Κινεζικο Μπουζουκι

[LEFT]Καλησπερα σε ολους.Πριν απο λιγες μερες τελειωσε η μεγαλη εκθεση μουσικων οργανων,υλικων οργανοποιοιας στην φρανκφουρτη της γερμανιας.Απο περυσι υπηρχαν πληροφοριες οτι οι κινεζοι προκειται να παρουσιασουν σε αυτην την εκθεση καποια μοντελα μπουζουκιων.Πραγματικα κανεις μας δεν το αντιμετωπισε με σοβαροτητα(μιλαω για τους οργανοποιους) εκτος αυτων που εμπλεκονται σε αυτην την ιστορια.Το σκεφτεσαι και λες -Ε σιγα μην φτιαξει ο κινεζος μπουζουκι.Κι ομως φιλοι μου ειναι πραγματικοτητα.
Καποιο εργοστασιο ασχοληθηκε με το μπουζουκι και ειχαν δυο δειγματα να παρουσιασουν.
Το ενα φτιαγμενο εξ ολοκληρου απο παλλισανδρο και το αλλο απο μαονι.Και μαλιστα απο φινιρισμα σκιζαν τα οργανα.Σε γενικες γραμμες πολυ καλες κατασκευες για πρωτη αρχη.
Οσο για τις τιμες μου ειπαν οτι ηταν πραγματικα κινεζικες.Το πρωτο γυρω στα 180 δολ.και το δευτερο γυρω στα 120 δολ.
Ενα ειναι σιγουρο.αν για πρωτη αρχη οι κινεζοι φτιαξαν τοσο καλα οργανα( σχεση τιμης-προιοντος) πιστευω οτι στο μελλον θα δουμε καποια οργανα που θα μας αφησουν αφωνους.
Αυτο ομως που με προβληματιζει ειναι το μελλον καποιων συναδελφων που ασχολουνται με φασον οργανο.Αν γεμισουν οι κινεζοι την αγορα με τετοια οργανα πιστευω οτι δεν θα εχουν ανταγωνισμο.Οποτε ολες οι δικες μας βιοτεχνιες θα μαραζωσουν.
Δεν ξερω αν ανησυχω υπερβολικα αλλα θα με ενδιεφερε να ακουσω ολες τις αποψεις συναδελφων και μη.[/LEFT]

Φίλε Νιαβέντ,
όντως μπορεί οι έλληνες βιοτέχνες να χάσουν από τα λεγόμενα φτηνά όργανα, αλλά σε καμιά περίπτωση όταν ό άλλος θα πάει να πάρει κάτι ποιοτικό δεν θα στραφεί στο κινέζικο.
Το ίδιο δεν συμβαίνει αυτή τη στιγμή με τις κιθάρες;

Αγοράζουν μια κινέζικη για αρχή να μάθουν και μόλις μάθουν, πηγαίνουν και παίρνουν ένα σοβαρό όργανο από μια σοβαρή εταιρεία.

Πολυ σωστα τα λες.Το θεμα ειναι οτι και το πρωτο οργανο μεχρι τωρα το επαιρνε καποιος απο ελληνικη βιοτεχνια.και ειχαμε και εξαγωγες.Μου φαινεται απλως παραξενο που μεχρι τωρα οι κινεζοι ειχαν μεινει εκτος παιχνιδιου.Αρα καποιος τους εβαλε στο παιχνιδι.Καποιος τους εδωσε καλουπια και τεχνοτροποια για να αποφασισουν να το κατασκευασουν.Οι τουρκοι προσπαθουν χρονια να φτιαξουν μπουζουκια αλλα δεν τα εχουν καταφερει.Αλλωστε οι γειτονες μας ειναι σαφως πιο κοντα στο μπουζουκι απο οτι οι κινεζοι.Και παρ ολα αυτα μεσα σε δυο χρονια(απο τοτε που ακουστηκε οτι θα κατασκευασουν μπουζουκια)τα καταφεραν.
Καποιο λακο εχει η φαβα!!!

1 «Μου αρέσει»

Μήπως κατά τύχη υπάρχει καμοία φοτό των μπουζουκιών αυτών???

Οι κινέζοι, πολύ έξυπνα έχουν κάνει το ίδιο με άλλες οικογένειες οργάνων. Εδω και χρόνια παράγουν με το τσουβάλι απο βιολιά μέχρι τρομπόνια. Και λέω πολύ έξυπνα γιατι, τα όργανα τους έχουν μια κινέζικη πειθαρχεία. Είναι ολόσωστα, ολόισια και με πολύ φωναχτό ήχο…αυτά που έχω δει εγώ τουλάχιστον. Απο την άλλη δεν έχουν καμία σχέση με τα όργανα απο σωστούς μάστορες.Είμαι σίγουρος οτι θα παράγουν εντυπωσιακά μαθητικά μπουζούκια αλλα δεν απειλήσουν ποτέ τους πραγματικούς μάστορες που έχουμε την τύχη να έχουμε στην Ελλάδα γιατι …πρώτον δεν έχουν ιδέα για τον πραγματικό ήχο του οργάνου και την όλη κουλτούρα…και δεύτερον θα τους ήταν οικονομικά καταστροφικό να κάτσουν να κάνουν ενα σωστό όργανο στο χέρι με παλαιωμένα ξύλα και φιγούρα στο χέρι και σωστό βερνίκι κλπ κλπ…Απλά δεν συμφέρει…

Αν όντως είναι έτσι και οι πληροφορίες που πήρες σωστές, ορθά αγωνιάς για τις βιοτεχνίες αλλά και την γενικότερη ζημιά που θα γίνει στον χώρο και στην ανάπτυξή του, τώρα που δείχνει ότι παίρνει μπροστά. Έτσι συνέβη στα πάντα, γιατί η οργανοποιΐα να ξεφύγει της παγκοσμιοποίησης;

Μάλιστα οι Κινέζοι συνηθίζουν να ρίχνουν αρχικά τις τιμές (με την βοήθεια της Κυβέρνησής τους αλλά και του “μεγέθους” που αντιπροσωπεύουν) κάτω από το κόστος της πρώτης ύλης(*), έως ότου εξαφανίσουν τον όποιο ανταγωνισμό!

Θυμηθείτε τον υπολογισμό υλικών για ένα μπουζούκι από τον Παναγιώτη Καγιάφα (φέρελπι οργανοποιό:)) στα 200ευρώ. Πόσο μάλλον 120 $ τελικό προϊόν με τη μεταφορά του κλπ.

Χειρότερο δε όλων (γιατί η οικονομία μπορεί να αλλάξει ρότα και να ξαναγυρίσουμε κάποια στιγμή στις προστατευμένες αγορές) είναι ότι μπορεί να συνηθίσουμε στον ήχο του Κινέζικου μπουζουκιού - μιας και “η πλειοψηφία κερδίζει” - και να μην μας αρέσουν τα άλλα τα καλά!:106:

b[/b] Φίλος χαρτοβιομήχανος προσπάθησε να αγοράσει πρώτη ύλη (χαρτόμαζα) για να φτιάξει χαρτί συγκολλητικό διπλής όψεως. Η τίμη του αντίστοιχου κινεζικού τελικού προϊόντος ήταν το 75% της τιμής της χαρτόμαζας που του πουλούσαν…

Δε μου κάνει εντύπωση…

Οι Κινέζοι είναι γνωστοί για τη γραμμή τους “μαζική παραγωγή-χαμηλό κόστος”…

αυτό σημαίνει ότι μπορεί να στραφούν στην παραγωγή οτιδήποτε ξένου προς την κουλτούρα τους…θέλοντας απλά και μόνο να μπουν σε άλλη μια αγορά, (αυτή των λαϊκών οργάνων), η οποία σημειωτέον δεν έχει και πολλούς “παίκτες” ανα τον κόσμο

Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα κοιτάξουν να καινοτομήσουν…
και στα πιο πολλά προιόντα δεν το κάνουν…είναι καθαρά φιλοσοφία μαζικής παραγωγής, στην οποία ιδιαίτερα χαρακτηριστικά δεν χωρούν (και συχνά την πληρώνει η ποιότητα), οπότε δε θα κάτσουν να μελετήσουν και την οργανοποιία που έχουμε εδώ, ώστε να τη φτάσουν ή να την ξεπεράσουν…εκτός κι αν είναι κανένας υπερβολικά fan της ελληνικής παράδοσης ή του ρεμπέτικου…αλλά πόσα να φτιάξει?

Φυσικά οι βιοτεχνίες σωστά λέτε ότι θα έχουν επιπτώσεις, γιατί υπάρχουν και οι καταναλωτές που απλά θέλουν να αγοράσουν μπουζούκι σε χαμηλή τιμή, πάντα θα υπάρχει το κοινό όμως που θέλει ιδιαίτερα στοιχεία, όσον αφορά τα μπουζούκια μιλάω…πάντως γιατί να ξεφύγει ο κλάδος των οργάνων από την επέλαση της παγκοσμιοποίησης.σωστά λέει κι ο συμφορουμίτης πιο πάνω.

Απ’ την άλλη, και να προσπαθήσουν να βρουν τα στοιχεία που κάνουν ιδιαίτερο ένα μπουζούκι, νομίζω θα φτάσουν μέχρι το επίπεδο να βγαίνει ένας ικανοποιητικός ήχος, οπότε μιλάμε για μαθητικά μπουζούκια…τίποτα παραπάνω

Είναι σαν να αποφάσιζαν κάποιοι Έλληνες να κατασκευάσουν ντι (κινέζικο πνευστό) ή γιανγκίν (έγχορδο)…το μεν πρώτο θα έμοιζε με φλογέρα, το δεύτερο με κανονάκι, γιατί αυτές τις επιρροές έχουμε.

Τώρα τι να πω…μπορεί το επιχειρηματικό δαιμόνιο των Κινέζων (ναι, μιλάμε για καπιταλιστική οικονομία πλέον) να με διαψεύσει στην πορεία…αλλά χρειάζεται μεγάλη εξειδίκευση για να παράγουν κάτι αξιόλογο στον ενλόγω τομέα, κάτι που θεωρώ ότι οι Κινέζοι δεν το κυνηγάν.

στον Κινεζικο τον Μυλο
που τ` αλεθαν τακτικα
βγαλαν τωρα και μπουζουκια
πλεον οικονομικα …

καλουπια παρτε
μπουζουκια βγαλτε
κι αν τ` αποσωστε
δωστε και σωστε …

πηρα ενα μπουζουκακι
να σενιαρω τον καημο
κι ενω επαιζα Τσιτσανη
Μαρκο βαραγε αυτο …

Κινεζοι πισω
πριν σας τσακισω
τα μπουζουκακια
ειν` Ελληνακια !!!:088:

Ακριβώς…και γώ πιστεύω ότι οι κινέζοι κυνηγάνε να κυριαρχήσουν στις χαμηλές κατηγορίες οργάνων και δεν νομίζω να υπάρχει ανταγωνισμός εκεί σε λίγα χρόνια.
Είχα την τύχη να είμαι για μια μέρα σ αυτή την έκθεση το περασμένο σαββατο .Δυστυχώς μέσα στον χαμό δεν βρήκα ούτε τα ελληνικά αλλα ούτε τα κινέζικα μπουζουκια (για να περασουμε απ το περίπτερο με τα ντράμς και τις ηλεκτρικές κιθάρες κάναμε πάνω απ ένα τρίωρο χωρίς υπερβολή - παρεπιπτόντως ιδιαίτερα εντυπωσιακό ήταν να περπατάς ανάμεσα σε περίπτερα και να βλέπεις την ίδια στιγμή στο ένα τον Al di Meola να διαφημίζει την τάδε κιθάρα ,τον Satriani το δείνα πεταλάκι ,τον γερό Marshall να υπογράφει αυτόγραφα κτλ)
Αυτό που μπορώ να σας πώ όμως είναι ενδεικτικές τιμές απο άλλα όργανα που πουλούσαν … Κιθάρες ηλετρικές αλα Στρατοκάστερ με 20? , δωδεκάχορδες με 45? , κλασσικές απο 5? ,βιολιά ηλεκτρικά με 40? ,κοντραμπάσσο ηλεκτρικό 100? …όλα τα παραπάνω όργανα ήταν αξιοπρεπέστατα! περιττό να σας πώ ότι οι γερμανοί φεύγανε με καροτσια γεμάτα όργανα (εξάλλου είδα αρκετά γκρουπ μαθητών απο μουσικές σχολές να φεύγουν φορτωμένοι)
Το άλλο που είχε πλάκα ήταν κάποια περίπτερα αλα μίνι μάρκετ που πουλούσαν απο καβαλάρηδες,κλειδιά κιθάρας όλων των ειδών , κοκκαλάκια για καβαλάρηδες, μιζραπλίκια, ηλεκτρονικά για εκουαλάϊζερ και ό.τι άλλο μπορεί να φανταστεί ο νούς σας και έχει σχέση με κιθαροειδή…
Δε θα με εκπλήξει αν δώ και μπουζουκάκι κινεζούρα και μάλιστα με σχέδιο δράκο απ αυτους με τα μεγάλα κεφάλια :slight_smile:

Καλησπέρα παιδια!και εγω νέος στο φόρουμ, πήρα σχετικά πρόσφατα όργανο (τζουρα) και δεν μπορώ με τίποτα να φανταστω πως θα γεμίσει η αγορά με κινέζικα όργανα, στο μόνο τομέα, που έμενε ακόμα παραδοσιακά ντόπιας τεχνοτροπίας…δηλαδή αν ήμουν άτυχος, και δεν έπαιρνα την απόφαση να πάρω τώρα ένα όργανο, θα μπορούσα μελλοντικά να πάρω κάτι τέτοιο…η αλήθεια είναι πως είμαι περίεργος να πιάσω ένα τέτοιο όργανο για να δω (όσο μπορώ και ξέρω) τη διαφορά…Αν και δεν πιστεύω πως ένα κινέζικο όργανο θα μπορεί να επιβληθεί ενός καλού, από Έλληνα κατασκευαστή… Περιμένω να δω πότε (και αν) θα κυκλοφορήσει στην ελληνική αγορά…Περιμένω να δω και τις άλλες απόψεις, αλλά δεν το βρίσκω θετικό, αν αναλογιστούμε πως ακόμα και τα φτηνά όργανα είναι ελληνικής κατασκευής…Προσμένω στα σχόλια των φίλων που κατασκευάζουν και παίζουν το όργανο, να μας πούνε την άποψή τους…

Αυτό ακριβώς που προείπα. Κλασσικές κιθάρες με 5 ευρώ!! Ούτε τα γραμματόσημα για να έρθει από Κίνα…

Σημερα μιλησα και με καποιον αλλο φιλο ο οποιος τα ειδε τα οργανα στην εκθεση.αυτο που παρατηρησε ειναι οτι δεν ηταν απο μασιφ ξυλο.καπακι και σκαφος ηταν κοντραπλακε και απο πανω ενας καπλαμας ελατο και παλλισανδρος .τωρα πως το καταφεραν αυτο οι κινεζοι ειδικα στο σκαφος ειναι αξιοπεριεργο.Θα μας κουφανουν τελειως ετσι οπως πανε.τα μανικια μου ειπε οτι ηταν πολυ φαρδια κατι λιγοτερο απο κιθαρα ακουστικη χωρις βεργα.οταν ρωτηθηκαν οι κινεζοι αν μπορουν να βαλουν βεργα και ποσο κοστιζει του ειπαν 2 δολ?!?!?!?!?!:084::084::084:

Καλησπερα σε ολους. Σχετικα με τα κινεζικα θελω να πω κι εγω την γνωμη μου.Οι κινεζοι χρονια τωρα εχουν δραστηριοποιηθει σε πολλους τομεις αναιξερετως για την παραγωγη διαφορων ειδων με χαμηλο κοστος.Ομως!! τα ποιο πολλα ειναι μουφα. Προσφατα εχουν βγαλει κινητα που σε οψη ειναι παραπλησια του iphone με πολλες δυνατοτητες αλλα ενα παλληκαρι που πηρε ενα τετοιο πριν λιγο καιρο απο ενα σαιτ με τετοια προοιοντα κινεζικης τεχνολογιας ολα ενταξει με το κινητο εχει της παναγιας τα ματια δεν λεω αλλα για δυο μερες κρατησε ολη η χαρα. Γιατι?? Γιατι η μπαταρια ζεσταθηκε φουσκωσε παραμορφωθηκε το κινητο στα καλα καθουμενα και αποτελεσμα ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΑ!!! α και ξεχασα να πω οτι το πληρωσε 150 ευρα. Πριν λιγες μερες πηρε original iphone μπορει να εδωσε πολλα χρηματα παραπανω απο αυτην την κινεζικη βομβα αλλα οσα ειχε αυτο δεν το επιανε το σχιστοματικο ουτε 15% των λειτουργειων του!!! Εχω κι αλλα παραδειγματα τετοια. πχ με την νεα εταιρια την china motors που αρχιζει και δραστηριοποιειται και στην ελλαδα.Τα αυτοκινητα της ειναι μουφα. Οπου τελικα ακους χαμηλες τιμες σημαινει πως η ποιοτητα απουσιαζει… Ακομα παλαιοτερα λιγα εχουμε ακουσει για ηλεκτρικες συσκευες απο κινα πχ τα ατμοσιδερα που μου ηρθε τωρα στο μυαλο που επαιρναν φωτια και αλλα τετοια.Οπως κατι αναλογο συμβαινει και με τα κινεζικα ρουχα.Η ποιοτητα τους ειναι αθλια. Πριν ενα τριμινο περιπου μια γνωστη μου που φοραγε μια τετοια μπλουζα πηγε να αναψει το τζακι αν και το πλησιασε στο μισο μετρο το ρουχο αυτο αρχισε να ΚΑΙΓΕΤΑΙ!!! Ευτιχως προλαβε. Γι αυτο σας λεω μπορει να εχουν χαμηλη τιμη σε πολλα τα προοιοντα τους αλλα η ποιοτητα απουσιαζει αισθητα οπως προειπα. Κανενας δεν θα παει να αγορασει κινεζικο μπουζουκι κανενας σοβαρος τουλαχιστον και να πει α! ωραιο πραγμα. Αυτα φοβαμαι αν οντως κυκλοφορησουν στην αγορα και αγοραστουν απο καποιους αφελεις εν αρχη μπορει απο τα πολλα κουρδισματα να ξεκολλησει το καραουλο τους και να του ρθει στην μουρη πιατο κι αλλα πολλα τετοια τεχνικα.:019::019: Συνοψιζοντας θα θελα να πω πως ολος αυτος ο ντορος που γινεται με τα κινεζικα προοιοντα αργα η γρηγορα ο κοσμος καταλαβαινει και αλλαζει πορεια. Βεβαια υπηρξαν και θα υπαρξουν θυματα στο μελλον δεν αντιλεγω αλλα σ αυτο τον τομεα της κατασκευης μπουζουκιων δεν μπορουν να μας πιασουν με τα κινεζικα τους σκουποξυλα!! Καποια απομιμηση μπουζουκιου ναι μπορουν να κανουν αλλα μπουζουκι με @@@δια δεν προκειται. Ειναι σαν να παει ενας μαγειρας να φτιαξει εδω σουσι.Ε οπως και να το κανουμε δεν θα το πετυχει οπως αυτων.Στην χειροτερη θα του βγει παστο!!!:019::019::019: Ετσι λοιπον ειναι και για τους κινεζακους που δηθεν παν να απειλησουν το μελλον του μπουζουκιου στην ελλαδα και τους ελληνες οργανοποιους.

αυτα…

Κατ’ αρχήν δεν εκπλήσομαι. Για όποιον παρακολουθεί την αγορά την πορεία της και τους νόμους της αυτό ήταν αναμενόμενο. Τώρα, δεν περιμέναμε τους Κινέζους να μας χαλάσουν τα μπουζούκια, αυτό το κάναμε μόνοι μας. Αν ψάξει κανείς για φωτο του Νικολόπουλου πριν 10-15 χρόνια θα δει πως το μάνικο του μπουζουκιού που αναφέρει ο niavent, λιγο διαφέρει απο της κλασσικής κιθάρας (νομίζω πως είναι η υπερβολή της τετραχορδοποίησης). Εμείς κάναμε μπουζούκια τόσο στολισμένα που κανείς δεν ενδιαφέρθηκε για το ξύλο κάτω απο το καρναβαλίστικο καπάκι. Και, ακόμη και σήμερα βρίσκει κανείς στα παλαιοπωλεία μπουζούκια με ακρυλικό ηχείο τα οποία κάποτε πουλήθηκαν και κάποιοι τα αγοράσανε πολύ πρίν οι Κινέζοι ασχοληθούν. Σε ότι αφορά τις επιπτώσεις, νομίζω εξαρτάται και απο τους οργανοποιούς ή τους εμπόρους αλλά και απο εμάς τους πελάτες. Γιατί δηλ. να αγοράσει κάποιος ένα φτηνό όργανο κινέζικο και όχι πχ κάποια οικονομικά ‘‘μοντέλα’’ του Μάτσικα, του Παλάβρατζη (’‘καμπάνα’’), του άλλου Παλάβρατζη (’‘νότα’’), του Τ.Θεοδωράκη, του niavent, του Γ. Στροίκου (στη Γαλάτιστα Χαλκιδικής), να ξέρει τι αγοράζει και γιατί το πληρώνει όσο το πληρώνει και να έχει την όποια εγγύηση και service;
ΥΓ: ζητω συγνώμη απο όσους δεν αναφέρω, δεν είναι σκόπιμο ασφαλώς, έγραψα μόνο ότι γνωρίζω.

θα συμπληρώσω κάτι ακόμα. Ο Δεκαβάλας, ανθρωπος με μεγάλη ιστορία στη Θεσσαλονίκη, ( ο Θεσσαλονικιός Ζοζέφ, όπως διάβασα σε κάποιο παλιό σχόλιο στο forum), πουλάει μπουζούκια απο 600 ευρώ. Είναι δυνατόν να πάρει κάποιος κινέζικο, που θα το πουλήσει ο έλληνας έμπορος στη διπλή τιμή της αγοράς του (400 + φπα = 476) με καπάκι κοντρα πλακέ;

Η αληθεια ειναι οτι απο τη στιγμη που αρχισαν να φτιαχνουν θηκες για μπουζουκια οι Κινεζοι (εχω μια απο αφρολεξ, αρκετα καλη), ηταν αναμενομενο οτι καποια στιγμη θα εφτιαχναν και το περιεχομενο τους. :019::019:. Δεν πειραζει ομως. Ο μερακλης πιστευω θα προτιμησει να αγορασει οργανο μαθητικο (αφου συμφωνουμε οτι εκει υπαρχει ο ανταγωνισμος με τις ελληνικες βιομηχανιες) καλυτερης ποιοτητας απο Ελληνα κατασκευαστη και ας ειναι και πιο ακριβο. Αλλωστε η καψουρα θελει και εξοδα. Γενικως…:089:

Κάτι τελευταίο επειδή αναφέρθηκε. Δεν νομίζω πως είναι σωστός ο όρος “μαθητικό μπουζούκι”, “μαθητική κιθάρα” κλπ. Δεν έχει καμία αξία (ως όρος) διότι ένα τέτοιο όργανο περιορίζει τις δυνατότητες και επομένως τη διάθεση αυτού που μαθαίνει.

Το θέμα με την κινέζικη παραγωγή είναι πολύ μεγάλο. Τον τελετυαίο χρόνο δραστηριοποιούμαι στην εισαγωγή τεχνολογικού εξοπλισμού και όχι μόνο από την Κίνα. Στην δική μου περίπτωση συνάντησα τα παράκατω:

  1. Οι κινέζοι είναι ικανοί να φτιάξουν από αγγέλους μέχρι δαίμονες αναλόγως τι τους πληρώνεις.
    2)Το βασικό μέρος του κόστους σχεδόν σε όλα τα προϊόντα είναι η εργατοώρα και αυτό είναι που καθορίζει την τελική τιμή του προϊόντος. Την τελαυταία φορά που πήγα Κίνα το μηνιάτικο του ανειδίκευτου κινέζου εργάτη ήταν γύρω στα 60 δολάρια!! (7ήμερη/12 ωρη εργασία χωρίς υπερωρίες και χωρίς ασφάλιση!! και τατάν τατάν κυρίες και κύριοι το κινεζικό θαύμα είναι πραγματικότητα).
  2. Βασικό πρόβλημα του κινέζου είναι ότι γενικά δυσκολεύεται να παράγει σταθερή ποιότητα γιατί δεν δίνει σημασία στην λεπτομέρεια.
    4)Οι κινέζοι είναι οι μεγαλύτεροι έμποροι στον κόσμο εδώ και χιλιετίες αν και λόγω κουλτούρας δεν θέλουν να το δείχνουν.Τους αρκεί που το ξέρουν οι ίδιοι.
    Στο δια ταύτα:
    Βάλτε το κόστος σε υλικά που μας είχε ο Παναγιώτης (niavent), προσθέστε βαριά βαρια 20-30 ευρώ εργατικά και δείτε πόσο μπορεί να στοιχίσει το όργανο αν το φτιάξει ο Κινέζος. Μην ξεγελιέστε αν τους ενδιαφέρει πραγματικά η αγορά του μπουζουκιού και αποκτήσουν την τεχνογνωσία με τον κλασικό τρόπο (τους την μαθαίνει ελληνική βιοτεχνία οργάνων για να δουλέυουν φασόν για αυτήν -πχ τα σκάφη-, μαθαίνει ο κινέζος και σε ένα χρόνο πουλάει έτοιμα όργανα στην ελληνική αγορά στην μισή τιμή από ότι πουλούσε τα σκάφη στη βιοτεχνία) θα τρίβουμε τα μάτια μας. Άλλωστε μην εθελοτυφλούμε πόσα μουσικά όργανα δυτικών βιομηχανιών κατασκευάζονται στην Κίνα και πουλιούνται ως αμερικάνικα γιαπωνέζικα ή ότι άλλο θέλει κανείς. Πράγμα που ισχύει με τα ιταλικά πλακάκια, την ιταλική ακριβή ένδυση, γερμανικά μηχανήματα, αμερικάνικα προϊόντα τεχνολογίας κ.ο.κ. Τις προάλες σε αμερικάνικη συσκευή όταν άνοιξα το κουτί που έλεγε ‘‘made in USA’’, ανακαλυψα την πλακέτα (που είναι όλη η συκευή στην ουσία) που έγραφε ‘‘assembled in China’’. Τι να λέμε τώρα. Πάντως κόντρα πλακέ γυρισμένο σε καμπύλη έχω ξαναδεί σε όργανο οπότε προφανώς γίνεται.

Δεν ξερω με τι ασχολειστε και πως βιοποριζεστε οι φιλοι της σελιδας αλλα τα πραγματα ειναι εμφανως ασχημα πλεον( απο οικονομικης πλευρας βεβαιως, εξαιτιας των απολυσεων, των χαμηλων μισθων και το χειροτερο, των ατελειωτων καθε ειδους λογαριασμων που φθανουν σε καθημερινη βαση στο σπιτι). Οι περισσοτεροι πλεον εχουν ελαχιστοποιησει τα περιττα εξοδα για χαρη των βασικων αγαθων. Το βλεπω καθε μερα στο επαγγελμα μου. Θελω λοιπον να καταληξω , οτι αν οι Κινεζοι( και οποιοι τους ανοιξαν τα ματια), αποφασισουν να οργανωθουνε πανω στην κατασκευη των μπουζουκιων, να ειστε απολυτα σιγουροι οτι ενας ακομη κλαδος της Ελληνικης Επικρατειας(η οργανοποιεια) θα υποστει μεγαλα πληγμα, γιατι σε καθε επιχειρηση, την ανοδο του επιπεδου της δεν την φερνει μονο ο ‘‘μερακλης’’ που ετσι κι αλλιως ανηκει σε μια μικρη ομαδα, αλλα , ολο το εν δυναμει αγοραστικο κοινο, το οποιο δυσκολα θα διαθεσει ενα ποσο των 1000-1500 ευρω για οργανο, αφου την δουλεια του μπορει ανετα να την κανει και με ''φθηνιαρικο ‘’ οργανο( κι εντωμεταξυ, μεχρι να αποφασισει να παρει Ελληνικο οργανο, ο Ελλην κατασκευαστης θα εχει φθασει σε καποιο ειδος κραχ στην επιχειρηση). Το ιδιο αλλωστε συνεβη σε πολλα καταστηματα εμπορικα με την αφιξη των Κινεζων( ειναι ατελειωτοι οι μπαγασηδες- εναν κλεινεις, δεκα ξεφυτρωνουν).Κι εκτος αυτου δεν ειμαστε ολοι, τοσο καλοι γνωστες της ακουστικης ενος οργανου- στους πιο πολλους ολα ακουγονται ιδια- οποτε ποια η διαφορα?

Εύκολο!

Το Ελληνικό όταν το χτυπάς κάνει γκράν-γκράν, ενώ το Κινέζικο τσιν-τσιν :019:.

2 «Μου αρέσει»

Ναι και πολλοι κινεζοι που κατα καιρους εχουμε δει να ερχονται σε μαγαζια καφετεριες κτλπ με την πραματια τους κρεμασμενη μπροστα σαν μαρσιπο να πωλουν αναπτηρες φακους και αλλα τετοια τωρα θ εχουν στην πλατη μπουζουκια που θα παιζεις ΡΕ και θα αναβει φωτια για το τσιγαρο. θα παιζεις ΛΑ και θα γινεται φακος. ΦΑ θα γινεται σταχτοδοχειο και ΝΤΟ τσατσαρα:019::019::019::019: Μονο ετσι μπορει να πουλησουν. Για τετοια χρηση:019::019::019::019: