Καλοκαιρινή Μάζωξη

(Πάνος Καραγιώργος) #1

Λοιπόν, μ’αυτά και μ’αυτά μπήκε ο Μάης και δεν έχουμε αρχίσει ακόμα να μιλάμε για καλοκαιρινή μάζωξη.

Εγώ έχω μια πρόταση:
Καλή και η προβατίνα, αλλά μιας και μαζωχτήκαμε καμπόσοι ψαράδες εδώ χάμω, δε κάνουμε κανα διήμερο σε παραθαλλάσιο μέρος (ψαροταβερνοδιήμερο), να ρίξουμε και κανα παραγάδι το βραδάκι, να βουτήξουμε και οι βουτηχτάδες, να φάμε φρέσκο ψαράκι ενώ ρίχνουμε τις πενιές μας; Φαντάζομαι υπάρχουν κατάλληλα μέρη κοντά στην Αθήνα, είτε Αττική είτε προς Πελοπόνησο. Βεβαίως, μιλάμε για Ιούλη ή αρχές Αυγούστου για ευνόητους λόγους.

Άρη, Ισαάκ και λοιποί ρεμπετοψαράδες υποστήριξη…

(Ισαάκ) #2

ΚΥΠΑΡΙΣΣΙ, και τα μυαλά στα κάγκελα. :090:

ΥΓ: να δούμε επιτέλους αυτό το πανέμορφο μέρος:089:

(Παναγιώτης Καγιάφας) #3

Κυπαρίσσι?

Μήπως εννοείς Κυπαρισσία? :089:

(huzzam) #4

ενα ωραιο μερος στο οποιο εκανα camping παλια,ειναι το Δρεπανο Αργολιδας(διπλα στο Τολο).αλλα για -αλιευσιμο- ψαρι δεν ξερω τι παιζει.οι γνωντες ας πουν την αποψη τους.

(Ισαάκ) #5

Όχι εννοώ Κυπαρίσσι Λακωνίας, το οποίο απ΄οτι μου λένε φιλαράκια είναι ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ!!!

(Πάνος Καραγιώργος) #6

Κυπαρίσσι βεβαίως. Πέραν του ότι είναι πανέμορφο μέρος, έχει ιστορική σημασία μιας και είναι εκει έχει καταγωγή ο Σταύρος Τζουανάκος (από τη μητέρα του). Τον περασμένο Αύγουστο, μάλιστα, ο Σύλλογος Παραδοσιακής και Ρεμπέτικης Μουσικής Σπάρτης οργάνωσε στο Κυπαρίσσι συναυλία αφιέρωμα στον Σταύρο Τζουανάκο. Ορισμένοι συμφορουμίτες συμμετείχαν στην εκδήλωση.

Δείτε το σχετικό θέμα:
http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?t=17224&highlight=����������+���������

(yiorgosv) #7

Ξερει ο Παναγιωτης το Κυπαρισσι, αλλα εννοει Κυπαρισσια γιατι ειναι απο κει …
και εμαθα οτι κατι ψηνουν …

Το Κυπαρισσι παιδια ειναι φανταστικο, λιγο θολη η θαλλασα το μονο μειον …
οχι βρωμικη μην παρεξηγηθω, ισως επειδη ειναι ανοιχτο πελαγος.
Αν και πηγα περσυ δεν θα ειχα αντιρρηση γιατι δεν το χορταινεις σε μια μερα …

Προτεινω επισης Πετριές στην Ευβοια, ανατολικα, κοντα στην Κυμη.
Εχει και ρεμπετες εκει, Λευτέρης Κρόμπας, Μιχάλης Περήφανος κλπ

(Ισαάκ) #8

Αν ψήνουν κάτι τα παιδιά :127:να πάμε να βοηθήσουμε…στην κατανάλωση:107:

Μέσα και Πετριές

(proedros) #9

Παιδιά,όσο πιό σύντομα θ’αποφασιστούν οι ημερομηνίες συγκέντρωσης,τόσο πιό εύκολα για όλους μας.(Να κανονίσουμε για άδειες κλπ).Κανονίστε μόνο για Πελοπόννησο.

(yiorgosv) #10

:019::019::019:

(καπου 70-75 κιλα σε θυμαμαι …στυλακι !!)

(Κώστας Κ.) #11

Το Κυπαρίσσι έχει και website: http://www.kyparissilakonias.gr/Site.htm
:088:

(Ισαάκ) #12

Θυμάσαι καμιά 10ριά κιλά παρακάτω -πριν αρχίσω να ακολούθησω ταχύρυθμα με τις συνταγές ΚΚ…

(Ισαάκ) #13

Από πρόσφατο ταξίδι κολλητού μου που πήγε σε εξωτικό μέρος, προτείνω μιά εναλλάκτική τοποθεσία η οποία θα βοηθήσει τη χώρα μας να προάγει πολιτισμό -κλισεδάκι που φοριέται τόσο πολύ τελευταία!

Τί λέτε;

ΥΓ: Άντε γιατί κάποιοι από δω μέσα 10 χρόνια κοσκινίζουν:019:

Καλή ιδέα. Μόνο που μαζί με τα εισιτήρια θα παραλάβουμε και την αίτηση διαζυγίου από την κυρά.
Πρόπερσι είχε πάει στην Κούβα μία φίλη μου. Νόστιμο κορίτσι, γύρω στα τριάντα. Στην ερώτηση “πώς τα πέρασες εκεί;” μου απάντησε:
“Πώς να τα περάσω; Ημουν μακράν η πιο άσχημη γυναίκα σε μια αμμουδιά 30 χιλιομέτρων!”.

(ΔΗΜΗΤΡΗΣ_K) #15

Όσοι μπορούνε πάμε Κούβα οι υπόλοιποι Ασπρόπυργο…