Καφενείο "τα σκαλάκια", άνω κυψέλη

αυτό το σάββατο (19/2) ξεκινάμε δύο νικολήδες (κιθάρα-μπουζούκι-φωνές) σε ένα παλιό καφενείο, τα “σκαλάκια”, καυκάσου 164 στην άνω κυψέλη (τηλ 210-8622220). κατά τις 9.30-10 το βράδυ, με καλή κουζίνα και τσίπουρα!

καλή αρχή. Από τιμές παλιά ήταν τσιμπημένο. Τι λέει τώρα;;;

είσαι και γείτονας εσύ! τί να σου πώ, δυο φορές που είχα πάει σαν πελάτης φτηνά μου ήρθε, και αντικειμενικά και υποκειμενικά.
σου χρωστάω επίσκεψη κάποια πέμπτη!

τσικνοπέμπτη στα “σκαλάκια”! εκτάκτως με τον βασίλη (μπουζούκι) και τη χριστίνα (τραγούδι) αντί του δεύτερου νικόλα.
το σωστό τηλέφωνο: 210-8622220. παρακαλώ να διορθωθεί στο αρχικό μήνυμα, ευχαριστώ.

από δώ και πέρα παρασκευές στα “σκαλάκια”, οι δύο νίκοι μαζί!
γιώργη, άλλο μαγαζί έλεγες τελικά…

Ισχύει Νικολιό!!! Θα περάσω και απο εκεί μια βόλτα σύντομα!

Νίκο παίζετε ρεμπέτικα?

όχι, παίζουμε λάτιν και ντίσκο, χωρίς λογοκρισία! ούτε αυτολογοκρισία ούτε του μαγαζιού… πέλη να με συμπαθάς που ξέχασα να ενημερώσω το ρεμπετόραμα.

εκτάκτως παίζουμε την πέμπτη 7 απρίλη με τον νικόλα. όσοι πιστοί…

εκτάκτως αύριο πρωτομαγιά (απεργοσπάστες…) από τις δέκα το βράδυ στα “σκαλάκια”, άνω κυψέλη. με τον γιώργο τον ζάγγουρα αντί του νικόλα.

συνεχίζουμε τα ξενύχτια κάθε παρασκευή στα σκαλάκια, με τον νικόλα. όργανα ευπρόσδεκτα!

εκτάκτως στα “σκαλάκια” δεν παίζουμε με τον νικόλα μεθαύριο παρασκευή, αλλά αύριο πέμπτη θα πιάσω το μπουζούκι και θα με συνοδεύσει στην κιθάρα ένας φίλος.
σόρρυ που σας ζαλίζω κάθε βδομάδα…

Παντως επειδη τωρα το ειδα,κακο πραγμα η απεργοσπασια,να 'σαι καλα εβγαλα συμπερασματα για πολλα…

μήπως τρώς από τα έτοιμα και δουλεύεις απλά για χαρτζηλίκι; αφού δεν καταλαβαίνεις ότι κάποιος μπορεί το πρωί να πηγαίνει στην πρωτομαγιάτικη πορεία (και στις απεργίες κλπ) και το βράδυ να μην έχει περιθώριο να αφήσει μεροκάματο γιατί εκβιάζουν τα νοίκια και οι λογαριασμοί…
κι εγώ κατάλαβα αρκετά για σένα όταν ήθελες να ανοίξεις δικό σου μαγαζάκι, τότε να δω πώς θα πήγαινες σε εργατική (και όχι εργατοπατερική) πορεία. να φας και κανένα δακρυγόνο, μακριά από την κομματική ασφάλεια!
τελοσπάντων, δεν ξέρω τί μύγα σε τσίμπησε και άρχισες τις προσωπικές επιθέσεις πάλι. έχω πιο σοβαρά πράγματα να ασχοληθώ -έτσι κι αλλιώς υποθέτω πως θα σβηστούν τα μηνύματά μας σύντομα.

Δεν μας ζαλίζεις Νίκο. Καλά κάνεις και ενημερώνεις.

επιστροφή στην παρασκευή, αύριο παίζουμε για όσους χάσανε το προηγούμενο λόγω αλλαγής μέρας.

δημήτρη μου, δεν ξέρω για σένα αλλά εγώ ζαλίστηκα με το παρασκευή-πέμπτη-παρασκευή! “μες το μυαλό μου βαράνε τα γκόνγκ, μοιάζω με μπάλα του πινγκ-πονγκ”…

συνεχίζουμε παρασκευή με τον νικόλα!
το πολύ το κύριε ελέησον το βαριέται κι ο παπάς…

Εμένα πάντος το πολυ το κύριε ελέησον δεν με ενοχλει καθόλου ασε που οτι το κύριε ειναι
σε ρε- ενω το ελέηοον σε λα+ απο οτι αρχιζω να συνηθιζω :slight_smile:
Ελπιζω αυτο το σαββατο το πρωι να παω για υπνο μετα τις εξι που θα εχει βγει και ο ηλιος
να βλεπω να γυρισω γιατι την προηγουμενη εβδομαδα που πηγα στις 5
δυσκολευτικα λιγο να ξεκλειδωσω την πορτα του σπιτιου μου
(Μαλλον επαιξαν ρολο και τα ουζα που ειχα πιει)…

συνεχίζουμε και αυτή τη παρασκευή! ευτυχώς οι βροχές παρατείνουν την χειμερινή σεζόν…

καλό χειμώνα! την παρασκευή ανοίγουμε την σεζόν με τον νικόλα στα “σκαλάκια”.
και το σάββατο στο μεζεδοπωλείο “ηρώον”, στην πλατεία ηρώων στο μαρούσι (παλαιό δημαρχείο) διεύθυνση αναβρύτων 6 .
μετά τις δέκα το βράδυ σας περιμένουμε με τα όργανά σας!

πέλη, οι μέρες είναι υπό συζήτηση… θα ενημερώνω τακτικά και εγκαίρως.