Κοστος,ρισκο και προοπτικη ανοιγματος μαγαζιου ΞΑΝΑ

Χαιρετώ το φορουμ.
Αφορμή για την εγγραφή μου και το άνοιγμα του θέματος αυτό είναι το ψάξιμο που κάνω στο ιντερνετ γιατί θέλω/σκέφτομαι να ανοίξω ένα μαγαζί τσιπουρο-μεζεδο-ταβερνίο, ακόμα δέν έχω αποφασίσει ακριβώς τι.
Η δουλειά μου είναι τεχνίτης αλλά η κακή εποχή σε συνδιασμό με την αγάπη μου για τα ωραία και καλά στέκια με σπρώχνει πρός αυτή την κατεύθυνση.

Στο θέμα μας τώρα, εσείς εδώ οι πιο εμπειροι που είστε στην πιάτσα θα θέλατε να ανοίξουμε μια συζήτηση περί του αντικειμένου? Ζητάω γνώμες για το είδος της επιχείρησης, εάν θα έχει απλά μεζέ ή εάν θα έχει ένα μικρό μενού, εξοπλισμό, περιοχή και χώρος μαγαζιού και ότι άλλο σκεφτείτε.

πολυ σωστο θεμα ανοιγεις και πολυ λεπτο μαλιστα για τετοια εποχη.
καταρχην μιας και απευθυνεσαι στο ρεμπετικο φορουμ, σκεφτεσαι να εχεις ζωντανη μουσικη η οχι?

σαν εργαζομενος που εξακολουθω να εχω και θα εχω δουλεια αν και με σαφως μειωμενο εισοδημα, σαν θαμωνας επισης πολλων αντιστοιχων μαγαζιων κατα καιρους, μπορω να πω με καθε βεβαιοτητα οτι θα μεινει ακομα εν ζωη μαγαζι το οποιο θα προσφερει καφε, ουζο, τσιπουρο, μεζε, μπυρα, κλπ σε χαμηλες τιμες χωρις ωστοσο να κανει εκπτωση σε ποιοτητα.

συνηθιζουν τα αφεντικα ενος καταστηματος να υπολογιζουν τα κερδη τους αναλογα με το ποσα κεφαλια μπαινουν ημερησιως σε ενα μαγαζι. καποτε σε αλλες εποχες προ 3-4 ετων δηλαδη, 15-20 ευρω το ατομο ηταν μια καλη τιμη υπολογισμου. σημερα δυστυχως ενα ατομο αμφιβαλλω αν μπορει να ξοδεψει παραπανω απο 7-8 αντε 10 ευρω καθε φορα αν υποθεσουμε οτι θα βγει 2 φορες την εβδομαδα. νομιζω η γνωμη των χρηστων του φορουμ θα ειναι πολυ χρησιμη.

Θα ήθελα να έχω τις κύριες ημέρες της εβδομάδας ζωντανή μουσική, 1-2 άτομα ας πούμε χωρίς μικρόφωνα κλπ κλπ

καλα ειναι να ακουστουν αρκετες γνωμες απο μελη του φορουμ. αλλωστε το μαγαζι που ακομα ειναι υπο σκεψη μπορει να γινει συντομα ενα καινουριο στεκι μας.

σαν πελάτης θα ερχόμουν σίγουρα. Εχουν ανοίξει πολλά τέτοια μαγαζιά στην πόλη της Δράμας (χωρίς καφέ και χωρίς βασική ζωντανή μουσική) και αν εξαιρέσεις ένα που πάσχει πολύ στην κουζίνα τα άλλα καθώς φαίνεται δουλεύουν! Την ψιλιάστηκε ο κόσμος και σου λέει αντί να πιω δύο ποτά οπουδήποτε με τα ίδια χρήματα και πίνω περισσότερο και τρώω. Το θέμα είναι κατα πόσο θα το χαρακτηρίσεις το μαγαζί. Θα το κάνεις για ρεμπέτες αυστηρά με νότες λαικού στοχεύοντας σε αυτό τον κύκλο και κατ’ επέκταση σε θαμώνες ή θα δημιουργήσεις ένα πιο all around (που λέμε και στο νιου Γιορκ) μαγαζί με λαική βάση μεν αλλά να σκάει κ ο ροκάς να πιει κανα τσίπουρο κι αυτός ?

Το μενού εσύ το καθορίζεις. Τον μεζέ αυστηρά εσύ (έχει πιο πολύ ενδιαφέρον έτσι για τον πελάτη) και από εκεί και πέρα δεν θα ήταν καθόλου άσχημο να έχεις κανά γαύρο-θραψαλο-μυδο για τσιπουράκι όπως και καμιά τηγανιά για την μπύρα και το κρασί όπως και κανα ορεκτικό αλοιφές και ψωμί χαχα… 5-10 πραγματάκια χρειάζονται πιστεύω. Αυτό εσύ το καθορίζεις. Με τον χώρο την μουσική την αξιοπρέπεια της κουζίνας, της τιμής,των χύμα τσίπουρων κρασιών κλπ και με την μαγκιά σου στις δημόσιες σχέσεις φέρνεις κόσμο σε τέτοια μαγαζιά πιστεύω.

Το θέμα έχει ξανασυζητηθεί εδώ:http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?t=22972&highlight=������
Δεν μπορούν να συνενωθόυν τα θέματα για να μην λέμε τα ίδια και τα ίδια;

Ευχαριστούμε Νίκο, τα θέματα θα συγχωνευτούν και η συζήτηση συνεχίζεται κανονικά για όσους το επιθυμούν

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 20:58 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 20:53 —

Πολύ στοχευμένο αυτό που λές τι κόσμο θέλω να τραβήξω, all around κλπ κλπ.
Ναι θα το ήθελα λίγο πιο all around και δέν θα ήθελα να στιγματιστεί ότι στο χώρο μου πάνε μόνο η τάδε φυλή, βέβαια εάν κάτσει έτσι και χαρακτηριστεί ε τι να κάνουμε ας λειτουργήσει έτσι.

Αρχικά είχα παει την απόφαση να έχει μόνο τσίπουρο, μπύρα, κρασί και μεζέ. Αργότερα με συμβουλέψανε να βάλω και κουζίνα για να έχω ένα κατάλογο φαγητών και ψήθηκα αλλά επειδή λεφτά πολλά ΔΕΝ παίζουν για έξοδα μάγειρα, ένσημα μάγειρα και στήσιμο κουζίνας μάλλον και ξαναλέω μάλλον θα καταφύγω στην πρώτη μου σκέψη. Ένα μαγαζάκι με μεζέ και μερικές ημέρες μια κομπανία να χτυπάει κανένα όργανο.

Περιμένω και άλλα σχόλια απο εσάς να προχωρήσουμε την συζήτηση

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 21:01 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 20:58 —

Οι μοναδικές εμπειρίες που έχω απο το χώρο της εστίασης είναι ένα έτος σερβίρισμα σε κάπως κυριλέ καφέ-εστιατόριο-μπάρ στο μικρολίμανο και φυσικά άπειρες οινο-τσιπουροπωσίες στην Ήπειρο. Στην εξυπηρέτηση το έχω σαν άνθρωπος, εμπειρία δεν έχω.

Φίλε κανένα θέμα δεν ανήκει σε κανέναν, δεν υπάρχουν ιδιοκτήτες, λάθος κατάλαβες. Επίσης, το αν θα συγχωνευτούν θέματα δεν είναι δική σου απόφαση, είναι θέμα διευκόλυνσης των μελών. Κι αν διαφωνείς, μπορείς να το γράψεις λιγότερο επιθετικά. Κανείς δεν σου χάλασε την κουβέντα. Όπως έγραψα, η συζήτηση θα συνεχιστεί κανονικά. Προχωράμε, και η συγχώνευση θα γίνει (μόλις λυθεί ένα τεχνικό θέμα)

Ο Νίκος απλά μας παρέπεμψε στην παλαιότερη κουβέντα.

Κάνεις λάθος, είμαι ιδιοκτητης αυτών που έγραψα βάσει νομοθεσίας. Εάν συγχωνευθεί το θέμα τότε θέλω να διαγραφεί, το ίδιο και ο λογαριασμός μου.

Λεπίδα, ίσως δεν κατάλαβες. Συγχώνευση θεμάτων, δεν σημαίνει διαγραφή ούτε αλλοίωση. Ό,τι γράφτηκε παραμένει ως έχει, δεν επηρεάζει την κουβέντα. Απλά τακτοποιούνται τα δύο θέματα σε ένα. Μην δημιουργούμε προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν. Όσο για τους “νόμους” φυσικά και τους σεβόμαστε -όπως πρώτα απ’όλα σεβόμαστε τα μέλη μας και τις απόψεις τους- τα οποία με την σειρά τους αποδέχονται με την εγγραφή τους, τους κανόνες λειτουργίας του Φόρουμ. Πάμε παρακάτω;

Χτεσινός δέν είμαι στα forum, έχω ρίξει ατελείωτες μάχες για κλειδώματα και λοιπά μοντεριλίκια. Ο όρος για να συνεχίσω να γράφω είναι να παραμένουν τα θέματα μου αναλείωτα εφόσον δεν προσβάλουν κάποιον. Εάν δεν το δέχεστε, εγώ αρνούμε να ξαναγράψω. Τι είμαι? Ένα τίποτα αλλά είχα μια ιδέα και αυτή η ιδέα θέλω να παραμείνει όπως την μετέφερα.
Θα ήθελα να λυθεί το θέμα σύντομα σας παρακαλώ, ή να συνεχίσουμε τα γραφόμενα μας ή να σας χαιρετίσω και να πάω σπίτι μου,

υγ. εάν συνεχίσουμε θα ζητήσω να μεταφερθούν τα άσχετα κάπου αλλού ώστε να μείνει το θέμα με το κύριο ενδιαφέρον του.

Λεπίδα, πεισματώνεις και δίνεις την εντύπωση πως απλά σου αρέσουν περισσότερο “οι μάχες για κλειδώματα και μοντεριλίκια” από τις ανθρώπινες συζητήσεις και συνεννοήσεις. Πού βλέπεις την παραποίηση εάν το θέμα σου φανεί ως φυσική συνέχεια ενός θεμάτος με ακριβώς τον ίδιο τίτλο, σχετικό περιεχόμενο και απόψεις;Τώρα τί θα κάνουμε δηλαδή, σε αυτό το φόρουμ έτσι τακτοποιούμε τις συζητήσεις. Κανείς δεν σου ζητά να φύγεις, ίσα ίσα είπαμε να “πάμε παρακάτω”. Νομίζω ότι μπορείς να συζητάς με τους ίδιους κανόνες που σεβόμαστε όλα τα μέλη. Αν δεν θες ή δεν μπορείς είναι δική σου επιλογή. Δεν έχω να πω κάτι άλλο.

παιδια σεβομαι ολες τις γνωμες. να συνεχισουμε την κουβεντα στην ουσια?

θα αντλησουμε ολοι χρησιμα συμπερασματα απο το θεμα που ανοιξε ο φιλος, ενω παραλληλα θα δουμε που πηγαινει το θεμα “μαγαζια στην Ελλαδα της κρισης του 2012”. σε ολες τις παρεες εχουμε την ιδια αγωνια αν θα καταφερουν να επιβιωσουν χωροι οπου θα εκφραζουμε το μερακι μας για την αγαπημενη μας μουσικη. επισης χωροι οι οποιοι θα μπορεις ανθρωπινα να πας με ενα φιλο, γυναικα, κλπ να πιεις ενα καλο ποτηρακι και να τσιμπησεις κατι.

Απο προτροπή του Φώτη σε αυτό το θέμα http://www.rembetiko.gr/forums/showt…FC%F3%F4%EF%F2 , προχτές πήγα και πήρα 2 βιβλία να ξεστραβωθώ, ένα για το νομικό και υγειονομικό της υπόθεσης και ένα για τον σωστό τρόπο λειτουργίας ενώς καταστήματος.
Το δεύτερο λέει τις απόψεις ενός τύπου (έλληνα) για το πως θα πρέπει να είναι το κατάστημα και απο τις πρώτες σελίδες που διάβασα νομίζω ότι το έχει ο άνθρωπος. Όποιος ενδιαφέρεται για τον τίτλο του στέλνω προσωπικό μήνυμα.

Ότι αφορά το υγειονομικό κατάλαβα ότι παίζουν πολλά λαδώματα, ειδικά στην εποχή που ζούμε που ο υπάλληλος του υγειονομικού έχει πέσει ο μισθός του θα λαδωθεί εύκολα.

Σήμερα θα ξαναβγώ στη γύρα, γιατί δεν μπορώ τις αγγελίες, να ψάξω για μαγαζιά. Στόχος μου είναι πεζόδρομος με στάση μετρό ή τράμ κοντά, με ελάχιστο ανταγωνισμό τριγύρω αλλά να έχει καταστήματα άλλου ενδιαφέροντος. Θα ξεκινήσω με αυτά τα στάνταρ και θα δώ τι παίζει…
Γενικά οι τιμές στα νοικια έχουν πέσει.

Λεπιδα στην υγειονομικη διαταξη τα πραγματα είναι απλα. Ενα και ενα κανουν δυο. Δυο πραγματακια φτιαχνεις και παιρνεις τη βεβαιωση καταλληλοτητας. Δε χρειαζεται κανενα λαδωμα. Ενας μηχανολογος θα σου βγαλει την αδεια σε λιγες μερες. Πιστοποιητικο πυροπροστασίας θελεις και βεβαιωση καταλληλοτητας απο το υγειονομικο (τουαλετες κοιταει, γουρνες, καποια απαιτουμενα τετραγωνικα, πλακακια κλπ)
ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΛΑΔΩΜΑ.

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα φίλε λεπίδας με τα δημοσιευμένα μηνύματα χρηστών.

Οι επισκέπτες / χρήστες διατηρούν το δικαίωμα πνευματικής ιδιοκτησίας που εκφράζουν με τα μηνύματα, προσωπικά ή δημόσια, που δημοσιεύονται στα Forums, καθώς και τα άρθρα, τα σχόλια και οποιασδήποτε μορφής κείμενο, που δημοσιεύεται σε οποιαδήποτε από τις σελίδες του ρεμπέτικου φόρουμ. [u][b]Tη δημοσιευμένη υπόσταση των μηνυμάτων τους όμως την παραχωρούν στο ρεμπέτικο φόρουμ και δεν μπορούν να την αποσύρουν. Ο ιδιοκτήτης και οι διαχειριστές - συντονιστές του φόρουμ διατηρούν την ευχέρεια να σβήσουν μηνύματα κατόπιν αίτησης του συγγραφέα εφόσον κρίνουν ότι αυτό είναι προς όφελος του φόρουμ και δε δημιουργείται ζημιά στη συνέχεια των συζητήσεων.

[/b][/u]υ.γ. Τα off topic μηνύματα θα τα σβήσω εντός της ημέρας για να μην υπάρχει πρόβλημα με το topic.

Η εμπειρία μου σε άλλους χώρους μου έχει δείξει, ότι ειδικά αυτές τις εποχές όπου οι υπάλληλοι για τους λόγους τους είναι νοχελικοί όσο ποτέ, τώρα είναι που χρειάζεται. Φυσικά εύχομαι το αντίθετο μιας και μια απλή υπόθεση κάνω.

Ας ξεκινησουμε με κατι ευκολο. Τα δικα σας ποσο πανε συνηθως. Ας πουμε δυο φορες την εβδομαδα( καθημερινες) φωναζω ενα η δυο ανθρωπους να φροντισουν να διασκεδασουν τον κοσμο με τη μουσικη τους. Ποσο παει αυτο συν ενσημα μικα συκα