Κούρδισμα μπαγλαμά

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια!! Κατάφεραν τελικά κ άντεξαν στο σφίξιμο… Ευχαριστώ κ πάλι!

καλόπαιχτος! κι ό,τι θες εδώ είμαστε. αν και πάντα καλύτερα βοηθάει η παρέα από κοντά.

Να σας πω ρε παιδιά από ότι έχω ακούσει αν μείνει το όργανο κάποιες μέρες χωρίς να παίζεις ξεκουρδισει σωστά;
Εγώ παίζω κατά 99% κάθε μέρα κι αν τύχει και δεν προλάβω τη μια σίγουρα θα παίξω την επόμενη. Μιλάμε δηλαδή για μαξ διάστημα 2 ημέρες.
2-3 φορές που συνέβη αυτό, αντί να είναι στα ίδια, πάντα οι χορδές ήταν περισσότερο σφιγμένες από το νορμάλ. Όχι παρά πολύ αν μιλήσουμε με Χέρτζ περίπου 10hz, λίγο μεν αρκετό όμως για να καταλάβεις ότι ξέφυγε.
Είναι νορμάλ αυτό να γίνεται; Ή είναι πρόβλημα; Γενικά πρώτη φορά το συναντώ αντί να χαλαρώνει να σφίγγει και μ έκανε εντύπωση

όταν έχει υγρασία το μπράτσο πάει πίσω και μεγαλώνει η τάση. το ανάποδο γίνεται όταν έχει ξηρασία. όταν είναι κανονικές οι συνθήκες πάλι το όργανο ξεκουρδίζεται με τον καιρό, οπότε είναι όντως σπάνιο να ανεβαίνει η τάση από μόνη της. με τέτοια υγρασία όμως είναι μες το πρόγραμμα, οπότε δοκίμασε να τον φυλάς κοντά σε ρούχα ώστε να απορροφούν αυτά την υγρασία πρώτα.

1 «Μου αρέσει»

Ή θήκη λογικά παίζει κι αυτή το ρόλο της να φανταστώ. Εγώ το έχω μονίμως μέσα σε θήκη, υφασμάτινη μαλακή. Έως τώρα το είχα εκτός ντουλάπας σε εναν καναπε παντα.
Βοηθάει για την υγρασία ή μήπως εκτός θα ήταν προτιμότερο; Εννοώ μέσα σε μια ντουλάπα αλλά εκτός θήκης

ποτέ σε κλειστή θήκη, κρατάει υγρασία.

1 «Μου αρέσει»

Δεν το ήξερα, Ευχαριστώ Νίκο!

1 «Μου αρέσει»

επίσης, οι μεταλλικές χορδές σε κρύο περιβάλλον λόγω συστολής, μπορεί να σφίξουν στο κούρδισμα και να τις βρεις ψηλότερα απο ότι τις άφησες.
Που να δεις γλέντια στη λύρα :έχεις έντερο και μέταλλο και αντιδρούν αντίστροφα μεταξύ τους στις αλλαγές θερμοκρασίας…

1 «Μου αρέσει»

Εκεί είναι να μην ξέρεις κάποια βασικά όπως αυτά που μου είπε πιο πανω ο λιγκα και να βρεις αλλο οργανο αμα δεν το προσέξεις :stuck_out_tongue:

Το πάχος των χορδών (στο μπαγλαμά) έχει κάποια σημασία; Εννοώ οι δικές μου οι ρε ειναι 9 και μπουργανα 22 και οι λα 12.
Είδα κάποιοι έλεγαν για πιο χοντρες σε συζητήσεις. Είναι προτιμότερο με πιο χοντρες θα έχει καλύτερο ήχο κτλ ; Για ποιους λόγους δηλαδή θα έβαζε κάποιος πιο χοντρες;

Πάχος συνήθως σημαίνει τάση, αν και υπάρχουν διαφορετικά υλικά που στα ίδια πάχη μπορεί να διαφέρουν σε τάση μεταξύ τους.
Υπέθεσε λοιπόν πως όταν μιλάμε για μονοκόμματες μεταλλικές χορδές, όσο μεγαλύτερη η διαμετρος τόσο μεγαλύτερη η τάση που δέχεται το όργανο.
Όλα τα έγχορδα χρειάζονται τάση για να δουλέψουν σωστά.Υπερβολικά ελαφριές χορδές μπορεί να υστερούν σε εκπομπή και λαμπερότητα αλλά απο την άλλη, πολύ σκληρές χορδες μπορεί να πνίξουν τον ήχο και να καταπονήσουν το όργανο. Το όργανο καταπονείται στο καπάκι εφόσων είναι το μαλακότερο ξύλο της κατασκευής αλλα και στο μάνικο που μπορεί να σκευρώσει ή ακόμα στην ένωση του μάνικου με το σώμα που μπορεί να υποστεί φθορές απο μεγάλες τάσεις για μεγάλο διάστημα.
Ο κατάλληλος τύπος χορδών λοιπόν έχει να κάνει και με την κατασκευή του οργάνου αλλά και με τις προτιμήσεις και τεχνική του μουσικού.

3 «Μου αρέσει»

στον μπαγλαμά βάζουν συνήθως 9άρες, υποθέτω επειδή συχνά έχουν μεγαλύτερες κλίμακες από του μπουζουκιού ή της κιθάρας. γενικά κάθε όργανο έχει μια στάνταρ διατομή, πιο πολύ πειραματιζόμαστε με την ποιότητα και τα υλικά των χορδών.

Καλά ναι ισχύει αυτό, περισσότερο λόγω περιέργειας ήταν η ερώτηση περί πάχους.
Προσωπικά κατέληξα στις mastro σαν 1η επιλογή.
Prodigy που τις δοκίμασα εκτός από πολύ μαλακές μου φάνηκαν και πιο ευαίσθητες. Αν θυμάμαι καλά, πρέπει να 'χαν μαυρίσει από το πρώτο 10ήμερο κι όλας σε κάποια σημεία.
Για elixir διάβασα εδώ μέσα, αν και δεν τις έχω τσεκάρει ακόμη, κάτι άλλο αξιόλογο υπάρχει να το έχουμε στα υπόψιν;

νομίζω μια χαρά είναι του μάτσικα για μπαγλαμά. οι πρότιτζυ παραείναι μαλακές, οι έλιξιρ στην κιθάρα έχουνε κακό ήχο. μπορείς να δοκιμάσεις τις έξτρα λαούτο μήπως σου αρέσουν.

1 «Μου αρέσει»