Πώς να κατεβάσω τραγούδια

Ενδιαφέρουσα συζήτηση. Και ο Αλέξανδρος έχει δίκιο από την μερια του μουσικού αλλά και οι υπόλοιποι όταν λένε ότι 20+ ευρώ για ένα cd είναι πάρα πολλα, όταν την ίδια στιγμή με τα ίδια χρήματα μπορείς να αγοράσεις τρόφιμα π.χ. για 3+ μέρες (το άτομο).

Από την άλλη, όταν λέμε πειρατεία -ειδικά τα τελευταία χρόνια, μετά το τέλος του ενθουσιασμού με το napster κλπ το 2001 - τί εννοούμε;;
Έχει κάποιος στοιχεία να μας δείξει ότι (α)+(β)=(γ), ότι αποδεδειγμένα η πειρατεία ευθύνεται για τον παράγοντα (χ) ο οποίος επηρρεάζει τον μισθό του Alk και του κάθε μουσικού, ή είναι απλώς μια δικαιολογία που στο μυαλό όλων φαντάζει φυσιολογική για περαιτέρω μείωση μισθών και άρα αύξηση του κέρδους της επιχείρησης;;;;

Εξηγούμαι.

Πολύ συχνά (και εγώ ο ίδιος μερικές φορές) ακούω τους γύρω μου που κατεβάζουν απλώς επειδή βρήκαν κάτι τυχαία. Δηλαδή, βγαίνει π.χ. μια ταινία στο σινεμά, ε, αυτοί που θα πήγαιναν με - ή χωρίς πειρατεία (επαναλαμβάνω -ειδικά τα τελευταία 3 χρόνια) - και πάλι θα πάνε. Θα πούνε “δεν θέλω να κατεβάσω το mpeg αλλά θέλω να το δώ σε πλήρη ανάλυση γιατί γουστάρω έτσι οπώς παίζει ο τάδε ή τον τάδε σκηνοθέτη.”.

Συνεπώς, από μια οπτική μεριά τα έσοδα της εταιρείας μένουν τα ίδια (ίσως λίγο μειωμένα - αλλά σαφώς όχι το 1/2 ή λιγότερα).

Από την άλλη, ποιοί είναι οι “πειρατές” στην παραπάνω περίπτωση και πώς η εταιρεία χάνει χρήματα και άρα όλοι όσοι εξαρτώνται από αυτήν χάνουν;; Και απαντώ, “ωχ, καινούρια είναι αυτή η ταινία… Χμ, παρότι δεν τρελλαίνομαι ας την κατεβάσω να δω τι παίζει”, και οι οποίοι δεν θα πήγαιναν ούτως ή άλλως στο σινεμά να την δούν ή δεν θα άκουγαν όυτως ή άλλως τα τραγούδια.

Συνεπώς, εφόσον αυτό το μερίδιο πειρατών δεν θα τα αγοράζε ούτως ή άλλως, και τα κατεβάζει για την πλάκα του. Άρα οι επιχειρήσεις δεν θα είχαν κέρδος από αυτούς σε καμία περίπτωση αφού αν δεν υπήρχε πειρατεία αυτή η μερίδα ανθρώπων πολύ απλά δεν θα πήγαινε στο σινεμά να δει την ταινία.

Και συνεχίζω διότι κάποιος θα ρωτήσει “αν δεν υπήρχε η πειρατεία τότε η παραπάνω μερίδα ανθρώπων ακολουθώντας την τάση και την μόδα θα πήγαινε στο σινεμά και θα πλήρωνε να δει ταινία ακόμα και όταν δεν το θέλει πολύ”.

Μερικώς είναι σωστό. Αλλά είναι και λάθος. Είναι σωστό όταν ο εισοδηματικός περιορισμός είναι πολύ ελαστικός. Δηλαδή όταν η οικονομία είναι σε άνθηση, οι μισθοί υψηλοί, ο πληθωρισμός σε ανεκτά επίπεδα κλπ κλπ. Τότε, ο μέσος καταναλωτής (ΟΧΙ ο ορθολογικός) θα πεί “δεν βαριέσαι, χρήματα υπάρχουν… πάμε στην τάδε ταινία ακόμα και αν δεν μας αρέσει πάρα πολύ”.

όταν όμως η κατάσταση της οικονομίας είναι το ακριβώς αντίθετο, τότε ο μέσος καταναλωτής ταυτίζεται με τον ορθολογικό που θα πάει κάπου ή θα αγοράσει κάτι αν και μόνο αν μεγιστοποιεί την χρησιμότητά του.

Κανένας από σας δεν έχει σκεφτεί ποτέ ότι η κάθε εταιρία μέσα στα εξοδά της έχει υπολογίσει και αυτά τα ποσά που χάνει από την πειρατεία ;έτσι και αυτός είναι ένας επιπλέον παράγοντας που τελικά διαμορφώνει την τιμή στα 20 ευρό ; δεν είναι κακό όμως να παραδεκτούμαι ότι και 10 ευρό να ήτανε εμείς θα κατεβάζομαι !Είναι θέμα τι τελικά πιστεύουμε ,

Εγω οταν μπορουσα το σκαγα το 20ευρω. Πειτε το ρομαντικο, εχω πανω απο 300-400 cds. Αλλα και παλι οι εταιριες πληρωνουν τους μουσικους με ποσοστα? Δε νομιζω… Αρα πληρωνεται ο καθε μουσικος πριν την κυκλοφορια, χωρις δλδ. να ξερει η εταιρια αν θα πουλησει. Και ρωταω (αν ειμαι λαθος στο προηγουμενο πραγματικα συγνωμη γιατι δεν το ξερω, απλως κανω εναν προχειρο συλλογισμο): Οταν κατι δεν πουλησει, και κινηθει μεσω πειρατειας, ο μουσικος εχει χασουρα? Αν πουλησει τρελα νουμερα, εχει κερδος?

Προσωπικά, ποτέ μα ποτέ δεν αισθάνθηκα τύψεις όταν απέχτησα παράνομο μουσικό υλικό. Ποτέ. Μόνο σε κάποιες περιπτώσεις αγόρασα συνειδητά κάποιο CD για να στηρίξω ένα μουσικό, ή υπήρχαν περιπτώσεις που με ενδιέφεραν τα κείμενα που παρέθετε ένα CD.

Ζούμε σε μια κοινωνία όπου μας πηδάνε από παντού. Εχεις την εντύπωση ότι θα έχω ηθικούς ενδοιασμούς για μια δισκογραφική εταιρεία; Οι ίδιοι υπηρέτες του κέρδους που μας μάθανε ότι business is business και δε σέβονται ούτε μισθωτούς, ούτε μουσικούς και πιο μακρυά ούτε λαούς ούτε κράτη; Και που μας μιλάνε ξαφνικά για ηθική; Αν είναι δυνατόν!

Οι δισκογραφικές εταιρείες κάνανε τους μουσικούς σκλάβους των ορέξεων τους και των επιθυμιών τους και ευθύνονται για την εγχώρια και παγκόσμια μουσική κατάντια. Οσο για τους μουσικούς, έχουν τη δυνατότητα να είναι με τις εταιρείες ή να μην είναι.

Στο σύγχρονο καπιταλιστικό σύστημα η πειρατεία είναι ένα από τα πιο υπέροχα πράγματα που έχουν συμβεί. Μαζί με το ιντερνετ, και τις πρόσφατες διαρροές. Ο κόσμος μπόρεσε και γνώρισε μουσική και μουσικές. Ακουσε, έγινε πιο πλούσιος, χωρίς κατ’ ανάγκη να είναι πλούσιος.

Οσο για τους μουσικούς, κανένας λόγος ανησυχίας. Επιβίωναν πριν από αυτές, θα επιβιώσουν και μετά από αυτές αν τύχει και η εξελικτική πορεία τις εξαφανίσει. Οι μουσικοί χάνουν λεφτά αυτό είναι αλήθεια. Δεν είναι όμως οι μόνοι σ’αυτόν τον κόσμο που χάνουν λεφτά. Με τη χασούρα τους όμως επωφελούνται εκατομύρια άλλοι. Αθροιστικά λοιπόν είναι ένα οφέλιμο φαινόμενο.

Και ένα μικρό κουϊζ για το τέλος. Ολοι αυτοί που βάζουνε τραγούδια στο youtube είναι πειρατές; Και οι δεκάδες εκατομύρια που τους ακούνε κλεπταποδόχοι; Οταν ένα φαινόμενο γίνεται μαζικό, σημαίνει ότι είναι καιρός να σταματήσουμε να μιλάμε για πειρατεία και τέτοια αφελή και να δούμε το φαινόμενο κάτω από ένα άλλο πρίσμα. Δε μιλάμε για μερικούς hakers, μιλάμε για τη μισή συνδεδεμένη ανθρωπότητα.

Αυτό είναι καλή ερώτηση. Μπορώ να μιλήσω μόνο για την δουλειά που κάνω εγώ: κλασσική ορχηστρική μουσική, κάποια soundtracks,για τηλεόραση και κινηματογράφο και κάποια backing tracks για pop και ηλεκτρονική μουσική κάποιες φορές. Το Musicians Union έχει φροντίσει να προστατευόμαστε απο πιθανές χασούρες οπότε, στο συμβόλαιό μας εξαγοράζονται τα πνευματικά μας δικαιώματα, σχεδόν πάντα πλέον. Τα παλαιότερα χρόνια μπορούσες να τα κρατήσεις, δηλαδή να πληρωθείς λιγότερο στην ηχογράφηση και κάθε χρόνο να λαμβάνεις επιπλέον χρήματα ανάλογα με πωλήσεις κλπ. Η πειρατεία έχει φυσικά επιρρεάσει γιατί τα δικαιώματα κάθε ηχογράφησης πλέον εξαγοράζονται απο τους καλλιτέχνες για ψίχουλα αφου, οτιδήποτε ηχογραφηθεί, ειναι αυτόματα ιδιοκτησία …όλων.
Τώρα όσων αφορά το youtube, τεχνολογία κλπ: δεν είμαι εναντίον της προόδου και φυσικά ενημερώνομαι για την μουσική μέσω του διαδυκτίου.Αγοράζω όμως τις παρτιτούρες μου και έχω πρόσβαση στην naxos music library που έχει τεράστιο αρχείο κλασσικής. Αυτό που με ενοχλεί είναι η έλλειψη συνέιδησης. Ζω σε μια πόλη που διατηρεί 15 παγκοσμίου φήμης ορχήστρες και 4 μουσικές ακαδημίες με σχεδον μηδενική κρατική υποστήριξη, απλά με την αγάπη του κόσμου για την τέχνη και την κατανόηση για τις ανάγκες της. Δεν θέλω αυτό να εκλείψει. Πρέπει να καταλάβουμε οτι, αν η μουσική μας είναι σημαντική πρέπει να την υποστηρίξουμε ή τουλάχιστον να μην την μαχαιρώνουμε πισώπλατα με αφελείς δικαιολογίες.
Ζητώ συγνώμη για την πολυλογία μου…

Οχι απλά δεν είναι πολυλογία αλλά είναι και πολύ διαφωτιστικά.
Είπες πάρα πολύ σωστά τι χρειάζεται η μουσική. Αγάπη του κόσμου για την τέχνη και κατανόηση για τις ανάγκες της. Αυτό δεν έχει σχέση με την πειρατεία, γιατί ένας “πειρατής” μπορεί παράλληλα να αγοράζει και παρτιτούρες και CD αλλά να πηγαίνει και σε συναυλίες. Κάτι που γίνεται από την πλειοψηφία των μελών αυτού του Φόρουμ και όχι μόνο, όταν έχουν τα μέσα να το κάνουν.

Συνείδηση είναι να αγαπάς το μουσικό και τη μουσική γενικότερα και να τον στηρίζεις όταν μπορείς. Σωστά. Η “ελλειψη συνείδησης” για τις εταιρείες είναι να ακούς παράνομα πνευματικό υλικό προκαλόντας έτσι διαφυγόντα κέρδη. Υπάρχει μια ουσιώδης διαφορά ανάμεσα στα δύο.

Κλείνοντας, να αναφερθώ και σε εμάς τους Ελληνες και σε μια χαρακτηριστική πειρατεία της εποχής όπου εσκεμμένα το τραίνο Αθήνα-Θεσσαλονίκη σταματούσε κοντά στη Λάρισα για καμμιά ώρα για να ακούσουν οι επιβάτες και υπάλληλοι του ΟΣΕ τον Καζαντζίδη, που τραγουδούσε σε κοντινό στη σιδηροδρομική γραμμή κέντρο, προκαλώντας έτσι διαφυγόντα κέρδη στον τοπικό μαγαζάτορα. Ευτυχώς που σήμερα δε χρειάζεται να πάρουμε το τραίνο, όταν δεν μπορούμε να πάμε στο κέντρο.

Ναι ρε παιδια αλλα το you tube δεν εχει ιους??? δεν ειναι λιγο" επικυνδινο" και ειδικα για φορητο ΗΥ???

Δε νομιζω φιλε μου…Αλλα και παλι ενα πολυ απλο αντι-ιϊκο θα κανει τη δουλεια του…δεν ειναι και κανενα επικινδυνο σαϊτ…ισα-ισα ειναι απο τα πιο πολυσυχναστα…Και εγω απο τον φορητο μου που μπαινω, δεν ειχα ποτε προβλημα…

Καλησπερα σε ολη την παρεα μας, καλο "κολπακι αυτο αλλα δεν ειναι ρισκο το you tube για ιους??

Το ξαναεγραψες φιλε μου αυτο, για τσεκαρε μπας και δεν σου εμφανισε το ποστ σου. Σου απαντησα κιολας…

Nαι δεν μου το εβγαλε στην αρχη, επειδη ειχε τσιμπησει κατι τρογιαν το λαπτοπ μου για αυτο το ανεφερα,τεσπα, ευχαριστω φιλε, και συγνωμμη για τους φιλους μουσικους.να σται ολοι καλα.

Μικρο το προβλημα φιλε μου, τα μηνυματα οσο δυσκολα γραφονται, τοσο ευκολα σβηνονται! Παντως απο το youtube δυσκολα να κολλησες τετοια πραγματα…Τεσπα, νασαι καλα!