Η παράδοση συναντά την τεχνολογία...

Νίκο, τελευταία, κάποια προβληματάκια παρουσιάστηκαν στο forum απο -λάθος σύνταξη-. Η λές να φταίει η δική μου βιαστική ανάγνωση?
Αν και το διάβασα 3-4 φορές πριν απαντήσω.

:slight_smile:
Πάνος

Θα προτείνω να “μπανάρουν” το Φωλιά για δυο-τρεις μέρες, να πάρουμε τα ίσα μας. Εχουν αρχίσει όλοι και τρώνε λέξεις! :019:

Μηπως βγαινει καποιο περιοδικο σχετικα με το ρεμπετικο?

Βεβαίως, η Κλίκα. Συζητήσεις που αφορούν το περιοδικό θα βρεις εδώ και το ίδιο το περιοδικό εδώ.

Εδώ κι αν δε συνάντησε η παράδοση τη τεχνολογία :slight_smile:

καλώς το φίλο:088:

Ο ηλεκτρονικός γ α μ ι ά ς, με άλλα λόγια… Ξέραμε τη φουσκωτή γκόμενα των ναυτικών, τώρα ήρθε και αυτό.

τοι ενωις αρι οτη κανο ωρθωγραφηκα!:088:

Ούτε το ερωτηματικό δεν πέτυχε ο μπαγάσας!!!:019:

Πάντως από όταν ξεκίνησε η κουβέντα στο συγκεκριμένο θέμα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση, την οποία τελικά θα κάνω τώρα. Νομίζω πως το θέμα τεχνολογία και παράδοση το άρχισε ο φίλος μας με λάθος αφορμή. Κι αυτό γιατί πέρα από την ποιότητα της αφορμής, υπάρχει και το εξής ζήτημα. Το σουβλάκι ουσιαστικά ΔΕΝ αποτελεί παραδοσιακό προϊόν της Ελλάδας, και μη γελιόμαστε. Αργότερα ανακαλύφτηκε, νομίζω τη δεκαετία του '60 με τις απαραίτητες επιφυλάξεις. Παραδοσιακά είναι τα κεμπάπ, τα ελασσονίτικα, τα κοκκορέτσια και πάει λέγοντας. Εν αντιθέση το σουβλάκι αποτελεί εμπορικό- τουριστικό νεωτερισμό στα κρεατοσκευάσματα. Το ότι αποτελεί ελληνική ιδιαιτερότητα δεν σημαίνει ότι είναι κομμάτι της παράδοσης.

ηλεκτρονικός μ α λ ά κ α ς πες καλύτερα Νίκο! Χα και τον έχει κάνει τέστ ραίντ κάποιος της NASA. Η μ α λ α κ ί α βλέπεις μετράει αλλιώς αν είσαι αστροφυσικοναυπηγός μ α λ ά κ α ς…:092:

:019::019:

(δεν με έφτανε το μπραβόκουμπο)

Ξερεις εσυ να " κουρδουκλιεσαι " , μπαγασινι …:092:

5 posts were split to a new topic: Η ιστορία του (τυλιχτού) σουβλακιού

Όχι ρε Νίκο… όχι ρε Νίκο και πεινάω… όχι ρε Νίκο και είναι κρίμα να χαλάσω την μετεορταστική δίαιτα…

Προσπαθώ να κατεβάσω ενα αρχείο (μουσικο) διάρκειας 13 λεπτων.Στην αποθήκευση λοιπον
η μπάρα τελειώνει στα 10 λεπτα , και χάνω τα 3 τελευταία τα καλύτερα γαμω το καντύλι μου:245:

Καλά ρε παιδια …συγνώμη δε το ήξερα οτι τα σουβλάκια αποτελούν τχνολογικό επίτευμα:112:

δεν ειπαμε οτι το σουβλακι ειναι τεχνολογικο επιτευγμα, αλλα η συγκεκριμενη ιστοσελιδα που στην ουσια παιρνει ενα παραδοσιακο εδεσμα και το τοποθετει στον ψηφιακο χαρτη…(κατα μια εννοια)