Ρεμπετομάζωξη Φόρουμ στον Ασπρόπυργο: Φωτογραφίες και Video

Γιώργο και Ελένη, σας ευχαριστούμε και εγώ και ο Δημοσθένης για τα καλά σας λόγια.
Ολοι εσείς, η παρέα σας, η συντροφιά σας και το κέφι σας, μας κάνατε και εμάς να περάσουμε τόσο όμορφα, που λόγω δουλειάς, τέτοιες στιγμές μας λείπουν.

…γιατί δεν μπορώ να δώ το βιντεάκι? πρέπει να έχω κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα στον υπολογιστή μου?

Καλησπέρα και σε εσένα Κυριακή μου, με τη ζεστή σου τη φωνή!
Εγώ δεν έχω κατέβει ακόμα από τα σύννεφα…
Αξέχαστη θα μου μείνει η μάζωξη! Με συγκίνησε πολύ η απλότητα και η αγάπη όλων σας!

Όσο για τα βίντεο, για κοίταξε την απάντηση Νο 9, του katsibox,
θα βρεις εκεί ό, τι χρειάζεται.
Γιώργος

Κυριακή, για να δεις τα video που έχουν ανέβει στο φόρουμ ή στο youtube, πρέπει να έχεις εγκατεστημένο το νεότερο flash player στον υπολογιστή σου. Πάρ’ το από εδώ.

Γιώργο ευχαριστούμε για τις όμορφες φωτογραφίες.

Σχόλιο1:
Το “εκλογικό αποτέλεσμα” που καταγράφεται παραπάνω είναι αλλοιωμένο. Βασική αιτία “αλλοίωσης” ήταν η παρουσία του Καλαφάτη, η λυρική φωνή του οποίου απέτρεπε ως ένα βαθμό την εκτέλεση τραγουδιών του Μάρκου και άλλων παλιών μάγκικων τραγουδιών (εξαίρεση τα μάγκικα που τραγουδήθηκαν από “λυρικούς” ερμηνευτές, κυρίως πρόσφυγες).
Στην επόμενη μάζωξη θα παίξουμε Μάρκο, Δελιά, Ζουριδάκη, Κερομύτη, Παπάζογλου, Σ.Γαβαλά, κουρδισμένοι όλοι σε ντουζένια. Εκεί να δω πώς θα χωρέσετε τα “δυτικο-ελαφρολαϊκά σας”…
:slight_smile:

Σχόλιο2:
Η Κυριακή είναι φωνάρα! Γουστάρω πολύ τις (δυστυχώς λίγες) τραγουδίστριες που μπορούν να τραγουδήσουν δυνατά χωρίς να νιαουρίζουν…

Σχόλιο3:
Να καθιερωθεί το 4:3 σε όλες τις προβολές των μελών του φόρουμ. Θα φαινόμαστε όλοι μανεκένια!

Σχόλιο4:
Για μία ακόμη φορά. Ο Naggel είναι μπουζούκαρος! Κι αν συνεχίσει τη μελέτη (το παλικάρι νιώθει μαθητής!!!) σε λίγο κομπλάρουν αρκετοί επαγγελματίες μπροστά του.

Σχόλιο5:
Για τον Καλαφάτη τα 'χουμε πει. Πολλοί γνωστοί τραγουδιστές δε φτάνουν ούτε για να …περάσουν από δίπλα του. Αν είχε μακρύ μεταξένιο μαλλί και σύχναζε σε γυμναστήρια, τα πράγματα θα ήταν αλλιώς…

Εννοείς το 16:9.
Στο 4:3 φαίνεσαι όπως είσαι. :slight_smile:

Ο,τι πεις! Πού να ξέρω εγώ αυτά τα format;
Ασε που πάω ν’ αγοράσω αυτές τις μέρες τηλεόραση και θα πάρω CRT, καθότι ο μικρός κοπανάει ό,τι βρει με το …κατσαβίδι.

Μα επειδή είμαστε όλοι μανεκένια, γι’ αυτό ο Άρης προτείνει να συνεχίζουμε τις φωτογραφήσεις σε 4-3. Άλλωστε η πασαρέλα πάει και με την προβατίνα!:107:

“Τα μάτια μου με καίνε γιατ’ είσαι μανεκένε”…:090:

Μερικές φωτογραφίες ακόμα.

Ναι ! Ναι ! Εξαιρετική η συνάντησή μας, καθ’ όλα!
Και μουσικά και κρασοκατανυκτικά!
Ευχαριστίες σε όλους σας που μας “νταλκαδιάσατε”…
Μπράβο -πολλά- και στη φιλενάδα, την Κυριακή μας, που εκπροσώπησε επαξίως το γυναικείο τμήμα του φόρουμ.
Εύσημα και στον Σάκη (emel), τον επιμελή “γραμματέα” μας !!! (Καλά, ευτυχώς που έκανες την καταγραφή. Νομίζω πως ουδείς μας θα θυμόταν μετά το τι ακούστηκε… Πολύ σπέσιαλ το κρασί του Λιάμη !).
:088:

Μα φωτογράφε μου, σε τι πόζα με έπιασες; Με ένα τεράστιο “Π” στα χείλη !!!
Τι να λέω άραγε;
Π
αναγιώτη; Παναγιωτακόπουλε; ΠαλιοΠ…αιδα (που ανεβάσατε τις Πωλήσεις του ημερολογίου); Παιχταράδες μου εσείς; Πίσω μου σ’ έχω Πουζουξή ! Ή Πωπω Πείνα… (σόρι… Πωπω! να κι η Προβατίνα !).
:079:

Και του χρόνου βρε !!! Πάντα τέτοια !
—κυριολεκτώ, λίγες μέρες μείνανε μέχρι του…χρόνου !—

Λϊγες ακόμα!

Και … συμφωνώ απολύτως με τους προλαλίσαντες για την Κυριακή. Φωνάρα !!! Μπράβο !!!

Λοιπόν παιδιά,

Η Κυριακή και ο Δημοσθένης παίζουν κάθε Πέμπτη, Παρασκευή και Σάββατο στην ταβέρνα “Κωστή”, Πειραιώς 208 Ταύρος (τηλέφωνο 210 34 70 300). Μπορείτε να πάρετε ένα τηλέφωνο διότι νομίζω ότι θα παίξουν και αύριο Πέμπτη. Το πρόγραμμα αρχίζει στις 22.30 και κρατάει μέχρι τις 2.00 το πρωί. Δεν έχω πάει στο μαγαζί, αλλά με την πολύ ωραία φωνή της Κυριακής, τις διφωνίες με τον Δημοσθένη και το πολύ καλό μπουζούκι του Δημοσθένη, νομίζω ότι υπάρχει η εγγύηση της καλής μουσικής.

Μπορώ να σας βεβαιώσω πως το μαγαζί-ψησταριά έχει και εκλεκτά ψητά σε πολύ φτηνές τιμές. Ο κόσμος είναι υπέροχος, απλός. Οικογένειες όλων των εθνικοτήτων, μεγάλοι άνθρωποι -κιμπάρηδες και μάγκες άλλων εποχών, παλιαθηναίοι και υπερήλικες μικρασιάτες…

Και άλλο βασικό… Τα παιδιά, μόλις βλέπουν “συνάδελφο” και φίλο δεν τον αφήνουν σε χλωρό κλαρί ! Αν έχετε καημό να παίξετε και να μερακλώσει κανας γέροντας μικρασιάτης με το απτάλικό σας, ιδού η ευκαιρία σας !!!
:088:

…καμμιά φορά τυχαίνει να ψάχνεις λόγια να πεις ενα απλό “ευχαριστούμε”…σε όλους σας.

Να έχετε τις ευχές μας για υγεία και γαλήνη και ο καινούργιος χρόνος να κάνει κάθε όνειρό σας πραγματικότητα…και πολλές, πολύχρωμες μουσικές!!!

Εδώ είσαι Κυριακούλα; Μαζί γράφαμε !!!

…όντως φιλενάδα…καλά είσαι αΠίστευτη, η πλοκή με τα Π στο άλλο σου το μήνυμα…ακόμα γελάω…

Δείτε και κάποιες φωτογραφίες από τη μάζωξη στην Κλίκα

Πολλα μπραβο σε ολους τους διοργανωτες και συμμετεχοντες και πολλες ευχαριστιες απο μενα !!!
Για μενα ηταν ενα εξαντλητικο 4ημερο ρεμπετοκραιπαλης που κορυφωθηκε στου ΛΙΑΜΗ και ακομα μαζευω τα κομματια μου, μια και εχω ενα φοβερο κρυωμα, λαιμους κλπ κλπ …

Το Ρεμπετικο Φορουμ και η Κλικα εκαναν μια ακομα πολυ ομορφη μαζωξη σε επιπεδο γνωριμιας-συναντησης- διασκεδασης (ειπαμε και λιγο τα θεωρητικα μας) με τη συμμετοχη επιφανων καλλιτεχνων του ρεμπετικου οπως :
Μανωλης Δημητριανακης, Κωστας Καλαφατης, Γιωργος Νικολερης, Γιαννης Νιαρχος και του οργανοποιου Παναγιωτη Βαρλα μαζι με τους δικους μας Νικο Φρονιμοπουλο και Κωστα Χαλιο και με την ορεξατη συμμετοχη ολων των μελων που παρευρεθηκαν με την παρεα τους, απο κοντα και μακρυα !!
Η προβατινα με τον παραδοσιακο αρβανιτικο τροπο ψησιματος ηταν γλυκισμα,
το κρασι και οι υπολοιποι μεζεδες τελεια, ορεξη κι αντοχη ναχεις να τρως και να πινεις …
εχω ειχα χασει την αντοχη και εκανα συντηρηση … γιαυτο ζητω συγγνωμη !!

Σαν βασικος “υποκινητης” της μαζωξης θελω να ευχαριστησω ολους και ιδιαιτερα τον αντμιν Γιωργο Παναγιωτακοπουλο, ιδιαιτερα επισης τους φιλους που ηρθαν απο μακρυα, οσους κοπιασαν για αυτη τη μαζωξη και οσους τωρα ανεβαζουν υλικο και κραταν αρχειο (Θαναση) …
και την υγεια μας να χουμε να 'νταμωνουμε συχνα και να ευφραινομαστε με τις ανεκτιμητες μελωδιες και στιχουργιες του ρεμπετικου !!!

ΚΑΙ ΕΙΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ !!!

Μπράβο ρε παιδιά!
Μερικοί μερικοί λέγαν για μπουζουκοχάβρα, όμως είσαστε όλοι υπέροχοι. Πολύ ωραία και τα βίντεο και οι φωτογραφίες - ευχαριστούμε το συνεργείο λήψης εικόνας και ήχου για την καταπληκτική δουλειά.

Και εις άλλα με υγεία!

… λίαν συντόμως :092:

Κι ενα βιντεακι απο μενα, συγχωρειστε την μετρια ποιοτητα εικονας …
η μηχανη μου πνεει τα λοισθια, πιστευω να μου φερει ο Αη Βασιλης το νεο μοντελο της …ν
:088:

ΠΑΓΚΡΑΤΙΩΤΙΣΑ του ΤΟΥΝΤΑ

Γιαννης Νιαρχος : τραγουδι, κιθαρα νεος πολυ καλος τραγουδιστης
πιστος στο ρεμπετικο υφος και της Σμυρνεικης και της Πειραιωτικης σχολης !!!
Καθε Τριτη στο 25ρακι στο Χαλανδρι.


Γιωργος Νικολερης :εμπειρος μπουζουξης χρονια με την Αθηναικη Κομπανια, η οποια δεν του δινει το χωρο να δειξει αυτα που παιζει και καλος δασκαλος επισης θεωρητικα καταρτισμενος !!!

1 «Μου αρέσει»