Μουσικό χωριό - Άγ. Λαυρέντιος Πηλίου: Πολιτιστικό καλοκαίρι

πολιτιστικό καλοκαιρι 3 περιόδων(13-19 ιουλίου)(18-24 αυγούστου)(26αυγούστου-1σεπτεμβρίου).
λόγω ασχετοσύνης δεν μπορώ να βάλω κατευθείαν τη σελίδα,απλά την γράφω και μπείτε:)
www.music-village.gr
ολες τις πληροφορίες στο παραπανω site.
οσοι μαθουνε περισσότερα(δεν αναφερονται δυστυχώς,ή δεν το βρήκα εγώ…)για τις ακριβείς ημερομηνίες των εκδηλώσεων,παρακαλώ να ενημερώσουνε και τους υπόλοιπους(για την 3η περιοδο παρακαλώ ενημερώστε την αφεντιά μου),καλημέρα.

υ.σ:πόσο ασχετη μπορεί νάμαι? :)μπήκε μονη της η σελίδα!!

Άννα, μπορείς να βρείς όλες τις πληροφορίες για το Μουσικό χωριό εδώ:
http://www.klika.gr/cms/index.php?option=com_content&task=view&id=345&Itemid=171
Ρίχνετε και καμμιά ματιά στην Κλίκα, πότε πότε!

άκρως δελεαστική παρουσίαση!άντε με το καλό και φετος νασαι εκει!
χωρις να θελω να κουράσω κανεναν…εξακολουθώ να μη βρίσκω τις ημερομηνίες που με ενδιαφέρουνε για την 3η περίοδο.δυστυχως οι υποχρεώσεις δνε επιτρέπουνε να βρεθώ εκεί ολες τις ημερες γι αυτό προσπαθώ να '‘ανακαλύψω’'ακριβείς ημερομηνίες για να δώ τι μπορώ να κανω!καλό μεσημερι

http://www.music-village.gr/DisplayNewsGr.php?nid=26

ΜΟΥΣΙΚΟ ΧΩΡΙΟ 2009 - ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Αγαπητοί φίλοι του Μουσικού Χωριού,

με χαρά σας ανακοινώνουμε το πλήρες πρόγραμμα των εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων του ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΧΩΡΙΟΥ 2009.

ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΤΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΟΥ ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ

καταρχήν σας ευχαριστώ για τη προσπαθεια και λόγο δίνω, δεν αναφερομαι ξανα!
μια ερώτηση επαναλαμβανόμενη γιατί θα σκασω!:βλέπετε καπου τις ‘‘ημερομηνίες’’?!
βλέπω την περίοδο(3η περιοδος από-έως…)αυτό που προσπαθω να δώ ειναι πχ:26?27?28?ποιούς θα δούμε αν με το καλό παμε εκει!σιγουρα εγινα κουραστική αλλά τι γινεται?ολοι βλέπετε αναλυτικά ποιός εμφανίζεται πότε?εκτός απο μενα?σορρυ για την επαναληψη…και ευχαριστώ.καλό σαβ/κο

Απ όσο γνωρίζω απ τις προηγούμενες χρονιές, αυτές οι ημερομηνίες ανακοινώνονται τελευταία στιγμή,γιατι σε αρκετές απ αυτές μπορεί να συμμετέχουν και άτομα που έρχονται να παρακολουθήσουν τα εργαστήρια.
Άσε που δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα να συνεννοηθείς με μουσικούς…:slight_smile:

(φαντάζομαι μιλάς για τισ συναυλίες και οχι για τα εργαστήρια.)

Αυτό που αναφέρει ο Δημήτρης έχει σίγουρα κάποια βάση, αφού οι μουσικοί εκ των πραγμάτων έχουν ελαστικό πρόγραμμα, αλλά ήδη εδώ και κανα - δυο μήνες στη σελίδα του Μουσικού Χωριού έχει αναρτηθεί λεπτομερές πρόγραμμα με σαφείς ημερομηνίες, τουλάχιστον όσο αφορά τα εργαστήρια.

εγώ φταιω δεν ημουνα ακριβής…δεν αναφερομουνα στα εργαστήρια…ευχαριστώ για την υπομονή σας και τις πληροφοριες.καλό σαβ/κο

Η Αννα Βισση στο Ηρώδειο !!! Μη το χάσουμε :019::019::019::019:

Καλά, εγώ νόμιζα Μπάμπη ότι κάνεις πλάκα, μέχρι που το διάβασα σήμερα!! :082::019:

και μάλιστα, με τα ““απαγορευμένα”” (σε δύο ομοιωματικά, τρομάρα τους…), όπως διαβάζω στη στάση του λεωφορείου.

Ο κύριος Τζάκσον, πως και δεν προσεκλήθη, τόσα χρόνια; Δεν λένε πως, άμα δεν πάει ο Μωάμεθ στο βουνό, πάει το βουνό στο Μωάμεθ;

τελικά καλά θα κανει ο '‘ψαραντωνης’'να την κανει τη συναυλία εξω!!! απο το ΄΄ηρωδειο΄΄που τοσα χρόνια δεν ''καταδεχονται ''να του το δωσουνε!

Γνωρίζει κάποιος, ποιός δίνει το οκ για να πάρει καποιος το Ηρώδειο ? Ειναι κάποια επιτροπή?
Μην είν΄ο υπουργός? Μην ειναι κανας κουμπάρος?
Μην είναι ο κακός μας ο καιρός ? Η ο κακός μας φλάρος?:mad:

Παίρνω αφορμή απο την Άννα που ξεκίνησε το θέμα να προτείνω την ιδέα στα φετινα σεμινάρια και εκδηλώσεις του Αγ. Λαυρεντίου να συναντηθούμε όλα τα μέλη του Ρεμπέτικου Φόρουμ που θα βρισκόμαστε εκεί. Δεν πρέπει να χάνουμε καμμία ευκαιρία για συναντήσεις και γνωριμίες μεταξύ μας. Για να γίνει αυτό θα πρέπει όλοι όσοι θα συμμετέχουν να το γνωστοποιήσουν και να γίνει μία υποτυπώδης και αναγκαία συνενόηση απο πρίν.

Θέλω παρα πολύ!να πιστεύω…πως την 3η περιοδο,θα ειμαι εκει το σαβ/κο.(συγχωρηστε το συντακτικό μου…ειμαι σε κατασταση υστεριας λογω δουλειας)…αν βεβαια κατέβω πριν στο ηρακλειο, αγάπιε και επανέλθει ο φυσιολογικός εαυτος μου απο τη ναρκωση!

Η αφίσα των εκδηλώσεων στη Σύρο.
Το καλοκαίρι αυτό σηματοδοτεί μια νέα «Πολιτιστική Εποχή» για την Άνω Σύρο αλλά και όλο το νησί. Ο νέος θεσμός «Στις γειτονιές του Μάρκου Βαμβακάρη», που οργανώνεται από τον δήμο Άνω Σύρου, με την καλλιτεχνική διεύθυνση του Θέμη Ροδαμίτη, αντιμετωπίζεται ήδη με πολύ ενδιαφέρον από τους Συριανούς αλλά και τους επισκέπτες του νησιού.

Οι εκδηλώσεις άρχισαν από χθες, Τετάρτη 15 Ιουλίου, όπου:

Στις 7.30 μ.μ. στην Καμάρα στήθηκε ένα σκηνικό υποδοχής με την Φιλαρμονική του Δήμου Ερμούπολης να παίζει κατά παραγγελία του θεσμού, γνωστές μουσικές μελωδίες που έχουν γραφτεί πάνω σε στίχους του Συριανού Μάνου Ελευθερίου. Διευθύνει η Αλίς Λαμπάρς.

Στις 9.00 μ.μ. στην αυλή του δημοτικού σχολείου, το Κ.Α.Π.Η. του δήμου Άνω Σύρου τραγουδά Μάρκο Βαμβακάρη και δίνει την σκυτάλη στο λύκειο Ελληνίδων Σύρου, το οποίο παρουσιάζει νησιώτικους παραδοσιακούς χορούς με την ορχήστρα του, σε διδασκαλία Νίκου Σολάρη.

Στη συνέχεια οι μαθητές του μουσικού τμήματος του Φιλοτεχνικού Επιμορφωτικού Συλλόγου ο Φοίνικας Σύρου παρουσιάζουν δείγμα της δουλειάς τους, στην προσπάθεια που κάνουν για τη διάσωση και διάδοση της παραδοσιακής μας μουσικής.

Τη βραδιά κλείνει η μουσική ομάδα του Λυκείου Παλλήνης που παίζει παραδοσιακά τραγούδια από όλη την Ελλάδα, υπό την διεύθυνση του Στέλιου Κατσιάνη και της Μαρίας Θεοφανίδου.