Ροδίτικη Λύρα - Δωδεκάνησα

Πολύ καλό παίξιμο Νίκο, μπράβο. Και στα δύο στιλ.

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ🙂

Αυτό που παρατήρησα στον ήχο της λύρας, είναι ότι φέρνει στη λύρα του Κλαδάκη.

Τι θέλω να πω… το να πει κάποιος " ο Κλαδάκης είναι αυθεντικός" ειναι μια δήλωση χωρίς κάποια τεκμηριωση.

Εγώ προσωπικα αυτο έψαχνα. είναι αυθεντικος;

Ελεγα, “αν βρω μια αυθεντικη Ροδίτικη λυρα, και φτιαξω μια νεα πανομοιότυπη, πως θα ακούγεται;”

Και πράγματι ο ήχος της μου θυμίζει και του Γιάννη, μα και του Ηλια Αναστασιάδη. Κάτι που μου επιτρέπει να προχωρήσω στα επόμενα βήματα.

Όλο αυτό, ωστε να μπορούμε πλέον να πούμε ότι το Ροδίτικο ηχόχρωμα της λυρας ειναι αυτο.
Όπως λέμε Όλυμπος, Χάλκη, Μεσοχώρι… έτσι και εδώ, μπορούμε να βαλουμε στην κατηγορία Ρόδος, αυτόν τον ήχο.

Ουσιαστικά, επρόκειτο για ενα “ηθικο” εμπόδιο. Δηλαδή, αποφασίζω να παιξω Ροδίτικα, αρα “πως πρεπει να ακούγεται η Λυρα μου”.

Πρόκειται για ενα πολύ σημαντικό θεμα κατα τη γνώμη μου, αφου καθενας που αγαπάει ένα συγκεκριμένο είδος μουσικής, επιθυμεί να βγάζει το κατάλληλο ήχο.

Εχω βρει κι αλλες λύρες, υπάρχει πολυ δουλειά να γίνει. Η κατασκευή όμως αυτή εριξε φως στο τουνελ, πολυ φως.

Η διάφορα με τους Κωους, είναι οτι αυτοί εχουν μια ηχογράφηση απίστευτη με τον Αριστοτέλη Κεφαλα. Εμάς κάτι ακούγεται, ότι υπάρχουν κάποιες ηχογραφήσεις, αλλα… ψύλλοι στα αχυρα…

Περικλή, μετά από τόσες συζητήσεις επί του θέματος, φτάσαμε επιτέλους από τη Θεωρία στη Πράξη!

Θα ήθελα πολύ τη γνώμη σου, καθώς με σένα έκανα τη περισσότερη συζήτηση, μα και των άλλων μελών που παρακολουθούσαν το θέμα! :slightly_smiling_face:

3 «Μου αρέσει»

A post was split to a new topic: Λύρα με συμπαθητικές χορδές

Ευαγγελία Κλέττα. Χρόνια μετά, έτυχε και βρήκα φωτογραφία από το δισκάκι με την ετικέτα. Σαρανταπεντάρι σιγκλάκι (βινυλίου φυσικά), που στην άλλη πλευρά έχει το «Κάρπαθος όμορφο νησί», με την ίδια τραγουδίστρια και λογικά με τους ίδιους οργανοπαίχτες, αν και δεν κατονομάζονται.

R-14986563-1585139307-8199

R-14986563-1585139307-6635

Το «Κάρπαθος όμορφο νησί» το ξέρω από ένα σιντί με επανεκδόσεις: είναι μια μαντινάδα (μάλλον τουριστική) στον σκοπό Βοσκίστικο. Η λύρα παίζει σε ύφος που άνετα θα το έλεγα κατωχωρίτικο της Καρπάθου. Το επώνυμο Κλέττα δεν το έχω ακούσει από την Κάρπαθο. Δεν ξέρω αν η ίδια ήταν/είναι Καρπαθιά, πάντως οι οργανοπαίχτες θα μπορούσαν κάλλιστα να είναι, αν και σίγουρη πληροφορία στο χέρι δε διαθέτουμε.

Επιμέλεια Σίμωνος Καρά. Το όλο πρότζεκτ διαφέρει πολύ από τα γνωστά του Καρά, καθώς είτε Ροδίτισσα είναι είτε Καρπαθιά πάντως σίγουρα δεν είναι και τα δύο, αλλά τραγουδάει κι απ’ τα δύο νησιά, ενώ παράλληλα και οι δύο ετικέτες είναι σύλλαθες (τον Σπερβέρη, καρπαθιανό).

Σύμφωνα με το discogs, κυκλοφόρησε το 1964.

https://www.discogs.com/release/14986563-Ευαγγελία-Κλέττα-Κάρπαθος-Όμορφο-Νησί-Εστολίσαν-Τον-Σ

Και μια πιο ναΐφ του 1965 από Εδιμβούργο: https://collections.ed.ac.uk/mimed/record/14918?highlight=lyra

1 «Μου αρέσει»