Η προσευχή του μάγκα - Ποιοί είναι οι δημιουργοί;

Ρε, τι χαμός γίνεται στα σχόλια κάτω από το τραγούδι!
Προσωπικά τείνω να συμμεριστώ τα αναφερόμενα και τους προβληματισμούς του Γιώργου του Βαβουλέ.
Πώς άραγε έχει τεκμηριωθεί η πατρότητα του τραγουδιού από πλευράς πνευματικής ιδιοκτησίας; Και γιατί άργησε τόσο εκκωφαντικά ο φερόμενος ως δημιουργός του να διεκδικήσει την πατρότητα;

Να πω και πώς μου φάνηκε ως τραγούδι, μια που ποτέ δεν με είχε ξανααπασχολήσει.
Όσο και αν το άκουγα δώθε κείθε, δεν το άντεχα παρά ελάχιστα. Μου ηχούσε πολύ παράταιρο στ’ αφτιά μου: οι στίχοι μηρυκάζουν δουλικά τη μεσοπολεμική χασισοθεματική, μετά από πενήντα ολόκληρα χρόνια (!), χωρίς να προσθέτουν ούτε ψήγμα δημιουργικής ανανέωσης. Η μελωδία υποφέρεται περισσότερο κατά στιγμές, αν και μου ακούγεται εκτός ρεμπέτικου στίγματος και κλίματος.

Μα φυσικά! Αφού τη μελωδία αυτή την έπαιζαν, λέει, φουστανελάδες του ΄21 όταν, με τα ταμπουρομπούζουκά τους κατέβηκαν στις πόλεις, με τη λήξη του Αγώνα. Γι’ αυτό και το τραγούδι γράφτηκε ως τσάμικο. Και η αδιάσειστη απόδειξη: έχετε ξανακούσει ρεμπέτικο τσάμικο; Όχι; Να λοιπόν η απόδειξη ότι το έφτιαξαν φουστανελάδες της επανάστασης!

Φυσικά, θα προσυπογράψω μαζί με τον Άνθιμο σε ό,τι αφορά την καθυστέρηση της κατοχύρωσης των συνθετικών δικαιωμάτων, έχοντας διαβάσει και τα λεγόμενα του Γιώργου του Βαβουλέ, ειδικά σχετικά με Τσομίδη…

Υ. γ. Ξαναθυμίζω τα γραφόμενα στο #14 παραπάνω.

1 «Μου αρέσει»

Απ’ ό,τι φαίνεται στα σχόλια στα σόσιαλ, υπάρχει τεκμηριωμένος αντίλογος για το ότι ούτε αυτός το έγραψε. Εξάλλου έχω λόγους να πιστεύω ότι τόσα χρόνια επίτηδες κρύβεται ο δημιουργός, μου κάνει εντύπωση που βρέθηκε άνθρωπος να διεκδικήσει την πατρότητα τέτοιου άκυρου άσματος, στιχουργικά και ρυθμικά (ακούς εκεί εναλλαγή μπολερό και τσάμικου, σαν να μην ήξερε να μετρήσει).
Πόσο μάλλον που οι δύο στροφές που κάτι έχουν να πούν έστω και λίγο (…του αργιλέ μας οι φωτιές να κάψουνε τον 'Άδη / για να’ρχονται οι φίλοι μας που κάθονται χαρμάνια…) προστέθηκαν μετά και δεν τις διεκδικεί κανείς.
Δεν είναι τυχαίο ότι το τραγούδι είναι “φασαίος αλέρτ” και έχουν καταγραφεί ένα σωρό δικαιολογίες αποφυγής της παραγγελιάς (το παίζουμε πάντα στο τέλος κλπ), όπως όταν έρχεται ο άλλος και από κοτζάμ Τσιτσάνη ζητάει την “λιτανεία του μάγκα”.

4 «Μου αρέσει»

… και να πεις ότι ήταν καν΄να 16άρι ( = 7 + 9 ή 9 + 7;) ή εκείνα τα απίστευτα 129 / 128 των Ινδών… Τριάρι είναι, σκέτο τριαράκι!

Υπερβολικοί είστε. Εγώ βρίσκω ότι το να εναλλάξεις τριάρι τσάμικο με τεσσάρι (δεν ήξερα ότι το λένε μπολερό) τόσο γλυκά και ομαλά ώστε να μην το παίρνουν χαμπάρι παρά μόνο οι μουσικοί, κι αυτοί όταν το προσέξουν λίγο παραπάνω, είναι μια μικρή συνθετική μαγκιά.

2 «Μου αρέσει»

… η οποία όμως δεν πέρασε στα πάλκα, ίσως γιατί πράγματι, αν δεν το ψάξεις δεν το βρίσκεις. Κρίμα τη μαγκιά λοιπόν, στράφι πήγε…

Έχω ακούσει τον Πάνο Σαββόπουλου πριν δέκα - δεκαπέντε χρόνια να λέει οτι έχουν βρεθεί στίχοι του τραγουδιού σε μοναχους στο Άγιον Όρος. Το τερμάτισε. Το αναφέρω μόνο για το αστείο της υπόθεσης

3 «Μου αρέσει»

Κι εγώ έχω ακούσει τον Πάνο Σαββόπουλο να λέει πολλά. Συνήθως, πάρα πολλά…

2 «Μου αρέσει»

Να υποθεσω αστειευεσαι, ε; Για τους φουστανελαδες του 21 εννοω…

Ε, μα προφανώς και αστειεύομαι, δεν γίνεται να τα ψάξεις στα σοβαρά αυτά τα πράγματα…

3 «Μου αρέσει»