Παπαγκίκα - Σμυρνέικος μπάλος

Αγαπητοί χαιρούσθε.:slight_smile:

Έχει μήπως υποπέσει στην αντίληψη κανενός καμία ηχογράφηση της Παπαγκίκα με τον τίτλο αυτό; “Σμυρνέικος Μπάλος”. Είναι ηχογράφησης του 1928 και μάλιστα ήταν καταγεγραμμένη σε κύλινδρο.:241:

Έχετε υπόψη σας άλλες ηχογραφήσεις από κύλινδρο κεριού;

Θα είμαι βαθύτατα υπόχρεως αν μπορούσατε να μου το στείλετε σε mp3 ίσως;

Δείγμα του τραγουδιού αυτού υπάρχει εδώ: “Papagika recorded Zmirneïkos Balos in New York City in 1928 (Audio 19).”
Πολλές ευχαριστίες και Καλό Πάσχα.

Δαμιανός.
ΥΓ. Ευχαριστώ τον Ανδρικόπουλο Κων/νο για τον επίσης εξαίσιο Μπάλο που μου έστειλε. Πάλι της Παπαγκίκα, αλλά δεν είναι αυτός που ψάχνω.

Η μαρικα παπαγκικα εχει ηχογραφησει τρεις σμυρνεικους μπαλλους σε δισκους 78 στροφων ,παραθέτω τα στοιχεια
1]Σμυρνέϊκος μπάλος ( Έχεις το χρώμα της αυγής και των αγγέλων μοιάζεις victor 68611 του 1922
2] Σμυρνέϊκος μπάλος ( Αναστενάζω και πονώ, λυπούμαι και δακρύζω )΄
columbia 5277 του 1923
3]Σμυρνέϊκος μπάλος μανές ( Από τα γλυκά σου μάτια τρέχει αθάνατο νερό ,columbia 56138 του 1928

οσο για κυλινδρους υπαρχει ολοκληρο θεμα ,εχουν βρεθει ελαχιστα κυριως ελαφρα τραγουδια παρολο οτι υπαρχουν αναφορες για κυλινδρους ηχογραφησεων και με μπουζουκι, των αρχων του αιωνα ,ακομα ομως δεν εχει ανακαλυφθει κανενα δειγμα απο αυτους

Βρήκα κάποιο σμυρνεϊκο μπάλλο αλλά με την Βακα…Δεν γνωριζω περαιτερω στοιχεια.Αν σ’ενδιαφερει πες μου να στο στειλω με mail

υπάρχει περίπτωση να το έχω, μου θυμίζει κάτι… Μπορώ να σου πώ αύριο, αλλά λογικά κάποιος θα “ξηγηθεί” γρηγορότερα…

λάθος, τελικά κι εγώ με τη Βάκα έχω. Λυπάμαι…
αν και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι άκουγα προ ημερών σπίτι. Τί να πω…

Σμυρνέϊκος μπάλος ( Έχεις το χρώμα της αυγής και των αγγέλων μοιάζεις)
Αν θέλεις αυτό και δεν το έχεις βρεί ακόμα γράψε να στο στείλω.

Δεν είμαι τόσο τρελός τελικά, το βρήκα !!

Σύφμφωνα με το ΣΙΝΤΙ, ηχογραφ. στις ΗΠΑ το 1925.
βιολί Αθαν. Μακεδόνας, τσέλο ο Μ.Σιφνιός…

στο στέλνω με ι-μέιλ…

είναι από αυτό το δίσκο

http://www.studio52.gr/info_en.asp?infoID=00000f7i

Αγαπημένοι Φίλοι τση ρεμπετοπαρέας μας, σας φιλώ.

Εισάστενε ούλοι πούλιο πολύτιμοι κι από το όρο ντι Σπάνια,:088: παναπεί πιο πολύτιμοι κι από το χρυσάφι.

Ευχαριστώ για τη φιλία σας προ πάντων και για το ότι εισάσενε πρόντοι να αγιουτάρετε, παναπεί έτοιμοι να βοηθήσετε, σε ότι κι αν είναι.:110:

Ευχαριστώ, καλή Μεγαλοβδομάδα και Καλό Πάσχα :127: με υγεία, χαρά και ευτυχία με τσι φαμίγιες σας.

Φιλιά πολλά.
Δαμιανός από Κέρκυρα.

ΠΑΠΑΓΚΙΚΑ-ΣΜΥΡΝΕΪΚΟΣ ΜΠΑΛΟΣ

1 «Μου αρέσει»