Ιωάννης Χαλικιάς

Και ερχόμαστε στον Κολούμπια Ελλάδος με αριθμό κυκλοφορίας DG-275.

Εδώ Ελένη ο Μανιάτης δεν πετυχαίνει τον αριθμό μήτρας για το Μινόρε του τεκέ που είναι ο WG-485 σύμφωνα με την ετικέτα. Ο αριθμός μήτρας για το Μυστήριο είναι σωστά ο WG-395. Στα αρχεία 1-2 οι ετικέτες από τα παραπάνω τραγούδια.

Εδώ πρέπει να πούμε δύο λόγια για τις δύο (2) αυτές ηχογραφήσεις.

Καταρχάς οι ηχογραφήσεις αυτού του δίσκου έγιναν στην Αθήνα αφού άρεσαν τα τραγούδια μετά την κυκλοφορία του DGX-36 που είδαμε παραπάνω. Δεν γνωρίζουμε ποιοι Μουσικοί συμμετέχουν στην ηχογράφηση αυτή. Ενδέχεται όπως πιστεύουν πολλοί στο Μπουζούκι να είναι ο Σπύρος Περιστέρης.

Πρέπει να γίνει αναφορά και στην διαφορά των αριθμών μήτρας ανάμεσα στα δύο τραγούδια. Όπως προκύπτει από τις ετικέτες των δίσκων τα δύο τραγούδια ηχογραφούνται με διαφορά 90 αριθμών. Αυτό που προξενεί απορία είναι ότι η Κολούμπια Ελλάδος ηχογραφεί πρώτα το Μυστήριο (που φαίνεται να το πιστεύει περισσότερο) και μετά το Μινόρε του τεκέ.

Ενδιάμεσα των δύο αυτών ηχογραφήσεων η Κολούμπια βάζει τον Μπάτη να ηχογραφήσει τα “Σούχει λάχει” και “Μπάτης ο Δερβίσης”. Αυτό μας λέει ότι η Κολούμπια πρώτα ηχογραφεί Το Μυστήριο και τα δύο κομμάτια του Μπάτη και μετά ηχογραφεί το Μινόρε του τεκέ. Αν και το Μινόρε του τεκέ ηχογραφείται μετά τα τραγούδια του Μπάτη, ο δίσκος κυκλοφορεί πριν του Μπάτη.

Πάντως αυτές όλες οι ηχογραφήσεις γίνανε σε σύντομο διάστημα αν και οι αριθμοί μήτρας απέχουν πολύ μεταξύ τους. Φαίνεται τον Οκτώβριο-Νοέμβριο του 1932 να έχουμε μαζικές ηχογραφήσεις τραγουδιών από την Κολούμπια.

Στοιχεία από το EMOR του Spottswood και από φωτογραφίες ετικετών:[b]

ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ[/b], Ζεϊμπέκικο
Columbia Αμερικής 56294-F (206583)*
Νέα Υόρκη, Ιανουάριος 1932

Ανατυπώσεις:

Columbia Ελλάδος DGX 36
CBS 82290 (33 στροφών)
40-82290 ©

*Ο Spottswood μας δίνει τον πλήρη αριθμό μήτρας: W 206583-1 (όπου W = ηλεκτρική ηχογράφηση με το σύστημα της Western Electric· το πρόσθετο ψηφίο στο τέλος, μετά την παύλα, αφορά τον αριθμό λήψης).

[HR][/HR]
ΜΙΝΟΡΕ ΤΟΥ ΝΤΕΚΕ
Columbia Αμερικής 56294-F (206584)*
Νέα Υόρκη, Ιανουάριος 1932

Ανατύπωση:

Columbia Ελλάδος DGX 36 (με διορθωμένο τίτλο ΜΙΝΟΡΕ ΤΟΥ ΤΕΚΕ)

*Όπως και προηγουμένως, ο αριθμός μήτρας κατά τον Spottswood είναι W 206584-1.

DGX 36 (206584).jpg

(Η ετικέτα από άρθρο του Σταύρου Κουρούση)

[HR][/HR]
ΡΑΣΤΕ ΤΟΥ ΝΤΕΚΕ
Columbia Αμερικής 56327-F (206602)*
Νέα Υόρκη, 1933

Ανατύπωση:

CBS 26116 (33 στροφών)

*Spottswood: W 206602-3 (δηλαδή γίνανε 3 λήψεις και κυκλοφόρησε η τελευταία!).

(Η ετικέτα από το αρχείο του Αυγέρη Φακίρη)

[HR][/HR]
ΜΟΥΡΜΟΥΡΙΚΟ
-ΖΕΪΜΠΕΚΙΚΟ
Columbia Αμερικής 56327-F (206603)*
Νέα Υόρκη, 1933

*Spottswood: W 206603-1.

(Η ετικέτα από το αρχείο του Αυγέρη Φακίρη)

[HR][/HR]
Επίσης, το παρακάτω (δεν καταγράφεται από τον Spottswood):[b]

ΤΡΙΚΟΥΒΕΡΤΟ
[/b]Athena (Recordings, New York, N. Y.), με αριθμό δίσκου: 1903
Νέα Υόρκη, πιθανώς στα 1948 (:wink:

αλλά και αυτό, αν εξαιρέσεις την πρόζα της αρχής:

ΞΕΦΤΙΛΗΣ

Athena (Recordings, New York, N. Y.) 1903
Νέα Υόρκη, πιθανώς στα 1948 (:wink:

[HR][/HR]
Μπάμπη, θες στοιχεία και για τις εκτελέσεις Περιστέρη; Να κοιτάξω αν είναι. Πάντως οι αριθμοί μήτρας στον DG 275 είναι WG 485 για το ΜΙΝΟΡΕ ΤΟΥ ΤΕΚΕ και WG 395 (αν διαβάζω σωστά) για το ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΖΕΪΜΠΕΚΙΚΟ. Στο δίσκο γράφεται ότι παίζει μπουζούκι και κιθάρα αλλά εγώ ακούω δυο κιθάρες.

Μετά τους τρεις (3) παραπάνω δίσκους έρχεται και η ODEON και τα ηχογραφεί και η ίδια (και πάλι ο Περιστέρης;) και μπαίνουν στον δίσκο GA-1631.

Στις ετικέτες που ανεβάζω δεν διακρίνεται ο αριθμός μήτρας για το Μινόρε του τεκέ και ακολουθώ τον αριθμό μήτρας του Μανιάτη. Δεν γνωρίζω πότε ηχογραφήθηκε και πότε κυκλοφόρησε ο δίσκος.

Αυτή είναι η σειρά με τις ηχογραφήσεις και κυκλοφορίες του Μυστήριου και του Μινόρε του τεκέ. Συνολικά 3 ηχογραφήσεις και 4 κυκλοφορίες.

Φώτη και λοιποί, γράφαμε ταυτόχρονα. Τώρα βλέπω τις δημοσιεύσεις, συγγνώμη αν επαναλαμβάνω πράγματα.

Η μήτρα WG 485 είναι το Νοέμβριο του 1932 αφού σύμφωνα με τον Copeland οι μήτρες WG 399 έως και 492 έχουν ηχογραφηθεί αυτόν το μήνα. Για την WG 395 ο συγγραφέας δεν έχει στοιχεία. Πιθανώς όμως να είναι ηχογραφημένη στα τέλη Οκτώβρη, αφού η WG 388 έχει γίνει στις 19 Οκτώβρη 1932.

Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους σας!
Μπράβο, Σταύρο, μπράβο, Φώτη, μπράβο και σε σένα, Πελοποννήσιε!

Θα επιχειρήσω να διορθώσω τα αρχικό μου ποστ, μετά από τις δικές σας επισημάνσεις.

  1. COLUMBIA ΑΜΕΡΙΚΗΣ
    CO-56294-F
    W - 206583-1 Το Μυστήριο
    W – 206584-1 Μινόρε του ντεκέ [Ιανουάριος 1932]

  2. COLUMBIA ΑΜΕΡΙΚΗΣ
    CO-56327-F
    W-206602-3 Ράστε του ντεκέ
    W- 206603-1 Μουρμούρικο [Νέα Υόρκη, 1932]

  3. COLUMBIA ΕΛΛΑΔΟΣ
    DG- 275
    WG- 485 Μινόρε του τεκέ
    WG- 395 Το μυστήριο [1932, είναι η εκτέλεση με τον Περιστέρη]

  4. COLUMBIA ΕΛΛΑΔΟΣ
    DGX-36
    CBS 82290 (33 στροφών)
    40-82290 ©
    Μινόρε του τεκέ
    Το Μυστήριο [1932]

  5. ΤΡΙΚΟΥΒΕΡΤΟ
    Athena (Recordings, New York, N. Y.),
    με αριθμό δίσκου: 1903
    Νέα Υόρκη, πιθανώς στα 1948 (:wink:

  6. ΞΕΦΤΙΛΗΣ
    Athena (Recordings, New York, N. Y.) 1903
    Νέα Υόρκη, πιθανώς στα 1948 (:wink:

  7. ODEON Ελλάδος GA-1631
    GO -1838 Ταξίμ Μινόρε
    GO -1839 Μυστήριο Ζεϊμπέκικο [1933]

Χαιρετώ και πάλι την παρέα.

Κώστα όταν οι πληροφορίες που ανεβάζουμε είναι σωστές και πληροφορούν τους ενδιαφερόμενους τότε καλώς μας κοινοποίησες τα θέματα σου. Δεν έχει σημασία ποιος το έκανε πρώτος ή δεύτερος ή ταυτόχρονα. Όλοι προσπαθούμε να βοηθήσουμε με τις αναρτήσεις μας.

Μια μικρή παρατήρηση έχω να κάνω που αφορά την ημερομηνία ηχογράφησης του “Ράστε του ντεκέ” και “Μουρμούρικο” που όπως γράφεις είναι του 1933. Οι διαφορά στους αριθμούς μήτρας των δύο αυτών κομματιών με τα τραγούδια “Το Μυστήριο” και “Το Μινόρε του ντεκέ” είναι μόλις 20 νούμερα που σημαίνει ότι ηχογραφήθηκαν πολύ κοντά μεταξύ τους. Δεν γίνεται λοιπόν να δίνει ο Spottsgood ως ημερομηνία ηχογράφησης το 1933. Είναι και αυτά Ιανουάριο/Φεβρουάριο του 1932.

Επίσης τα τραγούδια που ηχογραφήθηκαν για την ODEON αν και έγραψα ότι δεν γνωρίζω πότε ηχογραφήθηκαν, μετά από μία καλύτερη ματιά είναι σίγουρα πριν το καλοκαίρι του 1933 χωρίς να μπορώ να πω το πότε ακριβώς.

Τέλος ανεβάζω και τις ετικέτες από τα τραγούδια “Τρικούβερτο” και “Ξεφτίλης” στην Athena records.

Καλή συνέχεια σε όλους

Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες

Καλημέρα σεόλους. Είμαι νέο μέλος. Σχετικά με τις φωνογραφίες στο μινόρε του τεκέ θέλω να παραθέσω 2 φωτογραφίες αλλά δεν γνωρίζω το τρόπο διαδικασίας από κινητό. Στην πρώτη με την κόκκινη ετικέτα είναι η Αμερικανική έκδοση ενώ η δεύτερη είναι η Ελληνική. Υπάρχει μία διαφορά και στη λέξη ντεκέ όπως αναγράφεται στην πρώτη αντί τεκέ όπως αναγράφεται στην δεύτερη. Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

2 «Μου αρέσει»

deke
DX 36

2 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα! Καλώς ήρθες! Ευχαριστούμε για το υλικό, υπάρχει σχέση με τον Χαλικιά ή απλά συνωνυμία;

1 «Μου αρέσει»

Καλημέρα! Σχετικά με το υλικό δε χρειάζονται ευχαριστίες, ότι έχει ο καθένας μας παραθέτει. Τώρα αν υπάρχει συνωνυμία δεν γνωρίζω αλλά όπως φαίνεται και στους δίσκους αναγράφεται ΧΑΛΙΚΙΑΣ και όχι ΧΑΛΚΙΑΣ όπως είναι το δικό μου. Η διαφορά είναι ένα “Ι”.

1 «Μου αρέσει»

πληροφοριες για την ζωη του τζακ χαλικια, δινει ο γιωργος κατσαρος στις συνεντευξεις που του εχει παρει ο κουναδης. ειναι μεσα στη σελιδα με το αρχειο του.