Κινεζικο Μπουζουκι

Σιγά μην δούμε κιόλας να πουλιούναται τα μπουζούκια στις λαικές αγορές των χωριών

Για τις λαϊκές δεν ξέρω αλλά βιολιά στα φανάρια σε σκληρή θήκη έχω δει να πουλάνε.

Ένα μόνο έχω να πώ έλεος!!! Δεν γίνετε η κινέζικη βιομηχανία να καταπνίξει την ελληνική παραγωγή μπουζουκιών πάντως γιατι οι Έλληνες μπουζουξήδες θα εμπιστεύονται πάντα τους έμπειρους οργανοποιούς και όχι τους… εισαγόμενους

Μακάρι να ήταν όπως τα λες τα πράγματα μπουζουκοκαμένε αλλά δυστυχώς αυτό συμβαίνει μόνο με αυτούς που πραγματικά γνωρίζουν από μουσική και θέλουν να ασχοληθούν σοβάρά(ακόμα και για το κέφι τους).Τώρα αν κάποιος θέλει ένα απλό μπουζούκι μόνο για να το γρατζουνάει,δεν νομίζω να πάει να πάρει μπουζούκι των 1500 ευρώ.Πρόσφατο παράδειγμα έχω έναν γνωστό μου(μεγάλο σε ηληκία) που πήρε μπουζούκι βιομηχανιάς με 200 ευρώ.Και εγώ χωρίς να ξέρω και τπτ σπουδαίο από μπουζούκια(αν και έχω διαβάσει πολλά μέσα στο φόρουμ),αναρωτιέμαι τι μπουζούκι είναι αυτό.

Έχεις δίκιο σαυτά που λές αλλά ένας επαγγελματίας δεν πιστεύω πως θα πάει να αγοράσει ένα μπουζούκι 1500 ευρώ απο Κινέζο.Θα εμπιστευτεί πιο πολύ τον Έλληνα παρά τον Κινέζο

αγαπητοι φιλοι καλησπερα.Ο σκοπος που ανοιξα αυτο το θεμα ηταν να ακουστουν διαφορες αποψεις και γνωμες οι οποιες θα μας δωσουν μια γενικη αποψη για το πως προκειται να αντιμετωπιστει το κινεζικο μπουζουκι.Το θετικο ειναι οτι οι περισσοτεροι απο αυτους που απαντησαν σε αυτο το θεμα ειναι αρνητικοι.Το κακο ομως ειναι οτι υπαρχει πολυς κοσμος που δεν γνωριζει και θα την πατησει δυστυχως.Αυτο που με τρομαζει ειναι οτι τα μαγαζια με μουσικα προκειται να το προωθησουν λογω μεγαλου ποσοστου κερδους.Γιατι αν ξεκινησε στα 120 δολ να ειστε σιγουροι οτι θα πεσει στα μισα οταν βγει στην γραμμη παραγωγης.αντε τωρα να πεισεις το πατερα του πιτσιρικα που θελει να μαθει μπουζουκακι οτι το ελληνικο που κοστιζει δυο φορες επανω στην τιμη ειναι καλυτερο.Προβλεπω μεγαλο χτυπημα στον κλαδο της οργανοποιοιας.Εχω βασιμες υποψιες οτι αυτος που τους ανοιξε τα ματια πρεπει να ειναι οργανοποιος. Τι να πεις.Ελευθερη αγορα εχουμε και ο καθενας κανει οτι νομιζει σωστο.Σε παρατηρηση λοιπον του φιλου μου στους κινεζους οτι το μανικο ειναι πολυ χοντρο η απαντηση ηταν οτι το γνωριζουν και οτι προκειται να το διορθωσουν στο μελλον γιατι τους δοθηκαν τα σωστα μετρα.Ας μην γελιομαστε λοιπον γιατι ειναι θεμα χρονου η επελαση των κινεζικων μπουζουκιων.

Παναγιώτη, πολύ λογικά πιστεύεις ότι οργανοποιός τους «άνοιξε τα μάτια», ούτε αυτοί είναι χαζοί ούτε και εκείνος, που κάτι χοντρούτσικο θα τσέπωσε. Προτιμώ όμως μία ελεύθερη αγορά, όπου ο αγοραστής θα έχει μάτια ανοιχτά και μυαλό εν λειτουργία, ως οφείλει.

Φυσικά και θα υπάρξει επέλαση κινέζικων, προηγήθηκε το βιολί και άλλα, είναι θέμα χρόνου όπως λές. Και θα βγάλετε τα συμπεράσματά σας, εσείς οι οργανοποιοί. Οι ποιοτικές κατασκευές σίγουρα δεν θα εκλείψουν. Εκείνο που θα συμβεί είναι ότι θα συμπιεστούν τα περιθώρια ορισμένων, πράγμα όχι κακό. Ο χειρότερος τρόπος για να αποφασίσει ο Έλληνας πατέρας πιτσιρικά τι μπουζούκι πρέπει να αγοράσει, είναι η απουσία από την αγορά φτηνότερων, έστω και ποιοτικά κατώτερων. Ε, ας ανοίξει ακριβώς τα μάτια του, κάτι στο οποίο οφείλετε να βοηθήσετε και εσείς.

Σαφώς και πρέπει ο καταναλωτής να έχει αυξημένο το αισθητικό-ποιοτικό κριτήριο (ο οποίος εν προκειμένω είναι και λίγο ως πολύ επίδοξος οργανοπαίκτης, οπότε ας το έχει λίγο παραπάνω)…και ο γονέας να ενημερωθεί.
αυτό υπογράμμισα κι εγώ στην τοποθέτησή μου πριν, ότι βάσει ατομικών επιλογών τουλάχιστον, δεν πρόκειται να υπερφαλλαγγίσουν οι Κινέζοι την ελληνική οργανοποία.

Όμως, θεωρώ ότι η χρυσή εποχή της ελεύθερης αγοράς έχει παρέλθει πλέον…
δηλ. η εποχή όπου ο ανταγωνισμός οδηγούσε στη βελτίωση.

Σήμερα, όπου τα προβλήματα αυξάνονται, το εισόδημα μειώνεται, και ο ανταγωνισμός σκληραίνει, ο καταναλωτής δε θα κάτσει ούτε να αριστοποιήσει τις επιλογές του, ούτε θα δει τα χαμηλής ποιότητας προϊόντα αποτρεπτικά (ώστε να στραφεί στα ποιοτικά)…θα κοιτάξει πως να τη βγάλει πιο οικονομικά, και μιλάμε για το μέσο καταναλωτή. Η δε παραγωγή, λόγω της σημασίας του κέρδους στην ελεύθερη αγορά, παραμερίζει τη ζημιογόνο ποιότητα. Απ’ τη μία λοιπόν, το αδιέξοδο του παραγωγού που θέλει να παράγει ποιοτικά αλλά αυτό δε γίνεται φτηνά. Απ’ την άλλη δεν μπορεί να πιέσει κανείς την μέση λαϊκή οικογένεια να αγοράσει ακριβά: το αδιέξοδο του νοικοκυριού.

Γιατί λοιπόν ελεύθερη αγορά σήμερα? (τον προηγούμενο αιώνα χρειαζόταν. ναι, για πολλούς μπορεί να είναι διδακτικό να έχουν πληθώρα κακών και καλών επιλογών, ώστε θεωρείτε ότι θα στραφούν στα καλά, αλλά γιατί να σπαταλώνται άσκοπα οι παραγωγικές δυνάμεις και να συναγωνίζονται στη θελκτικότητα τα προϊόντα, ενώ θα μπορούσαμε να έχουμε με κοινωνικό κέρδος (και όχι ατομικό-εταιρικό υπερκέρδος) ποιοτικά προϊόντα, χωρίς αδιέξοδα…
…δεν υποβαθμίζω βέβαια την ατομική επιλογή και τη σημασία της ανθρώπινης κρίσης, αλλά συστημικά βλέποντάς το =>
Αυτό θεωρώ ότι μόνο με κεντρικό σχεδιασμό μπορεί να επιτευχθεί, η ελεύθερη αγορά έχει γίνει αδηφάγος.

Μετά τιμής, συμφορουμίτικα

Η.Μ.

Ο ανταγωνισμός δεν βελτίωσε ποτέ τίποτα… Ο συναγωνισμός και η ευγενής άμιλλα το έκαναν!

Γιατί ο ανταγωνισμός εν αντιθέσει με την άμιλλα δεν προϋποθέτει εκκίνηση από την ίδια αφετηρία ούτε κοινούς κανόνες!

Η ποιότητα λοιπόν θα φθίνει διαρκώς μέχρι να μπούν ελάχιστες απαιτήσεις. Όσο και να συμπιέσει το κόστος του και το κέρδος του ο niavent για παράδειγμα, θα έλθει ο Κινέζος και θα φτιάξει ένα όργανο από συμπιεσμένο πριονίδι και με 90% κρατική επιδότηση. Έτσι θα το πουλάει στα 15 ευρώ (ήδη είδαμε κιθάρες 10 ευρώ στα φανάρια Κηφισίας -Κατεχάκη) και από δώ πάν οι άλλοι!

Ίσως θα έπρεπε να κάνετε όλοι οι οργανοποιοί μια κοινή προσπάθεια να το κατοχυρώσετε σαν “προϊόν προέλευσης” ή κάτι ανάλογο που να προβλέπει συγκεκριμμένες προδιαγραφές.

Την ίδια κουβέντα με την “ποιότητα” που δήθεν θα βελτιώσει ο ανταγωνισμός, κάνουν και στην εκπαίδευση πανευρωπαϊκά. Νομίζω ότι όποιος δεν είναι τυφλός, βλέπει πόση ποιότητα εισπράτουμε και από κεί…

Για μένα είναι ξεκάθαρο ότι ο ανταγωνισμός δε βελτιώνει, και όλα τα μοντέλα που βασίζονται πάνω σε αυτό έχουν χρεωκοπήσει, απλά χαίρουν της εμπιστοσύνης του κόσμου και επιμηκύνουν την ύπαρξή τους…
αν μίλησα για το ότι ο ανταγωνισμός βελτίωσε κάποτε κάποια πράγματα, αναφερόμουν στα πολύ πρώτα στάδια της ελέυθερης αγοράς και του καπιταλισμού…
απ’ την εποχή όμως που το κέρδος παίζει πρωτεύοντα ρόλο, άμιλλα δεν υπάρχει, ούτε συναγωνισμός…τουλάχιστον στο εμπόριο.

Για την εκπαίδευση που λες, τα βιώνουμε, ας μην το αναλύσω…
και φουσκώνουν τα μυαλά του κόσμου.
όπως έλεγε κι ο Μπρεχτ “αυτοί που σας πήραν το βιβλίο απ’ το χέρι,σας κατηγορούν ότι μείνατε αδιάβαστοι”

Μην σας ξενίζουν τα 120 που λέει ο Παναγιώτης. Ρίχτε μια ματιά εδώ:


Ήδη κυκλοφορούν όργανα με περίπου αυτήν την τιμή στην αγορά.
Δείτε και παρόμοια συζήτηση εδώ από τα παλιά για το πακιστανικό μπουζούκι:
http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?t=18081&highlight=�����������+���������

Το μόνο καλό που ίσως θα μπορούσε να κάνει το κινέζικο μπουζούκι στον έλληνα καταναλωτή(μπουζουκόβιο) είναι να μειώσουν τις τιμές στα καλά τους όργανα οι οργανοποιοί αλλά και να μειώσουν τις τιμές στα αναλώσιμα των οργάνων.Έτσι νομίζω.Περιμένω να ακούσω αν οι οργανοποιοί σκέφτονται από τώρα να μειώσουν τις τιμές ή να κάνουν προσφορές για κάθε αγορά κάποιου οργάνου.Τι μπορεί να αλλάξει στη υπάρχουσα αγορα?

Με τον ιδιο τροπο που οι κινεζοι εκμεταλευτονται τους νομους της αγορας για να πουλησουν φασον μπουζουκια σε χαμηλη τιμη ετσι και οι παραδοσιακοι ελληνες οργανοποιοι εκμεταλευονται τους νομους της αγορας-ζητησης ,την “αυθεντια” τους και το γεγονος οτι ειναι λιγοστοι, για να πουλανε ενα μπαγλαμα 800 ευρω!!
Και στις δυο περιπτωσεις κοινος παρονομαστης ειναι το κερδος.
Στο βωμο του κερδους οι μεν αδιαφορουν για τη ποιοτητα ενος παραδοσιακου οργανου που σημαινει και σηματοδοτει τοσα πολλα για τους ελληνες και οι δε ΑΙΣΧΡΟΚΕΡΔΟΥΝ.
Το γεγονος οτι τα περισσοτερα ποστ ενοχλουνται μονο απο τους μεν ειναι μεγαλη συζητηση που εχει θεση σε αλλο τοπικ ή μαλλον σε αλλο φορουμ!

Η συγκεκριμένη συζήτηση που αναφέρεσαι έχει συζητηθεί πάρα πολλές φορές. Κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ και θα τη βρεις.

Κινέζος σκαφάς.Η εταιρεία αυτή πουλα ακριβά μάλλον μαντολίνα.

Ωραιος ο κινεζος.Μεχρι και πατεντα ροκανι εχει κανει.Εμεις συνηθως το κανουμε με ροκανι δεμενη στην μορσα.Μπραβο γιαννη με το βιντεακι που ανεβασες μαθαμε κατι πολυ βασικο.Οτι ο κινεζος καποια στιγμη θα μπει και στο ακριβο οργανο.Εαν καταφερνει και κανει τοσο ωραιο σκαφος σε μαντολινο θα τα καταφερει σιγουρα και στο μπουζουκι.Το βλεπω σχεδον σιγουρο οτι αν γινει αυτο τοτε οι τιμες θα πεσουν κατακορυφα.μιλαω για το ακριβο οργανο.Βεβαια οι κορυφαιοι οργανοποιοι μας πιστευω οτι δεν θα επηρεαστουν διοτι ειναι σταθερη αξια.Παντως μετα απο αυτο το βιντεακι που ανεβασε ο γιαννης ειναι ξεκαθαρο οτι ειναι καθαρα θεμα χρονου η κινεζικη εισβολη.

Καλησπέρα,

Στα 11 μου χρόνια ξεκινησα να μάθω μαντολίνο και μετά από παρότρυνση του δασκάλου μας και μαέστρου της Κεφαλλονίτικης Μαντολινάτας τότε(ο γνωστός Φώτης Αλέπωρος), αγόρασα το μαντολίνο SUZUKI M20.
(Το επόμενο SUZUKI που αγόρασα ήταν το V-Strom 650 πέρυσι) :109::109: :109:.
Το οργανάκι υπάρχει και “κελαηδάει” ακόμα…24 χρόνια μετά και κάπου διάβαζα ότι το συγκεκριμένο μοντέλο θεωρείται πολύ καλό…ΑΛΛΑ η γνώμη μου είναι ότι το μαντολίνο είναι ένα όργανο που έχει διεθνή συμμετοχή ακόμα και σε συμφωνικές ορχήστρες οπότε ίσως γι’αυτό η κατασκευή του να απόκτησε και “διεθνή καριέρα” από οργανοποιούς.

Το μπουζουκάκι είναι μεράκι ελληνικό, είναι καημός, ο καθένας ψάχνει να βρει και να βγάλει κάποια συναισθήματα μέσ’απ’αυτό και διαβάζοντας εδώ και λίγο καιρό διάφορα θέματα του forum, βλέπω ότι αυτό ισχύει τόσο από τους παίχτες(ερασιτέχνες και μη), όσο και από τους κατασκευαστές…και θα έλεγα ιδιαίτερα από τους κατασκευαστές!!!

Νομίζω ότι κανείς ο οποίος θέλει να παίζει έστω και λίγα τραγουδάκια, δεν θα παέι να αγοράσει κινέζικο:079:…θα ψάξει να βρει ίσως τις πιο οικονομικές αξιοπρεπείς ελληνικές λύσεις…αλλά ελληνικές:109:.
Η εμπειρία του να μπεις σε ένα οργανοποιείο ή σε ένα μαγαζί που πουλάει μπουζούκια γραμμής παραγωγής και να μιλήσεις με τον “μάστορα” 'η με τον εκάστοτε γνώστη της κατασκευής του μπουζουκιού, ακόμα και αν δεν πρόκειται να ξοδέψεις 1500 ευρώπουλα και άνω για μπουζούκι, δεν θα αντικατασταθεί ποτέ!!!:246:

Υπαρχει και ενα αλλο θεμα βεβαια. Δεδομενου οτι υπαρχουν ηδη μπουζουκια της ταξης των 120 ευρω (οπως ανεφερε και ο sakkalis) πως θα ξεχωριζει το ελληνικο απο το κινεζικο οργανο, αφου και τα κινεζικα τοσο θα κοστιζουν; Προσωπικα οποτε εχει τυχει να βρεθω σε καταστημα μουσικων οργανων και κοιταζω τα μπουζουκια, πουθενα δεν αναφερεται το ονομα του οργανοποιου, η εστω της βιομηχανιας που τα κατασκευαζει. Δε θα επρεπε ισως να το γραφει αυτο καπου ετσι ωστε αυτος που θελει ελληνικο οργανο να αγοραζει ελληνικο εργανο;:082:

Αν και οταν οι Κινεζοι μπουν και στα ακριβα οργανα και προσφερουν και αντιστοιχη ποιοτητα, τοτε ποιο θα ειναι το προβλημα;
Αν ενα οργανο που εχει τα στανταρ που θελω να εχει μου το δινει ο Κινεζος φτηνοτερα απο τον Ελληνα, εγω θα το παρω απο τον Κινεζο, δε νομιζω να το δω “πατριωτικα” το θεμα.

Είναι λογικό τα καταστήματα να μην αναφέρουν ονόματα κατασκευαστών, διότι διαφορετικά θα παρέπεμπαν τον αγοραστή απ’ ευθείας στον κατασκευαστή (χωρίς να είμαι βέβαιος οτι εκεί θα το αγόραζε φθηνότερα). Σε ότι αφορά τα μπουζούκια των 120 ?, προσωπικά πιστεύω πως είναι για πέταμα. Όσο για τα κινέζικα, έχω γράψει την άποψή μου πριν μερικές ημέρες και εμμένω σ’ αυτή. Θα έλεγα επίσης να μη μας ανησυχούν και τόσο πολύ. Ένας φίλος πιο πάνω έθεσε πολύ σωστά το θέμα της ζήτησης. Το μπουζούκι δεν αφορά την παγκόσμια αγορά στο βαθμό που αυτό συμβαίνει με άλλα όργανα. Δεν πιστεύω επίσης πως η τελική τιμή στα καταστήματα θα είναι μόνο 120 ?, για πολλούς λόγους, καθαρά εμπορικούς.