Ρεμπετομάζωξη Φόρουμ στον Ασπρόπυργο: Φωτογραφίες και Video

τι ωραία φωνή ήταν αυτή…και σε δυσκολότατο τραγούδι.Άριστος…

Σχετικά με το Γιάννη το Νιάρχο, να διορθώσω τον φίλο τον Βουβαλέα ότι ο Γιάννης παίζει κιθάρα και τραγουδά κάθε Τρίτη και Τετάρτη στο 25αράκι, το οποίο είναι στο Χολαργό και όχι στο Χαλάνδρι…

Επίσης, τις εμπορικές μέρες (Παρ-Σαβ-Κυρ) παίζει ως μπουζουξής σε ταβέρνα στο Βοτανικό, επί της Σπύρου Πάτση…

Στο παρελθόν έχω ξανααναφερθεί στην ιδιαίτερα σπάνια φωνή του καθώς και στην ικανότητά του στον αμανέ…
Μεγάλο του πλεονέκτημα, επίσης, το πραγματικά τεράστιο ρεπερτόριό του…

Φίλοι μου καλημερα σας, ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ και ΚΑΛΗ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ
Και εγώ με τη σειρά μου, θα ήθελα να ευχαριστήσω, όλους όσοι συνέβαλαν στην επιτυχία αυτής της μάζωξης.
Αν και στην αρχή ήμουν επιφυλακτικός ως προς την προββατίνα, τώρα είμαι υποχρεωμένος να τα πάρω όλα αυτά πίσω.
Ηταν πράγματι, πάρα πολύ νόστιμη και αρκούντως τρυφερή.
Ευχομαι, τέτοιες μαζώξεις να γίνονται τουλάχιστον 4 φορες το χρόνο.
Ευχαριστώ , όλους τους μουσικούς για τα τραγούδια τους, το παίξιμό τους που μας χάρισαν πανέμορφες ώρες αυτο το Κυριακάτικο απόγευμα.
Ευχαριστώ επίσης την Κυριακή που με τη ζεστή της φωνή εδωσε άλλον ένα τόνο στα μελωδικά τραγούδια.
Περιμένω τη συνέχεια.
Ειλικρινά φίλος σας
ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ

Αμ δεν το βλέπω!!! Τί κανετε ρεεεεεεεεεεεε!!!:mad:

Ετοιμάζεται. Το Φλεβάρη…:088:

Πρόκειται περί πλεκτάνης του Παναγιωτακοπουλαίικου!

1 «Μου αρέσει»

Και πού θα γίνει?

Η ημερομηνία δεν είναι σίγουρη, αλλά είναι η πιο πιθανή. Ο τόπος σίγουρος: Ασπρόπυργος. Την αλλάζουμε την προβατίνα;;;;

Ακόμα δύο αποσπάσματα τραγουδιών από την μάζωξη.

  1. http://www.youtube.com/watch?v=56x39IZAqms
  2. http://www.youtube.com/watch?v=Pse0eHR-vO4&feature=related

Γειά 'σα ρε Μεσοχωρίτιε…!

Άλλο ένα βίντεο από την μάζωξη!!
Απολαύστε τον μοναδικό Κώστα Καλαφάτη στο τραγούδι Κάιρο!!! :109::109::109::109:

http://www.youtube.com/watch?v=I72dyxyzhos

Υ.Γ. Τις ευχαριστίες στον Θοδωρή (Blackshape) που μου το έστειλε!!!

Μπράβο Κώστα, σε ευχαριστούμε και γι αυτό το βιντεάκι, πολύ καλός ο Κώστας Καλαφάτης ( τό 'χουνε οι Κώστηδες…) !

Τί να πει κανείς για φωνές όπως του Καλαφάτη… τα σχόλια περιττεύουν.

Εριξα εγώ ένα καλό σχόλιο, αλλά το φάγανε στο μοντάζ!
:019:

Απαιτούμε τα αμοντάριστα πλάνα !!!
Για να κάνουμε -δηλαδής- κριτική στον Άρη…
:slight_smile:
[Οσμίζομαι κατιτίς… Δεν του αρέσουν τα “ελαφρολαϊκά οριεντάλια” !!!]

Ερχομαι να αναστησω αυτο το θεμα γιατι παρακολουθωντας τα βιντεο της συναντησης (πολυ ωραια :088: ) μου δημιουργηθηκε μια απορια σαν αρχαριος που ειμαι . Οταν μαζευονται και παιζουν πολλα οργανα ενα τραγουδι δεν ειναι πολυ πιθανο ο καθενας να το ξερει λιγο διαφορετικα ? Δεν δημιουργειται καποιο προβλημα δηλαδη αμα ο καθενας παιζει … τα δικα του , και πως ξεπερνιεται αυτο στις μαζωξεις ?

Σάκη, ισχύει ως ένα βαθμό γι’ αυτό προτιμάμε να μαθαίνουμε τα τραγούδια από την πρώτη εκτέλεση. Πόσο απόκλιση θα έχει μετά το κάθε παίξιμο; ελάχιστη. Σημαντικό επίσης είναι να είναι ρυθμικά συγχρονισμένοι, οπότε οι μικροδιαφορές δεν φαίνονται.

μιλάμε για πολύ γέλιο όταν από το δεξί αυτί ακούς πρώτη εκτέλεση και από το αριστερό δεύτερη! ειδικά με βεργούλες, παραπονιάρικο, κλπ που έχουν μεγάλη διαφορά μεταξύ τους! αλλά και στο ίδιο κομμάτι, άλλος παίζει εισαγωγή και άλλος έχει μπει στο κουπλέ…
το ξαναλέω, κοιτάμε το δεξί χέρι (αυτό με την πένα) αυτουνού που έβαλε το κομμάτι, και συντονιζόμαστε όλοι πάνω του. αλλιώς αρχίζουμε και ξεφεύγουμε πέρα-δώθε. ακόμα καλύτερα, παίζουμε ανά τραπέζια, (5-6 όργανα μάξιμουμ) και μπαίνουν κομμάτια εκ περιτροπής σαν ερώτηση-απάντηση. το τελευταίο όμως έχει το πρόβλημα ότι συχνά ζηλεύουμε το κομμάτι που ΔΕΝ παίζουμε -το ξένο είναι πιο γλυκό!

1 «Μου αρέσει»

και κατι αλλο,εξισου σημαντικο στις συναντησεις με πολλα οργανα,καλο ειναι οποιος δεν ξερει καποιο κομματι να μην παιζει στο συγκεκριμενο !!προτιμοτερο απ το να παιζει “στο περιπου” ,προς αποφυγη μπαχαλου!!!βεβαια,οταν μας πιανουν τα μερακια ειναι δυσκολο…