Επιστολή του Μίκη Θεοδωράκη

Σχετίζεται με το θέμα που έκλεισε πρόσφατα (κακώς κατά τη γνώμη μου) για τα γιαούρτια και νομίζω ότι θα έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον να συζητηθεί και η άποψη του Μίκη Θεοδωράκη. Οι τόνοι πιστεύω ότι θα είναι πιο ήπιοι, αφού δύσκολα θα τον κατηγορήσει κάποιος για φασίστα, χούλιγκαν, κομπλεξικό ή ανεγκέφαλο. Γνώμη μου είναι ότι τα παρόν θα πρέπει να μπει σαν συνέχεια στη συζήτηση για τον Νταλάρα.Παραθέτω την επιστολή, χωρίς τον σύνδεσμο.[LEFT]Διαβάστε την επιστολή αγανάκτησης του Μίκη Θεοδωράκη:«Eίδα και άκουσα στο βραδινό δελτίο της ΝΕΤ τον Κυβερνητικό Εκπρόσωπο κ. Καψή να προσπαθεί να εξομοιώσει τους τραμπούκους του παρακράτους της Δεξιάς που δολοφόνησαν τον Λαμπράκη με τα σημερινά θύματα της αντεθνικής, αντικοινωνικής και αντιλαϊκής πολιτικής της ξένης Τρόικα και της ντόπιας Κυβέρνησης που προσπαθούν να διαδηλώσουν την αγανάκτησή τους.Ώστε οι κύριοι Παπαδήμος, Παπανδρέου, Σαμαράς, Βενιζέλος, Νταλάρας και Παπουτσής είναι οι σημερινοί Μπελογιάννης, Σαράφης, Λαμπράκης και Πέτρουλας και όλο αυτό το 1,5 εκατομμύριο άνεργοι, οι δεκάδες χιλιάδες που έχασαν τις δουλειές τους κι άλλοι τόσοι που θα είναι από δω και στο εξής αναγκασμένοι να ζουν με 200 ως 500 Ευρώ το μήνα, οι νέοι επιστήμονες που αναγκάζονται να μεταναστεύσουν, οι καταστηματάρχες και οι υπάλληλοι των κλεισμένων μαγαζιών και οι ιδιοκτήτες και εργαζόμενοι των 4.500 επιχειρήσεων που έβαλαν λουκέτο, όλοι αυτοί που η πολιτική σας, κ. Καψή, τους οδήγησε στο τελευταίο σκαλί του πόνου, της απελπισίας, της απόγνωσης και της οργής είναι οι σημερινοί τραμπούκοι ενός αόρατου παρακράτους, απλώς αντί να κρατούν μαχαίρια, πιστόλια και σιδηρολοστούς χρησιμοποιούν τα … θανατηφόρα γιαούρτια για να εξοντώσουν τους σύγχρονους εθνικούς ήρωες Πρωθυπουργούς, Υπουργούς και διακεκριμένους οπαδούς μιας ουσιαστικά και τυπικά παράνομης κυβερνητικής εξουσίας που έχει καταντήσει προ πολλού άβουλο όργανο-μαριονέτα στα χέρια των κυρίων Μέρκελ, Σόιμπλε, Τόμσεν . Μας είπατε, κ. Καψή, ότι ο κ. Νταλάρας συμβολίζει σήμερα τη Δημοκρατία κι έτσι καταλάβαμε το κρυφό νόημα αυτών των περίφημων συναυλιών που τόσο υπερβολικά προβάλλονται από τα ΜΜΕ που ελέγχετε, στις οποίες ένας προβεβλημένος και αγαπητός από το πλατύ κοινό τραγουδιστής προσπαθεί να αναδειχθεί σε θύμα στο βωμό της Δημοκρατίας που απειλείται από όλους εμάς τους «απʼ έξω», που με τόση αφέλεια προσπαθείτε να μας κάνετε με το ζόρι «παρακρατικούς». Ξεχνώντας ότι πριν λίγες μέρες εσείς οι … «δημοκράτες» δεν διστάσατε να εκσφενδονίσετε όχι αυγουλάκια και γιαούρτια αλλά βόμβες δακρυγόνων με στόχο τα κεφάλια μας και να μας ψεκάσετε με χημικά που αποδεδειγμένα ιατρικά καταστρέφουν ένα από τα πιο ζωτικά όργανα του ανθρώπου, τους βρόγχους. Στα κεφάλια διαδηλωτών που δεν έκαναν τίποτα άλλο πέραν του να φωνάζουν συνθήματα.Θα έπρεπε να σας είχαμε κάνει (σε όλη την Κυβέρνηση) μήνυση για απόπειρα δολοφονίας, όμως προσωπικά δεν καταδέχομαι να έχω καμιά σχέση μαζί σας, ούτε του κατηγόρου. Και ξέρετε γιατί; Γιατί εγώ έμαθανα πιστεύω και να υπερασπίζομαι ακόμα και με τη ζωή μου την Εθνική μας Ανεξαρτησία, που εσείς την πουλήσατε στους ξένους για μια χούφτα αργύρια. Αλήθεια, με τι πρόσωπα θα πάτε να τιμήσετε τους ήρωες του ʼ21 που θυσιάστηκαν για την Εθνική μας Ανεξαρτησία, όταν έχετε παραδώσει -γεγονός πρωτοφανές στην ιστορία μας- αυτή την Ανεξαρτησία στους ξένους, βάζοντας οικειοθελώς τον ελληνικό λαό κάτω από τον ζυγό των ανελέητων ξένων τοκογλύφων; ΟΧΙ ! Η 25η Μαρτίου δεν ανήκει σε σας! Δεν έχετε το δικαίωμα να μολύνετε με την παρουσία σας τη μνήμη όλων αυτών που θυσιάστηκαν για την Τιμή της Πατρίδας που εσείςποδοπατήσατε. Η 25η Μαρτίου ανήκει στον Ελληνικό Λαό. Σε κείνους που ακόμα και σήμερα αγωνίζονται για την Ανεξαρτησία της Χώρας, τα δικαιώματα των εργαζομένων και την πίστη στις ανεξάντλητες δυνάμειςτου Λαού μας,. Του Ελληνικού Λαού που είναι ο μόνος που μπορεί να εξασφαλίσει την οικονομική και κοινωνική ανάπτυξη, φτάνει να μπορέσει να απαλλαγεί από τις δαγκάνες των νέο-Ναζί της Ευρώπης, οι οποίοι με τη συνεργασία ανθρώπων μειωμένης εθνικής ευθύνης τον έχουν δέσει σήμερα χειροπόδαρα προσπαθώντας να τον αχρηστεύσουν.Αλλά αυτό δεν θα το πετύχουν!»[/LEFT]

[[h=3]Η σιωπή δεν είναι χρυσός είναι “λίβανος και σμύρνα”

Είχε πει ο αείμνηστος Μάνεσης: «Κάτω από τις συνθήκες που ζούμε, η σιωπή δεν είναι “χρυσός”, είναι “λίβανος και σμύρνα”. Διότι η σιωπή μπορεί να ερμηνευθεί σαν αποδοχή ή συναίνεση: “ο σιωπών δοκεί συναινείν” (qui tacet consentire videtur, κατά το ρωμαϊκό δίκαιο). Δεν έχω λοιπόν το δικαίωμα να σιωπήσω, αφού σωπαίνοντας θα εμφανιζόμουν ως αποδεχόμενος ή ανεχόμενος τα όσα γίνονται». («Το Βήμα» 15.1.1978).

Σ Υ Ν Ε Ν Ο Χ Η συνιστά η σιωπή. Με συνενοχή ισούται η… αγρανάπαυση. Συνένοχη είναι κι η αδιαφορία. Προπάντων, συνένοχη είναι η απουσία (η άρνηση, παράλειψη κι αμέλεια) καθημερινής, στον μέγιστο δυνατό βαθμό αναπτυγμένης, σαφούς και απευθείας αντίδρασης, εκδήλωσης της διαφωνίας και έργοις αντίστασης στα όσα διαπράττονται, μεθοδεύονται και τεκταίνονται…

Το γιαούρτι (του Συνταξιούχου)…](http://www.koutipandoras.gr/?p=17001)[/h]Δημοσιευμένο στις 13 Μαρ 2012 | UPΟΨΕΙΣ | Συντάκτης: ΣΤΑΘΗΣ

Το χρυσό πουλί της νιότης του! Νταλάρας ο συλλέκτης, ο επενδυτής!http://iconology2009.wordpress.com/

Με όλο το θάρρος και το σεβασμό προς το φόρουμ (αν και σχετικά “νέος”) θα συμφωνήσω με τον φίλο συνφορουμίστα PeVen για το κλείσιμο του νήματος περί Νταλάρα. Νομίζω ότι “κλείνουν” εύκολα θέματα χωρίς ιδιαίτερες παρεκτροπές από τους συμμετέχοντες. Δεν νομίζω ότι πρέπει όλοι οι συμμετέχοντες σε μια συζήτηση να έχουν τις ίδιες απόψεις. Ακόμη και οι ακραίες απόψεις είναι “χρήσιμες” πιστεύω. Πως θα καταλάβεις αν η χ άποψη είναι “mainstream” αν δεν διαβάσεις και τις δεξιά/αριστερά αυτών? Ειδικά για τον συνοφορουμίστα arxarios μπορεί να έγραψε ακραία για κάποια θέματα, νομίζω όμως ότι δεν προσέβαλλε κάποιον. Ειδικά με τις τελευταίες δημοσκοπήσεις φαίνεται ότι αυτές οι απόψεις δεν είναι πλέον για την κοινωνία μας τόσο ακραίες όσο ίσως ήταν πριν 20 χρόνια. Δεν με διόρισε φυσικά δικηγόρο του, ούτε είμαι αυτόκλητος τέτοιος, απλά εκφράζω μια απορία μου περί της άμεσης διαγραφής (χωρίς να γνωρίζω την όποια ιστορία του βέβαια).

Ακόμη και τεχνικά θέματα κλειδώνονται η παραπέμπονται σε παλιότερα, στα οποία όμως παλιότερα οι μισοί συμμετέχοντες είναι ανενεργά μέλη ή η συζήτηση έγινε πριν 4-5-6 χρόνια. Νομίζω ότι κάθε φόρουμ όσο “εξειδιεκυμένο” και αν είναι πρέπει να έχει ανοικτά μάτια και αυτιά προς αυτά που γίνονται γύρω μας. Αλλά και γενικότερα δεν είναι κακό να υπάρχουν κάποιες συζητήσεις παραπλήσιες με παλιότερες (άσχετο αυτό με το παρόν) ή να συζητώνται (με όσο το δυνατόν φυσικά κόσμιο τρόπο) θέματα “ευαίσθητα”.

Επί της ουσίας του παρόντος νήματος, παρόλο που έχω αρκετές διαφωνίες με τον κ. Θεοδωράκη με την παραπάνω επιστολή συμφωνώ απόλυτα. Είναι ακριβώς αυτά που σκεφτόμουν χωρίς μάλιστα να έχω όλες τις πληροφορίες που αναφέρονται.

δηλαδή πρέπει να είμαστε αλβανοί/γύφτοι/μαύροι/τούρκοι/μετανάστες/μελαψοί/πακιστανοί και ότι άλλο βάλει ο αρρωστημένος νούς κάποιων, για να προσβληθούμε από τέτοια παραληρήματα; και αν ανεβαίνουν όντως οι μετοχές τους, αυτό σημαίνει ότι γίνεται αποδεκτό σιγά-σιγά (έχει σημασία αυτό) και θα το επιτρέψουμε;
και σόρρυ, αλλά βαριέμαι πλέον να απαντάω για πολλοστή φορά σε κάποιον που δεν έκανε τη στοιχειώδη αναζήτηση πριν ρωτήσει κάτι. όλα στο πιάτο…

Δεν υπερασπίζομαι το λόγο του arxarios, ούτε θεωρώ εαυτόν ρατσιστή (τουλάχιστον με τη σκληρή έννοια που του αποδίδουμε πλέον) αλλά απορρίπτοντας και διαγράφοντας από το οπτικό μας πεδίο όποια άποψη δεν μας αρέσει ή την κρίνουμε υπερβολική, μήπως τελικά κάνουμε και εμείς αυτό το οποίο κατηγορούμε?

Δεν ζήτησα κάποια πληροφόρηση ούτε αγνοώ την αναζήτηση. Απλά ανάφερα ότι μπορεί να μην έχω διαβάσει όλες τις δημοσιεύσεις (αφενός γιατί μπορεί να διαγράφηκαν αφετέρου γιατί δεν είναι η δουλειά μου, ούτε το χόμπι μου, να κάνω ψυχογραφήματα μελών). :slight_smile:

Τονίζω, ότι εκφράσεις και σκέψεις και εμένα με ενόχλησαν. Προτιμώ όμως να τις διαβάζω (και να τις απορρίπτω) παρά να τις αγνοώ και να διαβάζω μόνο όσες μου “ταιριάζουν”. Άλλωστε όλοι κρινόμεθα από τα γραπτά μας …

Nομίζω αγαπητοί φίλοι ότι εξηγήσαμε τους λόγους που κλείσαμε το προηγούμενο θέμα. Δεν υπάρχει λοιπόν κανένας λόγος να ανοίξει πάλι με μία άλλη μορφή. Κατανοούμε όλους τους λόγους που ο φίλος Peven αισθάνεται θιγμένος (όπως και όλοι μας φυσικά) από την όλη κατάσταση. Στο Ρεμπέτικο Φόρουμ, αυτή τη στιγμή υπάρχουν πολύ πιο ενδιαφέρουσες και σχετικές με το ρεμπέτικο συζητήσεις. Υπάρχουν εξαιρετικά φόρουμ που μπορούμε να συζητήσουμε την επιστολή του Μίκη ή την περιρρέουσα πολιτική κατάσταση μιας και αυτά τα φόρουμ υπάρχουν για το σκοπό αυτό.

Η διαχειριστική ομάδα του φόρουμ