τεταρτο δαχτυλο σε καποια στιγμη ερχεται μονο του
και πεφτει πανω στην ταστιερα. Ειδικα σε καποιες συγχορδιες που δεν μπορεις
να τις παιξεις με τα τρια δαχτυλα. Παντως ψυχραιμια, το θεμα ειναι να ειναι σωστο το
ηχητικο αποτελεσμα και οχι με ποια δαχτυλα το πετυχαινει κανεις.

Σωστή αντιμετώπιση του θέματος! Το θέμα έχει ωριμάσει πολύ. Και εμείς μαζί του, μαζί με τα παιξίματα, που προσωπικά πλέον τείνω να μην είμαι ούτε υπέρ αλλά ούτε και κατά.

Έχω την εντύπωση ότι η τάση των χορδών στο μπουζούκι που είναι μεγαλύτερη από το σάζι ή την κιθάρα είναι το πρόβλημα, και καθιστά για πολλούς παίχτες την εφαρμογή του τέταρτου προβληματική γιατί δεν μπορούν να πιέζουν τη χορδή όπως θα έπρεπε, με αποτέλεσμα ο ήχος να μη βγαίνει σωστά.

Aκριβως. Ειδικα οταν παιζεις “αναποδες” συγχορδιες π.χ 4ο ταστο στην ΛΑ χορδη με τον δεικτη και 7ο στην ΡΕ χορδη με το μικρο δακτυλο…δηλαδη ντο# - ΛΑ.

Να πω και εγω τη γνωμη μου.Κιθαριστας μεν προτιστως αλλα απο οτι βλεπω και στο μπουζουκι δεν αλλαζουν και πολλα σε αυτο το θεμα.Καταρχην με 3 δαχτυλα ειναι γεγονος οτι μπορεις να παιξεις τα παντα μια χαρα.Βεβαια βασικο ρολο παιζουν το μακρος των δαχτυλων αλλα και η θεση του αντιχειρα πισω απο το μπρατσο.Αν εχεις μακρυα δαχτυλα αυτο βοηθαει αρκετα οπως και το να μην εχεις και καποια extreme θεση του αντιχειρα απο πισω και κανεις τα δαχτυλα να…πλαγιαζουν υπερβολικα.Το βασικα θεμα με τα 3 δαχτυλα ειναι το οτι αναγκαζεσαι να αλλαζεις θεση ποιο συχνα για να πιασεις μια νοτα πραγμα που δυσκολευει χωρις λογο την ομαλοτητα του παιξιματος.

Με τεσσερα δαχτυλα εχεις δυο βασικα πλεονεκτηματα.Δεν χρειαζεται να αλλαζεις θεση για να πιασεις μια νοτα και δεν χρειαζεται να κανεις ολοκληρο θεμα την δαχτυλοθεσια.Αν ακολουθησεις την λογικη,δαχτυλο ανα ταστο,απλα μετακινεις το χερι στην…περιοχη που θες να παιξεις και με συνδιασμους οπως πχ 1,2,4 1,3,4 κτλ κτλ…πιανεις αυτα που θες χωρις πολλες πολλες μετακινησεις.Το μονο μειονεκτημα ειναι οτι χρειαζεται επιπλεον εξασκηση γιατι ειναι εκ φυσεως οχι μονο αδυνατο αλλα και κινειται συμπαθητικα μαζι με το τριτο, τον παραμεσο.Νομιζω οτι με τριλιες και συνδιαζοντας ολα τα δαχτυλα μπορεις να τα γυμνασεις μια χαρα αποφευγοντας τις υπερβολες.Στην κιθαρα θυμαμαι χρησιμοποιουσα ακουστικη κιθαρα με ψηλο action,πραγμα που δυσκολευει τα πραγματα ακομα περισσοτερο, και εκανα τριλιες με ολους τους συνδιασμους δαχτυλων…1 2,1 3,1 4,2 3, 2 4, 3 4 κτλ κτλ κτλ…αν δεν το παρακανεις και σταματας οταν νιωθεις πονο σε λιγο καιρο το τεταρτο θα τρωει σιδερα.

Εγω το θεματακι των δαχτυλων αλλα και της τεχνικης γενικοτερα το βλεπω πχ οπως το σουτ στο μπασκετ.Το σουτ γινεται με συγκεκριμενο τροπο…ελευθερωνεις την μπαλα στο ψηλοτερο σημειο,φευγει απο το μεσαιο δαχτυλο, ο καρπος κανει follow through…κτλ κτλ κτλ…γιατι? γιατι πολυ απλα αυτος ειναι ο τροπος που ειναι ποιο αποτελεσματικος για τους περισσοτερους…βεβαια σιγουρα μπορουμε να βρουμε μεγαλους παικτες που το κανουν διαφορετικα…αλλα υπαρχει συγκεκριμενη μεθοδολογια επειδη αυτος ο τροπος δουλευει για τους περισσοτερους καθοτι ο ποιο εργονομικος.Μπορει πχ να βαρας κουταλα και να τα βαζεις ολα αλλα εχουν το χρονο μεχρι και οι θεατες να σου ριξουν ταπα…δηλαδη κερδιζεις κατι αλλα χανεις καπου αλλου πολυ παραπανω.

Τι εννοω λοιπον αφου σας επρηξα για τα καλα:).Μπορεις να παιξεις οπως θελεις και να χρησιμοποιησεις οτι θες.Αλλα παντα καποιος τροπος σου προσφερει τα περισσοτερα πλεονεκτημα με τα λιγοτερα μειονεκτηματα,με λιγα λογια κανει τη ζωη σου ποιο ευκολη σε βαθος χρονου.Το τεταρτο δαχτυλο προσφερει καλυτερη εργονομια και δαχτυλοθεσια χωρις πολλη σκεψη.Τοσο απλα.

Οσο για κατι που ακουστηκε οτι πχ…δεν παιζουν ρολο τα δαχτυλα ψυχούλα να υπαρχει και τα σχετικα…οση ψυχη και να εχεις αν τα δαχτυλα δεν …πανε δεν μπορεις να εκφρασεις αυτα που εχεις μεσα σου με τον καλυτερο δυνατο τροπο…γιαυτο αλλωστε οση…φαντασια και να εχεις,παθος,ποδοσφαιρικη ιδιοφυια,αγαπη για τη…φανελα αν δεν μπορεις να…ντριπλαρεις τον αντιπαλο δεν τον περνας.

καλά τα λες, και ισχύουν απόλυτα για κιθάρα (και τετράχορδο υποθέτω). όμως στο τρίχορδο έχεις πιο πλάγια τοποθέτηση δακτύλων, και γενικά φιλοσοφία πιο κοντά στα ακουστικά μπλούζ (λίγες νότες και καλές, κουρδίσματα, χρήση δυνατών δαχτύλων για τόνισμα, κλπ). επίσης κυρίως οριζόντιο παίξιμο. φυσικά και θα βάλεις τέταρτο, αλλά αφού εξαντλήσεις τα άλλα τρία.
βέβαια αν θυμάμαι καλά, είχες πει πως σε ενδιαφέρει περισσότερο το τετράχορδο και όχι το ρεμπέτικο ρεπερτόριο. σεβαστό, απλά καλό να ξέρεις τις βάσεις -πάλι λειτουργεί η αναλογία με τα μπλούζ. και όσο τρίβεσαι με το όργανο, μπορεί να σε τραβήξει και το τρίχορδο, όπως αρκετούς από δω μέσα. καλή μελέτη!