Παροξυσμός με Ξαρχάκο

Πρέπει να 'χουν βγάλει και «επίσημα» βιντεάκια, δουλεμένα (πολλές κάμερες + μοντάζ). Τα 'χω δει, δεν ξέρω πού.

Αλλά δεν ξέρω, μήπως είναι κάπως άστοχη η σύγκριση; Για πάρτη μου δεν τρελαίνομαι με τον Ξαρχάκο, ούτε πως ξέρω και πολλά από τη δουλειά του (πολύ πιθανόν τα 5 γνωστότερα τραγούδια του να μην ξέρω ότι είναι δικά του, πέρα από το «Ρεμπέτικο»), αλλά πέρα από τη δική μου ρηχή γνώμη ο Ξαρχάκος είναι αυτός που είναι, και δεν περιμένουμε πια να κάνει τη μεγάλη στροφή ή το μεγάλο άνοιγμα. Ο Κώστας ο Τσαρούχης είναι ένας φέρελπις νέος μουσικός, μεγαλωμένος σε μια εποχή με πολύ περισσότερες «παροχές» σε επίπεδο μουσικής πληροφόρησης. Από αυτόν περιμένουμε πολλά, αλλά τα όσα έχει ήδη κάνει δεν τον κατατάσσουν σε θέσεις συγκρίσιμες με τους καθιερωμένους Έλληνες συνθέτες, μην υπερβάλλουμε δα.

(Α, και κάτι σχετικό με μερικά προηγούμενα μηνύματα αλλά άσχετο με το κυρίως θέμα μας: κατά την προσωπική μου αποψάρα, δεν υπάρχει «Χατζιδάκις, Θεοδωράκης, Ξαρχάκος», όπως δεν υπάρχει ούτε «Θεοδωράκης, Χατζιδάκις, Λοΐζος» ή «…Μαρκόπουλος» ή γενικά οποιοσδήποτε τρίτος στην παρέα. Οι καλοί μας συνθέτες είναι αρκετοί, δόξα τω θεώ, αλλά η συνολική παρουσία του Θεοδωράκη και του Χατζιδάκι, το συνολικό τους αποτύπωμα, τους κάνει μια κατηγορία μόνους τους.)

1 «Μου αρέσει»

Υπάρχει στο κανάλι του Κώστα Τσαρούχη αλλά δεν διευθύνει ο ίδιος. Αυτά που λες τα είχα δει πρόσφατα στο φβ, από πρόβες αν θυμάμαι καλά.

Μα δεν έκανα σύγκριση στο συνθετικό κομμάτι, αλλά σε ο,τι αφορά την διεύθυνση ορχήστρας. Εκεί φαίνεται και ο χαρακτήρας του καθενός, ενώ στη σύνθεση συχνά κρύβεται άλλος άνθρωπος πίσω από την μουσική του.

Δεν μπορώ να βάλω στο ίδιο επίπεδο Χατζιδάκι και Θεοδωράκη, ούτε ως συνθέτες ούτε ως προσωπικότητες. Τον Χατζιδάκι τον έχω σαφώς πιο ψηλά από κάθε άποψη.

Ο λαος φταιει? Γιατι? Ειναι ο λαος μια ενωμενη κατασταση που λαμβανει αποφασεις και τις εκτελει? Ή φταιει που απο μικρο παιδι διδασκεται καποια πραγματα? Οι εξουσιαστες φταινε κυριως και αυτο ειναι δεδομενο. Αυτη η αποψη οτι ο λαος φταιει, ειναι Παγκαλικης εμπνευσεως θαρρω. Με ολο το σεβασμο μιλαω. Φυσικα και ο ‘‘λαος’’ εχει μεριδια ευθυνης, αλλα τα media εχουν πλεον ξεφυγει. Τεχνολογικα δηλαδη. Καποτε σε ακολουθουσαν με τα ραδια μεχρι το αυτοκινητο. Τωρα ειναι στην τουαλετα, στο δωματιο, στο, στο, στο, στο. Και ολο αυτο το παραμυθακι χτιστηκε μεθοδικα με μπολικη προπαγανδα. Και μπολικα λεφτα. Δεν ειναι ετσι απλο, να λεμε οτι φταιει ο λαος κυριε Νικο. Και η ολη κουβεντα γινεται, λογω της υπερβολικης προβολης του Ξαρχακου σε σχεση παντα με τα MAD. Μια τελειως αλογη συγκρουση, ηθικολογικη και παραπλανητικη, αλλα που πουλαει δυστυχως…
Ναι ισως φταιει και ο λαος τελικα κυριε Νικο!

1 «Μου αρέσει»

Αν βαλουμε κατω την νεοελληνικη ιστορια, ειναι λιγο αξιοθαυμαστο, οτι βγαλαμε Χατζηδακι. Ο Χατζηδακις, σαν να ακυρωνει την ανυπαρξια μας στην Αναγεννηση. Και ο ηχος του, οσο κλασσικος και να ειναι, κρυβει πισω ακομα και μπουζουκια. Σπουδαιος μελωδος.

1 «Μου αρέσει»

Φοβάμαι ότι

Θα δικαιωθεί ο κ.Νίκος για πολλούς και διάφορους λόγους όχι μόνο για ότι έχει να κάνει με τα ΜΜΕ.Βέβαια συμφωνώ ότι δεν φταίει μόνο ο κόσμος αλλά φταίει και αυτός.

1 «Μου αρέσει»

Με μενα συμφωνεις αδερφε ή με τον κ.Νίκο? Εγώ λέω ότι έχει μερίδιο ευθύνης ο κόσμος, αλλά όχι μόνος του και όχι κυρίως. Ο κ.Νίκος ρίχνει αποκλειστικό φταίξιμο εκεί. Θέλω να πω, άντε ας ανοίξουμε την νεοελληνική ιστορία και να δούμε αυτό που λέτε αν είναι αλήθεια!

1 «Μου αρέσει»

Είναι μεγάλη κουβέντα Ανέστο θα το κάνουμε το θέμα αχταρμά.Άσε που θα μπλέξουμε και με τα πολιτικά και θα πάρει φωτιά το φόρουμ πάλι.

2 «Μου αρέσει»

Καταλαβαινω, αν και δεν υπαρχει ΟΥΔΕΜΙΑ περιπτωση να απαντησω με νευρα και φανατισμο σε οποιονδηποτε για τετοια θεματα. Αλλωστε αυτο ειναι και η πεμπτουσια της υποθεσης. Να μαλωνουμε για χαζαμαρες. Απλα μου φανηκε ιδιαιτερα Παγκαλικη η αποψη περι κοσμου που φταιει αποκλειστικα για την τοξικοτητα. Πολλοι ξεχνανε ισως, οτι ο κοσμος δεν προλαβαινει και δεν εχει τα μεσα να μορφωθει και να χωνεψει καταστασεις. Γιαυτο και τους κανουν οτι θελουν. Φυσικα υπαρχει μεριδιο ευθυνης στον κοσμο, οχι απ0οκλειστικο ομως. Το φορουμ εδω παντως, εχει καλο κοσμο και ευγενη. Και αν ξεφυγουν ποτε δεν εχω δει εδω περα καταστασεις ντροπης. Εμπιστευομαι τα μελη.

3 «Μου αρέσει»

Ναι Ανεστάκο μου, το σύνολο της κοινωνίας είναι ο λαός και συλλογικές αποφάσεις λαμβάνει και εκτελεί. Όταν κάποια στιγμή, λίγες δεκαετίες πριν, άρχισαν να εμφανίζονται δίπλα στους δύο κρατικούς οργανισμούς που κανένας δεν τους πίστευε (ΕΡΤ και ΥΕΝΕΔ) καινούργια κανάλια τηλεόρασης, ο λαός εκλήθη να πάρει την απόφαση: Να τα βλέπουμε αυτά τα κανάλια; Η απόφαση ήταν «ναι» και εφαρμόστηκε αμέσως, χωρίς χρονοτριβή, και χωρίς να χρειαστεί η παραμικρή πίεση για κάτι τέτοιο από τα κανάλια τα ίδια .

Για την εμφάνιση όλων αυτών των καναλιών, «φταίνε» βεβαίως εκείνοι που τα έφτιαξαν. Για την αγόγγυστη αποδοχή τους από το λαό όμως, δεν φταίει παρά ο λαός ο ίδιος. Αν ο λαός θεωρούσε, όπως εσύ και πολλοί άλλοι μεμονωμένοι άνθρωποι (στους οποίους συγκαταλέγεται και η αφεντιά μου) , ότι την κατάσταση μεθόδευσαν και επέβαλλαν κάποιοι που στόχο τους έχουν το κουρκούτιασμα του μυαλού του λαού για δικό τους τελικά όφελος, ο λαός θα έπρεπε να αντιδράσει. Προσωπικά, για να δώσω ένα μικρό παράδειγμα, δεν βλέπω τηλεόραση εδώ και δεκαετίες, ούτε μισό λεπτό την ημέρα και όταν με ρώταγαν «καλά, και τα δελτία ειδήσεων σταμάτησες να τα βλέπεις;» απαντούσα «μα, αυτά τα έκοψα πρώτ’ απ’ όλα!». Αλλά ανήκω σε μία ισχνότατη μειοψηφία.

Όσο γι αυτό, ο Πάγκαλος δεν ασχολήθηκε με την τοξικότητα. Το «Μαζί τα φάγαμε» το είπε εννοώντας ότι το κράτος αντέδρασε στην πίεση του κόσμου να διοριστούν τα παιδιά τους στο δημόσιο, με αθρόες προσλήψεις και «γενναιόδωρες» αυξήσεις μισθών από όλες, μα όλες τις κυβερνήσεις και το αποτέλεσμα ήταν να επιβαρυνθεί υπέρμετρα ο κρατικός προϋπολογισμός, με τις γνωστές σε όλους μας συνέπειες.

4 «Μου αρέσει»

Για αυτή την νοοτροπία που λέτε φταίει ο λαός γιατί κοιτάει τη βόλεψή του.Δεν είναι τυχαίο ότι μας κυβερνούν οι ίδιοι και οι ίδιοι χρόνια τώρα.Ο κόσμος τους ψηφίζει.

2 «Μου αρέσει»

Νίκο το απλοποιείς πολύ χώρια ότι δεν είναι αυτή η αλήθεια. Μιλάς για πίεση του κόσμου για να προσληφθεί στο δημόσιο. Παραβλέπεις τον ρόλο που έπαιξαν οι κομματάρχες από την γέννηση σχεδόν του ελληνικού κράτους. Από τους “τραμπούκους” των τελών του περασμένου αιώνα που για ένα πούρο ή ένα χαρτζιλίκι κάνανε το μπούγιο σε συγκεντρώσεις ή παίζανε ξύλο με αντίστοιχους της αντίπαλης παράταξης. Να μιλήσουμε μετά για τον “μπάρμπα στην κορώνη” που έπρεπε να έχεις για να βρεις δουλειά; Ή για τους Γκρούεζες της δεκαετίας του 50 και μετά;. Ακόμα αν θέλεις μπορούμε να μιλήσουμε για την δεκαετία του 80 που για να πιάσεις δουλειά έπρεπε να περάσεις από την κλαδική της γειτονιάς σου. (Και ο Πάγκαλος αυτό πρέσβευε και αυτό πρεσβεύει.) Οπότε ναι, έχει ευθύνη ο λαός, αλλά μην ξεχνάς ποιος τον εκπαίδευσε σε αυτή τη λογική. Ο λαός δεν είναι χαζός. Αφού αυτός ο τρόπος υπήρχε για να βρει δουλειά, αυτό έκανε. Τώρα θα μου πεις σωστό ή λάθος;. Όταν μιλάς χορτάτος είναι εύκολο να κρίνεις.
Υ.Γ. 1) Για να μην μιλήσουμε για Ιδιώνυμα και Πιστοποιητικά Φρονημάτων.
Υ.Γ. 2) Ο προϋπολογισμός δεν επιβαρύνθηκε από τις αυξήσεις στους μισθούς. Ξέρεις πολύ καλά που πήγαν τα λεφτά. Εξάλλου μην ξεχνάς ότι π.χ. επί ΠΑΣΟΚ που ο προϋπολογισμός είχε επιβαρυνθεί υπέρμετρα, οι αυξήσεις στους μισθούς είχαν απαγορευτεί.
Υ.Γ. 3) (Επειδή το ξέχασα και το συμπληρώνω τώρα). Ποτέ δεν ήταν “αθρόες” οι προσλήψεις. Όταν γινόντουσαν ήταν σε πολύ συγκεκριμένα πλαίσια και με αυστηρή κομματική γραμμή. (Δες ΔΕΗ στην Εύβοια, στην Μεγαλόπολη και αλλού). Οι προσλήψεις που γινόντουσαν ήταν εξαγορές συνειδήσεων σε μεγάλη κλίμακα. Όσοι ήταν αποκλεισμένοι πιο παλιά, παρέμειναν αποκλεισμένοι και μετά.

2 «Μου αρέσει»

Τι σχέση έχει η αναγεννησιακή ιστορία με τον Χατζηδάκι; Η Αγγλία είχε φοβερή αναγεννησιακή μουσική, και με το θάνατο του Purcell έκλεισε το μαγαζί για τους επόμενους δυο τρεις αιώνες, έφερναν εισαγώμενους συνθέτες, και οι νεότεροι έπρεπε να ξανα-ανακαλύψουν την ιστορία τους. Όσο για την ανυπαρξία, όποιος ψάχνει βρίσκει, η Κρήτη π.χ. κάθε άλλο παρά ανύπαρκτη ήταν εκείνη την εποχή.

Το ελληνικό έντεχνο λαϊκό τραγούδι στο δεύτερο μισό του 20ου αιώνα δημιούργησε μια μοναδική συνθεση της κλασσικής παιδείας και της λαϊκής μουσικής, όχι με συμφωνίες και όπερες που δανείζονται λαϊκά μοτίβα αλλά με μια συνάντηση επι ίσοις όροις των δύο παραδόσεων. Αλλά για να γίνει αυτή η συνάντηση χρειάστηκαν οι γνώσεις και η ευαισθησία των συνθετών και μουσικών, και έπαιξε το ρόλο της και η συγκυρία, τα ωδεία, οι κοινωνικές ζυμώσεις του 1922-1949 κλπ.

Το συγκεκριμένο στυλ διεύθυνσης ορχήστρας «καπελώνει» τα μπουζούκια, δεν τα συναντά, για μένα.

5 «Μου αρέσει»

Κοιταξε, δεν το ειπα με αυστηρα ιστορικα κριτηρια, το ειπα πιο πολυ για να δειξω οτι μια χωρα που οταν οι αλλοι ειχαν ελευθερια και κανανε προοδο, αυτη ηταν κατακτημενη, παρ’ολ’αυτα ανεδειξε και κλασσικους μουσικους. Κατα τ’αλλα συμφωνω σε οτι λες και ευχαριστω για τις πληροφοριες.

Κυριε Νικο, ο λαος που λεμε, ψωμακι θελει. Αν του το δωσεις ευκολα, τοσο το καλυτερο. Υπ’αυτην την εννοια ολοι μπαγασηδες ειναι. Αλλα οπως ειπα, για την αμορφωσια που τα προκαλει αυτα, φταινε μονο οι κρατουντες. Πανε τα λεφτα σε λαθος χερια και λαθος κατευθυνσεις γενικοτερα. Και οχι δε συμφωνω οτι οι λαοι παιρνουν τις αποφασεις κλπ. Δλδ, εσεις συμφωνειτε να στειλουν οπλισμο στην Ουκρανια? Για να δουμε και ενα μοντερνο περιστατικο. Εγω ας πουμε δεν το θελω, θελω ουδετεροτητα οσο το δυνατον γινεται. Αλλα αλλοι κανουν τα κουμαντα. Προφανως στο ζουμι πολλων πραγματων που λες, συμφωνω απολυτα.

1 «Μου αρέσει»

Ανεστάκο, μπορείς να μου βρεις ένα (μα ένα!) κράτος κάπου στην υφήλιο, για το οποίο να με διαβεβαιώσεις ότι «– Άαα, εδώ, τα λεφτά πηγαίνουν εκεί που πρέπει, κατευθυνόμενα στα σωστά χέρια!»; Να μετακομίσω εκεί, να νοιώθω καλύτερα δηλαδή…

Φυσικά και συμφωνώ. Θα ήθελες, η Ρωσία να εξαφανίσει ολόκληρη την Ουκρανία, «ενσωματώνοντάς» την; Γιατί αυτό θα συμβεί, αν δεν εξοπλιστεί η Ουκρανία. Ποιος έχει τις κατακτητικές βλέψεις; Η Ουκρανία;

Μήπως γίνεται πολιτική η συζήτηση? Άλλωστε ο Λάμπρος το νήμα το άνοιξε για την έκταση και την προβολή που πήρε ο Ξαρχάκος.

4 «Μου αρέσει»

Γιατί είδες να ξεφεύγει κανείς; Και τι σημαίνει η ερώτηση; Τώρα γίνεται πολιτική η συζήτηση;
Είμαστε στο 75ο σχόλιο και το “πολιτικό” θέμα, (άσχετα αν διαφωνώ ή συμφωνώ με την τοποθέτηση του Liga), έχει μπει από το δεύτερο σχόλιο.
Προτείνω να είμαστε λίγο χαλαροί, δεν είμαστε αρσακειάδες, ούτε σημαίνει ότι σε κάθε κουβέντα που μπαίνουν πολιτικές αιχμές, θα βγάζουμε μαχαίρια.

3 «Μου αρέσει»

Σωστά τα λες Λουκά, αλλά προσωπικά θεωρώ πως το φόρουμ δεν είναι ο κατάλληλος χώρος για πολιτικές συζητήσεις.
Υπάρχει τόσο πολυ μουσικό υλικό προς συζήτηση, εξερεύνηση και οτι άλλο θέλουμε, που τα πολιτικά περισσεύουν.

Δεν υπάρχει καμμία αμφιβολία ότι είμαστε ρεμπέτικο φόρουμ και όχι πολιτικό. Παλαιότερα μάλιστα, ήμουν προσωπικά έντονα ενάντιος σε πολιτικές προεκτάσεις στις συζητήσεις μας, γιατί τότε πράγματι «έβγαιναν μαχαίρια» που λέει κι ο Λουκάς, ρίξτε καμμιά ματιά σε θέματα με τίτλο «Αριστερά και Ρεμπέτικο» ή παρεμφερή, για του λόγου το αληθές.

Όμως σήμερα, ευτυχώς, δεν υπάρχει πλέον το συγκεκριμένο πρόβλημα. Δεν θα χαιρέτιζα, βεβαίως, το άνοιγμα καινούργιου νήματος με τίτλο «Ποιες είναι οι απόψεις σας, σχετικά με την ομιλία στη Βουλή χθές του προέδρου της κυβέρνησης;» (πολύ περισσότερο, θα το απέσυρα ως εκτός θέματος), αλλά κάποιες πολιτικές προεκτάσεις όταν το φέρνει, πράγματι, η κουβέντα, είναι αναπόφευκτες, συντελούν στην εξέλιξη της κουβέντας και ευτυχώς, ποτέ δεν παρατηρήθηκαν υπερβολές και ένταση μεταξύ μας. Είμαι σίγουρος ότι όλοι μας έχουμε την ωριμότητα να κρατάμε τις συζητήσεις μας σε αποδεκτό επίπεδο.

4 «Μου αρέσει»

Συμφωνώ αλλά από τον Ξαρχάκο στη Σύρο μέχρι τη Ρωσία και την Ουκρανία είναι πολλά τσιγάρα δρόμος :smile:
Εντάξει χαβαλέ κάνω απλά δεν κολλάει ειδικά ο πόλεμος στο συγκεκριμένο θέμα.

1 «Μου αρέσει»

Ο πόλεμος στην Ουκρανία αποτελεί μια μορφή ιμπεριαλιστικής διανομής του εδάφους της μεταξύ ΝΑΤΟ και Ρωσίας, για την οποία το ΝΑΤΟ δεν έχει καθόλου μικρότερη ευθύνη από τη Ρωσία, και μπορούμε να το συζητήσουμε μ’ όποιον θέλει.

Αλλά θα σταθώ στο άλλο θέμα διαφωνίας:
Το ότι “φταίει ο κόσμος” είναι μια άποψη που, τουλάχιστον θεωρητικά, στο πλαίσιο κάποιων αναγκαστικών ποινικών συμβάσεων οδηγεί στη φυλακή όποιον διαπράξει έγκλημα, καθώς “φταίει” και ταυτόχρονα δεν υπάρχει ο καιρός να ασχοληθεί κανείς με το τι φταίει πριν απ’ αυτόν…
Όμως στον πολιτισμό, στην πολιτική και λοιπά, δεν υπάρχει το άγχος που θα μας ανάγκαζε να ξεχάσουμε ότι ο άνθρωπος διαμορφώνεται από το κοινωνικό περιβάλλον του.
Και σε αυτό το κοινωνικό περιβάλλον τα μμε καταλαμβάνουν τεράστια έκταση και παίζουν εξαιρετικά ενεργό ρόλο (και συγκεντρωμένο σε λίγα χέρια) στη διαμόρφωση των συνειδήσεων.
Τώρα το να λέει κανείς “εγώ έχω χρόνια να δω τηλεόραση” δε δίνει απάντηση στο πρόβλημα που είναι πρώτιστα θέμα κοινωνικής και όχι ατομικής ευθύνης.
Κι εγώ δεν έχω συσκευή και δε βλέπω τηλεόραση, όμως το θέμα δεν είναι τι κάνει ο Αϊνστάιν, ας πούμε, αλλά το τι και το πώς προορίζεται (με επιστημονικές μάλιστα μεθόδους, έστω και χυδαία επιστημονικές) για τον συνειδησιακό έλεγχο των υποτελών τάξεων…
Εδώ από τη μια υπάρχει το σχολείο (με όλα τα δικά του προβλήματα) που υποτίθεται ότι διδάσκει κάποιες βασικές αρχές, για να αναιρούνται αυτές άρδην με το πάτημα του κουμπιού της τηλεόρασης, κατά τρόπο που ασκεί πολλαπλή επίδραση σε σύγκριση με το σχολείο, κι άντε πές στο 5χρονο και στο 10χρονο και στο 15χρονο παιδί ότι είναι “αποκλειστικά υπεύθυνο” για τα σκουπίδια που του σερβίρουν.
Και που του τα σερβίρουν χωρίς κανείς να τα έχει ζητήσει αυτά τα πράγματα, παρά την περί του αντιθέτου άποψη: Όταν κάπου στα 1999-2000 έκανε την εμφάνισή του το “μπιγκ μπράδερ”, κανείς δεν είχε κάνει “αίτηση” γι’ αυτό το ποιοτικό άλμα των μμε προς την κοινωνική εξαχρείωση και την κοινωνική διάχυση μιας κουλτούρας “ριάλιτι σόου”.
Κι αυτό δεν είναι το μόνο παράδειγμα.

3 «Μου αρέσει»