Πολίτικο Μισομπούζουκο / Οργανοποιός Ανδρέας Δέλλιος- Ηχητικό

Με μεγαλη χαρα σας επισυναπτω ηχητικο και φωτογραφικο υλικο απο ενα πολυ ιδιαιτερο ταμπουρομπουζουκο φτιαγμενο απο τα χερια του Ανδρεα Δελλιου

Τα σχολια δικα σας
Το οργανο ειναι σχεδον μιας βδομαδας

001.jpg

003-(1).jpg

005-(1).jpg

009-(1).jpg

017.jpg

1 «Μου αρέσει»

010-(2).jpg

012.jpg

007-(1).jpg

Και εδω το ηχητικο
ΑΡΓΥΛΕ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΣΒΗΝΕΙΣ

1 «Μου αρέσει»

Πολύ όμορφη κατασκευή, πρέπει να έχει κουραστεί πολύ ο μάστορας.
Κι ο ήχος πολύ ιδιαίτερος (στο HD ακούγεται με μεγαλύτερη πιστότητα).
ΥΓ. Το ηχητικό είναι το “μες της Πόλης το Χαμάμ” :wink:

Καλημέρα Μπαμπη

πράγματι η κατασκευή ηταν άκρως λεπτομερείς και πολυ απαιτητική . Η Ιδιομορφη τρύπα , τα δεσίματα , το Καραολο , η χορδιερα , και προπαντός η διακόσμηση της πεναριας απαίτησαν ατέρμονες ώρες δουλειάς κςι μεγάλη δεξιοτεχνία
Ο μάστορας όπως σημειώσες έβαλε πολυ τέχνη , μεράκι και κόπο σε αυτή τη κατασκευή , αλλα πραγματικά δεν " παραπονέθηκε " ούτε μια στιγμή .
Επισεις ως παρατήρηση ο μάστορας όχι μόνο ακολούθησε πίστα τα σχέδια( τα οποία φυλασσόταν για 2 χρόνια σε ενα ντουλάπι ) , αλλα τα εξετέλεσε σε χρόνο dt

πρόκειται για άνθρωπο κατα αρχήν με τρομερό ζήλο και αγάπη στις κατασκευές των πρώιμων μπουζουκιών , με πολυ καλή αιςθητικη και με μεγάλη καρδιά

το ηχητικό ειναι πολυ πρόχειρο , αλλα όπως επισημαίνεις έχει ιδιαίτερη χροιά κυρίως στις μεσαίες
πειμενω από το μαςτορα και ενα ακόμα ηχητικό με συνοδεία κιθάρας τις επόμενες ημέρες

1 «Μου αρέσει»

Ενα ακόμα ηχητικό δείγμα πιςτευω σε καλύτερη αποδώση ήχου
ελπιζω να μπορείτε να ακούς ετσι το αρχείο μιας και ειναι από το προσωπικό FB του οργανοποιου

Σπύρο … καλοφάγωτο!!
συγχαρητήρια στον μάστορα και στον … αρχιτέκτονα, έχω δυο ερωτήσεις: το βάθος έχει το ηχείο και τι ύψος ο καβαλάρης ?

Η δική μου ερώτηση (μάλλον προς όλους): Γιατί το λέμε Πολίτικο;

Μανό
δεν εχω ακριβή πληροφορηςη διαστάσεων ξέρω με σιγουριά κλίμακα 67
Ισως ο μάστορας να απαντήσει με περισσότερες λεπτομέρειες

Αγαπητε κ Νίκο , Πολιτικο ειναι μια αυθαίρετη ονομασία ( καλλιτεχνική άδεια :)) που χρησιμοποιήθηκε στο ιδιαίτερο ταμπουρομπουζουκο που έφτιαξε ο Τάσος Θεοδωράκης πριν 3 χρόνια , καί που χρησιμοποιήσε στοιχεία καταςκευης και διακόσμησης πρώιμων ταμπουρομπυζπυκιων και οριενταλ

Το καλούπι δε, ήταν από παλιό Κωνσταντινοπολιτη οργανοποιο 65 χρόνων

Ο Ανδρέας έστειλε τελικά βίντεο από το Πολιτικο μπουζουκι του με άρωμα από την Πόλη

Ιδιαίτερος ήχος σε όλη τη κλίμακα
Πολυ ιδιαίτερη μουργκανα

Τα σχόλια σας

καλορηζηκο εξερετηκο, οργανακη και ηχος προτης ταξης.
φηλαρακη, καλες πενιες και της βαρας ομορφα κιολας…

Πανέμορφο και με ιδιαίτερη φωνή.!!!Καλορίζικο!!