Πώς βγάζουμε τον μαγνήτη

Γεια σας παιδια. Ειναι ευκολο να βγαλω το μαγνητη απο το μπουζουκι μου; Να ξεβιδώνω τον μαγνήτη για ακουστικα και οταν χρειαστει να το ξανα βαλω;

Εγω θα πρότεινα να το πας σε μάστορα. Δεν είναι εύκολη διαδικασία και μπορεί να κόψεις και κάνα καλώδιο. Νομίζω και σε μουσικό κατάστημα να πας θα μπορούν να σε εξυπηρετήσουν με ένα μικρό ποσο

2 «Μου αρέσει»

Γενικά δεν συνηθίζεται αυτό το βάλε - βγάλε.

Είναι λίγο λεπτοδουλειά και νομίζω θα χρειαστεί να βγάλεις και τις χορδές, κάτι που αν γίνεται συχνά καταπονεί το όργανο…

3 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πολύ. Θα το παρω στο μαστορα.

παιδιά αν ο μαγνήτης είναι από τους συνήθεις, είναι πολύ απλό να βγεί. Εκτός από την μικρή βίδα στην ταστιέρα (εγώ κάνω εγκοπή χωρίς βίδα και μπαίνει συρταρωτά, δες αν είναι έτσι), το jack περνάει από την τρύπα πίσω στην κολλάντζα και κρατιέται με ένα παξιμάδι, χαμηλού προφίλ αλλά κατά τα άλλα συμβατικό - εξάγωνο. Απλώς λύνεις το παξιμάδι και βγάζεις το jack (δεν ξέρω πως λέγεται στα Ελληνικά). 'Αστο να πέσει μέσα στο σκάφος, θα το τραβήξεις αργοτερα. Αφού κάνεις πρώτα αυτό, μετά βγάζεις τον μαγνήτη από τη θέση του και απλώς τραβάς το καλώδιο (στην άκρη του οποίου είναι το jack) έξω.

Λίγο πιο χρονοβόρο είναι να τον βάλεις, αλλά δεν είναι ούτε αυτό δύσκολο: χρησιμοποιείς ένα σύρμα, ακριβώς όπως περνάνε οι ηλεκτρολόγοι τα καλώδια στα γιαπιά. Βάζεις το σύρμα από την τρύπα της κολλάντζας και το πιάνεις απο την ηχητική οπή. Το τραβάς έξω, περνάς αυτήν την άκρη μέσα στην τρύπα του jack, το στερεώνεις να μην βγαίνει εύκολα και τραβάς από την άλλη. Το jack έρχεται στη θέση του και θέλει λίγο παίξιμο να περάσει από την τρύπα. Μόλις περάσει, περνάς το παξιμάδι και ασφαλίζεις. Μετά βγάζεις το σύρμα, βιδώνεις το μαγνήτη και τέλος.
Δεν χρειάζεται να βγάλεις χορδές.
Πάντως το βγάλε - βάλε όντως δεν συνηθίζεται και δεν είναι και ευχάριστο κάθε τρεις και λίγο. Δεν νομίζω ότι θα επηρεάζει τον ήχο, εγώ θα τον άφηνα αν το χρειαζόμουν έστω και λίγες φορές το χρόνο ή τη σαιζόν.

4 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πολύ Μανο, μπορει να κανω μια δοκιμη αν χρειαστεί

1 «Μου αρέσει»