Μαργαριταρένια μου

Μαργαριταρένια μου

Τραγουδούν : Μαρία Κατινάρη
Κιθάρα : Νίκος Σαρηγιάννης
Μπαγλαμά : Σταύρος Κουρούσης
Στίχοι και σύνθεση.Κ.Ραυτογιάννης

**Ενα καινούργιο τραγούδι.Ευχαριστώ την Μαρία Κατινάρη τον Νίκο Σαρηγιάννη και τον Σταύρο Κουρούση,για την βοήθεια καιτην συμμετοχή.
Σε ενα ταξίδι που ειχα κάνει ,απο το λεωφορείο που καναμε βόλτες σε μια πόλη της Μ.Ανατολής, είδα μια κοπέλα που μου εκανε τρομερή εντύπωση με την ομορφιά της.Ετσι ειχα γράψει αυτους τους στίχους.Αφιερωμένο λοιπόν για εκείνη το τραγούδι αυτό!! **

15 «Μου αρέσει»

Ωραίο τραγούδι, μπράβο σας. Η μουσική είναι μερακλήδικη, όσο για τα λόγια, ιδίως στην πρώτη στροφή κάθε λέξη μία προς μία είναι όλα τα λεφτά.

4 «Μου αρέσει»

Μπράβο, οι στίχοι ειδικά μου θυμίζουν Μάρκο Βαμβακάρη, την Αγγελοκαμωμένη, και ωραία εκτέλεση.

4 «Μου αρέσει»

Μπράβο παιδιά, καλά να περνάτε!!
υγ: το μπουζούκι αυτό τι είναι ;

Σε άλλα κομμάτια οι στίχοι, σε άλλα οι μελωδίες αλλά με τρόπο που φαίνεται η επιρροή και όχι η αντιγραφή!

3 «Μου αρέσει»

Κώτσο σε ευχαριστούμε για τα τραγούδια που μοιράζεσαι μαζί μας! Το καθένα βγαλμένο τόσο αβίαστα μέσα από κάτι προσωπικό δικό σου, ένα γεγονός, ένα πρόσωπο, μια ανάμνηση.

ΥΓ: Μια και ρωτάτε, το μπουζούκι είναι Καφετζόπουλου, η κιθάρα Απαρτιάν, ο μπαγλαμάς Μουντάκη, το καθένα κορυφαίο στην εποχή του και ιστορικό στο μέλλον.

7 «Μου αρέσει»

Εγώ΄σας ευχαριστώ ολους Νικόλα.Για αυτό που εγραψες είναι αλήθεια .Δεν ειμαι συνθέτης για να γράψω ετσι ευκολα μουσική απο παραγγελία.Μονο ενα τραγούδι θυμάμαι εγραψα ετσι.Ολα τα αλλα είναι προσωπικές εμπειρίες που εμπνέουν την μουσική.
Ευχαριστώ και πάλι.

2 «Μου αρέσει»

Κι εμένα το ίδιο μου βγάζει: ότι αυτό το ύφος, λόγια και μουσική, παρόλο που γενικά -για όλους- είναι παλιό, εδώ στην περίπτωση του Κώστα είναι απλώς η φυσική του μουσική γλώσσα. Ούτε μίμηση, ούτε επιτήδευση, μόνο αυθόρμητη έκφραση.

3 «Μου αρέσει»

Ένα μεγάλο μπράβο κι από μένα σε όλους, και βεβαίως ειδικότερα στον δημιουργό!

4 «Μου αρέσει»

Πολλα συγχαρητήρια και απο εμένα !
Να πω την αλήθεια ζήλεψα πολύ την όλη φάση!
Στο επόμενο πάρτε με για κάμερα μαν η για οτι άλλο θέλετε!

Νίκο να σαι καλά και για τις πληροφορίες των οργάνων ! (Φαντάζομαι δεν ειμαι ο μόνος που πρόλαβες πριν σας ρωτήσει)

2 «Μου αρέσει»

Σας ευχαριστώ πολύ ολους και τον καθένα ξεχωριστά ,για τα καλά σας λόγια.
Απλα τα σεκλέτια μας τραγουδάμε .

2 «Μου αρέσει»

Φοβερό! Μόνο το χράτσα χράτσα από την βελόνα λείπει. Να σαι καλά που μας “ευλογείς” με τα σεκλέτια σου!

3 «Μου αρέσει»

Πολύ όμορφη κλασική, διαχρονική φόρμα η οποία μπορεί να αποτελέσει την πεμπτουσία της λαϊκής έκφρασης στηριζόμενη σε μια από τις βάσεις του ρεμπέτικου που λέγεται Μάρκος Βαμβακάρης!!!

4 «Μου αρέσει»