Νίκος Βραχνάς

τέτοιο μπουζούκι μετά από overdose κιθάρας και κωστή, είναι ό,τι πρέπει!

Εδώ είμαστε μάγκες.Μιά από τίς καλύτερες εκτελέσεις τού τραγουδιού πού εχει γίνει ποτέ!!Αυτός ηταν ο Μουστάκιας…αυτό είναι το Ρεμπέτικο…

//youtu.be/W6-iwX7kEFA

μπουζουκομπαγλαμάδες, ούτε κιθάρα ούτε τίποτα! αυτά είναι! και παιγμένο στην ταχύτητα του μάρκου, συνήθως το παίζουμε πιο γρήγορα και χάνεται η μαγεία…

Σε αυτήν τήν εκτέλεση φαίνεται το μεγαλείο αυτού τού ανθρώπου Νικόλα.Ο καλύτερος εκτελεστής τών τραγουδιών τού Μάρκου,μετά τόν Μάρκο φίλε μου.
Ο Μουστάκιας δέν πρόσεχε να παίζει γιά να αρέσει.Ο Μουστάκιας τα αισθανόταν τα τραγούδια οταν επαιζε.Χανόταν μάγκα μου μέσα στά λόγια καί τίς νότες…Αυθεντικός.Επαιζε γιά τήν πάρτη του,καί γιά τήν παρέα του…

Το εφέ του διάκοπου ισοκρατήματος που ακούγεται “κάτω” από το τραγούδι είναι από άλλο κόσμο…!

Ταξίδι στο χρόνο…
Τυχεροί όσοι τον ακούσατε ζωντανά.

Από τον κόσμο της “βυζαντινής” εκκλησιαστικής μουσικής. Που αποδεικνύει, για μιάν ακόμα φορά, ότι πέρασε για τα καλά και στη “λαϊκή” (τη μη εκκλησιαστική) μουσική, αν δεν προϋπήρξε κιόλας της εκκλησιαστικής.

Νομίζω οτι στο εφουμερναμ’ ο Βραχνάς ξεπερνάει ακομα και τον δάσκαλο του τον Μάρκο.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 13:13 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 13:02 —

Τα μπλε παράθυρα από προβληματική εγγραφή.

Συμφωνώ απόλυτα.

αλλά δεν ήθελα να το πώ πρώτος…

αληθια ηναι οντος ο νηκολας, ηταν ο καταληλοτερος μετα τον μαρκο να τραγουδηση τα
κοματια του, και φενετε στο (εφουμερναμε ενα βραδη), πολη δηνατος στο μπουζουκη,
το εβγαζε μεσα απο την καρδια, μηλαμε σε πορονη εντελος το πεξημο του, ηδηκα και στου νταηκου το ντεκε ποοοο μηλαμε για ποροση.

και οπος λεγη και ο liga ετση ηταν μπουζουκομπαγλαμαδες, στην τετρας του πηρεος
πεζαν διο μπαγλαμαδες και διο μπουζουκια αφθεντηκα και μαγκηκα,
ναστε καλα, για αυτα τα ντοκουμεντα.

με φτιαξατε τρελα…

Επειδή μιλάμε για εκτελέσεις και γιά επαναεκτελέσεις,ακούστε εδώ μία!!!Βγαλμένο απο μιά κασέτα χαλασμένη. Γιά να μήν ξεχνάμε το αληθινό ρεμπέτικο.
Κρίμα πού δέν εζησε καμιά δεκαριά χρόνια ακόμα,να τόν γνωρίσει ο πολύς ο κόσμος.Τα χρόνια πού τριγύρναγε με το μπουζούκι και εριχνε τίς πενιές του,δέν ακουγόταν τόσο πολύ οπως σήμερα το ρεμπέτικο.Το γελούσε ο πολύς ο κόσμος.Κρίμα …

//youtu.be/Ogadc_gLwcY

κοστα μου εχο ακουση εχτελεσης και εχτελεσης αλα σαν τον σηχορεμενο
νηκολα βραχνα η αλιος (μουστακιας), η πενιες του ηναι σηρμα
εχης απολητο δηκιο οτη κιαν πης. φηλε μου καλε
ετση ηνε, και ενα εχο να πο σε αυτους που μας γελαν.

(για μας στα μιαλα μας και οπιος πη κακο για μας να του βγη το ματη σαν λουκουμας…)

μπραβο σταβρο και στον κοστα αυτα ηναι ντοκουμεντα
φορτοστε ντοκουμεντα γουσταρη ο λαος νηκολα βραχνα
ΑΘΑΝΑΤΟΣ…

μπράβο ρε κώτσο, μπράβο ρε σταύρο! τιμάτε τον φίλο σας. και με το μοίρασμα τέτοιων στιγμών αλλά και με το παίξιμό σας.
γεια σου και σένα τάκη μερακλή!

για σου δασκαλε και δερβηση μου νηκολα, σηνονοματε
του αημνηστου νηκολα βραχνα,
εροτηση κρησεος
μια γηνεκια φονη ακουο ηναι της γηνεκας του η απο την παρεα…

Οι μάγκες δέν υπάρχουν πιά
Τούς πλάκωσε το τρένο
Και σε βαγόνι μπήκανε
Με αργιλέ σβησμένο…
Ετσι το τραγούδαγε ο Μουστάκιας .Θυμάμαι πού μού ελεγε,οτι η αυτή η στροφή ηταν δικιά του ,και του την εκλεψαν…Την ελεγε συνήθως οταν ηταν στά μηχανουργεία στήν Ρετσίνα,και ακριβώς απο μπροστά του,πέρναγε ο ηλεκτρικός…
Εστι ειρωνευόταν την κατάσταση και γέλαγε γιά τούς μάγκες…
Κάποιοι το πήραν το πρώτο στιχάκι ,και το εκαναν δικό τους τραγούδι…
καί πού να τρέχω ρε Κώτσο μού ελεγε,στα δικαστήρια με τίς κουφάλες;;λεφτά θέλει,και ετσι και αλλιώς το δίκιο μου δέν θα το βρώ
Ετσι ελεγε ο Μουστάκιας…

//youtu.be/tu-z5-djrI4

Ο Σταύρος δέν τα εγραψε αυτά στή περιγραφή αυτά ,για να μήν γίνει κανένα μπάχαλο με τα δικαιώματα,αλλά αυτή είναι η αλήθεια μάγκες!!!

Ο Μουστάκιας στα ντουζένια του.Το ρεμπέτικο σε ολο του το μεγαλείο…Ακου τι γίνεται μετα το 1:40…
Από μιά παλιά κασέτα βγαλμένο…

//youtu.be/OtbVMcgPs_s

Μάγκες δεν υπάρχουν πια… Ενους λεπτού τραγούδι και όλο το νόημα το πειραιώτικου!!! Ε ρε γ@@@@το τι χάσαμε… Γεια σου ρε Κώστα Να σαι καλά!!!

Με τον Κώστα είπαμε να βγει ολόκληρη η βραδιά με τον Βραχνά και τον Αθανασίου και σε καλύτερο ήχο από το αρχείο του.
Από τα μεγαλύτερα ντοκουμέντα του προπολεμικού ρεμπέτικου ,μεταπολεμικά!