Σε ποιά Ελληνική ταινία?

είδα λιγάκι σε τοπικό κανάλι μια ασπρόμαυρη ταινία όπου τραγουδούν Μπιθικώτσης,Τζένη Βάνου ,Πόλυ Πάνου με Καραμπεσίνη ,Καζαντζίδης-Μαρινέλα (μανούλα θα φύγω) στης Λαρίσης το ποτάμι (Θεόδωρος Κανακάρης)και άλλοι πολλοί !
ποια ταινία είναι αυτή ?γνωρίζει κάποιος κατι?

εδώ ο Μπιθικώτσης και κάποιο άλλος (που δεν γνωρίζω ) παίζουν με δύο μπουζούκια που έχουν την γνωστή φιγούρα ¨κορόνα" (Σταθόπουλου) στο καπάκι.
ποιο
ποιός άλλος έβαζε αυτή τη φιγούρα στα μπουζούκια του?

Όσον αφορά στο πρώτο σου ερώτημα, είναι η ταινία
«Παίξε μπουζούκι μου γλυκό», του 1964/1965,
σημείωσε τεράστια επιτυχία κυρίως γιατί συμμετείχαν τα μεγαλύτερα ονόματα του λαϊκού τραγουδιού της εποχής:
Γρηγόρης Μπιθικώτσης, Καζαντζίδης , Μαρινέλλα, Καίτη Γκρέυ, Καραμπεσίνης, Ρεπάνης, Θόδωρος Κανακάρης, Ζαμπέτας, Πόλυ Πάνου, Χιώτης, Κώστας Χατζής, Μαίρη Λίντα…

1 «Μου αρέσει»

Η ταινία είναι εδώ για όποιον θέλει να τη δει :

@Spyros_Tsianakas μπορείς να μας πεις πού εμφανίζονται τα μπουζούκια με τις “κορώνες”; Γιατί με μια γρήγορη πέτυχα μόνο ένα σημείο που τα μπουζούκια έχουν πάνω το κλασσικό λουλούδι ( γύρω στο 47:35).

2 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!
Όσον αφορά τα μπουζούκια με την “κορόνα” να την δω ολόκληρη (τώρα που έχουμε το λινκ).
Είναι απομίμηση Σταθόπουλου η κάτι άλλο
Ευχαριστώ και πάλι :+1:

Πολύ ενδιαφέρουσα ταινία για το αντικείμενο μας?
Playback βέβαια, αλλά με πραγματικούς μουσικούς.
Έχει πολλά να παρατηρήσουμε στις ορχήστρες.
Στο “Στον Πειραιά συννέφιασε” παίζει ο Μητσάκης φυσικά, αλλά ποιός είναι 2ο μπουζούκι (όρθιος με τον Μπιθικώτση? Δεξιά καθηστός με την κιθάρα και μαύρα γιαλιά, είναι ο Στέλιος Χρυσίνης?.
Εντιποσιακό το ταξίμι του Χιώτη!Ότι ακούμε, αυτό βλέπουμε!
Συμαντικό ντοκουμέντο για τους μελλοντικούς ερευνητές!

Υποψιάζομαι πως αυτός που τραγουδάει μαζί του είναι ο Νίκος Καρανικόλας. Ή τουλάχιστον του μοιάζει πολύ …

1 «Μου αρέσει»

την δειχνει συχνα το καναλι, τα βραδια. δεν χρειαζεται να την δεις ολη, βαλε το χερακι στο κατω μερος πανω στην γραμμη που προχωραει και σου δειχνει την εικονα. σε οποιο σημειο το βαλεις δειχνει την αναλογη εικονα. ο μπιθικωτσης λουλουδακι εχει κυριε σπυρο οχι κορωνα. ειναι μαζι με τον καρανικολα και πισω φαινεται και η βουλα γκικα. μετα νομιζω ειναι η τζενη βανου. τον γκιμπσον του χιωτη τον ειδες στην αρχη?

εκει με τους τσιγγανους ο χατζης δεν ειναι?