Στράτος ζωντανα!

κυριε σπυρο, στο βιντεο απο του βρανα, αναμεσα στα δυο μπουζουκια, φαινεται ενας ενισχυτης για οργανο. μπορεις να καταλαβεις τι μαρκα και μοντελο ειναι? αν τα προλαβες τοτε…

Σε ποιά σελίδα του γνωστού βιβλίου αναφέρεται αυτός ο “Ξενάκης”;

Μιχάλη το έχω (προφανώς για τα Ρεμπέτικα Τραγουδια λες), αλλά τόσο υλικό που έχει μέσα που να θυμάσαι ποιός και τι.

Σελίδες 538-539-540-541

1 «Μου αρέσει»

Αναμενόμενο. Το δικό μου αντίτυπο, πρώτη έκδοση (1968) κατεσχεμένη από τη χούντα, έχει 414 σελίδες.

Ε…η πρώτη έκδοση, μόνο σε ιστορικο-συλλεκτικό πλαίσιο έχει λόγο ύπαρξης σήμερα.
Δεν συγκρίνεται με τη μεγάλη επανέκδοση του βιβλίου.

Το ΄χω νομίζω ξαναγράψει, όταν μια καλή φίλη μου χάρισε, πριν μπόλικα χρόνια, μια από τις δεκάδες επανεκδόσεις, την γύρισα πίσω και αντ’ αυτής θαυμάζω, με μεγάλη ευχαρίστηση, φωτογραφίες εκπληκτικών “tall ships”, που περιέχει ένα ωραιότατο άλμπουμ με φωτογραφίες παλαιών μεγάλων ιστιοφόρων.

Να σημειώσω ότι, πέρα απ’ το ότι μου διέφυγαν τα περί “Ξενάκη”, δεν νομίζω να εντόπισα άλλη περίπτωση που να έχασα κάτι ακόμα, σημαντικό, μη αποδεχόμενος να βάλω στη βιβλιοθήκη μου κάποιο συγκεκριμένο βιβλίο συγκεκριμένου συγγραφέα. Ουκ εν τω πολλώ το ευ, πολύ περισσότερο όταν δεν αναφέρονται οι πηγές και οι τρόποι απόκτησής του πολλού.