Μαγαζιά στη Θεσσαλονίκη; (2009-2012)

Προς Θεσ/νικείς και όχι μόνο.
Θα ήθελα αν γίνεται να κάνετε μια λίστα με τα μαγαζιά της Θεσνικης που παίζεται ρεμπέτικο τώρα στις γιορτές, ποιοί παίζουν και τις εντυπώσεις-πρόταση σας. Έτσι σιγά σιγά να ξαναμπαίνουμε στο κλίμα

Α ρε ΟΜΟΡΦΗ ΝΥΧΤΑ (Παμπάφη) που είσαι!!!

Ομορφη Νυχτα , Παπαφη 104 , εγραψε σελιδα στην ρεμπετικη ιστορια της Σαλονικης
και οπως αλλα μαγαζια περασε κι αυτο στην ιστορια …:106:

Γιωργο ενα κι ενα κανουν δυο …

τα απιστευτοτερα “κατα συρροην” γλεντια τα εκανα στο κελλαρι του “Πηρε και Βραδιαζει” ,
με σενα στο μπουζουκι και τον Μανωλη στην κιθαρα , αξεχαστα , αλησμονητα , ανεπαναληπτα !!!

Οσο για τα προγραμματα των μαγαζιων , ταβερνακιων και μη , μια και θα χρειαστει τηλεφωνο
για κρατηση , μερες που ειναι , οποτε μαθαινεις και τις ημερες λειτουργιας τους , το μονο που
μπορω να κανω σαν καλλιτεχνικος ρεπορτερ , ειναι να παραθεσω τα τηλεφωνα τους …

Πριγκηπεσσα ( ρεμπεταδικο με ποτο και συνοδευτικα ) τηλεφωνο = 2310 273-542

Καπηλειο το Νιαβεντι ( ταβερνειο με καλο φαγητο ) τηλεφωνο = 2310 269-930

Χατζη Μπαχτσε ( ταβερνειο με καλο φαγητο ) τηλεφωνο = 2310 541-786

Πηρε και Βραδιαζει ( ταβερνειο με καλο φαγητο ) τηλεφωνο = 2310 832-926 (ρεμπετικα Δευτερα-Τεταρτη)

Τομπουρλικα ( ταβερνειο με καλο φαγητο ) τηλεφωνο = 2310 548-193

Ελληνικον ( ποτο με συνοδευτικα ) τηλεφωνο = 2310 237-016

επισης στην Ανω Πολη υπαρχουν ταβερνακια με ρεμπετοκομπανιες που εαν θελησει
καποιος μπορει να φαει και να ακουσει μουσικουλα …:088:

Γιώργη πλάκα ΜΕ κάνεις; Θαρρείς και λείπεις 20 χρόνια. Όπως τ άφησες έτσι είναι τα πράγματα…

Ε, δεν είναι ακριβώς όλα ίδια…

Και "γαστρονομικό ρεπόρτερ" σε διαβάζω Πέλι :091:

το χρημα δεν το λογαριαζω
μονο το πιατο μου κοιταζω
κι οταν το ριχνω εις την μασα
ξεχνω τη διαιτα της NASA !!!

κι απ` το εκλεκτο το φαγοποτι
προηχθην σε καλο “γκουρμε”
αλλα απ το παχος πλεον παιρνω
αλλο σουτιεν για τα μεμε …:092::089:

…μάς κόλασες, βρε Πελαγία, χρονιάρες μέρες:085:
:019::019::019:

Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά για όλες τις μέρες. Μήτσο μπορεί να έλειψα 2-3 χρόνια αλλά μόνο η Πριγκηπέσσα έμεινε ίδια. Ποίος παίζει στο Νιαβέντι και ποιός το έχει τώρα(βασικότερο)? Στο Πήρε τι παίζει?εγώ έφυγα,άφησα στο πόδι μου τον Γιαννάκη με τον Μανώλη και ξαφνικά μαθαίνω οτι έχει βαριετέ-βαριέται πρόγραμμα στυλ χοροπηδηχτάδικο και όχι στην υπόγα. Ποιό Χατζημπαξέ? πίσω από τον Μύλο και ποιοί παίζουν, εγώ το ήξερα καλοκαιρινό μαγαζί που ήταν η δεύτερη Παμπάφη στα Δυτικά.
Η για μένα πιο αυθεντική και περίεργη ταβέρνα-μουσικό σχολείο της πόλης Ο Κουφός τι γίνεται? ο Πλασταράς επίσης? Το Ρολοι στη Νεάπολη? ο Μουσικός Ναός τι?
Ποιοί παίζουν στα μαγαζιά δεν παίζει ρόλο?
Φιλε Κουρούνη από όταν έφυγες εσύ σίγουρα έχουν αλλάξει πολλά κυριώς οι νοοτροπίες και όχι μόνο το Μινουι.
“Καλλιτεχνική διευθύντρια” Πέλυ, περάσαμε αλήθεια ωραία στην υπόγα αλλά αυτά π’ερασαν ελπίζω όχι ανεπιστρεπτί. Κάτι μαγειρεύουμε με τον Χουλιάρα, θα σε ενημερώσω γιατί ξέρω οτι θα γουστάρεις.Συνέχισε το καλλιτεχνικό ρεπορταζ και δώσε πληροφορίες.

προσθετες πληροφοριες
εφερα για σενανε …:slight_smile:

Το καπηλειο του Πλασταρά = Κυπρου 3 Ανω Πολη , τηλεφωνο = 2310 213-489
καλο φαγητο και μουσικη “διαφορα ασματα , λαικα και βαλε” υπο νεα διευθυνση
πανω , κατω μουσικη , στο κατω μαγαζι οπως παντα , για καποια ωρα τραγουδα ο Ν. Πλασταρας !!!

Μουσικος Ναος = Μεσολογγιου 44 Συκιες , τηλεφωνο 2310 631-810
καλο φαγητο και μουσικη απο τον Μπαμπη Σαλονικιο ( μπουζουκι , ουτι και τραγουδι )
και την Σωτηρια ( τραγουδι και τουμπελεκι , ασματα λαικα και σμυρνεικα ) …
εαν ειστε τυχεροι μπορει να πετυχετε και αλλους μουσικους , οποτε η συντροφια μεγαλωνει !!!

Ο Κηπος του Κουφου ( μονο καλο φαγητο ) και εαν βρεθουν και δυό μερακληδες γνώστες
του αθληματος παντα υπαρχουν καποια οργανα κρεμασμενα για να καλυψουν καταστασεις !!!:089:
Οσο για το “Ρολόι” στη Νεαπολη , ποτε μου δεν πηγα , αλλα θα κανω αυτοψια προσεχως !!!:088:

Για να ξεκουράσω λίγο την ρεπόρτερ Πέλι :089::

Το “Νιαβέντι” το έχει ο Πέτρος και είναι ντερβισόπαιδο.Παίζει ο Ηλίας φέτος σταθερά, αλλά και μαζί του όποιος τυχαίνει μέσα (και είναι πολλοί!!!).

Στο “Πήρε & βραδιάζει” (απ΄όσο γνωρίζω) παίζουν ο Μανώλης & ο Γιαννάκης Καδόγλου κάποιες μέρες (Τρίτη-Πέμπτη). Για “βαριετέ” ουδέν γνωρίζω.

Στο “Χατζημπαξέ” (αυτό που θυμάσαι) που είναι και χειμερινό πλέον, παίζουν τα αδέλφια Γιώργος & Παναγιώτης Ξανθόπουλος.

Δευτερα και Τεταρτη …

Τετάρτη αποκλείεται Πελαγία μου. Τα παιδιά εκείνη την μέρα παίζουν στην Πριγκηπέσσα.

καθαιρω εαυτον απο καλλιτεχνικο ρεπορτερ …:106: … επιεικως “απαραδεκτη” !!!:088:
και σαν δικαιολογια << με εστειλε το θεμα του Καζαντζιδη >> και σερσέμιασα …:112:

Μανδάμ Πέλι,
παραμένετε “καλλιτεχνικός & γαστρονομικός ρεπόρτερ” της φτωχομάνας (:wink: μπουγατσοφραπεδούπολης.
Από “διορθωτής επί του πιεστηρίουκαθαιρείστε :089:

Υ.Γ. H λέξη “σερσέμιασα” από το “σερσέλαφαμ”; :019:

Υ.Γ. H λέξη “σερσέμιασα” από το “σερσέλαφαμ”; :019:[/QUOTE]

Σερσέμης !!!:112:

         Χαζός, άμυαλος. Επίσης θηλ. [i]σερσέμα[/i] και ουδ. [i]σερσέμικο[/i]. ...:091:( με καθε σοβαροτητα ) !!!

Καλησπέρα, μήπως γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάτι για Κυριακες μεσημέρι στη Θεσ/νικη και πέριξ? Ευχαριστώ!

Πολυ δυσκολα , εως αρνητικα τα πραγματα φιλε μας …
Εκανα μια προσπαθεια , αλλα μου απαντησαν οτι κλεινουν πια τις Κυριακες …
Αρχισαν οι ζεστες και ειναι επομενο …
Πολλα ταβερνακια εβγαλαν ηδη την μουσικη τους και τις αλλες μερες …
Και απο τον Ιουνιο πια , “καμμενη γη” …:106:

ΣΗΜΕΙΩΣΗ = για το καλοκαιρι στη Σαλονικη λειτουργει ταβερνακι με ρεμπετικα , “εξαιρετικα”
παιγμενα απο τους αφους Ξανθοπουλους , το “Χατζή Μπαχτσέ” , “εξω” σε προαυλιο χωρο !!!
μερες λειτουργιας Παρασκευη και Σαββατο , για κρατησεις στο τηλ. 2310 541-786
προσεγμενο φαγητο , ρετσινα χυμα , φωτισμος στα τραπεζακια απο κερακια , ολα αριστα !!!

ΤΙΜΕΣ ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΕΣ …

Παιδιά ξέρει κανένας καμία καλή ταβερνούλα στη Θεσσαλονίκη που να μπορεί να προσφέρει φαγητό και να γαργαλήσει τα αυτάκια μας με καλό μπουζουκάκι, ειδικά για αύριο (Τετάρτη) το βράδυ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων άπαντες.

Τομπουρλικα
Ναυμαχίας Λήμνου 14
Το τηλέφωνο είναι 2310 548193

Για να μη χανεις το χρονο σου.

Αν και δεν ειναι για αυτον τον λογο το συγκεκριμενο τοπικ…
[b]ΚΟΥΤΟΥΚΕΙΟΝ ΧΑΤΖΗ ΜΠΑΧΤΣΕ Γ.ΤΣΟΝΤΟΥ 9 (ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ) 2310 541 786

[/b]Για ρεμπετικο προγραμμα…Στη τουμπουρλικα που αναφερθηκε παραπανω για καλο λαϊκο προγραμμα…Και τα 2 εξαιρετικα!!!