"παλαιϊκό" στον χολαργό

Στάθηκα τυχερός που τα κατάφερα και ήρθα έστω μια φορά τον Ιανουάριο. Ήταν ο,τι καλύτερο έχω ακούσει ποτέ. Μακάρι να ήμουν Αθήνα να ερχόμουν ξανά.

να είσαι καλά στράτο! μακάρι να ξανάρθεις και να μπορέσεις να παίξεις κιόλας.
πού ξέρεις, ίσως τα πούμε και μυτιλήνη το καλοκαίρι.

κι αυτή τη δευτέρα 11/5, 9-12 λόγω γειτονιάς.

για να μη σας ζαλίζω, κάθε δευτέρα θα είμαστε με τον σταύρο στο “παλαιικό”.
ευχαριστούμε τον καλό φίλο που την περασμένη δευτέρα έφερε ένα προπολεμικό όργανο, και η βραδιά απογειώθηκε -μαζί με την παρέα που χόρεψε και τραγούδησε μέχρι και αμανέ! καλό το μπουζουκάκι του καφετζόπουλου, αλλά ένα αυθεντικό όργανο εποχής είναι αναντικατάστατο…

Όσοι αγαπάτε το αυθεντικό πειραιώτικο και παλιό ρεμπέτικο, μην τυχόν και δεν πάτε.
Ο Σταύρος είναι ο πιο μελετημένος παίχτης που έχω ακούσει στο προπολεμικό, ντουζενάτο και πειραιώτικο τρίχορδο. Ο Λίγκα Ρόσα ξέρει ακριβώς τί πρέπει να κάνει η ρεμπέτικη κιθάρα για να είναι το τραγούδι ρεμπέτικο κι όχι τραλαλα… Κι η έκπληξη είναι ότι όταν αντιστρέφονται οι ρόλοι, ισχύει το ίδιο!!!
Το μαγαζί πολύ όμορφο, φαΐ και λευκό κρασί καλό, και τιμές προσιτές.

Τι να σού κάνω πού είμαι μακρυά.Τακτικός θαμώνας θα είχα γίνει!!!Ανεβάστε κάνα βιντεάκι ρε παιδιά καί γιά μάς τα ορφανά!!!

αληθια ηναι σε οσα αναφεροντε ετηχε και περασα και εγο, εκηνη την βραδια. ολα φηνα, και ναπο
οτη, πεσαμε, και σε φηνο οργανο, που εβγαζε φοτια, απο την φηνες πενιες
του σταβρου καρουση, και η ρακη επησης ομηλητηκη,

σας ευχαριστούμε όλους για τα καλά λόγια, και ιδιαίτερα τον μπάμπη που έφερε τον μπουζούκαρο! τα δικά μας “τραλαλά” τα παίζουμε κι αυτά, αλλά με τον νικόλα τον τρελάκια!
κώτσο χαθήκαμε, ετοίμασε κανένα κομμάτι και κάθοδο προς ελλάδα για ηχογράφηση και το σχετικό γλεντάκι. τάκη τα λέμε σύντομα.

θα βρισκόμαστε και φέτος στο “παλαιϊκό”, κάθε σάββατο 9.30-2. με πιο διευρυμένο και γνωστό ρεμπέτικο ρεπερτόριο (από σμύρνη μέχρι εμφύλιο), κρατώντας όμως πάντα στο πρόγραμμα το σκληροπυρηνικό ρεμπέτικο του πειραιά. όσοι ενδιαφέρεστε να ακούσετε από κοντά τα ντουζένια, μην το χάσετε!

εκτάκτως απόψε στο μπουζούκι (και στα ντουζένια) ο κώστας ο ζαφειρίου!

συνεχίζουμε κανονικά κάθε σάββατο με τον σταύρο κουρούση!

ίσως απόψε είναι το τελευταίο βράδυ μου στο “παλαιϊκό”, αν τελικά υποκύψω σε μια άλλη επαγγελματική πρόταση… σε κάθε περίπτωση τα ντουζένια και τα πειραιώτικα θα συνεχιστούν με δυνατή ομάδα κάθε σάββατο!

τελικά (ευτυχώς από μια άποψη) δεν ευδοκίμησε η νέα συνεργασία, οπότε συνεχίζω κανονικά κάθε σάββατο στο παλαιϊκό με τον σταύρο. σας περιμένουμε!

απόψε θα απουσιάζουμε από το μαγαζί, ελπίζουμε να μη σας χαλάσαμε την βραδυνή έξοδο.

συνεχίζουμε με τον σταύρο, κατά τις 10μμ ξεκινάμε. μην ξεχάσετε να κλείσετε τραπέζι.

δυστυχώς το “παλαιϊκό” έκλεισε, θα ενημερώσω για ό,τι παίξιμο προκύψει.

Έκλεισε το μαγαζί ή εσείς σταματήσατε τη συνεργασία;

έκλεισε, δείτε εδώ

το μαγαζί έκλεισε, και τώρα με τον σταύρο αναζητούμε στέγη για πειραιώτικα και ντουζένια.

Νικόλα ρίξε σύρμα εδώ αν ευδοκιμήσει κάτι…