Κιθάρες με πολλές χορδές

Πιο καλή η μοναξιά…
και ακόμη ένα, χαλαρωτικό!

//youtu.be/7N4QqCJp0qM&feature=related

den mporo na do tis pfoto…mipos mporeis na mou tis teileis sto email mou? s_manolatos@hotmail.com

euxaristo polu!!!

Παρακαλώ πολύ, όχι greeklish.

κάνω μια έρευνα για τον συγκεκριμένο κατασκευαστή…
προσπαθώ να δώ τις φωτογραφίες αλλά δεν τις βρίσκω! μήπως μπορει κάποιος να μου στείλει το λίνκ ή να μου στειλετε τις φωτό στο μέιλ μου῞!῞῞!
s_manolatos@hotmail.com
Βρήκα πολλές πληροφορίες σε αυτή την συζήτηση, αλλά μάλλον δεν έχω καταλάβει από πότε μέχρι πότε δραστηριοποιείται σαν οργανοποιός ο Χρήστος Παρασίδης, αν γνωρίζει κάποιος ας απαντήσει…!
ευχαριστώ πολύ…

τι ειναι αυτες οι κιθαρες?

Φίλε Νίκος95, ψάχνοντας σε αυτό το θέμα θα βρεις αρκετά που θα εξηγήσουν κάπως την απορία σου.

ευχαριστω :smiley:

Theos1960, παλιότερα ερχόταν ένας Σέρβοσ και έπαιζε στην παραλία της Σαλονίκης με αυτό το σύστημα [#38]…
Ξέρεςι καν1 ΠΩΣ δουλεύει αυτό? δηλ. πως γίνεται η παραγωγή τυο ήχου, τεχνική κλπ ?
Ευχαριστώ

Φίλτατε Angelos A ,

Αν και ο Theos1960 έχει να μπει κοντά στον ένα μήνα (και κάτι παραπάνω) λογικά θα το δει κάποια στιγμή.

Όσον αφορά τώρα την κιθάρα στο post #38, δεν είναι τίποτα παραπάνω από μια double neck ηλ. κιθάρα (μια αναζήτηση στο google θα σε πείσει). Από την στιγμή που η κιθάρα είναι ηλεκτρική, η παρουσία των μαγνητών εξασφαλίζει ότι ένα χτύπημα των δακτύλων στην ταστιέρα παράγει ήχο. Επομένως η μουσική για δέκα δάχτυλα σε μια τέτοιου είδους κιθάρα είναι κάτι πολύ πιο εύκολο από όσο εντυπωσιακό θέλειο να φένεται την πρώτη φορά που το βλέπει κανείς. Ελπίζω να σε βοήθησα :241:

ναι ευχαριστω αλκο

Mε μεγάλο σεβασμό στα χρόνια σας… :slight_smile:

ου γαρ έρχεται μόνον…