Περιεργο όργανο 100ετιας

μολις μου χάρησαν και δεύτερο οργανο… :slight_smile:

Για πειτε παλι … Το ταμπελακι λεει 1915. Μαντολίνο ζιθερ…

Δε γίνεται να μου χαρίσουν κανενα μπουζουκι; :106:

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 11:34 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 09:51 —

Δεν μας διευκρινίζεις, από ποιό κατασκευαστή να είναι;:019:

Ζοζεφ παρακαλώ … :019:

Μου χαρισαν και άλλο…
πλησιάζουμε προς το επιθυμητό που είναι το μπουζούκι…
τουλάχιστον έχει μανικι και τάστα…
τι είναι; παντζο; καθε πληροφορία δεκτή…

Είναι …ντέφι με λαβή!!!:slight_smile:

Μπάντζο- Ουκουλέλε/ Banjo-Ukulele—Υβρίδιο του περασμένου αιώνα τότε που πέρασε η Αμερική και ορισμένα μέρη της Ευρώπης μόδα του Ουκουλελε( Χαβάι), κάποιος σκέφτηκε να βγάλει αυτό το συνδυασμό με το ίδη δημοφιλές μπάντζο. Βρίσκονται πολλά ακόμα σε παλιατζίδικα τυν ΗΠΑ.

Οποτε λογικά θα είναι και αρκετα παλιό. Δε νομιζω να μπηκαν στο κοπο να το φτιάξουν οταν περασε η μόδα…
Απο κουρδισμα; αν και με βολευει το ντο φα λα ρε… οχι οτι θα το παιξω βεβαια. Για εγκυκλοπαιδικούς λόγους…

Εκτος και αν το χρησιμοποιησω οντως σαν ντεφι. Ηχο παντως βγαζει :slight_smile:

:109::109::109:Ποιος ειναι αυτος που χαριζει οργανα;!!!:109::109::109:

o Αγιος Βασίλης… :019: :109: :019:

Ο Αγιος Βασιλης χαριζει παιχνιδια (ακομα και γυναικες) , στα παιδακια σαν και σας …:044:

Οργανα χαριζει κανενας “ψοφιος” δωρητης οργανων , πριν την ωρα του …:092:
και μετα το “μετά πνευμάτων δικαίων, τετελειωμένων” , ολοι οι υπολοιποι δηλωμενοι δωρητες …:089:

Παντως ukelele υπαρχουν πολλα και στην Αυστραλια…Ειδικα παιζει το οργανο αυτο μια φυλη Νεο Ζηλανδων αν δεν κανω λαθος…

Να μη το ζαλίζω το θέμα, αλλά αφού είπες για κούρδισμα, ορίστε. Το Ουκουλέλε , μαζί και το προαναφερώμενο υβρίδιο έχουν το κούρδισμα < από μουργάνα Σολ, Ντό, Μί, Λά, οπου το Σόλ είναι μία οκτάβα πιό ψηλά από που θα έπρεπε. Για αυτό το λόγο με εκνευρίζουν όλα τα του ειδους του ουκουλελε, αλλά τέλος πάντον, αυτό τους δείνει το χαρακτηριστικό ¨χρώμα¨ τους.

Φιλικά

Συμεών

Κατασκευάζονται ακόμα τετοια όργανα

https://www.activemusician.com/item--MD.CMUK

πολύ ωραία.
Είδα και τη θεση του καβαλάρη . Ειχε φυγει απο τη θέση του και τον εβαλα εντελώς στην τύχη. Τελικά επεσα μέσα…
Αντε με κανα δυό ακόμα θα ανοιξω μουσείο οργάνων στην Καλαμάτα… :019:
Παλι θα τα κονομίσω.

Καλησπέρα σας

Ο Άγιος Βασίλης- φίλος του πατέρα μου μου έφερε μερικά όργανα ακόμα
Το ένα είναι ένα μακρυμανικο λαουτοειδες από την αφρική… :019: (βρεθηκε ο πρόγονος του μπουζουκιού)
Το καημένο το φιδάκι….

Επίσης μου χάρισε

[ol]
[li]ένα ντέφι τεράστιο με κάτι δαχτυλίδια από τη μέσα μεριά… (σα μπεντιρ, αν λέγεται έτσι)[/li][li]ένα μαντολίνο (δεν παίζεται)[/li][li]ένα μπαγλαμά (δεν παίζεται)[/li][li]Μια φυσαρμόνικα[/li][li]μια κόρνα αυτοκινήτου. Αυτές που μοιάζουν με σάλπιγγες και έχουν τη μπάλα που πιέζεις από την πίσω μεριά…(100 χρονών σίγουρα), Την πέρασε για όργανο… :019:[/li][/ol]Όλα είναι παμπάλαια…

Λοιπόν μου λείπει ένα μπουζούκι Σταθόπουλου. Παρακαλώ όποιος έχει 2 να μου χαρίσει το ένα… :230::019:

υποψιάζομαι οτι το όργανο στις φωτογραφίες είναι κινέζικο, δεν ειναι λαουτοειδές… και λέγεται ΕΡΟΥ. Οι τρίχες του δοξαριού πιάνουν απο κάτω απο την χορδή. κάθε φορά που θέλεις να παίξεις, πρέπει να “ξεκουμπώσεις” το δοξάρι και να περάσεις τις τρίχες κατω απο τη χορδή.
Επεξεργασία…μην το πας κοντά σε αεροδρόμιο, μπορεί να σου το παρουν οι τελωνειακοί , καμια φορά αν βλέπουν φίδι ξυνίζουν…

κινεζικο ε; Τι φιδι να είναι αραγε;

Εννοείται πως δεν είναι λαουτοειδες… :slight_smile:
Αρα πρεπει να βρω και δοξαρι ε; Για να ενημερωσω τον Αγιο Βασίλη…

Το δοξάρι είναι διαφορετικό γιατί όπως είπα πρέπει να βγάζεις συνέχεια τις τρίχες απο την μια πλευρά. Στα αγγλικά γράφεται erhu. Μια γρήγορη αναζήτηση θα σου δώσει πολλές πληροφορίες. Είναι ωραίο όργανο, το χω δοκιμάσει…αλλα νιαουρίζει λίγο γιατι δεν έχει ταστιέρα και η πίεση στα δάχτυλα του αριστερού αλλάζει το τονικό ύψος. Αντε και με τον Σταθόπουλο του χρόνου…

Και αμα βρεις και Σταθοπουλο, πες μου σε ποιον Αγιο Βασιλη κανεις τις ευχες σου, μαλλον θα μου χρειαστει για του χρονου!

Κάποιες σκέψεις μου με αφορμή τα όμορφα και ασυνήθιστα όργανα για τα οποία μιλάτε:

Ίσως φαίνεται απίστευτο αλλά η κόρνα αυτοκινήτου, έτσι ακριβώς όπως την περιγράφεις, έχει όντως χρησιμοποιηθεί σε μουσικά έργα. Μάλιστα τα εγχειρίδια μουσικών οργάνων και ενορχήστρωσης πλέον περιλαμβάνουν ολόκληρες λίστες με διάφορα ασυνήθιστα αντικείμενα λόγω του ότι χρησιμοποιούνται όλο και περισσότερο σε συνθέσεις, πιο πολύ ως εφέ ή ως ρυθμικά όργανα βέβαια παρά ως μελωδικά.

Προσωπικά θεωρώ πως οποιοδήποτε αντικείμενο ή φαινόμενο που είναι ικανό να παράγει ήχο, έχει και τη δυνατότητα να χρησιμοποιηθεί σε ένα μουσικό περιβάλλον και πολλές φορές βρίσκω ότι έχει και εξαιρετικό ενδιαφέρον.

Γενικά οποιαδήποτε πηγή ήχου, εφόσον χρησιμοποιηθεί εντός ενός μουσικού πλαισίου, μπορεί να ιδωθεί ως μουσικό όργανο, τρόπον τινά, κάτι που δεν είναι πάντα αυτονόητο σε έναν μουσικό. Δεν είναι λίγες οι φορές που έχω ακούσει να λένε π.χ. “καλά, πώς μπορείς και ακούς αυτό το κομμάτι; αφού δεν παίζουν μουσική, κάτι βαρέλια βαράνε” ή “δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτόν τον ήχο, δεν είναι μουσική αυτό το πράγμα”.

Ή καλύτερα σκεφτείτε, για παράδειγμα, το κομπολόι-ποτήρι που χρησιμοποιούσαν οι ρεμπέτες.

Υ.Γ. Κάποτε είχε προβληθεί ένα μουσικό έργο στην ΕΤ1, δε θυμάμαι ποιανού συνθέτη (έχω την εντύπωση όμως ότι ήταν Βρετανός), στο οποίο χρησιμοποιούσαν, μεταξύ άλλων, καραμπίνα και ηλεκτρική σκούπα. Αν δε με απατά η μνήμη μου μάλιστα, μία από τις 4 (!) καραμπίνες “έπαιζε” ο γνωστός από τα ντοκιμαντέρ David Attenborough. Για μένα τουλάχιστον, όσο διαρκούσε η παράσταση, η καραμπίνα δεν ήταν όπλο αλλά πηγή ήχου ή ακόμα και μουσικό όργανο με περιορισμένες δυνατότητες!