Πήρα το δρόμο το στενό;

“Πήρα το δρόμο το στενό(;)” Πρόκειται για τραγούδι του Παπαϊωάννου. Γνωρίζει κανένας πότε κυκλοφόρησε και με ποιους συντελεστές; Και αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει “μουσικά” για εκτέλεση στο μπουζούκι;

Λέγεται “Βαδίζω με παράπονο”, προπολεμικό (1939;) των Παπαϊωάννου-Φωτίδα. Κιθάρα παίζει μάλλον ο Κωνσταντινίδης και μπουζούκι ο μπαρμπα-Γιάννης που το τραγουδάει. Ακούω κι ένα δεύτερο μπουζούκι κάπου στο …βάθος. Εχω συναντήσει πολλές φορές να δίνουν στα στοιχεία του άσματος ότι τραγουδούν μαζί Παπαϊωάννου και Κωνσταντινίδης. Ας με συγχωρέσουν αλλά τ’ αυτάκια μου ακούνε μόνο μία φωνή.
Οσο για βοήθεια στο μπουζούκι… Τι να σου πω… Ενα απλό Χιτζάζ είναι.

ΒΑΔΙΖΩ ΜΕ ΠΑΡΑΠΟΝΟ (ΠΗΡΑ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟ ΣΤΕΝΟ) [ΠΑΓΚΑΛΑΚΗΣ Α. (Γιώργος Φωτίδας) - Γ. ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ] (Γιάννης Παπαϊωάννου), (ODEON GA 7255, 1939).

<u>Σημειώσεις</u>:

  1. Ορχήστρα με δύο μπουζούκια και κιθάρα, με διεύθυνση και συμμετοχή του ΣΠΥΡΟΥ ΠΕΡΙΣΤΕΡΗ.
  2. Στο CD “ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ: ΑΝΘΟΛΟΓΙΑ Νο.2: 1930-1940: ΕΛΛΑΔΟΣ ΑΡΧΕΙΟΝ”, στο οποίο περιλαμβάνεται, εκ παραδρομής/λάθους αναφέρεται ότι τον Γ. Παπαϊωάννου τον συνοδεύει σε ταυτοφωνία στο τραγούδι ο Γιώργος Κωνσταντινίδης.
  3. Το παράξενο είναι πως και σε άλλους 3-4 δίσκους, για το ίδιο τραγούδι, αναφέρεται η ίδια
    πληροφορία, ενώ ακούγοντας κανείς το τραγούδι δεν διαπιστώνει καθόλου τη συμμετοχή άλλου τραγουδιστή! (Έχει δίκιο ο Άρης που το επισημαίνει πιο πάνω).
  4. Οι δίσκοι αυτοί (κοπιάροντας ο ένας τη …μαλακία του άλλου) είναι :
  • ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ Νο.2: ΜΥΘΟΣ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟΣ (CD).
  • ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ: ΜΟΝΑΔΙΚΕΣ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ (CD).
  • ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟΥ Νο.8 - CD3: “ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣΜΟΥ (1936-1950)” (CD).
  • ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ Νο.1: ΑΡΧΕΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΑΣ: ΣΥΝΘΕΤΕΣ ΤΟΥ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟΥ Νο.6 (CD)

Σ.Π.

Παίδες ευχαριστώ! Με διαφωτίσατε πλήρως. Είχα την εντύπωση πως επρόκειτο για μεταπολεμικό τραγούδι. Αρη, να δείξεις κατανόηση για το απλό χιτζάζ που μου είπες, αλλά ξέρεις αν και ασχολούμαι με το ρεμπέτικο καμιά εικοσαετία, εδώ και τρεις μήνες άρχισα να “γρατζουνάω” το μπουζούκι και να παρουσιάζω έντονα τα συμπτώματα της “μπουζουκίασης” (!!!). Και πάλι ευχαριστώ.

Εδώ και μερικά χρόνια έχω την απορία τι λέει στο τελευταίο κουπλέ ο γίγαντας μπάρμπα-Γιάννης
Μα θα με σώσει απ’ τους καημούς …ο τάφος(?).
έκανα μια αναζήτηση στο φόρουμ και δεν βρήκα κάτι, αν έχει συζητηθεί το θέμα παλιότερα συμπαθάτε με…

Μα θα με σώσει απ’ τους καημούς πολύ γοργά ο τάφος.

Πολύ γοργά.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση Παναγιώτη και pepe, και εγώ αυτό ακούω, απλά πίστευα ότι λέει κάτι πιο περίτεχνο.