Εργασία για την κατασκευή του τζουρά

[LEFT]Αγαπητοί φίλοι είναι η πρώτη φορά που δημιουργώ ένα καινούργιο θέμα στο forum. Με την ευκαιρία θα ήθελα να ευχαριστήσω τους συμμετέχοντες για τις χρήσιμες πληροφορίες που δίνουν καθώς και τους ανθρώπους που έχουν στήσει αυτό το καταπληκτικό site.
Θα ήθελα επίσης να συστηθώ: λέγομαι Πέτρος Μουστάκας. Είμαι μουσικολόγος και εδώ και ένα χρόνο έχω ξεκινήσει την εκπόνηση της διδακτορικής μου διατριβής σχετικά με την κατασκευή των λαουτοειδών μουσικών οργάνων. Καταλαβαίνετε ότι το forum είναι μένα μια αστήρευτη πηγή γνώσεων για την οποία σίγουρα θα κάνω ιδιαίτερη αναφορά στην εργασία μου.[/LEFT]

Για να μην ξεφύγω από το θέμα: ρίξτε μια ματιά στο παρακάτω link, πιστεύω ότι έχει πολύ υλικό για συζήτηση. Πρόκεται για μια πτυχιακή εργασία πάνω στην κατασκευή του τζουρά με αρκετό φωτογραφικό υλικό. Καλή προσπάθεια, αξίζουν συγχαρητήρια στους συγγραφείς.

ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ

«ΑΚΟΥΣΤΙΚΕΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΞΥΛΟΥ – ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΓΧΟΡΔΟΥ ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΟΡΓΑΝΟΥ» ΚΥΡΙΑΚΟΥ ΣΑΡΔΗ , ΜΑΡΙΑΣ ΠΑΠΑΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΥ

Επιβλέπων Καθηγητής
Δρ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΑΝΤΑΝΗΣ
Αναπληρωτής Καθηγητής ΤΕΙ Λάρισας
ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΙΔΡΥΜΑ ΛΑΡΙΣΑΣ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

ΤΜΗΜΑ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ & ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΞΥΛΟΥ & ΕΠΙΠΛΟΥ

http://users.teilar.gr/~mantanis/Edu.files/Sardis&Papachristopoulou.pdf

ξεφύλλισα την εργασία με πολύ ενδιαφέρον και σίγουρα θα τη διαβάσω αναλυτικά κάποια στιγμή.

Όντως μπορεί να αποτελέσει οδηγό για κάποιον αρχάριο ώστε να καταλάβει τί χρειάζεται από εργαλεία για την κατασκευή ενός τζουρά.

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι εάν ο Νικόλαος Τζαβέλας που αναφέρεται στην εισαγωγή είναι οργανοποιός… Γνωρίζει κανείς ?

μπραβο paixnidiatora.πολυ ενδιαφερουσα δημοσιευση.:088:

Αν και κάποιες ιστορικές αναφορές στο pdf μου βγάλανε το μάτι, η γνώμη μου είναι ότι ΜΠΡΑΒΟ στα παιδιά που ασχολούνται με τέτοια θέματα μπας και σοβαρευτούμε κάποτε. Λάθη γίνονται, σχήματα λανθασμένα του παρελθόντος επαναλαμβάνονται, αλλά και ΔΟΥΛΕΙΑ γίνεται. Αυτό μετράει και σ’ αυτό πρέπει να σταθεί κανείς με θετική ματιά.

Η χαρά μου ξεκινάει και απ’ το ότι κάτι ωραίες φάτσες σαν τη συνημμένη σκύβουν πάνω απ’ τα ξύλα και αφιερώνονται την κατασκευή οργάνων.

Ενδιαφέρον επίσης παρουσιάζει μια αναφορά (σελ. 132) που δείχνει πρωτοφανή για τα ελληνικά δεδομένα επαγγελματισμό:


ΣΥΝΟΛΙΚΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ
Χρόνος κατεργασίας με μηχανήματα : 10 hr 18 min 10 sec.
Χρόνος αναμονής : 14 hr 20 min.
Συνολικός χρόνος : 24 hr 38 min 10 sec.

Αν κάποιος ξέρει τα παιδιά ας τους δώσει συγχαρητήρια και ευχές για καλή πρόοδο.

Με συγκινεί το γεγονός πως τα παιδιά μας γίνονται πολύ καλλίτερα από εμάς… (έτσι, σε πείσμα κάποιων που τα λέγανε αλήτες πριν 1-2 χρόνια…)
Δεν βρίσκω λόγια να εκφράσω τα συγχαρητήριά μου! Καλή συνέχεια!

Οχι ρε Μπάμπη, ένας αρχάριος δεν χρειάζεται όλα αυτά τα επαγγελματικά εργαλεία! :112:
Με κάτι λίγα εργαλεία χειρός και πολύ μεράκι γίνεται …οργανάκι! :089:

http://www.scribd.com/doc/36136349/kataskevy-tzoura
εδω ειναι μια πολυ ενδιαφερουσα πτυχιακη!

Μήνυμα από συντονιστή: πρόκειται για την ίδια εργασία, αλλά το αφήνουμε ως εναλλακτικό Link