Παροξυσμός με Ξαρχάκο

Πήγα να γράψω « εδώ, τουλάχιστο, δικαιολογείται το “εφτά - οχτώ - εννιά!”» αλλά όχι, είναι 3222! :rofl:

Ενόργανη, και μη, μουσική χωρίς μαέστρο δεν γίνεται. Ο ρυθμός, το τέμπο, η ένταση, το πιτσικάτο το συναίσθημα, η στελέχωση των οργάνων, οι επαναλήψεις, οι φωνές κοκ είναι απαραίτητα. Βαδίζοντας από τα πολυμελή σχήματα προς στις κομπανίες και τα μονοπρόσωπα σχήματα. Μοιραία κάποιος αναλαμβάνει το ρόλο αυτό. Έστω και αν ο ρόλος του έχει ενσωματωθεί στη συμμετοχή κάποιου από τα μέλη. Σαφώς η πληθωρικότητα του Ξαρχάκου κάπως ξενίζει στο συγκεκριμένο βίντεο, αλλά δεν πειράζει όποιος θέλει απλά διευθύνει τον εαυτό του και τον κολλητό του και φτάνει τόσο.

1 «Μου αρέσει»

Ξεκίνησα να γράφω αλλά τελικά ξαναδιαβάζοντας αυτό δεν έχω πολλά πράγματα να πω…

Θα αρκεστώ σε αυτό. Εχω δει τον Ξαρχακο να κανει το ιδιο πραγμα και στην Αθηνα με μεγαλυτερης ηλικίας μουσικους. Χωρις να το εχει τραβίξει καποιος με κινητο και χωρις να γινει ντορος. Ετσι την νιωθει την μουσική αυτός ο ανθρωπος και ετσι νιωθει οτι βοηθαει νεοτερους μουσικους να γινουν ενα κλικ καλυτεροι. Τα καναλια το παραπροβαλανε “και καλα” για να δείξουν την αντίθεση με την Τραπ (ειναι παγιδα όνομα και πραμα), αλλά δε νομιζω οτι ο Ξαρχακος το εκανε με σκοπό την αυτοπροβολή.

3 «Μου αρέσει»

Θα απαντήσω γιατί μου αρέσει το θέμα και θεωρώ πως είναι ωραίο να συζητηθεί.
Να ξεκαθαρίσω: Δεν αμφιβάλλω οτι ο συγκεκριμένος είναι εξαιρετικός συνθέτης.

Πριν 10 χρόνια θα συμφωνούσα. Τώρα όχι. Ναι, η κοινωνία αναιρεί το έργο κάποιων ανθρώπων, αν τους καταδικάσει ως χαρακτήρες. Θα πηγαίναμε σε σχολή σκηνοθεσίας καλού/γνωστού σκηνοθέτη που κατηγορείται για ασέλγειες; Θα πηγαίναμε σε παράσταση γνωστού κωμικού που κατηγορείται για τα ίδια; Θα ακούγαμε εκπομπή ραδιοπαραγωγού που κατηγορείται για ριβέντς πορν; Στο σύνολό μας…οχι, όσο καλοί και να είναι.
Προφανώς δεν υποστηρίζω οτι κάτι τέτοιο συμβαίνει εδώ αλλά η κοινωνία στο σύνολο της είναι ικανή να κάνει αυτό που λες πως δεν συμβαίνει.

Ναι, είναι σπουδαίος!! ναι, δεν τον φτάνω στο μικρό του δακτυλάκι…
Αλλά πόσο σημαντικά πρέπει να είναι τα δικά μου επιτεύγματα για να πω με τρόπο κόσμιο και επιχειρήματα (ελπίζω) πως η διεύθυνση ορχήστρας που κάνει δεν είναι του γούστου μου; Ποιός κερδίζει αυτό το δικαίωμα να εκφράσει μια τέτοια άποψη, κατα τη γνώμη σου; Γιατί να μην έχουμε γνώμη ή γιατί να μην μπορούμε να την εκφράσουμε; ποιο το σκεπτικό;

Τέλος θα ρωτήσω το εξής: Αν ήσουν πιτσιρίκι, και έπαιζες, τι θα θυμόσουν ; Έναν γνωστό συνθέτη με όλη αυτή τη φόρτιση που περιγράφουμε και βλεπουμε στο βίντεο;

ή ίσως έναν λιγότερο γνωστό μουσικοπαιδαγωγό που βγάζει ότι καλύτερο μπορεί απο τα παιδιά, είτε μόνα τους, είτε σε σύνολο και στο τέλος κάνει και στην άκρη για να τα χαρούν οι γονείς τους;

Νομίζω την δική μου απάντηση την ξέρεις.

5 «Μου αρέσει»

Εξαιρετική παράσταση, εξαίρετη ορχήστρα, και μπράβο στα παιδιά, και μπράβο στον διευθυντή τους. Αλλά τι σχέση έχει καλέ μου φίλε Αλέξανδρε (μετά από τόσα χρόνια εδώ στο φόρουμ, νομίζω ότι καταλαβαίνεις τα φιλικά μου αισθήματα), το ένα με το άλλο;Εδώ έχουμε μια προγραμματισμένη συναυλία, με την διδασκαλία που αυτής προηγείται, και από την άλλη, ένα αυθόρμητο γλέντι σε μια ταβέρνα, όπου βγήκαν όργανα. Επι τη ευκαιρία, ο ιδρυτής της σχολής, έδωσε ένα πολύ ωραίο μάθημα συγκρότησης ορχήστρας στα παιδιά. Έβαλε τα παιδιά να μην παίζουν με την μέθοδο “όλοι μαζί, όλοι παίζουμε τα ίδια”, και τους έδωσε ένα μάθημα, το πως παίζουμε κι αλλιώς. Στην τέχνη υπάρχει μία ορολογία που αναφέρεται ως " Η ρευστότητα της στιγμής ".Όποιος μπορέσει και το ΣΥΝΕΣΘΑΝΘΕΊ αυτό το πράγμα εκείνη την στιγμή, -πράγμα ζητούμενο στην τέχνη-, συμμετέχει με τρόπο θαυμαστό, έστω κι αν δεν παίζει εκείνη την ώρα, και είναι κάτι που του μένει σαν γνώση, εμπειρία, απόλαυση σε όλη του την ζωή. Εδώ ο Ξαρχάκος αυτό το πράγμα το καταφέρνει άμεσα, με τρόπο απαράμιλλο. Αυτό νομίζω προσπάθησε να πει με άλλα λόγια ο Μπάμπης.

5 «Μου αρέσει»

Αλεξανδρε μου , εκει ακριβώς είναι το ζήτημα…είναι άλλο να πούμε ότι η διεύθυνση ορχήστρας δεν είναι του γούστου μου γιατί πιστεύω ότι τονίζει λάθος μέρη , επανλαμβάνεται δεν χρησιμοποιεί τις δυναμικες της ορχήστρας κτλ και είναι άλλο το κουτσομπολίκι.

Εαν σου έλεγε κάποιος για τον Valery Gergiev " έλα μωρε τωρα με τον σαχλαμάρα , εχει πάρει οδοντογλυφίδα αντί να μπατόν και διευθύνει" θα τον έπαιρνες αυτόν τον άνθρωπο στα σοβαρα;

2 «Μου αρέσει»

O Ξαρχακος ειναι ικανοτατος ενορχηστρωτης, στα πλαισια του Εντεχνου τροπου, που ειχε και ο μικης και εχει ενορχηστρωσει εξαιρετικα το μπουζουκι, που φαινεται οτι αγαπαει πολυ. Στα πιο πολλα δε διαφωνουμε, ολοι μας μεσα μας καταλαβαινουμε και καταδικαζουμε τον τροπο των μιντια. Οταν θελουν να αγιοποιησουν το κανουν, στη συγκεκριμενη περιπτωση γιατι οφελει το κρατος να ασχολιεται ο κοσμος με μπαρουφες. Απο τη μια κοιτα ξυλο, απο την αλλη κοιτα, μεγαλειο. Δεν εχει κανενα μεγαλειο το βιντεο με τον Ξαρχακο. Οπως το εκλαβει κανεις. Αν δε το βλεπαμε, δε θα ειχε κανενα προφανες αντικτυπο στις ζωες μας. Αλλα το αν χρησιμοποιηθηκε απο τα μιντια, δεν επιβαλλει να βαλουμε στο μικροσκοπιο ολο τον Ξαρχακο και να ακυρωσουμε ή να αναδειξουμε κατι. Παντως αν και δε μαρεσει αυτη η εκτελεση της Φραγκοσυριανης, ιστορικα να το δεις και μονο, ειναι ωραιοτατη εικονα!
Και κατι ακομα, δυστυχως ή ευτυχως δεν μπορουμε να βγαλουμε τα πολιτικα απο τη μουσικη. Ολα ειναι μπλεγμενα στην πολιτικη. Αυτο μπορει καποιον να τον προϊδεασει αρνητικα προς κατι. Δικαιωμα του. Ολοι κρινομαστε. Εγω προσπαθω να μη βλεπω οσο γινεται το ολο αριστερος-δεξιος στην υποθεση και πιστευω και οι σπουδαιοι καλλιτεχνες ειναι κατα βαθος συναισθηματικοι, ανευ των πραγματων που λενε και πιστευουν.

4 «Μου αρέσει»

Σταθείτε. Δεν είναι του γούστου μου η συγκεκριμένη διεύθυνση όπως έγινε και θα την προτιμούσα αλλιώς, ή δεν είναι του γούστου μου η ύπαρξη διεύθυνσης ούτως ή άλλως;

Γιατί στο βίντεο από το Μουσικό Σχολείο της Χίου βλέπω μια αρκετά μεγάλη ορχήστρα (τόσο μεγάλη που όντως χρειάζεται μαέστρο) από μέλη που, κατά τεκμήριο, επέλεξαν να μάθουν μια μουσική που παίζεται από μικρές ομάδες των 3-4 οργάνων, με πολύ αυτοσχεδιασμό και γενικά τελείως άλλους όρους από αυτούς που βλέπουμε εδώ.

-Ναι αλλά πώς θα κάνουμε την εκδήλωση που είμαστε πολλοί; Θα παρουσιάσουμε δέκα μικρά σχήματα, όλο με τα ίδια όργανα; Κι αν έχουμε τέσσερις λαουτιέρηδες αλλά μόνο δύο βιολιτζήδες τι σχήματα θα γίνουν; Και η ομαδικότητα; Εδώ στο σχολείο είμαστε μια κοινότητα, δε θέλουμε να φανούμε σαν σκόρπιες μονάδες ή μικροομάδες…

Δεν ξέρω μεγάλε. Λύσ’ τα μόνος σου όλα αυτά. Η μουσική δε σου φταίει σε τίποτε. Εδωπέρα προβάλλεται έμμεσα το μήνυμα ότι αν είναι να παίξουμε αξιόλογη μουσική υπάρχει ένας και μόνο τρόπος, ο ίδιος για συμφωνική και για πανηγυριώτικη μουσική: ο τρόπος της συμφωνικής. Όποιος αμφιβάλλει πού οδηγεί αυτή η νοοτροπία πολιτισμικής ιεράρχησης, ας τσεκάρει «Russian / Bulgarian / Ukrainian / Uzbek / οτιδήποτε folk dance / tune»: λαοί που δεκαετίες πριν από μας αποφάσισαν ότι η λαϊκή τους παράδοση ντάξει μωρέ, καλούτσικη είναι, δίνει μια ενδιαφέρουσα πρώτη ύλη, αλλά θέλει λίγο σουλούπωμα για να γίνει εφάμιλλη της συμφωνικής μουσικής και του κλασικού μπαλέτου. Εμείς αργήσαμε, αλλά εδώ είμαστε.

Δεν αμφιβάλλω βέβαια ότι αν ήμουν μαθητής θα θυμόμουν για πάντα με αγάπη την εμπειρία της σύμπραξης μ’ έναν τέτοιο μουσικοπαιδαγωγό, αλλά δεν υπάρχει μόνο αυτή η παράμετρος.

Το περίφημο βίντεο του θέματός μας δεν το 'χω δει, λέω να παρατείνω την παρθενία μου για όσο πάει. Είδα το άλλο, εδώ πιο πάνω, όπου ο Ξαρχάκος διευθύνει τον Στέλιο Βαμβακάρη και μια ορχήστρα. Η κινησιολογία του (δεν ξέρω είπαμε από διεύθυνση ορχήστρας, αλλά σάμπως ήξερε ο Στέλιος;) θυμίζει αυτό που λέμε «γκρούβαλο» (ακούω Ικαριώτικο και χορεύω ρέιβ). Το ότι μπορεί κατά βάθος να είναι ένας σεμνός μουσικός και άνθρωπος ο οποίος απλώς ενθουσιάστηκε, δε με αφορά, είναι ανάμεσα στον ίδιο και τον εαυτό του. Πάντως πρόκειται για μια στάση που κατά τη γνώμη μου δεν περιγράφεται ορθά με τη φράση

Αντιθέτως, κάθεται μες στη μέση και εμποδίζει να δούμε αυτό που υποτίθεται ότι μας δείχνουν, κι ο ένας κι ο άλλος.

1 «Μου αρέσει»

Απέφυγα να πω γνώμη στο #25 για το αν η παρουσία δυτικού τύπου μαέστρου σε λαϊκά σύνολα είναι κάτι που θεωρώ κατάλληλο.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, για το πως το ΜΣ Χίου κατέληξε να παίζει έτσι …ειλικρινά δεν γνωρίζω. Ας φλυαρίσω όμως έτσι κι’αλλιώς.
Η έννοια το τροπικού συνόλου, απο μόνη της μπορεί να θεωρηθεί ορχήστρα αλλά μπορεί και να θεωρηθεί Meşk δηλαδή χώρος ακουστικής εκμάθησης και μετάδοσης ενος ήχου που δεν γράφεται και δεν εξηγείται θεωρητικά επαρκώς με δυτικά εργαλεία. (Το Μεσκ στην πραγματικότητα έχει πολύ βαθύτερες προεκτάσεις αλλά μπορεί να θεωρηθεί μια απλοϊκή του μορφή ίσως) Υπάρχουν αρκετοί όπως Καρπάθιος, Βούλγαρης, Λαμπράκης, Ρος κλπ που οργανώνουν σύνολα, λίγο πολύ με αυτό το σκεπτικό. Στο σχολείο, το σύνολο θα είναι φαντάζομαι ακόμα πιο έντονα, χώρος μουσικής και όχι μόνο, κοινονικοποίησης και ανάπτυξης δεσμών μέσα απο αυτό το κοινό τους ενδιαφέρον για τη μουσική.
Το συγκεκριμένο έχει και μια γερή δοση ενορχήστρωσης και απαιτητική δομή, στοιχεία που ίσως δικαιολογούν την παρουσία του δασκάλου σε θέση που τον βλέπουν όλοι για να τους συντονίζει.
Λες να διαστρεβλώσει την ιδέα που έχουν για το πως να παίζεται η μουσική, ένα τέτοιο σύνολο; Δεν ξέρω. Εγώ νομίζω όχι , αλλά καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου.

Για δες στις υποκλίσεις που φεύγει απο τα φώτα και κάθεται στην άκρη…

1 «Μου αρέσει»

Εννοούσα ότι αντί να «δούμε» τα τραγούδια όπως είναι, βλέπουμε τη μάλλον προσωπική ματιά του Ξαρχάκου στη μία περίπτωση, των Μ. Σχολείων στην άλλη, για τα τραγούδια αυτά.

Διστάζω βέβαια να πω, για το σχολείο, «του μαέστρου». Δεν ξέρω ποιος είναι υπεύθυνος για τέτοιου είδους επιλογές, και δε θέλω να πυροβολήσω κανέναν αδίκως. Ο δάσκαλος; Το σχολείο; Κάποια γραμμή από το Υπουργείο; Κάποια άτυπη παράδοση που δημιουργήθηκε λίγο λίγο, από την πειραματική λειτουργία των πρώτων Μουσικών σχολείων μέχρι σήμερα; Ξέρω από πρώτο χέρι ότι τουλάχιστον για ορισμένα παραδοσιακά όργανα οι δάσκαλοι είναι αφημένοι εντελώς στην τύχη τους, να κάνουν ό,τι τους φωτίσει ο θεός, χωρίς ύλη, οδηγίες, σύμβουλο.

1 «Μου αρέσει»

Το ακούσαμε και αυτό.
Αν δεν έχεις δηλώσει “αριστερος” δεν δικαιούσε να ασχοληθείς με το ρεμπέτικο.
Μήπως να δηλώνουμε τις πολίτικες μας πεποιθήσεις όταν πάμε να ακούσουμε ρεμπέτικα;
Για να μην πω τι συμπεριφορά είχαν κάποιοι “αριστεροί” στο παρελθόν για αυτά και ανοίξω παλι τους ασκούς του Αίολου.
Αυτά μας έχουν φαει σαν λαο και ιδιαιτέρως στην Τέχνη.
Αν δεν ήταν κάποιοι σαν τον Ξαρχάκο τον Χατζηδακι Τον Θεοδωράκη κ.α.,
Πολλοί από αυτούς που έκαναν κακοπροαίρετη κριτική .πιθανόν να έπαιζαν φλαμέγκο σήμερα.

2 «Μου αρέσει»

Βασικά, αυτό δεν το ακούσαμε.

2 «Μου αρέσει»

Μην τολμησετε ν’ αγγιξετε τους “Θεους”…θα σας φανε ζωντανους τα πληθη… τ’αρπαχτικα, τ’ αλλοφρονα…
Κανετε αυτο που κανω εγω…συζητηστε με ανθρωπους που " νιώθουν" και σας νιώθουν…θα γινετε βορρά των θηριων…βούτυρο στο ψωμι τους…κλειστειτε στον δικο σας κοσμο και προσπαθήστε να τον κρατησετε “καθαρο” κι ευαισθητο…

Πάντως μέχρι τώρα, ενώ έχουμε καμιά 50ριά μηνύματα και μέσα σ’ αυτά εκφράστηκαν και διαφωνίες, δεν είδα κανέναν να ξεσπαθώνει ούτε επειδή του θίξανε τον Ξαρχάκο του, ούτε και για κανέναν άλλο λόγο. Όπως και το περίμενα δηλαδή: φόρουμ είμαστε, διάλογο θα κάνουμε. Διάλογο δεν κάνεις με όσους συμφωνείς, τι να πεις μ’ αυτούς, μ’ ένα «Ναι» τα έχεις πει όλα. Με όσους διαφωνείς είναι που έχει ενδιαφέρον.

Καμιά φορά σκεφτόμαστε ότι αν έχουμε κάτι αρνητικό να πούμε για έναν μουσικό που ο άλλος τον έχει περί πολλού (μουσικός είναι εδώ, θα μπορούσε να είναι κάτι άλλο), θα τον θίξουμε και μετά θα γίνει χαμός. Κατά τη γνώμη μου εδώ στο φόρουμ έχουμε πολύ ικανοποιητικές επιδόσεις στο να το αποφεύγουμε αυτό, σε σχέση με το σύνολο του ίντερνετ. Κι αν όχι άριστες, αφού άνθρωποι είμαστε κι εμείς -και μάλιστα πολλοί!-, πάντως σε γενικές γραμμές υπάρχει έδαφος να μη φοβόμαστε τη διαφωνία.

Αν αρχίσουμε να σκεφτόμαστε σαν τον τύπο με τον γρύλο στο ανέκδοτο (κι αν μου πει… τότε θα του πω…), καταλήγουμε στην αυτολογοκρισία.

5 «Μου αρέσει»

Κανένας δεν είπε κάτι τέτοιο, η μουσική ενώνει.

Συμφωνώ στο να μην μπλέκεις με τα πίτουρα, αλλα δεν κολλάει αυτη η φράση εδώ μέσα, αφου στο νήμα δεν είδα ούτε πίτουρα ούτε κότες.

Γενικά παιδιά καλό είναι να το ξεκαθαρίσουμε, όπως το είπα και στον Λάμπρο πιο πάνω, δεν επιτίθεται κανένας σε κανέναν, συζήτηση κάνουμε και μερικές φορές με ενθουσιασμό, χιούμορ η πάθος, όχι όμως με ειρωνεία η με προσβλητικες μεθόδους.

Διαφώνησα με τον Νικόλα πιο πάνω επίσης, η εκτίμηση που έχω και ο σεβασμός στο πρόσωπο του ειναι κατι που το δείχνω πρώτα και το αναφέρω εξίσου συχνά πυκνά.
Τι σημαίνει, οτι του επιτεθηκα ?

Τέλος είμαι υπέρ του να είμαστε ευαίσθητοι και γενικά να νιώθουμε καθώς και να “νιώθουμε”, όλα τα συναισθήματα καθώς να ζούμε και τις καταστασεις, όχι να φανταζόμαστε όμως φασίστες στα πρόσωπα όσων διαφωνούν η οτι άλλο φαντάζεται ο καθένας.

3 «Μου αρέσει»

Διάβασα λεπτομερώς όλο το θέμα και όλες τις απόψεις, δεν χρειάζεται να αναλύσω τις απόψεις μου διότι βρίσκονται σκόρπιες σε πολλούς από πάνω και έχουν ειπωθεί ήδη

Το μόνο που θα προσθέσω είναι πως ο Ξαρχάκος, εκτός του ότι θεωρούσε πάντα τον Μάρκο δάσκαλο του, έχει αποδείξει την αγάπη του για το ρεμπέτικο μιας και είναι ο μοναδικός που έγραψε γνήσια καταπληκτικα ρεμπέτικα τουλάχιστον 40+ χρόνια μετά την υποτιθέμενη παύση τους και μετατροπής τους σε λαϊκό
Δεν έχει ανάγκη την προβολή, τι άλλο να προβάλλει στον βραβευμένο εαυτό του;
Ίσα ίσα μπράβο του που ακόμα ασχολείται με όποιον τρόπο μπορεί, διότι άλλοι σε αυτή την ηλικία έχουν παραδόσει το πεντάγραμμο πολλά χρόνια πριν, και δημιουργικά και αναπαραγωγικά

Για τις κινήσεις που κάνει είναι γνωστό δεκαετίες τώρα, θυμάμαι παιδί ήμουν και θυμάμαι τους γονείς μου πως από τότε το λέγανε, στο YouTube υπάρχουν πολλά βίντεο που φαίνεται
Αυτό είναι το στυλ του, είτε του βγαίνει είτε το σπρώχνει, ο καθένας όμως έχει το στυλ του, δηλαδή να βγούμε και να κατακρίνουμε τον Σαλβαδόρ Νταλί γιατί έχει ζωγραφίσει λιωμένα ρολόγια παραπάνω από 2 φορές;

Γνώμη μου είναι πως τα Media έκαναν περισσότερο κακό σε όλο αυτό, μιας και αυτή είναι η δουλειά της τοξικής τηλεόρασης, να ρουφάει και να πουλάει, ξεφτιλίζοντας τα πάντα

Κλείστε τις τηλεοράσεις, το είπαμε σήμερα αυτό;

4 «Μου αρέσει»

Για την τοξική ξεφτίλα όμως δεν φταίει η τηλεόραση, ο λαός φταίει και κανένας άλλος.

2 «Μου αρέσει»

Φυσικά και φταίει η τηλεόραση, το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι. Δεν είναι τυχαίο που όλες οι κυβερνήσεις και όλοι οι επιχειρηματίες θέλουν να ελέγχουν τα ΜΜΕ, υπενθυμίζω πόσο χαμηλά είμαστε στην ελευθερία του τύπου παγκοσμίως.

3 «Μου αρέσει»

Λοιπόν, ας περάσουμε στα πραγματικά θετικά παραδείγματα, όπως ο Κώστα Τσαρούχης. Ένας μουσικός που σέβεται τους συμπαίχτες του, και διευθύνει υποδειγματικά την ορχήστρα +banda (Σύμπαντα):

Ζητώ συγγνώμη από όσους δεν έχουν φβ, αν βρω κάτι στο YouTube θα το βάλω.

3 «Μου αρέσει»

Απάντησε και ο Νίκος
Δυστυχώς το μεγαλύτερο ποσοστό δεν έχει κριτική σκέψη, ακολουθεί ότι ακούει, σαν στο τουριστικό χωριό, που όλοι μπαίνουν στην πρώτη ταβέρνα και οι υπόλοιπες είναι άδειες

2 «Μου αρέσει»