Καλοκαιρινές Συναυλίες στο Μουσείο ΙΟΥΝΙΟΣ-ΙΟΥΛΙΟΣ 2011

Μουσείο Ελληνικών Λαϊκών Μουσικών Οργάνων
Φοίβου Ανωγειανάκη – Κέντρο Εθνομουσικολογίας

Καλοκαιρινές Συναυλίες Ιούνιος - Ιούλιος 2011

Κυριακή 12 Ιουνίου, 12:00
«Πάμε Μουσείο…»
Αποχαιρετιστήρια συναυλία
των μαθητών του Μουσικού Σχολείου Παλλήνης
Είσοδος Ελεύθερη

Πέμπτη 16 Ιουνίου, 20:30
Αφιέρωμα στη ρεμπέτισσα Στέλλα Χασκήλ
Κατερίνα Κωνσταντίνου (τραγούδι)
Χρυσούλα Κεχαγιόγλου (τραγούδι)
Νικόλας Τριήρης (μπουζούκι, τραγούδι)
Φώτης Τσορανίδης (κιθάρα, τραγούδι)
Δημήτρης Παπαδάμης (ακορντεόν)
Τιμή εισιτηρίου: 10 ευρώ

Παρασκευή 17 Ιουνίου, 20:30
«Τσαμπουνοσύναξη»
Η καθιερωμένη συνάντηση των τσαμπουνιέρηδων στο Μουσείο
Τιμή εισιτηρίου: 10 ευρώ
Κυριακή 19 Ιουνίου, 12:00
Μουσικό Σύνολο ΜΕΛΜΟΚΕ
Συναυλία της ορχήστρας των μαθητών του Μουσείου
Είσοδος Ελεύθερη

Τρίτη 21 Ιουνίου, 20:00
Παγκόσμια Ημέρα Μουσικής
Αποχαιρετιστήρια συναυλία των μαθητών του Μουσείου
με τους δασκάλους τους
Είσοδος Ελεύθερη

Πέμπτη 23 Ιουνίου, 20:30
“Αl Mahabba - όπως αγάπη”
Τραγούδια από τη Συρία, τον Λίβανο, την Αίγυπτο,
την Τυνησία και το Μαρόκο
Nabil Al Sayeg (τραγούδι)
Περικλής Παντολέων (ούτι)
Νεκτάριος Σταματέλος (νέι)
Μάνος Επιτροπάκης (τσέλο)
Εφη Ζαϊτίδου (κανονάκι)
Γιώργος Αναγνωστόπουλος (κρουστά)
Γιάννης Ευσταθόπουλος (κρουστά)
Τιμή εισιτηρίου: 10 ευρώ

Κυριακή 26 Ιουνίου, 20:00
Τα μελτέμια του Αιγαίου…
Τραγούδια και οργανικοί σκοποί από τα νησιά μας
και τα παράλια της Ιωνίας
Χρήστος Σίκκης (τραγούδι)
Στρατής Ψαραδέλλης (πολίτικη & νησιώτικη λύρα, σάζι)
Βασίλης Μπαραμπούτης (τανμπούρ, σάζι, τραγούδι)
Μαρία Θεοφανίδου (πολίτικο λαούτο, τραγουδι)
Στέλιος Κατσιάνης (λαούτο, ταμπουράς)
Ανδρέας Σίκκης (νέι, κρουστά)
Είσοδος Ελεύθερη

Τρίτη 28 Ιουνίου, 20:30
“Saudades”
Τέσσερις Πορτογάλοι fadistas από την Αλφάμα, την πιο παλιά γειτονιά της Λισαβώνας,
όπου αναπτύχθηκε και επιβιώνει ως τις μέρες μας το fado…
Paula Colaço (τραγούδι), Paulo Rocha (τραγούδι)
Flávio Cardoso (πορτογαλική κιθάρα)
Flávio César Massene Cardoso (κλασική κιθάρα)
Τιμή εισιτηρίου: 10 ευρώ

Τετάρτη 29 Ιουνίου, 20:30
Αναστασία Γεωργάκη, Novitango, Φένια Παπαδόδημα
Μουσικό ταξίδι στην Αργεντινή…
Τιμή εισιτηρίου: 10 ευρώ

Τετάρτη 30 Ιουνίου, 20:30
Ταξιδεύοντας στη Σαμοθράκη…
Παρουσίαση του βιβλίου της Γιώτας Τηγανούρια και μουσική από τη Σαμοθράκη
Είσοδος Ελεύθερη

Τρίτη 5 Ιουλίου, 20:30
“Τάνγκο, σάμπα, μπόσα-νόβα”
Τραγούδια από την Κούβα, το Μεξικό, την Κολομβία, την Αργεντινή
με τη Martha Moreleon & και το κουαρτέτο Cara Latino
Roman Gomez (πιάνο, κιθάρα), Herman Mayr (φωνή, κιθάρα, μπάσσο)
Javier Rico (κρουστά), Demian Gomez (κρουστά)
Τιμή εισιτηρίου: 10 ευρώ

Τετάρτη 6 Ιουλίου, 20:30
Χαονία, Ηπειρώτικη κομπανία Θωμά Λόλη
Πολυφωνικά τραγούδια & ηπειρώτικοι σκοποί και χοροί
Τιμή εισιτηρίου: 10 ευρώ

Πέμπτη 7 Ιουλίου, 20:30
Συγκρότημα “Δήθεν”
Παραδοσιακοί σκοποί της Μικράς Ασίας, αστικά τραγούδια της Σμύρνης
και ρεμπέτικα τραγούδια
Βιβή Βουτσελά (τραγούδι- κρουστά)
Γιάννης Κ. (κιθάρα- λαούτο- τραγούδι)
Νίκος Μουργελάς (κανονάκι- μπαγλαμάς)
Γιώργος Παππάς (ούτι- σάζι)
Δημήτρης Καζάνης (βιολί)
Κώστας Κοπανιτσάνος (κλαρίνο)
Παναγιώτης Κωτσοβίλης (μπουζούκι)
Τιμή εισιτηρίου: 10 ευρώ

Παρασκευή 8 Ιουλίου, 20:30
Βραδιά Φλαμένκο
Με την Carmen Molina de Brito και τους Ronda al Alba
Carmen Molina de Brito (τραγούδι)
Isabel Dominguez (τραγούδι)
Γιώτα Ηρωίδου(τραγούδι)
Σπύρος Καρβέλας (κιθάρα)
Γιάννης Γκιούνης (τσέλο)
Γιάννης Παπαγιαννούλης (Cajon, κρουστά palmas)
Ηλέκτρα Χρύσανθου, Ντίνα Κεσσέ, Μαρία Λούκη (χορός)
Τιμή εισιτηρίου: 15 ευρώ

Δευτέρα 11 Ιουλίου, 20:30
Α΄μέρος: Δεξιοτέχνες μουσικοί από το Ομάν
Μουσικές της Ανατολής με ούτι, κανονάκι και βιολί…
Σε συνεργασία με την “The Oud Hobbyist Association”
Β΄ μέρος: Από την Ελλάδα στην Ανατολική Μεσόγειο
Μάρθα Μαυροειδή (τραγούδι, λάφτα)
Σοφία Λαμπροπούλου (κανονάκι)
Στρατής Ψαραδέλλης (πολίτικη λύρα)
Τιμή εισιτηρίου: 10 ευρώ

Τρίτη 12 Ιουλίου, 20:30
“Λισαβόνα μέσω Αθήνας”
Μια μουσική γέφυρα μεταξύ Ανατολής και Δύσης με το συγκρότημα
του Andre Maia να συνδυάζει τους ήχους των fados
και το μπαγιάν με το κανονάκι και το πολίτικο λαγούτο
André Maia (τραγούδι- κρουστά)
Έφη Ζαϊτίδου (κανονάκι- κρουστά)
Σοφία Μουλακάκη (μπαγιάν)
Αλέξανδρος Καψοκαβάδης (ακουστική & ηλεκτρική κιθάρα, κρουστά)
Τιμή εισιτηρίου: 10 ευρώ

Τετάρτη 13 Ιουλίου, 20:30
Ανέμου Ώτα
Βορειοανατολικό Αιγαίο, Κυκλάδες, Μικρά Ασία
Τιμή εισιτηρίου: 10 ευρώ

Διοργάνωση
Μουσείο Ελληνικών Λαϊκών Μουσικών Οργάνων
Φοίβου Ανωγειανάκη-Κέντρο Εθνομουσικολογίας
Τηλ. 210-3250198, 210-3254119, 210-3254129
www.instruments-museum.gr
melmoke@otenet.gr

Specs ‘n’ arts artist management & promotions
Πληροφορίες, κρατήσεις: www.ticketservices.gr,
τηλ 210 7234567

"ΑΛΛΗ ΟΧΘΗ” http://www.a-o.gr
info@a-o.gr
facebook: ΑΛΛΗ ΟΧΘΗ

ΟΙ ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ ΤΟΥ ΜΟΥΣΕΙΟΥ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 13-19 ΙΟΥΝΙΟΥ-ΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥ

Πέμπτη 16 Ιουνίου, 20:30
Αφιέρωμα στη ρεμπέτισσα Στέλλα Χασκήλ
Στη ρεμπέτισσα Στέλλα Χασκήλ, γνωστή με το παρατσούκλι «Σαλονικιά», που σφράγισε με τη φωνή της μεγάλες επιτυχίες (όπως το “Νύχτωσε χωρίς φεγγάρι”, “Μες στη χασάπικη αγορά”, “Της φτώχειας τα κουρέλια”, “Πάληωσε το σακάκι μου” κ.ά), είναι αφιερωμένη η συναυλία που θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 16 Ιουνίου στον κήπο του Μουσείου Ελληνικών Λαϊκών Μουσικών Οργάνων.

Η Στέλλα Χασκήλ (1918-1954) πρωτοεμφανίστηκε πριν τον πόλεμο σε κέντρα της Θεσσαλονίκης και αργότερα κατέβηκε στην Αθήνα, όπου άρχισε συνεργασία με όλους τους μεγάλους συνθέτες της εποχής: τον Βασίλη Τσιτσάνη, τον Απόστολο Χατζηχρήστο, τον Μάρκο Βαμβακάρη, τον Μανώλη Χιώτη, τον Απόστολο Καλδάρα και άλλους και καθιερώθηκε ως μια από μια από τις σημαντικότερες τραγουδίστριες του ρεμπέτικου της εποχής της.

Κατερίνα Κωνσταντίνου τραγούδι
Χρυσούλα Κεχαγιόγλου τραγούδι
Νικόλας Τριήρης μπουζούκι, τραγούδι
Φώτης Τσορανίδης κιθάρα, τραγούδι
Δημήτρης Παπαδάμης ακορντεόν

Τιμή εισιτηρίου: 10 ευρώ

Πληροφορίες, κρατήσεις : www.ticketservices.gr, τηλ 210 7234567

Μουσείο Ελληνικών Λαϊκών Μουσικών Οργάνων
Τηλ.-Fax: 210-3250198, 210-3254119, 210-3254129
www.instruments-museum.gr
melmoke@otenet.gr

Διοργάνωση specs ʽnʼ arts artist management & promotions

Παρασκευή 17 Ιουνίου, 20:30
«Τσαμπουνοσύναξη»
Με τσαμπούνες και με τουμπάκια, με ασκομπαντούρες και αγγεία!
Μια βραδιά με λαϊκά αερόφωνα
Σε συνεργασία με το φόρουμ “ΛΑΪΚΑ ΑΕΡΟΦΩΝΑ”

Τιμή εισιτηρίου: 10 ευρώ

Παραγωγή
“ΑΛΛΗ ΟΧΘΗ”: www.a-o.gr
info@a-o.gr
facebook: ΑΛΛΗ ΟΧΘΗ

Μουσείο Ελληνικών Λαϊκών Μουσικών Οργάνων
Φοίβου Ανωγειανάκη-Κέντρο Εθνομουσικολογίας
Τηλ.-Fax: 210-3250198, 210-3254119, 210-3254129
www.instruments-museum.gr
melmoke@otenet.gr

Κυριακή 19 Ιουνίου, 12:00
Συναυλία της ορχήστρας των μαθητών του Μουσείου
Η ορχήστρα των μαθητών του ΜΕΛΜΟΚΕ σας προσκαλεί την Κυριακή 19 Ιουνίου, ώρα 12:00, στην αίθουσα εκδηλώσεων του Μουσείου σε ένα ταξίδι στην ελληνική μουσική παράδοση. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει τραγούδια από την Κρήτη, τη Θράκη, τη Μακεδονία, την Πελοπόννησο, την Μικρά Ασία και τα νησιά του Αιγαίου.

Συντελεστές:

Δέσποινα Αργυρού (σαντούρι)
Ηλέκτρα Γαλάνη (τραγούδι)
Γιώργος Ευαγγέλου (ταμπουράς)
Μαριάννα Ζουλούμη (ταμπουράς)
Σπύρος Λυμπερόπουλος (λύρα)
Πέτρος Μουστάκας (ταμπουράς)
Γιάννης Νησωτάκης (λαούτο)
Μανίνα Παπαδοπούλου (τραγούδι)
Αλέξανδρος Στρατίκης (ούτι)
Μήνα Δεληγιάννη (κρουστά)

Συντονισμός: Πέτρος Μουστάκας

Είσοδος Ελεύθερη

Μουσείο Ελληνικών Λαϊκών Μουσικών Οργάνων
Φοίβου Ανωγειανάκη-Κέντρο Εθνομουσικολογίας
Τηλ. 210-3250198, 210-3254119, 210-3254129
www.instruments-museum.gr
melmoke@otenet.gr

Όλες οι εκδηλώσεις στην ιστοσελίδα του Μουσείου

Περάστε και λίγο από Ρούμελη - Θεσσαλία…

Πέμπτη 16 Ιουνίου, 20:30
Αφιέρωμα στη ρεμπέτισσα Στέλλα Χασκήλ
Στη ρεμπέτισσα Στέλλα Χασκήλ, γνωστή με το παρατσούκλι «Σαλονικιά», που σφράγισε με τη φωνή της μεγάλες επιτυχίες (όπως το “Νύχτωσε χωρίς φεγγάρι”, “Μες στη χασάπικη αγορά”, “Της φτώχειας τα κουρέλια”, “Πάληωσε το σακάκι μου” κ.ά), είναι αφιερωμένη η συναυλία που θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 16 Ιουνίου στον κήπο του Μουσείου Ελληνικών Λαϊκών Μουσικών Οργάνων.

Η ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΜΕΤΑΦΕΡΘΗΚΕ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ 4 ΙΟΥΛΙΟΥ

Μ.Ε.Λ.Π.Ο.Κ.Ε.
Φτάσατε Συρία, Λίβανο, Αίγυπτο, Λισσαβώνα, Αργεντινή, Κούβα, Μεξικό, Κολομβία…και ξαναλέω περάστε και λίγο απο Ρούμελη - Θεσσαλία δεν είναι ούτε μακριά ούτε ανάχειρα που λένε και στα μέρη μου.

//youtu.be/UOUUUwHwMig

ΟΙ ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ ΤΟΥ ΜΟΥΣΕΙΟΥ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 27 ΙΟΥΝΙΟΥ - 3 ΙΟΥΛΙΟΥ 2011

Τρίτη 28 Ιουνίου, 20:30
“Saudades”
Τέσσερις Πορτογάλοι fadistas από την Αλφάμα, την πιο παλιά γειτονιά της Λισαβώνας,
όπου αναπτύχθηκε και επιβιώνει ως τις μέρες μας το fado…

Paula Colaço (γυναίκα fadista)
Paulo Rocha (άντρας fadista)
Flávio Cardoso (πορτογαλική κιθάρα)
Flávio César Massene Cardoso (κλασική κιθάρα)


Τιμή εισιτηρίου: 10 ευρώ

Τετάρτη 29 Ιουνίου, 20:30
Novitango και Φένια Παπαδόδημα
ΤΑΝΓΚΟ: ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ
Νοvitango
Σέρτζιο Ναστάζε
βιολί
Σταύρος Κατηρτζόγλου κιθάρα
Γιάννης Αντωνόπουλος πιάνο
Γιώργος Θεοδωρακάκος κοντραμπάσσο
Αναστασία Γεωργάκη ακκορντεόν, επιμέλεια παράστασης

Τιμή εισιτηρίου: 10 ευρώ

Πέμπτη 30 Ιουνίου, 20:30
Ταξιδεύοντας στη Σαμοθράκη…
Τραγούδια και σκοποί από το νησί της Σαμοθράκης
με τη μουσική οικογένεια Τηγανούρια και παρουσίαση του βιβλίου «Μπάλος στη Σαμοθράκη»
Δημήτρης Τηγανούριας: Βιολί
Στρατής Τηγανούριας: Λαούτο
Γιώτα Τηγανούρια: Τραγούδι- Σαντούρι



Είσοδος Ελεύθερη
[u]

[/u]Όλες οι εκδηλώσεις στην ιστοσελίδα του Μουσείου

Ανακοινώσεις

Μουσείο Ελληνικών Λαϊκών Μουσικών Οργάνων
Φοίβου Ανωγειανάκη-Κέντρο Εθνομουσικολογίας
Διογένους 1-3, Πλατεία Αέρηδων Πλάκα
Τηλ.-Fax: 210-3250198, 210-3254119, 210-3254129
www.instruments-museum.gr
melmoke@otenet.gr

ΟΙ ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ ΤΟΥ ΜΟΥΣΕΙΟΥ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 27 ΙΟΥΝΙΟΥ - 3 ΙΟΥΛΙΟΥ 2011

Τρίτη 28 Ιουνίου, 20:30
“Saudades”
Τέσσερις Πορτογάλοι fadistas από την Αλφάμα, την πιο παλιά γειτονιά της Λισαβώνας,
όπου αναπτύχθηκε και επιβιώνει ως τις μέρες μας το fado…

Paula Colaco (γυναίκα fadista)
Paulo Rocha (άντρας fadista)
Flavio Cardoso (πορτογαλική κιθάρα)
Flavio Cesar Massene Cardoso (κλασική κιθάρα)


Τιμή εισιτηρίου: 10 ευρώ

Τετάρτη 29 Ιουνίου, 20:30
Novitango και Φένια Παπαδόδημα
ΤΑΝΓΚΟ: ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ
Νοvitango
Σέρτζιο Ναστάζε βιολί
Σταύρος Κατηρτζόγλου κιθάρα
Γιάννης Αντωνόπουλος πιάνο
Γιώργος Θεοδωρακάκος κοντραμπάσσο
Αναστασία Γεωργάκη ακκορντεόν, επιμέλεια παράστασης

Τιμή εισιτηρίου: 10 ευρώ

Πέμπτη 30 Ιουνίου, 20:30
Ταξιδεύοντας στη Σαμοθράκη…
Τραγούδια και σκοποί από το νησί της Σαμοθράκης
με τη μουσική οικογένεια Τηγανούρια και παρουσίαση του βιβλίου «Μπάλος στη Σαμοθράκη»
Δημήτρης Τηγανούριας Βιολί
Στρατής Τηγανούριας Λαούτο
Γιώτα Τηγανούρια: Τραγούδι Σαντούρι


Είσοδος Ελεύθερη

Όλες οι εκδηλώσεις στην ιστοσελίδα του Μουσείου

Ανακοινώσεις

Μουσείο Ελληνικών Λαϊκών Μουσικών Οργάνων
Φοίβου Ανωγειανάκη-Κέντρο Εθνομουσικολογίας
Διογένους 1-3, Πλατεία Αέρηδων Πλάκα
Τηλ.-Fax: 210-3250198, 210-3254119, 210-3254129
www.instruments-museum.gr
melmoke@otenet.gr

Μ.Ε.Λ.Μ.Ο.Κ.Ε.
προσπερνάς δεν εξηγάς
και οτι γουστάρεις διπλοαναρτάς…
Οι περιοχές που προανέφερα δεν ξεγελιούνται και δεν καλύπτονται με μια" Νταλιάνα" μαθητική και “ΑΝΑΠΗΡΙΚΗ”, που δεν ανακοινώθηκε και αυτή, απαιτούν κάποιο πρόγραμμα όπως και η άλλες περιοχές.

Φίλε Άταστε, επειδή γνωρίζω τις δραστηριότητες του ΜΕΛΜΟΚΕ και είμαι και παλαιός μαθητής του, μπορώ να αναφέρω ότι το Μουσείο ελληνικών λαϊκών οργάνων είναι ένα από τα ελάχιστα μουσεία που δεν έχει μόνο στατική παρουσία αλλά και μετέχει στη διάδοση και εκμάθηση της λαϊκής μουσικής δυναμικά, με συναυλίες στο χώρο του, περιοδείες, μετακινούμενες εκθέσεις και ό τι άλλο μπορεί, μέσα από τις οικονομικές του δυνατότητες. Όταν κάποιος είναι τόσο απαιτητικός όπως εσύ το θέτεις, θα έπρεπε και να ξέρει πόσους πόρους διαθέτει η οργάνωση αυτή και με ποιό πρόγραμμα σχεδιάζει τις δραστηριότητές της. Έχεις εσύ σχετική πληροφόρηση, που δικαιολογεί τη δυσφορία σου; Να την ακούσουμε, λοιπόν.

  Η δημοσίευση ενός ερασιτεχνικού βίντεο από τις δραστηριότητες του μουσείου έγινε, όπως εύκολα και εσύ θα κατάλαβες, με πρωτοβουλία κάποιου μέλους μας που ήταν παρόν στην εκδήλωση και θέλησε να μας πληροφορήσει.  Ούτε ο dimispi, ούτε βέβαια και το ίδιο το μουσείο θέλησε να “ξεγελάσει” κάποια περιοχή της Ελλάδας και ναι, μαθητική ήταν η συναυλία με όλα όσα αυτό συνεπάγεται.  Το μόνο που δεν κατάλαβα είναι ο προσδιορισμός “ΑΝΑΠΗΡΙΚΗ”  (με κεφαλαία μάλιστα), όμως νομίζω να κατάλαβα ότι τον προσδιορισμό αυτόν τον ανέφερες με υποτιμητική έννοια.  Επ' αυτού, λοιπόν, οφείλεις οπωσδήποτε μία εξήγηση.

κ. πολίτη, το χαρακτηρισμό “αναπηρική” τον ανέφερα για την εκτέλεση του κοματιού και οχι σαν προσβολή για τους μαθητές και τους δασκάλους του μουσείου αν κάποιος προσβλήθηκε μ’ αυτό ζητώ συγνώμη.
Όσο για όλα τα άλλα νομίζω θα μπορούσε να τα εξηγήσει το μέλος Μ.Ε.Λ.Μ.Ο.Κ.Ε.

σίγουρα πάντως θα προσβλήθηκαν όσοι έχουν κάποια (πραγματική) αναπηρία.

Μην απευθύνεσαι σε εμένα, που απλά το επισήμανα πρώτος. Σε ολόκληρη την κοινωνία να απευθύνεσαι, της οποίας τμήμα είναι και οι ανάπηροι, που απαιτούν ίδιο κομμάτι αξιοπρέπειας με τους υπόλοιπους και είναι φυσικό να προσβληθούν, έστω και αν δεν υπήρχαν μεταξύ των δασκάλων και μαθητών.

 Μήπως μαζί με τις υπόλοιπες εξηγήσεις που ζητάς, όπως για τις αναρτήσεις που όπως “γουστάρουν” τα παιδιά στο ΜΕΛΜΟΚΕ τις διαχειρίζονται, περιμένεις και συγνώμη για το ότι το επίπεδο της παρουσίασης δεν ήταν αυτό που κατά τη γνώμη σου θα έπρεπε να ήταν;

Νίκο συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, το ΜΕΛΜΟΚΕ κάνει πολύ καλή δουλειά στο χώρο της παραδοσιακής μουσικής (υπήρξα κι εγώ μαθήτριά του ένα φεγγάρι…), είναι ένα από τα καλύτερα μουσεία μας παρά τους ελάχιστους πόρους του ( ειδικά αυτή την εποχή της κρίσης έχουν κοπεί όλες οι χρηματοδοτήσεις στον πολιτισμό…), και είναι άδικο να διαμαρτυρόμαστε γιατί θα θέλαμε περισσότερα …
Εξ άλλου, στα τόσα χρόνια της λειτουργίας του, πόσες φορές έχεις πάει στις εκδηλώσεις του μουσείου atastos ώστε να έχεις ολοκληρωμένη άποψη και να να κάνεις τόσο έντονη κριτική για το πρόγραμμα του καλοκαιριού?? Γιατί ξέρω ότι στο μουσείο δεν κάνουν διακρίσεις στην παραδοσιακή μουσική, αλλά όπως και να το κάνουμε ,τα ποντιακά πχ που μ αρέσουν εμένα, έχουν λιγότερους μουσικούς και λιγότερο κοινό και δεν είναι τόσο συχνές οι παρουσιάσεις αυτής της μουσικής. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα κατηγορήσω γι αυτό το μουσείο…ή για το ότι στο φετινό προγραμματισμό έχει φάδος και όχι ποντιακά!!..
και κάτι ακόμη, συνήθως τις αναρτήσεις στα φορα τις κάνει η γραμματεία, και δε σημαίνει ότι πίσω απο το μέλος “ΜΕΛΜΟΚΕ” του φόρουμ είναι η ομάδα προγραμματισμού των εκδηλώσεων του μουσείου που υποχρεούται ντε και καλά να απολογηθεί…

Απαντηση προς χρηστη Αταστο
Εγραψες πιο πανω τα παρακατω

(Μ.Ε.Λ.Μ.Ο.Κ.Ε.
προσπερνάς δεν εξηγάς
και οτι γουστάρεις διπλοαναρτάς…
Οι περιοχές που προανέφερα δεν ξεγελιούνται και δεν καλύπτονται με μια" Νταλιάνα" μαθητική και “ΑΝΑΠΗΡΙΚΗ”, που δεν ανακοινώθηκε και αυτή, απαιτούν κάποιο πρόγραμμα όπως και η άλλες περιοχές.)

Φιλε μου εαν προσεχες λιγο θα εβλεπες οτι το βιντεακι με την Νταλιανα το ποσταρα εγω και οχι ο χρηστης Μ.Ε.Λ.Μ.Ο.Κ.Ε. και καταρχας επρεπε να απευθυνθεις σε εμενα και οχι στον Μ.Ε.Λ.Μ.Ο.Κ.Ε που δεν σου απαντησε ποτε και καλα εκανε…
Απλα εγω εβαλα το βιντεακι γιατι εβλεπα οτι ζηταγες επιμονα κατι απο Θεσσαλια και ειπα να ευχαριστησω τον ανθρωπο…και φυσικα γραφω οτι παιζουν μαθητες κλαρινου και οχι επαγγελματιες σαν και εσενα προφανως …και επαιξα και εγω 3 τραγουδακια σε αυτην την εκδηλωση που επιασα οργανο στα χερια μου πρωτη φορα πριν 8 μηνες και πριν απο τον Οκτωβρη του 2010 δεν ηξερα τι ειναι ντο ρε μι φα σολ και τι ειναι δρομος σολ χιτζαζ πχ…
Τωρα εαν αυτο θεωρειται αναπηρια συγνωμη μεγαλε καλλιτεχνη δεν θα το ξανακανουμε…

Το ξαναλέω δεν έκανα λόγο για κανένα ανάπηρο άτομο στην κοινωνία και που όντως αναμφισβήτητα χρήζουν την ίδια αξιοπρέπεια με όλους. Ο όρος “αναπηρική”, που ανέφερα όπως και πολλοί άλλοι όροι, π.χ. “ανέσωστη”, “κουτσουρεμένη”, “καλαπόρτζικη”, “γαλλική”, “πατσαβλή” κ.α., δεν είναι δική μου “ανακάλυψη”, αναφέρονται κυρίως στους κύκλους των δημοτικών μουσικών κι έχει να κάνει με τις εκτελέσεις των κομματιών. Αν και πάλι δεν γίνομαι κατανοητός και έκανα ίσως κάποιο ανεπαρνόρθωτο λάθος, θεωρώ ότι είναι καλύτερα να διαγραφεί οτιδήποτε προσβάλλει, χωρίς παρεξήγηση.

Δεν ζητάω από κανέναν καμιά συγνώμη και δεν υπάρχει κανένας λόγος γι’ αυτό. Απλά νόμιζα ότι το μέλος ΜΕΛΜΟΚΕ θα μπορούσε να δώσει κάποιες εξηγήσεις παράλληλα με τις αναρτήσεις.

Φίλε dimispi,
το είδα ότι το βιντεάκι ήταν από σένα, και σε ευχαριστώ, απλά απευθύνθηκα στον ΜΕΛΜΟΚΕ επειδή είχα απευθυνθεί από την αρχή σε αυτόν. Τώρα αν έκανε καλά που δεν απάντησε το μέλος ΜΕΛΜΟΚΕ, ας το κρίνει ο καθένας όπως νομίζει.
Μπράβο σου απο μένα, που όπως λες, μέσα σε 8 μήνες έχεις βγάλει και τραγούδια, εύχομαι να συνεχίσεις με το ίδιο μεράκι.
Δεν έχω δηλώσει πουθενά και ποτέ ούτε μεγάλος ούτε μικρός καλλιτέχνης, είμαι απλά ένας λαϊκός οργανοπαίχτης, που αγαπάει την παραδοσιακή μουσική όλου του ελλαδικού χώρου και θεωρώ ότι όλες οι περιοχές πρέπει να έχουν την ίδια προβολή, είτε από Μουσεία, είτε από σχολεία κλπ.

Φιλικά προς όλους.

Εγω σε ευχαριστω για την επεξηγηση σου…νασαι καλα και καλο καλοκαιρι…

Νομίζω ότι πέραν του αν έπρεπε να απαντήσει ή όχι το μέλος ΜΕΛΜΟΚΕ, της συγγνώμης που πρέπει ή όχι να ζητήσει ο φίλος atastos (που νομίζω ότι εμμέσως αν όχι αμέσως ζήτησε έστω και για το χαρακτηρισμό ΑΝΑΠΗΡΙΚΗ), το γεγονός είναι ότι το πλείστο των πραγματικών πολιτιστικών γεγονότων συμβαίνουν στην Αθήνα. Εμείς στην επαρχία άντε να δούμε το πολύ πολύ καμιά συναυλία με σύγχρονους ή όχι τόσο σύγχρονους τραγουδιστές, σε σύγχρονο ή παλαιότερο ρεπερτόριο ή κάποιους περιοδεύοντες θεατρικούς θιάσους. Όχι ότι ακόμα και αυτά είναι κακά αλλά δεν είναι αρκετά.
Σίγουρα το να διοργανώσει, στην παρούσα οικονομική κατάσταση, οποιοσδήποτε επιχορηγούμενος από το κράτος οργανισμός (τέτοιος νομίζω είναι και το ΜΕΛΜΟΚΕ) περιοδεία στην επαρχία είναι δύσκολη.
Επειδή όμως συνηθίζουμε να επιρρίπτουμε ευθύνες μόνο στους άλλους θα ήθελα να τονίσω τις δικές μας ευθύνες σ’ αυτό. Πόσες φορές π.χ. φροντίσαμε να έρθουμε εμείς σε επαφή με τέτοιου είδους οργανισμούς, να διευκολύνουμε οργανωτικά τέτοιες εκδηλώσεις και με δεδομένη την πατροπαράδοτη ελληνική φιλοξενία που θα τους προσφερθεί την πρώτη φορά που θα μας επισκεφθούν, να τους δελεάσουμε τη δεύτερη να μας το ζητήσουν οι ίδιοι να έρθουν;

Κάπου μπερδεύτηκες φίλε Κούρε. Ο άταστος δεν εννοεί περιοδεία αλλά να παίξουν μουσικές από θεσσαλία-ρούμελη.

Να κάνω μια προσπάθεια να σώσω το θέμα. Ήμουν σε αυτή την εκδήλωση. Πήγα να παρακολουθήσω μια φίλη μου μαθήτρια. Ήταν τόσο ευχάριστο το να βλέπεις μαθητές του ταμπουρά, του σαντουριού, μπουζουκιού, πολυφωνικού τραγουδιού και άλλων να ανεβαίνουν και να παίζουν με τον δάσκαλο μαζί. Το πιο ωραίο ήταν η πληθώρα των μικρών σε ηλικία μαθητών. Και το αντίστροφο, των πιο μεγάλων. Δεν έδωσα καμία σημασία στο ποια τραγούδια επέλεξαν να παίξουν. Το θεώρησα ανώφελο. Ακόμα και να απορούσα για μερικά κάποιος λόγος θα υπήρχε.
Έφυγα ικανοποιημένος. Το πολυφωνικό τραγούδι και τα κλαρίνα έκλεψαν την παράσταση…
Κάνουν σοβαρή θαρρώ δουλειά εκεί!!!