Τέσσερις επανεκτελέσεις με καλή παρέα (μπογδάνου-κοντάλιπος-σαρηγιάννης)

τσιτσάνης
χιώτης

(Νίκος Σαρηγιάννης) #1

Τίτλος Τραγουδιού - Επανεκτέλεσης:
το ραντεβουδάκι: στίχοι-μουσική: ζακ ιεχασκέλ, εκτέλεση: στέλλα χασκήλ, βασίλης τσιτσάνης 1947 (Parlophone Ελλάδος B-74102)
σάμπα μου ξηγιέσαι: στίχοι-μουσική: μανώλης χιώτης, εκτέλεση: λίτσα χαρμαντά-μανώλης χιώτης 1950 (Columbia 6820)
το κουρασμένο βήμα σου: μουσική: μπάμπης μπακάλης, στίχοι: κώστας βίρβος εκτέλεση: τάκης μπίνης-στέλλα χασκήλ 1951 (ODEON GA 7646)
η καρδιά σου θα γίνει χρυσή: στίχοι-μουσική: βασίλης τσιτσάνης εκτέλεση: πρόδρομος τσαουσάκης, μαρίκα νίνου, βασίλης τσιτσάνης 1950 (COLUMBIA DG 6819)

Βίντεο - Ηχογράφηση:

Συμμετέχοντες:
ηχογράφηση στο studio “ηχοβρύχιο”, πρωταπριλιά 2018. ηχολήπτες: γιάννης οικονόμου-γιώργος παυλίδης.
τραγούδι: ιωάννα μπογδάνου, μπουζούκι: νίκος κοντάλιπος (τρελάκιας), κιθάρα: νίκος σαρηγιάννης

Λίγα λόγια για την επανεκτέλεσή σου:
ζωντανή ηχογράφηση μια κι έξω, χωρίς overdub και editing. η ηχογράφηση έγινε για λόγους διαφημιστικής προώθησης (demo) με πολλή αγάπη και καθόλου πρόβα. δυστυχώς οι καινούριες χορδές στην απαρτιάν δεν είχαν στρώσει ακόμα.

(Γιώργος Παναγιωτακόπουλος) #2

Καταπληκτικές είναι και οι τέσσερις ηχογραφήσεις. Μου αρέσουν πολύ. Είστε και οι δύο (οι Νικολήδες) εξαιρετικοί στο παίξιμο, ενώ και η φωνή της κοπελιάς είναι υπέροχη, με χροιά που ταιριάζει εξαιρετικά στα τραγούδια. Μπράβο παιδιά. Περιμένουμε και τα επόμενα!

(Νίκος Σαρηγιάννης) #3

ευχαριστούμε πολύ, μας τιμάει η εκτίμηση ενός καλού και συγκροτημένου παίκτη σαν κι εσένα!
η ιωάννα έχει έρθει και σε μαζώξεις του φόρουμ παλιότερα. μες το φθινόπωρο προγραμματίζουμε και άλλη μια session, θα ανέβουν οπωσδήποτε.

(Νίκος Νικολάου) #4

Εξαιρετικοί !!!.“Καθαρά” παιξίματα,πολύ καλή φωνή.

(Νίκος Πολίτης) #5

Καθυστερημένα κι από μένα, μια και μόλις τώρα άκουσα τα κομμάτια. Πραγματικά, εξαιρετική δουλειά απ’ όλους. Μπράβο και πάλι μπράβο!

(Νίκος Σαρηγιάννης) #6

σας εχαριστούμε!
τέσσερις νίκοι σε ένα νήμα πάει πολύ…

Πολύ ωραίες και καθαρές ηχογραφήσεις ,και πολύ ωραία φωνή Νίκο…
Μεγάλη δουλειά το στούντιο τελικά!!

(Νίκος Σαρηγιάννης) #8

είδες που σου έλεγα; άντε, και στα δικά σου!

Ωραία παιξίματα, αλλά το μιξάρισμα μου φαίνεται να διαχωρίζει το μπουζούκι από την κιθάρα με αφύσικο τρόπο, λες και δεν ήταν στο ίδιο δωμάτιο.

(Νίκος Σαρηγιάννης) #10

ευχαριστούμε στέλιο! παρ’ό,τι παίζαμε λάιβ, είχαμε ξεχωριστά μικρόφωνα. θα το κοιτάξουμε στην επόμενη ηχογράφηση.

(Θανάσης Βαραμογιάννης) #11

Μπράβο παίδες με σεβασμό, έτσι του πρέπει. Για σου νικο με τα σεκόντα σου!!!

(Νίκος Σαρηγιάννης) #12

γεια σου θανάση μου! το ήξερα ότι θα σου αρέσει ο τσιτσάνης!