Ντοκιμαντέρ του Σπύρου Μανωλάτου «Ανέστης Δελιάς, η Μαύρη Γάτα του Ρεμπέτικου»

Ντοκιμαντέρ: Ανέστης Δελιάς, “Η μαύρη γάτα του ρεμπέτικου”.

κάπου εδω στο Φορουμ ειχα δει αναφορά στο ντοκιμαντέρ αυτο.
δεν το βρήσκω πλέον.

για όσους δεν το έχουν δει, το ντοκιμαντέρ αυτο υπάρχει τωρα στην cosmote TV

4 «Μου αρέσει»

Ωραία δουλεία ο Μανωλατος.
Ωραίοι οι ομιλητές.
Βασικά γνωστά πράγματα αλλά όμορφα δωσμένα.
Το είδα κι εγώ στο cosmote tv…

Σε παρακαλώ αν μπορείς να μας στείλεις και σε μας το ντοκιμαντέρ να το δούμε!

θα ειναι στο cosmotetv έως το 2030!
θα σου δοθεί η ευκαιρία να το δείς κάποτε.
αξίζει τον κόπο. προσεγμένη δουλειά του Σπύρου Μανωλάτου.
Κρίμα που παρόμοια ντοκιμαντερ δεν εχουν τέτοιο επαγγελματισμό.

1 «Μου αρέσει»

δεν έχω cosmote tv δέν υπάρχει απο το internet να το δω?

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα μετά από 365 ημέρες. Δεν επιτρέπονται πια καινούριες απαντήσεις.

Γειά σας ξαναείδα σήμερα το trailer του ντοκιμαντέρ και θέλω να το δω αλλά δεν το βρίσκω!.
Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε με κάποιον τρόπο?

αφου είπαμε.
ειναι στην cosmote TV.
το βλέπεις σε μια καφετέρια η σε καποιον που εχει cosmote.
αν εχεις internet cosmote, κανε μια δοκιμαστική δωρεάν εγγραφή για 1 μηνα, η σε καποιον που εχει cosmote να το δεις εκει.

δεν υπάρχει άλλος τρόπος να το δω?

Εννοείς από το σπίτι τζάμπα και χωρίς να δώσεις πουθενά τα στοιχεία σου;

ναι κάπως έτσι. Δεν νομίζω κάποιος συγγενής μου να έχει cosmote tv

Τα προϊόντα που πουλάει κάποιος προκειμένου να βγάλει το ψωμί του, γενικά δε διανέμονται δωρεάν. Όποιος βάζει το ντοκιμαντέρ του κάπου όπου πρέπει να πληρώσεις, δεν το αφήνει να κυκλοφορήσει παράλληλα κι εκεί που δεν πληρώνεις. Θα ήταν χαζό, δε συμφωνούμε;

Αντίστοιχα, οι πανεπιστημιακές εργασίες (πτυχιακές, μεταπτυχιακές, διδακτορικές) ανεβάινουν μεν σε ιστοσελίδες ελεύθερης πρόσβασης, όταν όμως ο συγγραφέας τις εκδώσει σε βιβλίο που πουλιέται, τις κατεβάζει από τα σάιτ αυτά.

Το 'χουμε ξεσυνηθίσει αυτό κυρίως λόγω του ΥΤ, όπου υπάρχουν σχεδόν τα πάντα, ακόμη κι αν προέρχονται από δίσκους του εμπορίου. Νομίζω ότι στην πραγματικότητα 99% των βίντεο ΥΤ από δίσκους εμπορίου είναι απλά λαθραία. Δεν ασχολείται κανείς να καταστείλει αυτή την πειρατεία γιατί δεν έχει τελειωμό, ωστόσο σε συγκεκριμένες περιπτώσεις μεγάλων εταιρειών με ισχυρά συμφέροντα έχω δει να εξαφανίζουν όλα τα δωρεάν βιντεάκια από δίσκους τους.

Νόμιμα είναι όταν τα ανεβάζει ο ίδιος ο καλλιτέχνης ή η εταιρεία ή τέλος πάντων ο κάτοχος των πν. δικαιωμάτων. Σ’ αυτή την περίπτωση, είτε προσδοκά να βγάλει τα λεφτά του από διαφημίσεις κλπ., είτε απλά κάνει μια ευγενική προσφορά («τ’ αφεντικό τρελάθηκε»).

Μάλλον οι σκηνοθέτες δεν ασχολούνται τόσο με ευγενικές προσφορές, γιατί το 'χουμε ξανασυζητήσει με ντοκιμαντέρ που δε βρίσκονται πουθενά.

(Τα παραπάνω με κάθε επιφύλαξη. Έτσι τα 'χω καταλάβει, μπορεί και να κάνω λάθος.)

1 «Μου αρέσει»

Ή αναγνωρίζεται αυτόματα το τραγούδι, και αν υπάρχουν έσοδα από διαφήμηση κλπ πάνε στο δικαιούχο αντί σ’ αυτόν που το ανέβασε.

1 «Μου αρέσει»

Όχι. Η υποχρέωση ψηφιακής ανάρτησης/πρόσβασης δεν αίρεται από το ενδεχόμενο έκδοσης της διδακτορικής διατριβής, π.χ. Το μόνο που επιτρέπεται στις διδακτορικές διατριβές, τουλάχιστον, είναι το δικαίωμα δέσμευσής τους για κάποιο χρονικό διάστημα από τον ίδιο τον διδάκτορα, που δεν επιτρέπει την ψηφιακή πρόσβαση μέσω του Αρχείου Διδακτορικών Διατριβών παρά μετά από την παρέλευση κάποιου χρονικού διαστήματος. Εννοείται ότι στο χαρτώο αντίτυπο της διατριβής δεν νοείται παρεμπόδιση πρόσβασης και μπορεί κανείς να τη δει στο Εθνικό ίδρυμα Ερευνών.

2 «Μου αρέσει»