Θήκη για κιθάρα

Μετά απο μικροχτύπημα στην κιθαρούλα μου, εντός της μαλακής θήκης που έχω (…ευτυχώς δεν υπήρξε “τραυματισμός”, μόνο ψυχολογικό ταράκουλο…) είπα να κοιτάξω για σκληρή θήκη. Απο αυτά που είδα στο site του νακα και σε άλλα παρεμφερή site δεν κατάλαβα εάν μου κάνει κάποια απο τις βαλίτσες που είδα. Έχει κανείς να προτείνει κάτι συγκεκριμένο και δοκιμασμένο για κιθάρα 3/4 ή έστω κάποιος να ξέρει μάστορα που να κάνει custom made θήκες για κιθάρες;;

μερσί…

Μητσάρα εγώ για την Απαρτιάν μου πήγα και πήρα σκληρή θήκη (όχι “βαλίτσα”, soft case) για κλασσική. Για να καλύψω την μικρη διαφορά μεγέθους πήρα μια ωραιότατη πετσέτα και την δίπλωσα, οπότε τώρα το κιθαρόνι δεν κουνιέται και είναι ασφαλές.

χαιρετώ
σχετικα με τις σκληρες θηκες.τι ειναι ποιο βολικό? η βαλίτσα? ή υφασματινη που εχει και αυτή σκληρο κέλφος απο μέσα?
2-3 ατομα που ρωτησα μου λενε υφασματινη γιατι η βαλίτσα δεν ειναι βολική. με αυτές τις υφασματινες μπορεις να έχεις το κεφαλι σου ησυχο?
το μονο μειονεκτημα που βλεπω στις βαλιτσες ειναι το οτι δεν εχουν ιμαντες για τους ομους.

Οι χειροποίητες όπως αυτές στο σαιτ του Χριστονάκη από τι τιμή ξεκινάνε αν γνωρίζετε??? (για μπουζούκι αλλά και γενικά)