Ρεμπέτικα με τετράχορδο πειράζει?

Για όσους δεν το ΄πιασαν: ο καλύτερος τρόπος να μάθεις τη διαφορά, είναι να ρωτήσεις ένα μπουζουκίστα. Ο μπουζουξής δεν θα έχει πρόβλημα να σου πεί γιατί δεν είναι μπουζουκίστας και άν κάποιος τον ονομάσει έτσι, με χαχαχα θα απαντήσει.

Ωραία πράγματα… Έχουμε μπουζουξή :080:και μπουζουκίστα

Και ο μπουζουκιστής τι είναι; :082:

Δεν θα ξαναγράψω την λέξη μπουζουκίστικο.
Δεν θα ξαναγράψω την λέξη μπουζουκίστικο.
Δεν θα ξαναγράψω την λέξη μπουζουκίστικο.
Δεν θα ξαναγράψω την λέξη μπουζουκίστικο.
Δεν θα ξαναγράψω την λέξη μπουζουκίστικο.
Δεν θα ξαναγράψω την λέξη μπουζουκίστικο.



Δεν θα ξαναγράψω την λέξη μπουζουκίστικο.
Δεν θα ξαναγράψω την λέξη μπουζουκίστικο.
(και το ηχόχρωμα θα το γράφω σωστά από δω και πέρα)
(μου ξέφυγε το αποδώσει γ…ώ το κερατό μου)

Δεν ξέρω, αλλά υπάρχει και μπουζούκερ (κατά το ντράμς - ντράμερ). Κάνε μιάν αναζήτηση, ίσως με λατινικά

Ήμαρτον όχι πάλι αυτή τη συζήτηση!:079: Έχει καταντήσει αηδία.
Δεν το βλέπουμε ότι είναι αδιέξοδη. Έχει γίνει πολλές φορές η συζήτηση, έχουν καταγραφεί οι απόψεις, έχει διαπιστωθεί ότι δεν βγαίνει άκρη. Μη συνεχίζουμε να φαγωνόμαστε, για αυτά τα πράγματα. :112::112::112::112:
Ο καθένας χρησιμοποιεί τον όρο που του φαίνεται ότι ταιριάζει καλύτερα.

Και λίγη πλάκα ακόμα:

Μπορεί και μπουζουκιτζής (όπως βιολιτζής…) :091:
Μπορεί και μπουζουκιέρης (όπως λαουτιέρης…):063:
Μπορεί και μπουζουκίσιαν (κατά το musician…) :112:
Μπορεί και μπουζουκιόζος (όπως βιρτουόζος) :039: (έτσι θα ήθελα να λέγομαι ΕΓΩ παρακαλώ…)
Μπορεί και μπουζουκι-άρης (όπως αρκουδι-άρης) :079:(μακριά από το forum μας… )
Μπορεί και μπουζουκάντης (όπως μουσικάντης) :090:
Μπορεί και μπουζουκ… (ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ…)

Κανένα σχόλιο βρε παιδιά για αυτή την απορία !

Εξαρτάται πόσο «αυστηρά» ορίζεις το οριζόντιο. Αν εννοείς ότι δεν θα ανεβεί ή κατεβεί καθόλου το αριστερό, παίζοντας μία ολοκληρωμένη φράση, μόνο για διαστήματα πέμπτης, άντε το πολύ έκτης, μπορεί να ισχύσει αυτό. Για μελωδία επτά ή περισσότερων φθόγγων δεν γίνεται πρακτικά, με τρίχορδο.

Για παράδειγμα, τραγούδια ουσάκ ή νιαβέντ σε βάση ΡΕ, τα παίζω στη χορδή ΡΕ εξαντλώντας όλο το μήκος πριν ανέβω στη ΛΑ χορδή για τις νότες ΝΤΟ, ΣΙ κλπ.
Ενώ έχω προσέξει αρκετούς να αλλάζουν χορδή μεταπηδώντας από το μέσο της χορδής ΡΕ (π.χ. ΛΑ, ΣΟΛ, ΦΑ), στη χορδή ΛΑ για τις υπόλοιπες νότες του δρόμου.

Υ.Γ. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον κ. Νίκο.

Μα τότε, πρόκειται για παρεξήγηση στην ερμηνεία του όρου κάθετο / οριζόντιο παίξιμο: εγώ εκλαμβάνω για κάθετο αυτό που περιγράφεις εσύ, ενώ οριζόντιο θεωρώ το παίξιμο σε προκαθορισμένες «θέσεις» του αριστερού χεριού που, σε μία συγκεκριμένη «θέση» παραμένει αμετακίνητο, αναπτύσσοντας τη μελωδία σε όλες τις χορδές του οργάνου ή, σε όσες χρειάζεται, χρησιμοποιώντας όλα τα δάχτυλα, κάτι πολύ συνηθισμένο στην κιθάρα, τετράχορδο μπουζούκι, βιολί κλπ. αλλά σχεδόν ακατόρθωτο (και άστοχο) στο τρίχορδο μπουζούκι.

Εγώ πάλι καταλαβαίνω ως οριζόντιο, αυτό που καταλαβαίνει κι ο φίλος ΡΕ ΜΙΝΟΡΕ… Οριζόντια κίνηση κατά μήκος της ταστιέρας => οριζόντιο παίξιμο, κάθετη κίνηση κατά ύψος της ταστιέρας => κάθετο παίξιμο.

Φίλε ΡΕ ΜΙΝΟΡΕ, παίζε όπως σου βγαίνει καλύτερα. Ένας απλός κανόνας, ως πρακτικός μπούσουλας και μόνο, μπορεί να είναι ο εξής:

“Αλλάζω από το καντίνι σε ΛΑ, μόνο όταν αυτό απαιτείται”.

Τώρα το πότε απαιτείται… πρέπει να το βρίσκεις κάθε φορά με βάση διαφορετικό κριτήριο: ταχύτητα, εκφραστικότητα, ντουζένι, συγχορδίες… κλπ… κλπ… Το ίδιο ισχύει και για τις άλλες χορδές, μεσαία και μουργκάνα.:246:

Στα περισσότερα τραγούδια του Μάρκου, ας πούμε, και δη στα ντουζενάτα, δεν χρειάζεται να αλλάζεις χορδή, παρά μόνο αν δεν γίνεται να παίξεις κάτι στη συγκεκριμένη χορδή…

Κάποτε μπορείς να καταλάβεις (με προσεκτική ακρόαση) από την εκτέλεση του κομματιού τα πατήματα του εκτελεστή, και να προσπαθήσεις να κινηθείς σε παρόμοια φόρμουλα. :089:

Πάντως η πιο σωστή έκφραση είναι ανοιχτό και κλειστό διάστημα!!

Να’σαι καλά ρε Κώστα. Φίλε ΡΕ Μινόρε αν και είναι εκτός θέματος τόπικ -που έτσι κι αλλιώς όπως λέει και ο Gogos του’χουμε αλλάξει τα ράματα- ανοιχτά ή κλειστά ανεβοκατεβαίνεις ανάλογα με το τί θα κλειθεί να παίξεις μετά. Τί δακτυλοθεσία θα πρέπει δηλαδή ν’ ακολουθήσεις. Κι όλα αυτά αφορούν το καθαρά θεωρητικό της υπόθεσης, γιατί στο πρακτικό έχω προσέξει μπουζούκαρους πχ Στουραίτης, τη μία ν’ανεβαίνουν κλειστά και την άλλη ανοιχτά στο ίδιο τραγούδι. Άντε να βρείς άκρη…

Παιδιά, σε μία κουταλιά νερό πνιγόμαστε, είναι σίγουρο ότι πρόκειται για θέμα ορισμού:

Εγώ χρησιμοποίησα τις λέξεις οριζόντιο / κάθετο παίξιμο όπως τις πήρα από την εργασία του Πέννανεν. Εντάξει, το όνομα προξενεί αλλεργία σε κάποιους παλιούς, να αλλάξουμε τον ορισμό: κατά μήκος των χορδών / εγκάρσια προς τις χορδές. Προφανέστατα, εγκάρσια προς τις χορδές δεν μπορείς να παίξεις αν θέλεις και ανοιχτές χορδές, αλλά ας μας εξηγήσουν και ο ΚώσταςΠ και ο Ισαάκ τι εννούν με «διάστημα ανοιχτό ή κλειστό». Το “διάστημα” δεν το καταλαβαίνω.

Ή θα παίξεις ντουζενάτα, με ανοιχτή μπουργκάνα και ενίοτε και μεσάκι (σε στάσεις στο καντίνι), ή θα παίξεις όπως στην κιθάρα όπου, σαν να είχες καποτάστο, απλώνεσαι και στις έξη της χορδές κρατώντας σταθερό το ύψος του αριστερού χεριού στην ταστιέρα και αναπτύσσεις τη μελωδία. Το πρώτο ας το πούμε παίξιμο κατά μήκος των χορδών, το δεύτερο εγκάρσιο. Και για να ξαναγυρίσουμε στο αρχικό μας θέμα, το τετράχορδο μπουζούκι προσφέρεται για εγκάρσιο παίξιμο, το τρίχορδο όχι. Είμαστε εντάξει, ή θα συνεχίσουμε τις αντιπαραθέσεις; Με πληκτρολόγιο μπροστά μας και όχι ταστιέρα, θα συζητάμε για πολύ ακόμα.

Νίκο δεν υπάρχει αντιπαράθεση. Συζήτηση κάνουμε. Πάντως για το διάστημα είναι οι αποστάσεις μεταξύ των φθόγγων.

Σχήμα λόγου η «αντιπαράθεση», Κώστα και βεβαίως απλή συζήτηση κάνουμε. Δεν κατάλαβα μόνο πως ένα διάστημα θα καθορίσει το αν παίζουμε οριζόντια ή κάθετα, κατά μήκος ή εγκάρσια προς τις χορδές. Προτείνω να συνεχίσουμε δια ζώσης στην επόμενη ευκαιρία με τα όργανα στα χέρια, αφού με γραπτά δουλειά δεν γίνεται.

Εμ τι να σε κάνω που λείπει και το μπραβόκουμπο και με ταλαιπωρείς να γράψω!!! Και γω αυτό προτείνω! χεχε!

Σας ευχαριστώ όλους. Με καλύψατε πλήρως. Κι όπως λέει κι ο Διπλόχορδος συνεχίζω να παίζω όπως μου βγαίνει καλύτερα. Οριζόντια κίνηση (κατά μήκος των χορδών κατά Νίκο Πολίτη). :088: