Πως παιζεται το πιτσιρίκι

μπορει καποιος παρακαλω να μου εξηγησει πως παιζουμε με ακορντα πχ πως παιζεται το παρακατω γιατι δεν καταλαβαινω αν γινεται αναλυτικα ευχαριστω

    D                 G             Em
  1. Ένα πιτσιρίκι είναι ξαπλωμένο
    D G B Em, D, G, B, Em
    Μες τα χορταράκια παραπονεμένο
    G
    Θέλει να φουμάρει ένα τσιγαράκι
    D Em
    Μα δεν έχει φράγκο είναι μπατηράκι
    D G D G
    Θέλει να φουμάρει ένα τσιγαράκι
    D G D Em

Αυτό που γράφεις είναι λάθος…
Νομίζω πως είναι:

D            G    D                Em
  1. Ένα πιτσιρίκι είναι ξαπλωμένο
    D G D Em
    Μες τα χορταράκια παραπονεμένο
    G
    Θέλει να φουμάρει ένα τσιγαράκι
    D Em
    Μα δεν έχει φράγκο είναι μπατηράκι
    D G D G
    Θέλει να φουμάρει ένα τσιγαράκι
    D Em
    Μα δεν έχει φράγκο είναι μπατηράki

Αυτό όπως το τραγουδάς,βάζεις τη συγχορδία άπο τη συλλαβή που είναι απο πάνω μέχρι να συναντήσεις την επόμενη και να αλλάξεις.
Εδώ π.χ στην τελευταία σειρά απο το Μα μέρι το έχει παίζεις ρε ματζόρε και εκεί που λές φρά (απο το φράγκο) σκάς τη μι μινόρε!

Ελπίζω να βοήθησα…

δυστηχως δεν εχω παιξει ποτε με ακορντα κ δεν μπορω να καταλαβω οσο κ αν προσπαθω δεν γινεται τιποτα αν μπορει
καποιος να βοηθησει την θεωρια την εχω καταλαβει αλλα στην πραξη δεν γινεται τιποτα ευχαριστω παντως για την απαντηση οποιος αλλος πιστευει πως θα με βοηθησει να καταλαβω…

Τα ακόρντα τα ξέρεις, αλλά προφανώς δεν καταφέρνεις να κανείς σωστά όποτε… δεν. Είναι αυτό που σου είπε ο Γκόγκος_Δ

Αυτό όπως το τραγουδάς,βάζεις τη συγχορδία άπο τη συλλαβή που είναι απο πάνω μέχρι να συναντήσεις την επόμενη και να αλλάξεις.
Εδώ π.χ στην τελευταία σειρά απο το Μα μέρι το έχει παίζεις ρε ματζόρε και εκεί που λές φρά (απο το φράγκο) σκάς τη μι μινόρε!
[QUOTE=Γκόγκος_Δ

D G Em
Ένα πιτσιρίκι είναι ξαπλωμένο
D G Em
μες στα χορταράκια παραπονεμένο
G D G
Θέλει να φουμάρει ένα τσιγαράκι
G D Em
Μα δεν έχει φράγκο, είναι μπατιράκι
D G D G
Θέλει να φουμάρει ένα τσιγαράκι
D G D Em
Μα δεν έχει φράγκο, είναι μπατιράκι

Στο πρότερο μήνυμα ‘’ΕΦΑΓΑ” μια λέξη και δεν έβγαινε νόημα…
Έλεγα λοιπόν ότι

Τα ακόρντα τα ξέρεις, αλλά προφανώς δεν καταφέρνεις να κανείς σωστά τη μοιρασιά στο ρυθμό, όποτε… δεν.
Είναι αυτό που σου είπε ο Γκόγκος_Δ
Αυτό όπως το τραγουδάς,βάζεις τη συγχορδία από τη συλλαβή που είναι από πάνω μέχρι να συναντήσεις την επόμενη και να αλλάξεις.
Εδώ π.χ στην τελευταία σειρά από το Μα μερί το έχει παίζεις ρε ματζόρε και εκεί που λες ώρα (από το φράγκο) σκας τη μι μινόρε!
[QUOTE=Γκόγκος_Δ