Καφωδειο "ΕΛΛΗΝΙΚΟ"

Στην οδο Ιουστινιανου 3 στη Σαλονικη βρισκεται το καφωδειο “ΕΛΛΗΝΙΚΟ”
ενας χωρος παραδοσιακα στολισμενος , οπου γινονται μεσα του διαφορες
πολιτιστικες εκδηλωσεις , εκθεσεις ζωγραφικης , μουσικες βραδιες κ.λ.π.

Καθε Παρασκευη φιλοξενει την Καρδιτσιωτισσα στην καταγωγη Φωτεινη Βελεσιωτη
η οποια διαθετει φωνη “δωρικη” και ερμηνευει εχοντας τον Λάρη στο πλευρο της
να παιζει μπουζουκι , ρεμπετικα και αλλα νεοτερα ποιοτικα τραγουδια !!!

Ο Θεός την προικισε με φωνη που μοιαζει στη φωνη της Σωτηριας Μπελλου
και οταν ερμηνευει τραγουδια που ακουστηκαν απο αυτη , εαν κλεισεις τα ματια
νομιζεις πως ακους την Σωτηρια …

Πιστευω , εαν την ακουσετε , θα σας μαγεψει με την φωνη της
και σε τραγουδια χωρις καν να χρησιμοποιει μικροφωνο !!!

σημ. θα ηταν παραλειψη να μην αναφερω , πως καποιες Τεταρτες την φιλοξενει η “Πριγκηπεσσα” …

ΕΛΛΗΝΙΚΟ , Ιουστινιανου 3 , τηλ. 2310 237-016

Και ένα βίντεο με την κυρία Βελεσιώτη.

//youtu.be/F5LY6PRyLRg&feature=related

Πραγματι,η φωνη της μοιαζει αρκετα μ’αυτη της μεγαλης Μπελλου!Ειχα ακουσει και γω τα καλυτερα για καποιο μαγαζι με το ονομα ‘‘Καφωδειο’’
και σκοπευα να το επισκεφτω συντομα…Μιλαμε για τον ιδιο χωρο η μηπως προκειται για απλη συνονυμια?Το συγκεκριμενο μαγαζι μου το συστησαν σαν ρεμπεταδικο
και σημερα βλεπω οτι ειναι κατι πολυ περισσοτερο απ’αυτο…

Ο …Λαρυ… και στο ρεμπετικο συγκροτημα Θεσσαλονικης αργοτερα,με Λαζαρο Κουταλιδη και Αγαθωνα Ιακωβιδη…
τι μου θυμησες τωρα!

Να προσθεσω οτι το ονοματεπωνυμο του Λαρυ ειναι Λαζαρος Χαριτιδης,
καθως και οτι στο συγκροτημα συμμετειχε και ο Θανασης Τσακμακας…

παληου ουρανου χαλασματα…

Παρη , εαν νοσταλγεις τον ομολογουμενως εξαιρετο κ.Λαζαρο Χαριτιδη (παιζει και Χατζηχρηστο φουλ)
ελα μια βολτα στη Σαλονικη και μαλιστα απο Πεμπτη , ωστε να γνωρισεις κι αλλα στεκια ρεμπετικα !!!
(τωρα θα μου πεις τι λεω , αλλα δεν γινεται διαφορετικα) … βλεπω πως τον γνωριζεις καλα …
Και μονο η νοσταλγια σου αυτη , ειναι θετικο ερεθισμα για να επισκευτεις την πολη μου !!!

Με αφορμη τα παραπανω,θα ηθελα να αναφερθω επιπλεον σε ρεμπετικους χωρους και φιλους,
που εμφανιστηκαν εστω και για μια σαιζον-τω καιρω εκεινω-στην θεσσαλονικη:

Μπαλκονακι στην Τριανδρια,Ομορφη Νυχτα στην Παπαφη,Μπουλουκι στην Παπαφη,Πανδουρα στον Ευκλειδη,Τηνελλα στην Κονιτσης,Ποντικι στην Ξηροκρηνη,Λιμανιωτης στο λιμανι,Τομπουρλικα στην Καλαποθακη.

Χουλιαρας Γιωργος,Χουλιαρας Μανωλης,Παππος Μανωλης,Κουτσουρας Παναγιωτης,Λεμονη Αγγελικη,Δαρδαμανη Αννα,Καζαρα Φιλιω,Τσαλιγοπουλου Ελενιτσα,Τσαλιγοπουλος Μιλτος,Ρουστανης Θανασης,
Μητρεντζης Χρηστος,Παλαιοδημοπουλος Γιαννης,Αλεξανδρης Γιαννης,Καφουρος Βασιλης,Μαλαμας Σωκρατης,
Καρακοτας Ανδρεας,Χαλκιας Θανασης,Χατζηκυριακος Παντελης,Λαδα Μαρια.

Βεβαιος οτι ξεχνω καποιους,τα σεβη μου…