Κουρδιστηρι για κινητο Android

Καλησπερα .
Βρηκα ενα μικρο και ευχρηστο προγραμματακι για κινητα Android το οποιο ονομαζεται GSTRINGS, και λειτουργει οπως και τα χρωματικα κουρδιστηρια που ολοι λιγο-πολυ εχουμε. Ειναι πολυ βολικο και μπορει ο καθενας να εχει μαζι του ανα πασα στιγμη ενα κουρδιστηρι για το οργανακι του. Παραμετροποιειται αρκετα (βολικο το οτι μπορει να αλλαξει την σημειολογια στις νοτες απο π.χ. D,A,G κλπ σε Re,La κλπ για αυτους που μπερδευονται , οπως εγω ) και μπορει κανεις να διαλεξει και κουρδιαμα αναλογα με το οργανο (κιθαρα,βιολι κλπ)
Το βασικοτερο οπως ειπα ειναι οτι ειναι δωρεαν εφαρμογη.

Αναλυτικες πληροφοριες εδω :

Το έχει ένας φίλος μου και κουρδίζουμε με αυτό, είναι πράγματι εξαιρετικό

το εχω και εγω εγκατεστημενο, αλλα μια φορα που χρειαστηκα κουρδιστηρι χρησιμοποιησα το datuner lite
το gstrings δε μου επιανε τη νοτα… δε ξερω αν εκανα κατι λαθος. Παντως το datuner δουλευει αψογα… στο ιδιο σιτε το βρισκετε και είναι δωρεαν…
Να επιανε και απο τις δονησεις οπως τα κουρδιστηρια με το μανταλακι τι αλλο θα θελαμε… :slight_smile:

αυτα βεβαια σε περιπτωση που δεν εχεις μαζι κανονικο κουρδιστηρι (5 ευρω εχει εξαλλου)

Κουρδιστήρι

Ένα flash κουρδιστήρι για το μπουζούκι σας.

Προφανώς θα πρέπει να έχετε ανοιχτό τον ήχο

Χρήση: Αριστερό κλίκ πάνω στις χορδές

Διαβάστε περισσότερα: http://bouzouki-place.blogspot.com/2009/03/blog-post_3053.html#ixzz2Khw1yyeC

http://rembetikoidialogoigmail.blogspot.gr/

Το κατεβασα και φαινεται χρησιμο…Πανω στη δουλεια θα το δω καλυτερα φανταζομαι…

Εντάξει τώρα, όχι και κουρδιστήρι η παραπάνω εφαρμογή. Ένας ψηφιακός τονοδότης είναι και τίποτα παραπάνω. Αυτό που σου παρέχει μπορείς να το βρεις με χίλιους άλλους δυο τρόπους (ειδικά στο διαδίκτυο) και στην τελική ο τονοδότης δεν βολεύει πάντοτε. Μην το πάρεις στραβά φίλε vasilisgr, δεν το λέω με κακή διάθεση. Να βοηθήσω θέλω.

Πάντως αν μιλάμε για κούρδισμα μέσω κινητού ή όμοιας συσκευής, πρέπει να αναφέρουμε την εφαρμογή iStrobosoft της Peterson Tuners για iPhone και iPad. Αν και δεν έχω τέτοια συσκευή για να έχω τη συγκεκριμένη εφαρμογή μαθαίνω πως πρόκειται για εξαιρετικής ακρίβειας κουρδιστήρι, σχεδόν εφάμιλλο των στροβοσκοπικών της ίδιας εταιρείας. Σε περίπτωση που κάποιος από δώ μέσα το έχει μπορεί να μας πει αν τέτοια ακρίβεια καταντάει ωστόσο εκνευριστική και δύσχρηστη;

Το καλύτερο κουρδιστήρι είναι το Da Tuner Lite ενώ υπάρχει και μετρονόμος, ο Mobile metronome! Τα χρησιμοποιώ και τα 2.

την εφαρμογη που λεει ο mkalikan την εχω και γω για τζαμπα ειναι κορυφη…

Μετρονόμος και κουρδιστήρι στα κινητά με android δεν είναι μόνο μια εφαρμογή, υπάρχει μεγάλη ποικιλία. Κάντε μια αναζήτηση στο Play Store με λέξεις κλειδιά Tuner και Metronome και θα σας εμφανιστούν διάφορα. Εγώ προσωπικά έχω το Mobile Metronome και το GSTRINGS για κουρδιστήρι, πολύ καλό, λέει με ακρίβεια πόσα Hertz έχει η χορδή, πόσα πρέπει να έχει κτλ…

Επίσης, υπάρχουν εφαρμογές με ψηφιακή κιθάρα, πιάνο, ντραμς, κτλ, αλλά και εφαρμογή με πεντάγραμμο για να γράφεις παρτιτούρες (Musical Note Pad).

Γενικά υπάρχουν πολλές αξιόλογες και χρήσιμες εφαρμογές στα κινητά με android για εμάς τους μουσικάντηδες :stuck_out_tongue: