Μήπως ήρθε η ώρα και για Θεσσαλονίκη; (2009)

005o.jpg

Να και η δεύτερη

013t.jpg
Και μιας και πήραμε το κολάι να μικραίνουμε τις εικόνες να και η τρίτη
Αυτή είναι από το δεύτερο μαγαζί το Νιαβέντι!

Θα ξεκινησω με εναν στοιχο απο τραγουδι των Κατσιμιχαιων:

Εβγα στ’ονειρο μου και περπατησε
κι αμα σταθεις στα ιδια μερη
κι αν αγαπησεις τις ιδιες μουσικες,
θα πει οτι τυχαια δεν βρεθηκαμε ,
θα πει οτι δεν φυσηξε τυχαια ο ανεμος που σμιγει των ανθρωπων τις καρδιες.

Αυτο νομιζω λεει πολλα απο αυτα που θελω να πω.
Ευχαριστουμε για την ομορφη βραδυα που περασαμε.
Αν και προσωπικα ειχα μια αγωνια και απο αποψη συνθηκων οταν ξεκινουσαμε αλλα και για το τι θα συναντουσαμε ,κυριως για τον κοσμο που οργανωσαμε απο πτολ/δα και Σιατιστα,ολα πηγαν τελεια.
Τελικα η Πελαγια και απο κοντα ειναι γεματη ζωη ,πνευμα , χιουμορ,αυτοσαρκασμο(που δειχνει ανθρωπο που δεν εχει να φοβηθει τιποτα).Τελεια σταση ρεμπετισας.Αν στον Gogo οφειλουμε την αρχη της συγκεντρωσης σιγουρα το τελος ηταν της Πελαγιας.
Χαρηκα πολυ για την γνωριμια με τον Γιωργο τον Τριχορδο που ετυχε να ρθουμε πιο κοντα και σαν θεση και ηλικιακα.Ακομα ψαχνω να θυμηθω απο που σε ξερω απο παλια,γιατι αυτην την εντυπωση μου εδωσες Γιωργη.Καλη επιτυχια στα παιδια σου στον αγωνα που δινουν και σε περιμενουμε.
Παναγιωτη αν και δεν βρεθηκαμε κοντα σε χαρηκα για το παθος που εχεις για την δουλεια σου.Δεν υπηρξε οργανο που να μη το πηρες αλφαδι.ΜΠΡΑΒΟ πρεπει να εισαι πολυ μερακλης και να φαινεται αυτο στο αποτελεσμα της δουλειας σου .Καλα (και φτηνα) οργανα σου ευχομαι.Ο Ιορδανης τελειος.Πολυ καλη παρεα,ελπιζω την αλλη φορα να ειμαστε πιο κοντα και να γνωριστουμε καλυτερα.
Για την νεολαια τι να πω !!!Πολυ καλα δαχτυλα.Ολοι τους διακρινονταν για το παθος που παιζαν και τραγουδουσαν.Ας με συγχωρησουν τα υπολοιπα παιδια αλλα λογω αποστασης εχω να πω για τον Δημητρη και Θωμα Γκογκο (βραχοι, σ’ολα μεσα μονο πιο αργα παιδια ),ο Gogos ευγενικη φυσιογνωμια που πολυ “αγοραζε”(δικε μου μη μασας, σάυτο το θεμα θελει “θρασος”, οταν σου δινεται η ευκαιρια παιξε και μη ντρεπεσαι),ο FGeorge μονο με μια λεξη ΠΑΘΟΣ.Τελος ο δικος μας Gilles ωραια φωνη και μερακι(μην χανεσαι να σε βλεπουμε και πτολ/δα)
Τους δικους μου συντροφους θελω να τους ευχαριστησω και μεσα απο τι φορουμ για την εμπιστοσυνη που μου δειξανε να ξεκινησουμε με αντιξοες και επικινδυνες συνθηκες γαι ενα αγνωστου αποτελεσματος ταξιδι και ελπιζω να περασανε πραγματικα καλα .Χαιρομαι και τους ευχαριστω που με θεωρουν φιλο τους αν και ηλικιακα ειμαι πατερας τους.Στον Τsiotri ειδικα ,η αρχη εγινε;το καλοκαιρι ερχεται…
Και να μην ξεχασουμε και το φορουμ που μας εδωσε την ευκαιρια να επικοινωνησουμε .Ευχαριστουμε αυτους που το φτιαξανε και το διατηρουν σ’αυτο το αξιολογο ,κατα την γνωμη μου, επιπεδο…
Παντα τετοια να γινονται…Και την επομενη φορα και στην Πτολεμαιδα.

Τελικα η Πελαγια και απο κοντα ειναι γεματη ζωη ,πνευμα , χιουμορ,αυτοσαρκασμο(που δειχνει ανθρωπο που δεν εχει να φοβηθει τιποτα).Τελεια σταση ρεμπετισας.
Ρε Gogos που είναι η Πελαγία ?:085:Ολο άντρες μας δείχνεις.:mad:

Ψάξε ψάξε δεν θα τη βρεις. Η Πελαγία είναι κρυφό χαρτί. Όποιος θέλει να την απολαύσει πρέπει να είχε έρθει. Η Πελαγία δεν αποτυπώνεται σε χαρτί και σε εικόνες.
Τι να κάνουμε. Όπως λένε, ότι με τις φωτογραφίες δεν μπορείς να μεταδόσεις τη μαγεία μιας βραδιάς, ε μέσα στα πράγματα που δεν γίνεται να μεταδοδθούν είναι η Πελαγία:089:

Περιμένω την επόμενη συνάντηση και ελπίζω να έχω βγάλει τον γύψο.Ήταν η πιο όμορφη βραδιά της ζωής μου,χάρηκα που σας γνώρισα παιδιά από κοντά και παίξαμε μουσική όλοι μαζί.Ένα μεγάλο μπράβο στα παιδιά από την Πτολεμαϊδα που καναν τόσο δρόμο για να έρθουν.Επίσης χαιρετίσματα στο τσάκαλο με το τετράχορδο που καθόταν δίπλα μου από την Τούμπα.Θέλω να ανεβάσω και κάτι φωτο αλλά δεν τα κατάφερα τελικα ,κάποια άλλη στιγμή.

Φίλε …έγραψες!!! :109:

Ρετσινα, καλη διαθεση και ρεμπετικο καταφεραν να ενωσουν τοσους ανθρωπους που για πρωτη φορα βρισκονταν ολοι μαζι παρεα! Μεγαλοι και μικροι γιναμε ενα! Μπραβο σε ολους και κυριως στα παιδια απο Πτολεμαϊδα, που παρα τις δυσκολιες ηρθανε στη Θεσσαλονικη. FGeorge εισαι μεγαλο αλανι! Μιχαλη οταν ερθουμε στα μερη σας χρωστας κι αλλους αμανεδες!! Πελαγια δεν ειμαι πια “τσοντα”!!:088:

:089:παιδιά όντος έιπώθηκαν όλα σ΄ότι αφορά τις εντυπώσεις της συνάντησης στη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.Δική μου ευχή είναι να μείνουν οι δεσμοί και να συνεχίσουμε να επικοινωνούμε και να βρισκόμαστε.δική μου επιθυμία είναι αυτό το ταξίδι που επιλέξαμε μ άυτό το καράβι …Σάκη ,να συνεχιστεί χαιρετισμούς σ΄όλα τα παιδιά και καλή αντάμωση.

1000 συγνώμη ρε παιδιά αλλά το λαπτοπ θα έρθει την Τρίτη και δεν ήρθε χθες οπως το υπολόγιζα.Οπότε θα καθηστερήσω λίγο ακόμα το ανέβασμα των φότο και βίντεο.Και πάλι 1000 συγνώμη.

Kαλησπερα κι απο εμενα.Νοιωθω τυχερος που μπορεσα να παρευρεθω σε αυτην την συναντηση.Μεγαλη τιμη και χαρα που σας γνωρισα απο κοντα και μας δοθηκε η ευκαιρια να γινουμε μια μεγαλη παρεα.Δυστυχως στην εκθεση ειχα παντα κακο βαθμο(κατω της βασης!!!)οποτε δεν μπορω να εκφρασω ακριβως τα συναισθηματα μου για ολους εσας που γνωρισα εκεινο το υπεροχο βραδυ.Τι να πω αλλο.αντε και την επομενη φορα στην πτολεμαιδα(ευκαιρια να κανουμε και κανενα ταξιδακι με το καινουργιο αυτοκινητο).Να εισαστε ολοι καλα σας ευχομαι και παντα ΚΑΛΗ ΚΑΡΔΙΑ.

Γεια να δούμε θα μπορέσω επιτέλους να ανεβάσω τις φωτο από τη σύναξη;




Ωχ!Μας πιάσανε.

Νομίζω οτι τα κατάφερα.:slight_smile:

Σας είχα υποσχεθεί υλικό.Ορίστε λοιπόν

Προσπαθώ να ανεβάσω ένα ακόμα καλύτερο βίντεο αλλά προφανώς δεν θέλει να ανέβει για να μην το ματιάξετε αλλά και για να με τυρανάει.Θα το ανεβάσω όμως.Που θα πάει? Επίσης σας χρωστάω και αρκετές φωτογραφίες.Λίγη υπομονή ακόμα παρακαλώ.Αξίζει.

Άντε να ανεβαίνουμε λίγο. Άντε γιατί ήδη έχουν αρχίσει και μου λείπουν αυτές οι στιγμές. Σας ευχαριστούμε και εσένα FGeorge και εσένα Gilles (άργησες αλλά μας φύλαγες τα καλύτερα). Νομίζω ότι πρέπει να το κρατήσουμε αυτό το βράδυ και να τα λέμε πιο συχνά.

ΥΓ Gilles μην ξεχνάς, μου υποσχέθηκες να κατεβούμε Αθήνα μαζί όταν προκύψει συνάντηση.:089:

Καλημερα σε ολα τα παιδια μικρα η μεγαλα:110:που βρεθηκαμεκαι περασαμε ωραια.
αν και δεν συστηθηκα με ολους. η βραδια ηταν τελεια.
αργησα να γραψω αυτα τα λιγα γιατι δεν το κατεχω το αθλημα πολυ.
εχαριστω για την υπεροχη βραδια και με το καλο η επομενη.
ελπιζω το (τρελοκομειο)ο γιωργος χωρις τον γυψο να ειναι πυραυλος:109:
σε ολους και για ολους:088:

Μπράβο ρε καρντάσια. Μου φτιάξατε τη διάθεση πρωί πρωί. Πάντα τέτοια.

Επειδή όμως το καλύτερο το φιλούσα για το τέλος όπως είχα πει παραπάνω,ορίστε :

Μπράβο ρε παλικάρια! Σας χρωστάω τις φωτογραφίες.

Μάγκες Αθηναίοι νομίζω ότι οι Θεσσαλονικείς μας εχουν βούτυρο στο ψωμί τους…:):):slight_smile:

Κανονίστε να φέρετε κόσμο στο επίσημο γιατί θα κατεβούν οι ορδές και θα τρέχουμε…

“…κι ο θερμαστής στο στόκολο” όχι στόκαλο.

Ευτυχώς, για τον κιθαρίστα, το τρίχορδο είναι σε τονικότητα ΡΕ, γιατί αν ήταν σε ΦΑ…!!!:slight_smile:

Υ.Γ. Για να προλάβω κάποιον άλλον, το σχόλιο είναι για πείραγμα.