Καινουργιο στεκι στην θεσσαλονικη

Όλος ο καλός κόσμος!!
Ο Τατασό παίζει ότι θέλει ενώ εμείς ότι μπορούμε!!:089:

Δημήτρη θα κάνετε καμια συναυλία ποθενα να έρθουμε να σας ξαναακούσουμε ή του χρόνου πάλι?

Με τις κιθάρες δεν έχουμε τίποτα αλλά στις 10 Αυγούστου σε ένα χωριό στο Ανατολικό Ζαγόρι θα παίξουμε το αφιέρωμα στους Σμυρνιούς συνθέτες.

Μας πέφτει λιγάκι μακριά… Δέν πειράζει απο τη νέα σεζόν θα σε απολαύσουμε μαζί με την παρέα σου…

Γειά και χαρά σε όλους.
Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι από εχθές ανοίξαμε την Πριγκηπέσσα.
Καλό χειμώνα.

Λοιπόν για τον Σεπτέμβριο έχουμε
19/και 20 Μανώλης Πάπος στις 23 Τομπουρλίκα και Πριγκηπέσσα μαζί (Παντελής Χατζηκυριάκος και Δημ.Μυστακίδης)και στις 27 μαζί με τον Ευγένιο Βουλγαρη αφιέρωμα στους σμυρνιούς συνθέτες του ρεμπέτικου.

Καλό χειμώνα Δημητράκηδες !!

3 και 4 Οκτώβρη φιλοξενούμε τον Μπάμπη Γκολέ ,11 με μια επιφύλαξη ακόμα, το σχήμα από το Τζιβαέρι της Αθήνας και 18 τον Παν.Αστεριάδη.
Γειά χαρά.

Ωχ πάλι χαμός θα γίνει… Με τον Πάππο την Πέμπτη θα προσπαθήσω να έρθω και νομίζω οτι εκείνη την ημέρα έχει συναυλία και ο Paco de Lucia στη Θεσ/νίκη. Μανούλα μου…

Η συναυλία του Paco ήταν εχθές, οπότε θα μπορέσεις να δεις και τον Paco και τον Πάππο.

Γεια σου Δημήτρη αδερφέ και δάσκαλε.Καλή αρχή και καλή αντάμωση.

Καλησπέρα,

Πήγα λοιπόν κι εγώ στην Πριγκηπέσα. Αφού διάβασα τόσο θετικά σχόλια σε αυτό το φόρουμ…Χμμμ…Δυστυχώς όμως απογοητεύτηκα λιγουλάκι…!!!
Δεν λέω…Είναι μαγαζί που θα ακούσεις καλή μουσική ! (Είπαν το “Μανάκι μου” που το λατρεύω)…
Αλλά έχει ένα βασικό αρνητικό: Έχει όσα περισσότερα τραπέζια θα μπορούσε να χωρέσει! Γιατί; Είναι κρίμα… Αυτή η σαρδελοποίηση μου άφησε πολύ αρνητικές εντυπώσεις…
Πόσο μάλλον που το μαγαζί ήταν γεμάτο…οπότε ο χαμός ήταν αναπόφευκτος!!!
Αυτή την παρατήρηση ήθελα να κάνω, γιατί θεωρώ ότι δεν βοηθάει να λέμε μόνο τα θετικά.:slight_smile:

Γειά σου Βερονίκη και καλωσήρθες στο μαγαζί μας. Ελπίζω να μείνεις ως το τέλος του προγράμματος όπως μείνανε και οι τόσοι άλλοι. Στο κάτω κάτω, είμαστε χαλαροί και τα τραπέζια μας είναι σε ανεκτές αποστάσεις!
:slight_smile:

Θα σου απαντήσω ως (στιγμιαίος) θαμών και ο φίλτατος Μυστακίδης δικαιούται να απαντήσει - άμα θέλει - ως μαγαζάτωρ. Η Πριγκιπέσα στήθηκε εν μέσω πολύ δύσκολων οικονομικών (παύλα) πολιτιστικών συγκυριών. Δεν ξέρω λεπτομέρειες ούτε έχω σχέση με το… εγχείρημα, αλλά ξέρω πως όποιος στις μέρες μας προσπαθεί να προωθήσει πρόγραμμα σαν αυτό της Πριγκιπέσας, είναι τουλάχιστον μισότρελος.

Θα το πω το δίκιο σου. Τα τραπέζια κι εμένα με ενόχλησαν. Αλλά αν δεν συνεκτιμήσουμε το χρηματο-οικονομικό μαζί με τον διατιθέμενο χώρο χάνουμε το ζητούμενο: Πως θα επιβιώσεις προκειμένου να είσαι παρών και αύριο με το συγκεκριμένο πρόγραμμα; Αφού λιγότερα τραπέζια σημαίνει μεγαλύτερες τιμές. Αφού μεγαλύτερες τιμές σημαίνει ποιο πλούσια εξυπηρέτηση, κάπου ενάμιση γκαρσόνι ανά τραπέζι. Και με τέτοια έξοδα και αυτού του είδους την εξυπηρέτηση άλλαξε ο χαρακτήρας και το ύφος του μαγαζιού (νέου τύπου θαμώνες και δε συμμαζεύεται).
Κατανοητή η συνέχεια.

Παροιμία σχετική και ουδόλως σεξιστική: “Το κοπάδι έχει ένα - άιντε δυο - αρσενικά”.
Και ο νοών ας νοήσει.

Αγαπητή Βερονίκη καλωσήρθες κατ αρχήν στο φόρουμ αλλά και στην πριγκηπέσσα.
Δεν θα προσπαθήσω να δικαιολογηθώ γιατί το θέμα που αναφέρεις είναι κάτι που ειλικρινά δεν μπορεί να ελεγχθεί.Τι εννοώ.Το μαγαζί όταν ξεκίνησε είχε μέσα 105 καρέκλες.Αυτή την στιγμή έχει 85 γιατί κρίναμε ότι είναι λάθος να στριμώχνουμε τον κόσμο.Προφανώς όμως εσύ ήρθες η παρασκευή ή Σάββατο που συμβάινει το εξής.Όλοι έρχονται με παραπάνω κόσμο στην παρέα τους απ αυτήν που είχαν κλείσει και έτσι συμβαίνει αυτός ο χαμός που εσύ αναφέρεις.Αυτός είναι ο μόνος λόγος.Ούτε οικονομικοί ούτε άλλοι λόγοι.
Το εντυπωσιακό πάντως είναι ότι σε ενόχλησε αυτό και όχι η απίστευτη βαβούρα που επικρατούσε για να μην πώ καμμιά πιο βαριά κουβέντα.
Ειλικρινά αν ήταν στο χέρι μου Παρασκευή και Σάββατο θα το κρατούσα κλειστό!!
Γιατί δεν δοκιμάζεις καμμιά καθημερινή;

Αυτό που αναφέρει ο Δημήτρης είναι πραγματικά ένα από τα σημαντικότερα προβλήματα. Σε μέρη όπου πας κατεξοχήν για να ακούσεις, η βαβούρα είναι τόσο ενοχλητική που πραγματικά ούτε οι μουσικοί ακούν τι παίζουν! Ενίοτε δε διάφοροι θαμώνες θεωρούν τη μουσική “εμπόδιο” και ξελαριγγιάζονται ακόμα περισσότερο για να ακουστούν, αγνωόντας τη φιλοσοφία και το λόγο ύπαρξης του συγκεκριμένου μαγαζιού. Ακόμα κι εμείς που παίζουμε εντελώς ερασιτεχνικά έχει τύχει πολλές φορές να εκνευριστούμε από τη φασαρία των γύρω.

Δυστυχώς είναι σημείο των καιρών. Οι νεοέλληνες πασχίζουμε να ακουστούμε κι όχι να ακούσουμε. Το συζητούσαμε και τις προάλλες που βρεθήκαμε σε μία παρουσίαση δίσκου, όπου αν και όλοι είχαν πάει για να ακούσουν (υποτίθεται) μετά βίας ακούγαμε την κομπανία…

…όντως. Είναι κατάντια, και δεν το καταλαβαίνω με τίποτα. Το κάνουν δε και “άνθρωποι του χώρου”. Κανένας δε βγάζει το σκασμό και ειδικά όταν πάει σ’ενα χώρο για ν’ακούσει ζωντανή μουσική. Ειδικά όταν πιεί και το κάτιτις του, τότε …

Μήπως τα βλέπετε λίγο “ελιτίστικα” ;
Οι άνθρωποι που πάνε στα μαγαζάκια δεν πάνε για να είναι “μουγγοί”, σαν να πηγαίνουμε σε συναυλία του Χατζιδάκι… Βγαίνουν μια φορά στο τόσο, γιατί δε βαστάει το πορτοφόλι τους να κάνουν συχνές εξόδους, και πάνε για να χαρούν, να εκτονωθούν, να δουν κόσμο, να μιλήσουν, να ξεφύγουν από την σκληρή καθημερινότητά τους !
Εδώ, ούτε ο Τσιτσάνης δεν δυσανασχετούσε με τις φωνές και τα μαχαιροπήρουνα…
Μην είμαστε υπερβολικοί…

Οι μουσικοί που δεν θέλουν τέτοια “καψόνια” έχουν επιλέξει να μην δουλεύουν σε μαγαζιά.
Και δεν είναι και λίγοι…

Δεν είπαμε να είναι μουγγοί Ιωάννα μου .Να μήν ουρλιάζουν είπαμε.Εχει πάρα πολλά μαγαζιά που μπορούν να πάνε και να εκτονωθούν και να είναι όλοι καλά.Στο κάτω κάτω μην τα κάνουμε όλα ίδια.Δεν πιστεύω να πήγε ποτέ κανείς απ αυτούς στα Goodys να παραγγείλει πατσά!!!Κάθε μαγαζί πουλάει διαφορετικό πράγμα με διαφορετικό τρόπο.Ας επιλέγουν αυτό που τους ταιριάζει για την μοναδική τους όπως λές έξοδο, καλύτερα.
Ίσως ήταν λάθος ή προσπάθεια αλλά ελπίζαμε σε κάτι διαφορετικό.,το οποίο βέβαια έχει συμβεί αρκετές φορές αλλά τις πιο πολλές όχι.Και η υπομονή είναι κάτι που δυστυχώς τελειώνει εύκολα.
Τώρα αν η σωστή επιλογή είναι να κάτσουμε σπίτια μας…;;;

Μάλλον πρέπει να αλλάξω και την υπογραφή μου ,γιατι θα παρεξηγηθώ!

Και δεν είναι μόνο ότι ενοχλούν και δυσκολεύουν το έργο των μουσικών, όλοι αυτοί που γκαρίζουν. Είναι ότι δεν αφήνουν κι αυτούς που πάνε για ν’ ακούσουν, ΝΑ ΑΚΟΎΣΟΥΝ, ΒΡΕ ΑΔΕΡΦΈ! ! ! !
Ξέρεις τι θα πει την ώρα που ο άλλος πάνω στο πατάρι κάνει αμανέ και βγάζει την ψυχούλα του, να ακούς την άλλη απ’ το παραδίπλα τραπέζι να μιλάει για τα νύχια της;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Έλεος! Αφήστε μας να απολαύσουμε, ρε γμτ! Όχι άλλοι άσχετοι και όχι άλλη ασχετίλα!