Πένα

συμφωνω μαζι σου.
εγω προσπαθησα να παιξω με τον τροπο που λεει το παραπανω βιντεο αλλα ο ηχος που βγαζει δεν μαρεσει καθολου.
βγαινει ενας ηχος πολυ σκληρος ο οποιος δεν εχει διαρκεια ,ισως να βοηθαει στο αν καποιος θελει να παιξει γρηγορα.

http://www.youtube.com/watch?v=KHIdwW2lLV0

τσιμπιτά όταν λες εννοείς αυτό;;
και αυτό: http://www.youtube.com/watch?v=_Mhm-mIuPzY&feature=related ;;

Tσιμπητα εννοω την η σχολη του πειραιωτικου ρεμπετικου Με τα δυο δαχτυλα την πενα ,τωρα αν δεις τον Τσιτσανη οταν παιζει τα σολα του κραταει μεσα την πενα οταν ομως απλα συνοδευει το κομματι γυρναει σε αυτον το τροπο που αναφερα ,δυο ειδων πιασιματα ,διαφορετικος ηχος ,αν θες κοιτα το βιντεο του Χιωτη στο Χαμενη αγγελοι που κραταει την πενα με τα δυο δαχτυλα και προσεξε τι ηχο βγαζει εστι.Σαφως δεν ειναι ευκολο παιξιμο ειναι πιο δυσκολο ομως ο ηχος βγαινεις αλλιως .

Σταύρο, εννοείς ότι κρατάμε την πένα όπως στο σάζι, δηλαδή ο δείκτης και ο αντίχειρας να είναι περίπου κάθετα μεταξύ τους και η πένα προς την άκρη των δαχτύλων;

Ναι αυτος και εχει διαφορες παραλλαγες κοντα στην χαραμαδα του δεικτη η πενα κλπ,ο καθενας την πιανει διαφορετικα με βαση πως τον βολευει,επισης το να βρουμε ακριβως πως την πιαναν οι παλιοι συνεπαγεται κατα μεγαλο ποσοστο με τα οργανα που παιζαν,για αυτο θεωρω οτι το να σπουδασει κανεις ενα παλιο οργανο εχει πολλες πληροφοριες

Καλησπέρα και από μένα,
Το θέμα είναι πολύ μεγάλο, πολλοί μεγάλοι ξεχώρισαν για τον ήχο τους, πολλές φορές μέσω της παραβίασης των κανόνων του οργάνου.
Στο παρακάτω video, ίσως μερικοί να πάρετε απαντήσεις που ψάχνετε. Ένας από αυτούς είμαι και εγώ που μετά από 15 χρόνια λάθος χειρισμού της πένας έκανα την επανάστασή μου (σε λίγο καιρό καρφώνω και το σημαιάκι της νίκης ). Δική μου συμβουλή (οι γνώστες να διορθώσουν εάν χρειάζεται) είναι ότι το καθαρό και ΔΥΝΑΤΟ παίξιμο βοηθάει το χέρι της πένας να αφομοιώσει και να κάνει συνέιδηση τις διάφορες κινήσεις.

Εμ Αρίστος είναι αυτός.Τι περίμενες.

Λοιπόν ακούστε να μαθαίνετε μικροί και ανώριμοι εκολαπτόμενοι μπουζουξήδες…:slight_smile:
Ο καθένας να παίζει όπως γουστάρει και όπως τον βολεύει προκειμένου να βγάζει τον ήχο που θέλει.

ΑΛΛΑ ότι και να κάνετε, ποτέ δεν θα με φτάσετε και θα σας αποδείξω την ανεπανάληπτη κλάση μου όταν βρεθούμε σε καμιά συνάντηση…εκτός αν δεν μπορώ να παίξω γιατί δεν θα έχω καταφέρει να βγάλω αυτό το άσπρο σακάκι με τα περίεργα μανίκια που είναι ραμμένα στην πλάτη…:112::090:…

Όπου δεν μπορώ να διακρίνω με τί πένα παίζει. Παίζε με το κάτω μέρος όπως οι παλιοί ή με την μύτη της πένας;

Όταν ξεκίνησα να παίζω μπουζούκι πριν ένα μήνα
είχα μια πένα από ένα φίλο και ξεκίνησα με αυτή.
Λίγες μέρες μετά ένας γείτονας μου, που παίζει χρόνια μπουζούκι
μου έδωσε μερικές άλλες πένες λέγοντας μου ότι αυτή που είχα είναι κυρίως για κιθάρα.
Αυτές που μου έδωσε ήταν λίγο μικρότερες σε μέγεθος κ πιο σκληρές.Ακούγοντας τα λόγια του συνέχισα να παίζω με αυτές που μου έδωσε.
Σήμερα από περιέργεια δοκίμασα να παίξω με αυτή που είχα στην αρχή - την ελαστικότερη - και παίζοντας μου άρεσε περισσότερο ο ήχος που έβγαινε.
Ισχύει αυτό που μου είπε ο γείτονας για τις μεγαλύτερες σε μέγεθος πένες?Είναι κυρίως για κιθάρα?
Σκέφτομαι να αφήσω τις μικρές…

Ο καθενας βολευεται αλλοιως… Μπορει οντως να ειναι για κιθαρα η μεγαλη πενα αλλα πολλοι παιζουν με τετοιες και μπουζουκι. Το θεμα ειναι να σε βολευει εσενα και να σου αρεσει το ηχητικο αποτελεσμα. Εγω μετα απο τεστ με πολλες πενες κατεληξα στις λαϊκες πενες που εχουν 3 ομοιες οψεις. Οι συγκεκριμενες που χρησιμοποιω ειναι 0.75 παχος και εχουν ενα δελφινακι χαρακτηριστικο πανω. Υπαρχουν παρομοιες της Prodigy οι λαικες οπος λεει πανω. Αυτες ειναι μεσαιου μεγεθους πενες. Οι μικρες μου γλιστρανε λιγο και δεν τις προτιμησα. Γνωμη μου ειναι να παρεις διαφορους τυπους και να δοκιμασεις. Αυτα τα λιγα απο μενα.