Ρος Ντέιλι: Συνθέτης - Δεξιοτέχνης

Ο Ρος Ντέιλι ενημερώνει πως το καλοκαιρινό πρόγραμμα σεμιναρίων θα πραγματοποιηθεί κανονικά.
Οι ημερομηνίες θα ανακοινωθούν από 15 Απρίλη στις παρακάτω ιστοσελίδες:

www.labyrinthmusic.gr


www.rossdalymusic.com

Επίσης, αφήνει ανοικτό το ενδεχόμενο και για άλλες εκδηλώσεις ή συνεργασίες του “Λαβύρινθου” οι οποίες επίσης θα ανακοινωθούν μέσα στις επόμενες εβδομάδες.

Καλημέρα σας ,
Χαίρομαι πολύ Ελένη για την πρωτοβουλία σου να παρέμβεις και να ενήμερώσεις όλο το φόρουμ για τα καλά νέα και μάλιστα να παραθέσεις την δήλωση του Ρός. Έγώ παρόλο που δεν έχω άμεση πληροφόρηση απο τον Λαβύρινθο και δεν εχω ούτε λόγο ούτε ρόλο κανένα να ενημερώνω για τα πράγματα που τον αφορούν ήξερα και ως πρός το σήμερα του Λαβυρίνθου ήμουν σίγουρος. Εγώ γιά το αύριο ανησυχώ και προβληματίζομαι.Μακάρι τα πράγματα να πάνε καλά.

Μια ερώτηση!Μήπως γνωρίζει κανείς πως λέγεται το τραγούδι που βρίσκεται στο παρακάτω βίντεο και ξεκινάει στο 4:00?Το ψάχνω εδώ και κάτι χρόνια!Ρώτησα και μια φίλη μου που ακούει πολύ Ross και άλλα τέτοια ψαγμένα αλλά δεν ξέρει!

Μιλάμε, Ζιλ, για ένα μουσικό θέμα διαρκείας περίπου δέκα δευτερολέπτων, που θα μπορούσε να είναι πρελούδιο ή ιντερλούδιο σε μία λόγια σύνθεση, ή και οργανική εισαγωγή σε παραδοσιακό κρητικό τραγούδι. Μόνο ένας που έτυχε να ακούσει και να θυμάται ολόκληρο το κομμάτι στο οποίο εντάσσεται αυτό το απόσπασμα, θα μπορούσε να δώσει απάντηση στο ερώτημά σου. Ελπίζω αυτός να βρεθεί, είτε εδώ μέσα από το φόρουμ είτε μέσα από άλλες αναζητήσεις σου. Ίσως θα άξιζε να απευθυνθείς στον ίδιο τον Ρός Ντέλη, δίνοντάς του και το μουσικό παράδειγμα, γιατί το βρίσκω κάπως δύσκολο να βρεθεί η άκρη με άλλο, τυχαίο τρόπο.

Το έχω ακούσει και αλλού αυτό το θέμα και ψάχνω να το βρω γιατί μου αρέσει πολύ.Ντρέπομαι να τον ρωτήσω.Ε όχι και να τον ρωτήσω για ένα τραγούδι!

E, τοτε βρες αρκετες ερωτησεις και μεσα σε αυτες βαλε και αυτην χαχαχα!

Κώστα θα σε…μαλώσω :089:

Γιατι Αντωνη μου;

Από την στιγμή που δεν ξέρω μουσική,λέω να μην προσπαθήσω καν.Αν μάθω,θα πάω στο Χουδέτσι και βλέπουμε.

Συμφωνώ Νίκο. Νομίζω πως πρόκειται για το πρώτο.

Στο 4:00 αρχίζει ταξίμι και στο 4:57 το θέμα

Οπότε με ενδιαφέρει το ταξίμι !Υπάρχει σε κάποιο cd?

Φίλτατε Gilles,

Ψάχνοντας το συγκεκριμένο τραγούδι στην δισκογραφία του Ross Daly, κατάφερα να το εντοπίσω σε δύο τουλάχιστον “δουλειές”. Η μία ήταν με το ισραηλινό μουσικό σύνολο Bustan Abraham και τον Ross Daly (φυσικά) στο άλμπουμ “Abadai”, που θαρρώ ότι κυκλοφόρησε το 1996. Η άλλη εκτέλεση που βρήκα είναι από το προσωπικό του άλμπουμ “Ανάδυση” (Έτος έκδοσης : 1987 , Δισκογραφική εταιρία : ΣΕΙΡΙΟΣ , Είδος δίσκος : 33 στροφών (!) , Κωδικός : SMH 87001/2).

Αυτά τα ολίγα, ελπίζω να βοήθησα!

Ευχαριστώ για όλα παιδιά!Ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια σου alko αλλά δεν έχει μέσα το ταξίμι που ξεκινάει στο 4ο λεπτό.Αυτό ψάχνω!

Το ταξίμ που αγαπάς, στην πραγματικότητα είναι 2 λεπτά και όχι 57 δευτερόλεπτα, και το επόμενο μουσικό μέρος που ακολουθεί είναι 6 λεπτά. Ψαλιδίστηκε για τις ανάγκες του ντοκιμαντέρ.
Το κομμάτι αυτό σε γενικές γραμμές είναι «Το όνειρο της Ιοκάστης», αρχίζει με λαούτο ένας δίλεπτος αυτοσχεδιασμός και συνεχίσει το πρώτο μέρος του κομματιού, είναι μεγάλο, πρέπει να χωριζόταν σε τρία μέρη. Το έχω ακούσει ζωντανά από τον Rossκαι σε διαφορετικές εκτελέσεις. Με κάθε επιφύλαξη, υπήρχε σε μία παλιά δουλειά του που λεγόταν «Ανάδυση».
Το έχω στην εκτέλεση που ψάχνεις σε κασέτα (αν σε ενδιαφέρει…) την είχα πάρει το 1989-90 από μπάγκο στα Πανεπιστήμια. Στο κουτί της κασέτας γράφει Ανάδυση, αλλά μην το σιγουρεύεις, μπορεί να είναι demoτης Ανάδυσης.

http://www.sirius.gr/diskography/album_details.asp?AlbumID=141

Αυτό είναι το άλμπουμ, μπράβο Τάσο…

Χμμμ … Είπα κάτι διαφορετικό ;:080:
Μάλλον είμαι τόσο “βαρετός” που δεν με διαβάζει κανείς! Ή μήπως περνάω απαρατήρητος; :019:

alko, δεν είπες κάτι διαφορετικό, απλά ανάφερα ότι αυτό που ψάχνει ο Gilles και το άκουσε στο ντοκιμαντέρ και αυτό που έχω εγώ σε κασέτα είναι διαφορετική εκτέλεση, σε σχέση με αυτό που υπάρχει στο συγκεκριμένο δίσκο… Μακάρι να βγαίνω ψεύτης, και εγώ το θέλω σε δίσκο ή σι ντί.

Υπάρχει σε cd μια παλιά συλλογή του το «Selected Works» p1994 με διαφορετική εκτέλεση (18:20). Το κομμάτι ανοίγει με σιτάρ…
http://www.music-bazaar.com/main.php?page=album&id=6504&lfs=gr

Τελικά ο δίσκος είναι εδώ
http://www.rossdaly.gr/en/discography?sobi2Task=sobi2Details&catid=3&sobi2Id=34

Είναι το πρώτο κομμάτι αυτό που ψάχνεις

Σημείωση από συντονιστή: το λίνκ διαγράφεται. Πυθαγόρειε, στο Ρεμπέτικο Φόρουμ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η ανταλλαγή μουσικών αρχείων!

1000 Ευχαριστώ Πυθαγόρειε!Αυτό ακριβώς ήθελα.Πάντως ο Ross είναι απίστευτος!