Σ' αγαπώ γιατί είσαι ωραία: Υπάρχει προπολεμική ηχογράφηση της μελωδίας;

<<έχω δώσει κι εγώ συνέντευξη ωστόσο επιλέχθηκαν τα αρνητικά κομμάτια απ την εργασία αυτή >>

να βαλεις ενα λινκ εδω με την εν λόγο συνέντευξης σου

1 «Μου αρέσει»

Βρίσκεται στην πτυχιακη της κυριας Μπουλουμπαση

Για να μην ξαναψάχνουμε στα προηγούμενα μηνύματα το λινκ, να το:
https://apothetirio.lib.uoi.gr/xmlui/bitstream/handle/123456789/8016/Μπουλουμπαση-Ουρανια%20-Τελική-%20Τ.Λ.Π.Μ%20(2).pdf?sequence=1
Με ctrl+F βρίσκουμε και το όνομα της Ελένης Φίλιππα και όποια άλλη λέξη θέλουμε.

2 «Μου αρέσει»

Καλησπερα. Εχω μιλησει στην κυρια Μπουλουμπαση ωστόσο καποια λογια μου ειναι καπως παραποιημενα οπως τα διαβαζω.
Λοιπον ο Μοσχος εμενα μου εκανε ιδιεταιρο μαθημα σχεδον καθε μερα χωρις ποτε να παρει χρηματα μου εδειξε δρομους ,ρυθμους,τεχνικη,πως να φτιαχνω μπαγκέτες πως να αλλαζω χορδες πως να κουρδιζω ηταν απαιτητηκος και καναμε πολυωρες προβες .φυσικα και ηξερε μουσικη και δυτικη και βυζαντινη. Ομως δεν ηταν δυνατον να τα δειχνει ολα εκεινος.οταν παμε σ ενα ωδειο με αλλον κανουμε οργανο με αλλον θεωρια .στο σχολειο λοιπον υπηρχε μαθημα θεωριτικο που γραφοταν οποιος ηθελε ομως δεν ηταν υποχρεωτικο γιατι δεν ηταν αναγνωρισμενο ωδειο ετσι μας ελεγε πως πρεπει να σπουδαζουμε κλασσικη η βυζαντινη αν θελουμε να γινουμε σωστοι μουσικοι.Ημουν απ τις πρωτες μαθητριες του οταν δεν ειχε πολυ κοσμο στα σαντουρια κι ειχε χρονο να ασχοληθει με τους λίγους που ειμασταν.οταν εγινε γνωστο το σαντουρι και γενικα το λαικο σχολειο μεσο της προβολης του απο την τηλεοραση και τη σπουδαια εκπομπη που εκανε για χρονια καθε κυριακη και τις συναυλιες, υπηρξε κοσμοσυροη οποτε ενας δασκαλος δεν μπορει να διδασκει ασταματητα ολη μερα εκανε οτι καλυτερο μπορουσε .οταν εξελιχθηκαμε εμεις οι πρωτοι αναλαβαμε τους αρχαριους .τον κυριο κατσιγιαννη δεν τον εχω δει ποτε στη σχολη οπως και τον κορκοβελο αν ηρθαν για λιγο δεν ξερω και τι να μαθεις με λιγα μαθηματα.
Τωρα τους χαρακτηρισμους εγωιστης του άρεσε η προβολη αν ειναι δυνατον σε ποιον επαγγελματια σολιστα δεν αρεσει η προβολη και δεν την επιζητα αλλωστε πως θα δειξεις τη δουλεια σου.
Καθε τεταρτη καναμε ανοιχτη προβα ολο το σχολειο και μας μαθαινε πως να παιζουμε ομαδικα και τι συμπεριφορα πρεπει να έχουμε πανω σε μια σκηνη ακομα και με συναδελφους σ αυτες τις προβες ερχοντουσαν και τα τερατα της παραδοσιακης μουσικης οπως ο Γιαννης βασιλοπουλος,Γιωργος κορος,σαραγουδας,αηδονιδης,θρακιωτες κρητικοι πόντιοι ρεμπετες και εκανε και ακροαση σε μοτσικους και τραγουδιστες που ηθελαν να μπουν στη σχολη.Αυτο ηταν λοιπον το καλυτερο μαθημα.παντα μαζι του ειχε τους μαθητες του στο ραδιόφωνο στην τηλεοραση στο εξωτερικο σε δισκους οπως στο Παραδεχτηκα στον οποιο παιζουμε οι καλυτεροι μαθητες και οι συνεργάτες .Στη συναυλία στο παλλας με το σταυρο ξαρχακο ειμασταν οι μαθητες διπλα του τι καλυτερο μαθημα για ενα 12 χρονο παιδι να κανει προβα με τον Ξαρχακο.
Σιγουρα ειχε παραξενιες δεν ηταν θεος ηταν μουσικος παλιας γενιας με απιστευτη καριερα εμπειρια στα παραδοσιακα και στα εντεχνα .Δεν θεωρουσε ανταγωνιστη το Διακογιωργη τον εκτιμουσε οπως και ολους τους ταλαντούχους μουσικους οπως και τον καρατασο .Η ζωη του ολη ηταν το σχολειο και οι μαθητες του ολη μερα ηταν εκει ακουραστος να κανει ασταματητες προβες μεχρι που δεν αντεχαμε αλλο .Εμεις ζησαμε τις πιο ομορφες στιγμες της ζωης μας βγηκαμε επαγγελματιες ολοκληρωμενοι απο εκει μακαρι κι εμεις να ειχαμε μια πορεια σαν του Μοσχου απ τα καφε αμμαν και σανταν,δουλεια με ριτα αμπατζη ρουκουνα ,ροζα εσκεναζυ,λυκειο ελληνιδων,μαρκοπουλος ξυλουρης,ανδριοπουλος στο κοντερτο για σαντουρι,το γυρω του κοσμου ,συναυλιες πανηγύρια τηλεοραση ραδιοφωνο και ιδρυση λαικου σχολειου ας ειμασταν το ενα χιλιοστο απ αυτο .

4 «Μου αρέσει»

Αυτό, από μόνο του είναι ένα πάρα πολύ θετικό στοιχείο για το πώς έβλεπε τη μουσική: το ότι ήρθατε εδώ, δεν σημαίνει ότι πρέπει κατ’ ανάγκην να επικεντρωθείτε στην ανατολικής προέλευσης λαϊκή μουσική, γερές βάσεις να ΄χετε και το από ποιάν κατεύθυνση, είναι δευτερεύον. Είναι λίγοι οι μουσικοί, κλασικοί ή λαϊκοί, που είχαν τέτοιαν ευρύτητα πνεύματος, ειδικά τότε…

2 «Μου αρέσει»

Μπαίνοντας στη συζήτηση είπες στο πρώτο σου μήνυμα ότι ο Μόσχος έβαλε τα λόγια στο συγκεκριμένο τραγούδι. Αυτός το ανέδειξε ήταν απίστευτος σολίστας καλός επαγγελματίας κα.
Διαφωνώντας αρκετά παρέθεσα και αντίθετες απόψεις από άλλους μαθητές του όπως και από την τραγουδίστρια Χατζοπούλου.
Είπα ακόμα ότι το τραγούδι δεν αναδείχτηκε μόνο από τον Μόσχο όπως είπες, αλλά από πολλούς, οτι υπήρχαν και άλλοι αξιόλογοι παίχτες στην εποχή του κλπ. Στην ερώτησή μου από που προκύπτει η σιγουριά σου για τους στίχους δεν απάντησες. Δικαίωμά σου δεν με πειράζει. Όσο για τα ονόματα όπως είπα, τα ανέφερα ενδεικτικά. Δεν είπα ότι είναι μόνο αυτοί. Δεν ξέρω κανέναν από αυτούς προσωπικά. Είναι σίγουρα όλοι αυτοί μαθητές του Κατσιγιάννη όπως λες; Εγώ ξέρω ότι μόνο η Βαλάση έχει μαθητεύσει μαζί του.
Είδα ότι είσαι διαχειρίστρια στην ομάδα ‘‘Λαικό σχολείο παραδοσιακής μουσικής Αριστείδης Μόσχος’’ και μου λύθηκε η απορία για τους λόγους που τον εκθειάζεις και τον υπερασπίζεσαι με σθένος. Αντέδρασες μάλιστα ενοχλημένη γράφοντας στο fb ‘‘Διαβάστε να φρίξετε […] τα βρήκα σ ένα ρεμπετικο φόρουμ’’ Τι το αποτρόπαιο έγινε δεν καταλαβαίνω.
Γνώμη και άποψη μπορούν να έχουν και κάποιοι που έκαναν λιγότερα μαθήματα στον Μόσχο και όχι μόνο κάποιος που ήταν από την αρχή ως το τέλος δίπλα του, όπως εσύ λες ότι ήσουνα.
Κάποιοι δεν ανέχονται τις προσβολές από δασκάλους αλλά ούτε και να παίζουνε στις εκδηλώσεις με κλειστά μικρόφωνα κάνοντας τη μόστρα τους στους δασκάλους. Φίλο μου οργανοπαίχτη τον είχε ο Μόσχος σε εκδήλωση βάση με καλωδιακό μικρόφωνο το οποίο ήταν χωρίς καλώδιο! Αφού είχε προηγηθεί συνεννόηση με τον ηχολήπτη. Άλλους πάλι συχνά τους διέκοπτε όταν κάνανε ένα ταξίμι και οι ίδιοι δυσανασχετούσανε, αλλά και διάφορα άλλα.
Είπες ακόμα ότι όλοι οι μουσικοί της γενιάς του Μόσχου δεν έδειχναν εύκολα τα μυστικά τους . Αυτό δεν είναι απόλυτο. Γνώρισα τον Ζώτο, τον Σαραγούδα τον Κουκουλάρη, κ.α. που μοιράζονται απλώχερα τις γνώσεις τους.
Αυτή την νοοτροπία να κρατάνε ζηλότυπα τα μυστικά της τέχνης τους την είχαν από παλιά κυρίως οι τσιγγάνοι, όπως και ο Μόσχος τσιγγάνος ήταν. Αυτοί πιο πολύ λειτουργούνε συντεχνιακά και είναι δύσκολοι στις συνεργασίες εκτός συντεχνίας.
Όπως έλεγε και ο Ζώτος: ''Ένας γύφτος στην κομπανία παλεύεται αν είναι παραπάνω δεν τους κάνει ζάπι.
Σχετικά με τις θεωρητικές γνώσεις του Μόσχου δεν ξέρω που τις βρήκες. Αλλά εκτός των μαθητών του που λένε ότι δεν γνώριζε θεωρία με όσους παλιούς συνεργάτες του μίλησα πριν χρόνια, όλοι μου είπαν ότι ήταν πρακτικός οργανοπαίχτης. Αυτό μου έδωσε να καταλάβω και ένας αδερφός του Αριστείδη που εφυγε από τη ζωή πριν 10 χρονια περίπου, σε μια συζήτηση που είχα μαζί του. Αν γνώριζε και θεωρία δε νομίζω να τον συμπεριλάμβανε ο Γιώργος Παπαδάκης στο βιβλίο του ‘‘Λαικοί πρακτικοί οργανοπαίχτες’’ μαζί με άλλους εμπειροτέχνες οργανοπαίχτες. Ζητώ συγνώμη που βγήκα εκτός θέματος, αλλά διαβάζοντας κάποιες υπερβολές ήθελα να απαντήσω.

Παιδιά, παραέχουμε απομακρυνθεί από το θέμα. Πέρα από το δικαίωμα ενός μακαρίτη να τύχει υπεράσπισης από κάποιον (εδώ από μια μαθήτριά του) αφού δεν μπορεί να υπερασπιστεί ο ίδιος τον εαυτό του, η ουσία είναι ότι ο Μόσχος δε μας ενδιαφέρει παρά μόνο σε σχέση με το τραγούδι. Εδώ λοιπόν είναι που η Ελένη, με τόσο μακρά και καλή επαφή μαζί του, μπορεί ίσως να μας δώσει πληροφορίες που δε βρίσκουμε αλλού. Την ηχογράφηση π.χ.

Το πόσο έγκυρα είναι όσα λέει ο καθένας είτε υπέρ του Μόσχου είτε κατά, δε βλέπω σε τι θα μας χρησιμεύσει να το συζητήσουμε. Θα πρότεινα να το αφήσουμε στην μπάντα γιατί αν οδηγήσει σε εντάσεις και τριβές τότε η μπάλα θα πάρει και τις πολύ πιο χρήσιμες πληροφορίες που τυχόν θα μπορούσαμε να μάθουμε.

1 «Μου αρέσει»

Δεν τον εκθιαζω λέω την αποψη μου έχοντας ζήσει 20 χρόνια κοντά του σαν μαθήτρια και σαν επαγγελματίας για τα λόγια στο σ αγαπω είπα αυτό που πιστεύω είναι προσωπική άποψη και φυσικά είπα διαβάστε να φρίξετε διότι ειπώθηκαν απο ανθρώπους που δεν τον γνώρισαν σχεδόν καθόλου.αποχωρω όμως από τη συζήτηση δεν έχω κάτι άλλο να πω μαζί σας

Στις Σάβ, 12 Νοε 2022, 00:03 ο χρήστης Παραδοσιακός via Ρεμπέτικο Φόρουμ <noreply@rembetiko.gr> έγραψε:

Θα μπορούσες αντ’ αυτού, αντί να αναλωθείς σε αντιπαραθέσεις για την διδασκαλία του Μόσχου (που δε μας αφορά στο εν λόγω θέμα), να βοηθήσεις δίνοντας τις πληροφορίες που είχες πει εδώ πως θα έδινες, σχετικά με την ηχογράφηση που δήλωσες πως έχεις. :slight_smile:

4 «Μου αρέσει»

Σ’ αυτό το νήμα, με θέμα την πατρότητα του «Σ’ αγαπώ γιατί είσ’ ωραία», εξετάστηκε ένα πλήθος ισχυρισμών (ότι είναι του Μόσχου / σμυρναίικο / ναπολιτάνικο / σεφαραδίτικο κλπ.), και ανάμεσα στις λίγες εκδοχές που μπόρεσαν κάπως να τεκμηριωθούν ξεχώρισε αυτή:

Λοιπόν, βρήκα και προσθέτω άλλη μία ηχογράφηση του Σμ. Μινόρε, όπου η εισαγωγή και πάλι πατάει στον ίδιο σκελετό αλλά δεν είναι η ίδια όπως στης Παπαγκίκα και στα υπόλοιπα:

Παντελής Βολιώτης, «Μινόρε μανές» 1911, στίχος: Αφήνω την καληνυχτιά.

Θα έλεγα ότι η εισαγωγή του Βολιώτη, η εισαγωγή της Παπαγκίκα και το Σ’ αγαπώ γιατί είσ’ ωραία μοιάζουν μεταξύ τους εξίσου. Ενώ σε άλλες ηχογραφήσεις του Σμ. Μινόρε έχουμε ακριβώς την ίδια εισαγωγή όπως στην Παπαγκίκα.

(Κατά τον Κουνάδη δεν είναι 1911 αλλά 1913.)

Το επίθετο του τραγουδιστή καταγράφεται ως ΒΟΛΙΟΤΗΣ και στο λατινογραφές τμήμα ως Vourlotis. Ξέρουμε κάτι σχετικά;

Σωστά, δεν το παρατήρησα, αλλά νομίζω Vouriotis.

Στο Σίλαμπς άγνωστος. Στον Κουνάδη η μόνη άλλη αναφορά είναι η πίσω πλευρά του ίδιου δίσκου, με τα στοιχεία του τραγουδιστή ακριβώς ίδια. Δοκίμασα όλες τις πιθανές ορθογραφίες, Βολιότ-, Βολιώτ- και Βουριώτ-.

Άρα μάλλον απ’ τα Βουρλά θα ήταν η μακρινή καταγωγή του και έγινε ένα ακόμα λάθος, στα ήδη πολλά της ετικέτας, ξέφυγε το “i” στο Vourliotis.

Υπάρχει και άλλος δίσκος του συγκεκριμένου τραγουδιστή όπου αναφέρεται ως “Βουρλιώτης”. Επομένως απο τα Βούρλα και πιθανώς χρησιμοποιείται παρονομα.

Με ελληνικούς χαρακτήρες και σωστά ορθογραφημένο;

η αλλη ηχογράφηση του Πάνου Βολιώτη ειναι η εκδοχη του γνωστού Αλή Πασάς. 1911.
απο Τουρκικό? ΥΤ κανάλι.
στο greekdiscography (χωρίς ετικέτα)
αναφέρεται ως τραγουδιστής “άγνωστος”

Παντελής είναι το μικρό όνομα του τραγουδιστή, όχι Πάνος.

1 «Μου αρέσει»

σωστά Παντελής ειναι.