Μεζεδοπωλείο "ζούλα" στα εξάρχεια (2012-2013)

κοκκινίζω σαν την κιθάρα μου βρε παιδιά… κανονίστε την γκράππα και το σκάιπ το βρίσκουμε!

zorikos κανόνισε την επόμενη φορά που θα έρθεις στην Ελλάδα να έχουμε μάζωξη!!! Άλλιώς … δεν είναι κακή ιδέα το σκαιπ!!!:110::109::019:

Θα έρθουμε σίγουρα και θα περάσουμε φανταστικά!! Καλή αρχή παιδιά και καλή μας διασκέδαση!!

ευχαριστούμε, σας περιμένουμε μετά τις 6!

παιδιά μην ξεχνάτε, είτε έρθετε σε μας είτε βρείτε αλλού καλύτερα, ότι άλλαξε η ώρα (μία ώρα πίσω άρα μια ώρα λιγότερος ύπνος).

μια ώρα περισσότερος ύπνος, όχι λιγότερος που έγραφα νυχτιάτικα… μα καλά, κανείς δεν το πρόσεξε;!

Νομίζαμε ότι θα παίζατε μία ώρα ακόμα!:slight_smile:

Καλή επιτυχία Νίκο. Έψαχνα τη λέξη “ζούλα” στο φόρουμ και βρέθηκα εδώ. Για να μην ανοίγω σχετικό θέμα, νομίζω το παρακολουθούν αρκετοί που ίσως μπορούν να με διαφωτίσουν. Μάλλον από το πρώην kithara.vu και νυν http://kithara.to/ σήκωσα - δε ξέρω πότε - το τραγούδι “Τη ζούλα μου ανακάλυψαν”. Ξεσκονίζοντας τα αρχεία μου βλέπω στο συγκεκριμένο να είναι γραμμένο:
Νικολαΐδης Απόστολος Μουσική/Στίχοι: Νάκος
Παλιό ζεϊμπέκικο γραμμένο το 1944.
Ψάχνω να βρω το τραγούδι την εκτέλεση του 1944 και δε βρίσκω τίποτα. Ούτε στο sealabs υπάρχει, τουλάχιστον με αυτό το τίτλο.

Είναι όντως του 1944 και αν ναι, ποιος το τραγουδάει και αν ο Νάκος που φέρεται ως στιχουργός και συνθέτης είναι γνωστός. (Στο sealabs υπάρχει Νάκος, αλλά σε παραδοσιακά τραγούδια).

Ελπίζω να μην χαλάω τη ροή του νήματος.

πέτρο το '44 ήταν κατοχή ακόμα, εγώ βρήκα να αναφέρεται ως πρώτη εκτέλεση μια με τον ευσταθίου. ο νάκος μήπως είναι ο χοντρονάκος;
τέλος πάντων, στη “ζούλα” με σκυλάδικα επιπέδου νικολαιδοαγοραίου δεν ασχολούμαστε, από σκαρβέλη και παπάζογλου όσα θες! έλα “να πάμε για τη ζούλα”…

Νίκο δεν ξέρω, γι’ αυτό έκανα και την ερώτηση. Εδώ γράφει ο αναρτήσας ότι είναι του 1944, από άγνοια ή από λάθος (αν είναι λάθος)

δεν σταμάτησε κανείς να γράφει τραγούδια όσο ήταν κλειστή η κολούμπια, ίσα-ίσα μέσα στην κατοχή είχαν τόσα να πούνε… κάποια ηχογραφηθήκαν μόλις άνοιξε το 1946, κάποια μείναν χρόνια στα συρτάρια και βγήκαν στην μεταπολίτευση, κάποια δεν βγήκαν ποτέ. τα “ματσάκια πεντοχίλιαρα” του μάρκου γραφτήκαν το 1943, ηχογραφηθήκαν με λογοκριμένους στίχους το 1947 και με άλλους ως “αγγελοκαμωμένη μου” το 1962.

Δίκιο έχεις σε αυτά που γράφεις και μέσες άκρες τα ξέρω κι εγώ έτσι ή περίπου έτσι. Το ερώτημα όμως δεν έχει απαντηθεί.

Κατά τον Κουνάδη (“Μάρκος Βαμβακάρης", εκδόσεις Κατάρτι 2005, εκτός κυκλοφορίας) το τραγούδι ηχογραφήθηκε στις 27/01/47. Το 1943 (1η Δεκ., πηγή Μένιος Καλυβιώτης) κυκλοφόρησε το περιοδικό “Το Αθηναϊκό τραγούδι” με τους εξής στίχους:

Ματσάκια πεντοχίλιαρα θέλεις να την περάσεις,
που σού΄ ρχεται να τρελλαθείς και τα βουνά να πιάσεις.

Γίνεσαι κλέφτης και φονιάς, γίνεσ΄ απατεώνας
γιατί έτσι μας κατήντησε ο εικοστός αιώνας.

Σου φεύγει το πατούμενο και πας να βάλεις φόλα
και ο τσαγγάρης σου ζητά να σου τα πάρει όλα.

Στο ράφτη θέλεις να ντυθείς, σου φεύγει το κεφάλι,
δε φτάνει εκατομμύριο να ράψεις το τσουβάλι.

Σαν κόλαση έγινε σωστή η σημερ΄νή η πιάτσα,
όπου σταθείς κι όπου βρεθείς πρέπει να τα ΄χεις μάτσα.

Δεν υπάρχει κανένα στοιχείο, Νίκο, ότι οι (όποιοι) αρχικά υποβληθέντες στίχοι επεστράφησαν από τη λογοκρισία προκειμένου να αλλαχτούν.

συγγνώμη, ξέχασα να κάνω την παραπομπή στο sealabs απ’όπου πήρα τα στοιχεία, ή στον καλυβιώτη.
δεν νομίζω να πήγε ποτέ στην λογοκρισία με τους αρχικούς στίχους, μάταιο θα ήτανε (τα βουνά να πιάσεις, φονιάδες, απατεώνες). εξάλλου δεν ήταν πια επίκαιρα τα πληθωριστικά εκατομμύρια, αλλά τα τσεκ από την αμερική. και η αυτολογοκρισία, λογοκρισία είναι -και χειρότερη μάλιστα.
πέτρο μόλις έπεσα πάνω στην φρέσκια εκτέλεσή σας, μια χαρά!

Ναι είναι γεγονός ότι προτιμάμε τη φρέσκια. Με τους στίχους αυτούς δεν την έχω ακούσει, ούτε την έχω βρει και πουθενά να υπάρχει. Εκτός αν υπάρχει με άλλο τίτλο. Τους στίχους που αναφέρει ο Νίκος και που τραγουδάει και προτιμάει να τραγουδάει ο έτερος Νίκος τους έχω ξαναδεί. Αλλά αν υπάρχει αναρτημένο τραγούδι, θα ήθελα να το ακούσω (πρώτη εκτέλεση)
Για την εκτέλεση που άκουσες θα πρέπει να λες αυτή:

//youtu.be/J1CPMjUTrGE

φρέσκια εννούσα ότι την ηχογραφήσατε στις 6 οκτώβρη, αυτή εδώ. αυτή που παραθέτεις είναι ακόμα πιο φρέσκια, 20 οκτώβρη!
ο μάρκος δεν νομίζω να ηχογράφησε ποτέ τους κατοχικούς στίχους, ούτε πιστεύω θα είχε λόγο να τους ξανατραγουδήσει.

Άλλο ενα τρελο απόγευμα - βράδυ στα εξαρχεια ,πολυς κοσμος που με ξαφνιασε ,κεφι
και ωραία τραγουδια
Ολα τα λεφτα στο τελος ο νικος (iiga rosa ολοι νικοληδες ηταν στην παρεα)
εκατσε στην παρεα μας και εδωσε ρεστα …

υγ.νικο ο καφετζοπουλος αρχιζει σιγα σιγα και δειχνει τη φφνη του
με συγχωρεις που ειχα αδικισει την επιλογη σου

εμ πώς να μην καθόμουνα αφού έπιασες και κιθάρα και μπουζούκι, τραγουδούσε κι η παρέα!
το μπουζουκάκι μωρό είναι ακόμα, θα δεις έχει πολλά να δώσει.

επισημαίνω πως στο μαγαζί πάμε κατά τις 6μμ, και όχι στις 3μμ που γράφει το ημερολόγιο του aptaliko.gr. σας περιμένουμε!

υγ: μόλις διορθώθηκε στο ημερολόγιο, ευχαριστούμε!

από αυτήν την κυριακή λέμε να ξεκινάμε κατά τις 7 για να το τραβάμε λίγο μια που υπάρχει κέφι. ελάτε νωρίς γιατί γεμίζει.

κι αν αργήσετε κάπου θα σας βολέψουμε, μια παρέα γινόμαστε.
σόρρυ για το σπαμ.

Θα παίζετε την Κυριακή; Από τις 7; Αμα βρω να αφήσω τη μικρή λέμε να ρθουμε, αν παίξεις και Τσαούς :slight_smile:

θοδωρή καλώς ήρθες!
παίζουμε κάθε κυριακή μέχρι τα μεσάνυχτα (παίρνει και λίγο ξεχείλωμα). θα χαρούμε να έρθεις, να συστηθείς, να ζητήσεις κομμάτια και να γουστάρεις.
μέχρι τότε ελπίζω να τα πούμε και στη μάζωξη της τετάρτης.
νίκος