Πρόταση - Απορία για τσάτ

Για να τονίσω την σημασία του ασβεστίου στην καλή υγεία των οστών :joy::smiley::upside_down_face:

ρεδεμπατεκαλαλεωγω…

1 «Μου αρέσει»

em;oticon δεν έχει;

(ε, πού θα μας πάει, μόλις φτιάξουμε τσάτ, η παραπάνω πρόταση δεν θα χρειάζεται παραγεμίσματα…)

1 «Μου αρέσει»

χαχα καλώς ορίσαμε στο τσατ! αφήνουμε το νήμα ως έχει και είναι έτοιμο, μην κουράζουμε και τον χρήστο.

2 «Μου αρέσει»

άντε μάγκες, γρήγορα, αύριο έχει πρωϊνό ξύπνημα!

(η πολυλογία ήταν πάντα ένα από τα χαρακτηριστικά μου…)

1 «Μου αρέσει»

Δεν κουράζεται, του αρέσει. Αλλά θα κουραστεί λιγάκι να φτιάξει το τσάτ να μη δέχεται μηνύματα με λιγότερους από 1729 χαρακτήρες.

Πάντως, το σύστημα καλά κρατεί: Μου ήρθε μήνυμα ότι έχω ποστάρει πάνω από 20% των συνολικών μυνημάτων κι απέ να φροντίσω ώστε και άλλοι να μπορέσουν να καταθέσουν απόψεις.

3 «Μου αρέσει»

με πόσες καρδούλες εξαγοράζω την μοναδική αρνητική ψήφο για το τσατ;

1 «Μου αρέσει»

Αααα μάστοραααα! Την ψήφο μας δεν την πουλάμε! Κι αν εσείς δεν χαμπαρίζετε, Πας, πάσα, παν και άλλη μια τριλογία που πάντα ακολουθεί, με αρχικά Π π Π. ( * )

( * ) δεχόμαστε πμ για τυχόν διευκρινίσεις. Βοήθεια: Δεν έγραψα ολόκληρες τις τρεις λέξεις, γιατί έχουμε και μικρά παιδιά εδώ…

χαμπαρίζουμε μάστορα! και το ένα π εχει σχέση με την πάτρα, κάτι ξέρουμε εμείς τα μεγάλα παιδιά.
για κλαπαδόρες τίποτα έχουμε;

1 «Μου αρέσει»

Δεν έφτιαξε ακόμα κάτι καινούργιο ο λαός, είναι καινούργια η λέξη.

Κλαπαδόρες, κοτσαδόρες και πολύ μεγάλες μπόρες!

1 «Μου αρέσει»

-τί χαμπάρια γουεμπμάστορα;
-ο συντονιστής αποσυντονίστηκε!

1 «Μου αρέσει»

Ρε, είπα, αύριο έχει πρωϊνό ξύπνημα!

(Χρήστο, έφτασε και το δεύτερο μήνυμα! Αντί για πολλαπλές απαντήσεις σε ένα νήμα, μπορείτε να κοινοποιήσετε μια απάντηση που περιέχει αποσπάσματα από προηγούμενες αναρτήσεις ή @ονομαστικές αναφορές και άλλες οδηγίες.

Ενώ στο τσατ αυτά θα είναι παρελθόν!

3 «Μου αρέσει»

Κοίτα εδώ λαϊκή απαίτηση για τσατ… :smiley: Υπομονή ρεεεεεε…!

Κατά μία έννοια… ναι… Αλλά:

  1. Ψηφίζουν αυτοί που τους νοιάζει να ψηφίσουν. Όσοι το αγνοήσουν ή δεν επιλέξουν να ψηφίσουν, πάει να πει ότι δεν ενδιαφέρονται για το αν υπάρχει ή δεν υπάρχει τσατ στο φόρουμ.
  2. Σύμφωνα με τα στατιστικά της ιστοσελίδας αυτό το μήνα ενεργά ήταν 271 μέλη (αυτή την εβδομάδα 164…) οπότε… δεν μιλάμε για τα περίπου 5000 μέλη του φόρουμ, αλλά για τα πολύ λιγότερα ενεργά. :slight_smile:

Από την άλλη, πάντα μπορεί κάποιος (μετά από ένα εύλογο χρονικό διάστημα) να προτείνει ψηφοφορία για την αφαίρεση του τσατ, ή μπορεί αν δούμε ότι… δεν τραβάει ή δεν πάει καλά να το αφαιρέσουμε. Αλλά το πείραμα δεν είναι κακό! :slight_smile:


Σημειώνω ότι η ψηφοφορία είναι ανοιχτή και καλώ όλους σας να ψηφίσετε από εδώ (#23).

1 «Μου αρέσει»

Θεωρώ πως το online chat δεν εχει θεση σε ενα φορουμ.

Θα μπορούσαμε να εχουμε ενα private group στο messenger του Facebook παράλληλα με την σελίδα του FB. Γενικά ήδη όποιος θέλει να μιλήσει με Instant Message θεωρώ οτι ήδη το κάνει με τον άλλο μέσω FB.

Από την άλλη σχετικά με το κενό των μαζώξεων ίσως μια διαδικτυακή μάζωξη μέσω zoom (ή άλλο παρόμοιο) να βόλευε δεδομένης της κατάστασης και να περιόριζε λίγο το πρόβλημα.

Μετά από το 2018 είναι δομική θέση του φόρουμ ότι το Facebook, το Instagram και τα άλλα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, θα χρησιμοποιούνται μόνον ως μέσο προβολής της δραστηριότητάς μας. Στόχος είναι η διατήρηση των συζητήσεων μακριά από ένα εφήμερο μέσο κοινωνικής δικτύωσης.

Το παραπάνω δεν αποτελεί κριτική στο Facebook, παρά αναγνώριση ότι ο χώρος μας έχει περισσότερα να κερδίσει και μπορεί να επιτελέσει καλύτερα τον ρόλο του (μεταξύ άλλων, να συγκεντρώσει/συσσωρεύσει γνώση γύρω από την αγαπημένη μας μουσική) έχοντας μία ξεχωριστή παρουσία.

Το τσατ, (αν εισαχθεί) θα θέλαμε να δράσει ως ένα μέσο να αυξηθεί η δραστηριότητα στο φόρουμ (δηλαδή στη σελίδα rembetiko.gr), και να ενισχύσει την παρουσία των μελών του σε αυτό. Κοινώς, να δώσει ένα κίνητρο έναρξης νέων συζητήσεων μέσα στον χώρο αυτόν.

Ένας επιπλέον λόγος που δεν θα μπορούσαμε να έχουμε “επίσημο” online chat στο Facebook είναι ότι το περιεχόμενο που αναρτάται σε κάποιο επίσημο μέσο του φόρουμ πρέπει να είναι ανοικτά προσβάσιμο σε όλα τα μέλη του, χωρίς κάποιον περιορισμό. Αυτόματα με το instant messaging του Facebook, αποκλείονται όλα τα μέλη που δεν έχουν Facebook (ναι είναι λίγα - αλλά υπάρχουν) καθώς και τα μέλη που θέλουν για προσωπικούς λόγους να διαχωρίσουν την ταυτότητά τους στο φόρουμ από την ταυτότητά τους στον πραγματικό κόσμο.

Και… τέλος, αν προστεθεί το τσατ στο φόρουμ, θα έχουμε την παρακάτω δυνατότητα η οποία μας επιτρέπει να μεταφέρουμε γρήγορα και εύκολα συζητήσεις από το τσατ στο κυρίως φόρουμ:


Υ.Γ:

@Panos, τα επιχειρήματα που παρέθεσες εδώ είναι όλα έγκυρα και σωστά, απλά να τονίσω ότι για το παραπάνω επιχείρημα, και στο τσατ του φόρουμ έχουμε τη δυνατότητα να επέμβουμε κατόπιν εορτής καθώς όλα τα μηνύματα αποθηκεύονται - δεν χάνονται.

2 «Μου αρέσει»

Κοιτάξτε τι έτυχε να ψαρέψει η αυτόματη ανάσυρση:

Εκείνη την εποχή υπήρχε τσατ, και ο τύπος το χρησιμοποίησε για να ρωτήσει για μια τεχνική δυσκολία. Θα μου πεις, και τώρα που δεν έχουμε τσατ αλλα΄τεχνικά ερωτήματα πάντα προκύπτουν, τα θέτουμε με άλλους τρόπους.

Πάντως το καταθέτω κι αυτό να βρίσκεται.

2 «Μου αρέσει»

Το chat έρχεται…είμαι αισιόδοξος :grinning:

Νέα ψηφοφορία:

Επιλέξτε ανάμεσα σε Α, Β, Γ, Δ αυτό που σας εκφράζει περισσότερο.

Α. Το τσατ έρχεται - είμαι αισιόδοξος
Β. Το τσατ έρχεται - είμαι απαισιόδοξος
Γ. Το τσατ δεν έρχεται - είμαι αισιόδοξος
Δ. Το τσατ δεν έρχεται - είμαι απαισιόδοξος.

:wink:

2 «Μου αρέσει»