Στέκια σε Δυτική Μάνη-Μεσσηνία-Λακωνία

Καλησπέρα,

Ενδέχεται να είμαι κάποιες μερες μέσα Αυγούστου προς τη Δυτική Μάνη, κοντά σε στούπα κλπ. Παλιά είχα δει οτι έπαιζε σε μια ταβέρνα ο Αινίτης, όπως επίσης και ένα βιντεάκι του Βεργόπουλου από ένα καφενείο στην Κορώνη. Ξέρουμε αν εκεί κοντά υπάρχει φέτος κανα στέκι που να μπορούμε να ακούσουμε ρεμπέτικα;

Ευχαριστώ

Από Στούπα μην περάσεις, είναι μόνο για Εγγλέζους με τσάρτερ. Πήγαινε Καρδαμύλη καλύτερα, θα βρεις κάτι ποιοτικό.
Το μαγαζί που έπαιζε ο Αινίτης ήταν ο Χασάπης στην Στούπα, το χειρότερο αφεντικό εβερ. Τώρα νομίζω έχει το μάσα σούρα στη Καλαμάτα, προφανώς δεν προτείνω ούτε αυτό.

Στην Καλαμάτα όμως υπάρχουν κάποιες καλές κομπανίες, ψάξε σίγουρα τον εξαιρετικό μπουζουξή Τάκη Κατζιλιέρη με όποιους παίζει (νομίζω εμφανίζεται στις “Καμάρες”), καθώς και τις Κουκουνάρες (Kukunares) που είναι μια φρέσκια γυναικεία μπάντα. Επίσης υπάρχει η Ρεμπέτικη Κομπανία Καλαμάτας για πιο παρειστικα παιξιματα, δεν ξέρω αν ακόμα μαζεύονται στον Πλάτανο ή στα σουβλάκια του Τζίμη.
Στην Μεσσήνη μη χάσεις αν κάνει λάιβ ο Θύμιος Μπαρδαμασκος στην 7η Συμφωνία. Αν πας λίγο πιο βόρεια, να περάσεις από το “Ταμάμ” στην Γαστούνη.

4 «Μου αρέσει»

Ισχύει, ακόμα εκεί παίζει και παίζει και πολύ ωραία. Δεν έχω βρει κάτι παρόμοιο στην περιοχή.

1 «Μου αρέσει»

Παίζει και ο Νικήτας Κρόμπας που παίζει στο Ού μπλέξεις. Σήμερα για την ακρίβεια παίζουν μαζί με τον Καντζιλιέρη.

2 «Μου αρέσει»

Μόλις είδα ότι το σημερινό ακυρώθηκε…